Zahradní chatky
02.09.2007
Útulné zázemí na zahrádce přijde vždycky vhod. Když prší, máme se kde schovat a v létě užijeme zahrádku i večer, aniž by bylo třeba spěchat domů. Kromě toho odpadnou starosti kam uložit nářadí a sklizenou úrodu. Katalog zahradních chatek (na rozdíl od rodinných domů) neexistuje, proto nabízíme orientační přehled podle čeho a jaký typ vybrat.
Nejdřív je na řadě úřad
Kde bude chata stát už je jasné, přece na „naší“ zahradě. Měli bychom vědět, že velikost chatky přímo souvisí s povinností ohlásit stavbu stavebnímu úřadu. Podle zákona je potřeba ohlásit stavbu zahradní chatky o velikosti větší než 25 m2. Před ohlášením stavby je však nutné požádat příslušný stavební úřad o vydání územně plánovací informace, či územního rozhodnutí, které může být nahrazeno územním souhlasem obce.
Základem je základ
Technické požadavky pro stavbu zahradní chatky začínají u základů. Před vlastní montáží chatky je nutno mít připravené podloží vyrovnané do roviny podle vodováhy. Pouze štěrkový zásyp pro obyvatelný zahradní domek nestačí. Ten je vhodný spíše pro domek na nářadí o velikosti zastavěné plochy do 10 m2. Chatky montované z dřevěných dílů technologií „pero na drážku“ se staví na podloží ze štěrkového lože se základovými pásy z betonových dlaždic, monolitů nebo dřevěných hranolů. Další možností je vyztužená betonová deska, která se izoluje IPA lepenkou. Až už zvolíme jakékoli provedení základů, vždy si zajišťujeme jejich stavbu sami. Firma chatku jen dopraví a na místě pak smontuje.
Dřevěná nebo zděná?
Na tuto otázku si odpoví každý sám podle své kapsy. Mezi finančně nenáročné stále patří dřevěné chatky, které mohou být zateplené nebo odizolované od podlahy až po strop. Zděné stavby se pohybují od dvěstě tisíc výš. S přibývajícím komfortem sociálního zařízení, obyvatelného podkroví, izolačních okenních skel a dalších doplňků se cena úměrně zvyšuje i na více než šestset tisíc. I s „dřevěnkou“ se však nemusíme nijak omezovat. Zákazník může změnit sílu stěn, délku prodloužení přesahu střechy, doobjednat či změnit okenice, prosklené dveře či rozměry terasy. Vždy záleží jen na předchozí dohodě s dodavatelskou firmou, která většinou vychází zákazníkům vstříc.
Chaty rámového provedení, kdy s těnu tvoří šroubovaný rám z hranolků a venkovní strana je opticky upravena palubkami teplo neudrží. I tak nejlevnější typ chatky bez povrchové úpravy obnáší třicetitisícovou investici. Zateplené typy dřevěných zahradních chatek konstrukčně vycházejí z nezateplených. Stěna je rovněž tvořena rámem, na něž jsou palubky připevněny jak z venkovní, tak i z vnitřní strany. Prostor mezi palubkami vyplňuje izolace Orsil, chráněná parotěsnou a paropropustnou fólií. Takto odizolovány jsou stěny a strop. Zateplení podlahy je u většiny typů chatek zpoplatněnou položkou navíc.
Nejlevnější chatu pořídíte bez montáže
Nejlevnější srubovou chatku OLGA o rozměrech 228x208x232 má v nabídce firma Delta Svratka. Konstrukce je z vysušeného a opracovaného smrkového řeziva, bez impregnace a povrchové úpravy. Dveře ani okna nejsou zasklena, podlaha je standardně z neošetřených palubek a střecha je pokryta lepenkou. Zákazník může volit mezi sílou stěny mezi 28 mm nebo 34 mm (možno i 45 mm) a střešní krytinou. Místo lepenky je možnost volby mezi bitumenovým barevným šindelem nebo kanadským šindelem, ale pouze za příplatek. Stavebnice je dodávána rozložená, v demontovaném stavu, s podrobným montážním postupem. Zákazník proto může ušetřit výdaje za montáž, kterou přizpůsobí svým časovým možnostem a dokonce nemusí shánět ani spojovací materiál a kování oken a dveří. Vše je rovněž součástí dodávky.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Delta Svratka, Mondy Home
Články s podobnou tématikou?
Kupujeme chalupu
Nezapomeňte zazimovat své rekreační objekty
Pojištěná nemovitost je dobrou investicí
Kouzlo roubené dřevěnice
Financování rekreačních objektů
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Stavební firmy
Zahradní nábytek, altány a pergoly
Článek byl zobrazen 25993 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Nejběžnější choroby trávníku – jak jim předejít a jak se jich zbavit?
Zdravý trávník je svěže zelený, bez jakýchkoliv barevných odlišností. Trávník však může být napaden řadou škůdců, kteří dokáží oslabit jeho růst, nebo jej celý zlikvidovat. Víte, s jakými chorobami se může váš trávník potýkat a jaká je třeba provést opatření, abyste jejich výskytu zamezili?

Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokud často používáte při vaření různé druhy bylinek, pak je zkuste pěstovat přímo doma v květináči. Čerstvé bylinky jsou totiž mnohem lepší než ty sušené z obchodu - lépe voní i chutnají a obsahují mnohem více léčivých látek a vitamínů.

Únor na zahradě
Příroda je z počasí úplně paf. Jednou se větve stromů prohýbají pod tíhou čerstvě napadaného sněhu, jindy teploměr vyšplhá vysoko nad nulu a vzápětí začnou kvést třešně. Výkyvy teplot nedělají nikomu dobře, tím méně stromům, časně kvetoucím keřům a o choulostivých rostlinách ani nemluvě.

Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.

Třešně
Letošní rok dává třešním pořádně zabrat. Sotva dozrály už přišlo krupobití. Nebo se střídá horko s deštěm, za pár dní třešně popraskají a potom začnou červivět. Jen málokdo si mohl dopřát nadýchanou bublaninu, ale nic není ztraceno. Za rok budou třešně zas, a proto se ještě letos postarejme o příští úrodu.

Prosinec na zahradě
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.

Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry
Kvalitní kompost z vlastní zahrady je požehnáním pro každého pěstitele a ceněným hnojivem. Je ale také možností, jak zužitkovat maximum zahradního a kuchyňského bioodpadu. Nevíte, jaký kompostér vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.

Jak podpořit zdravý růst a vitalitu rostlin? Pomocí extraktu z rašeliny
Jaro je za dveřmi, v květináčích doma raší první předpěstované sazeničky a za pár týdnů začne hlavní zahrádkářská sezóna. Pokud chcete, aby se rostlinám dařilo co nejlépe, byly vitální, odolné vůči škůdcům a chorobám a výnosy byly co nejvyšší, používejte vhodné přípravky s vysokým podílem huminových látek, např. extrakt ze slatinné rašeliny.