Jaké keře zvolit do zahrady?
29.08.2008
Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.
Aby se bylo stále nač dívat
Předpokladem krásné a funkční zahrady je rozumné množství a skladba rostlin. Je třeba počítat s růstem keře do výšky i do stran, přizpůsobit skladbu výsadby přibližně stejným nárokům na složení půdy, na vlhkost a na osvětlení sluncem či zastínění. Proto je prvořadou zásadou prostor keři nepřeplňovat. V tom je tajemství estetiky a krásy jednoho exempláře nebo zajímavé skupiny keřů. Efekt sloupovitých tújí jednoho druhu působí fádně, proto je lépe vybírat keře po dvou až třech kusech v kontrastní barevnosti. Například střídat jehličnany a listnáče, zakrslé, popínavé, převislé či smuteční druhy. Kombinace stříbřitých, sytě zelených a panašovaných dřevin pomůže vyniknout každému keři.
Své místo v moderní zahradě mají i keře v nádobách. Novinkou jsou tvarované dřeviny, které přírodním stylem nahradí uměleckou plastiku a pro možnou volbu velikosti se hodí do každé zahrady. Určujícím momentem je pouze časté tvarování a dostatečná zálivka v letních vedrech. Živé sochy či plastiky se dají koupit již vypěstované nebo si můžete plastiku vypěstovat sami. Ideální dřevinou k „sochaření“ je krušpánek či buxus (Buxus sempervirens). Tvaruje se pomocí drátěné konstrukce, podle níž se pak tvoří co nejjednodušší tvar krychle, koule nebo spirály. Při troše šikovnosti a trpělivosti se zahradnickými nůžkami dá vymodelovat téměř cokoli.
Zahrada může kvést od jara do podzimu
Svěže zelenou kůrou, která upoutá pohled v ještě zasněžené zahradě, se může chlubit opravdu jen málo okrasných dřevin. Jednou z nich je zákula japonská (Keria japonica). Patří mezi opadavé keře, ale zaujme právě barevností tenkých výhonů. Vynikne ve skupině nebo jako volně rostoucí živý plot. Dominantní postavení vyhradíme okrasné třešni (Primus cerasifera „Nigra“) s hnědočerveným olistěním V těsném sousedství umístíme dobře známou zlatici, jejíž zlatožluté květy na keři září po celý duben. V květnu sytě růžovými střapatými květy překvapí okrasná meruzalka (Ribes sanquineum). V její blízkosti se bude vyjímat tavolník (Spirea x vanhouttei), který se od května do června zahalí tisíci drobných bílých kvítků. Na bílém pozadí vyniknou sytě zelené výhonky janovce (Cytisus x praecox), obsypané žlutými květy Na suchém stanovišti se bude dařit lýkovci (Daphne mezereum), který po odkvětu nasadí nápadně oranžové plody. Ozdobné kuličky zůstanou na keři od jara až do příští sezóny.
Zákula japonská (Keria japonica)
Zlatice
Meruzalka krvavá (Ribes sanguineum)
Mezi suchomilné dřeviny patří kdoulovec (Chaenomeles) s krásnými velkými masově růžovými květy. Rozkvétá v dubnu až květnu spolu se zářivě růžovým mandlovníkem (Prunus tenella). Barva jejích květů ostře kontrastuje s tmavým olistěním okrasné třešně. Obě dřeviny dorůstají do výšky 1,5 m. Celou skupinu doplní několik nízkých kosodřevin a stálezelené rododendrony. Na podzim bohatě kvetou vřesovce (Erica), proto na ně nezapomeňte, i když jsou někdy zařazovány mezi trvalky. Keřovou výsadbu oživí a budou kvést až do zámrazu.
Vřesovec (Erica)
Dynamiku zahrady podpoří střídání volných ploch s výsadbou. Skupina keřů sice nejlépe vynikne v udržovaném trávníku, ale moderní zahrada má dát co nejméně práce. Proto se trávník nahrazuje půdopokryvnými trvalkami nebo nízkými dřevinami, které se nemusí sekat. Působivého účinku se dosáhne vysypáním plochy oblázky, keramzitem nebo barevnou kůrou, která je ideálním mulčovacím materiálem pro udržení vláhy pod keři.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Okenkodozahrad.cz, Digitální fotoherbář, Zahradnictví Sebrov
Články s podobnou tématikou
Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Pěstujeme růže
Pěstování hroznového vína
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Jak poznáme azalku od rododendronu?
Mít nebo nemít předzahrádku?
Článek byl zobrazen 29008 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Květinové dekorace pro dušičkové dny – hřbitovní kvítí a vázy
Začátek listopadu je nedílně spjat s Památkou zesnulých, lidově zvanou Dušičky, kdy se hřbitovy po celé zemi rozzáří nejen světlem svíček, ale také květinami, věnci a dekoracemi. Zvláště pokud máme hrob svých blízkých daleko a jezdíme tak doslova jednou za rok, měli bychom vybrat odpovídající květiny a dekorace, které vydrží co nejdéle.

Reveň neboli rebarbora je zelenina nejen k jídlu
Jistě každý touží po rostlině, kterou nemá každý a na jejíž růst nemusí čekat léta. Takovou vděčnou rostlinou je reveň, více známou pod jménem rebarbora, kterou zvládne pěstovat i méně zkušený zahrádkář. Tento živý zázrak vypěstuje i ten, kdo nemá žádné zahradnické zkušenosti a nemá na zahradě „extra“ půdu.

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.

Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.

Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Mezi nejoblíbenější ovoce pěstované na zahradách a balkónech patří borůvky. Ne každému se ale daří pěstovaní klasických borůvek, a tak je lépe sáhnout po méně náročných odrůdách. Mezi ně patří i Zimolez kamčatský neboli Kamčatská borůvka, odrůda Modrý Triumph, která plodí už od poloviny května.

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování
Chutnají jako nejostřejší žiletka a jejich domovem je střední a jižní Amerika, kde byly pěstovány již tisíce let před invazí Španělů, kteří je nakonec přinesli zbylému světu. Pěstování chilli papriček se v současné době stalo velkým hobby. Příznivci pestrobarevných plodů se předhánějí, kdo bude mít nejostřejší papričky a dokonce se pořádají soutěže v pojídání chilli papriček.

Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pravděpodobně znáte rakytník z lékáren jako potravinový doplněk nebo jako součást bylinných čajů. Pro vysoký obsah vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek je velmi oblíbený zejména v podzimním a zimním období. Rakytník si však můžete úspěšně vypěstovat i doma na zahradě. Jak na to?