Pěstujeme růže
25.05.2008
Jednou z nejušlechtilejších květin našich zahrad je královna všech trvalek – růže. Voňavé květy všech možných barev vyniknou ve váze i na zahradě, v trávníku i na záhoně. Už proto si růže zaslouží obdiv a patřičnou péči.
V malých zahrádkách se uplatní především záhonové růže – ušlechtilé velkokvěté čajohybridy - s velkými květy pro řez, mnohokvěté a dlouho kvetoucí polyantky s drobnějšími, často plnými květy ve velkých květenstvích, polyantahybridy s většími, jednoduchými nebo poloplnými květy a floribundy s ušlechtilými květy ve skupinách. Do větších zahrad, a zvláště do velkých sadovnických úprav okolí rodinných domků, jsou vhodné růžové sadovnické a botanické keře, pěstované nejlépe v trávníku jako solitéry nebo v menších skupinách. Jsou odolné proti mrazu i chorobám. Některé druhy lze použít i jako volně rostoucí živý plot, například bohatě kvetoucí pnoucí růže, které se také vysazují k pergolám a loubím.
Pro pěstování růží jsou nejvhodnější slunná stanoviště s hlinitopísčitou půdou. Na takových místech růže bohatě kvetou a krása jejich barev plně vynikne. Místa trvale zastíněná a větrné polohy jsou pro růže nevhodné. V polohách obrácených k jihu s prudkým poledním sluncem tmavočervené odrůdy rychle odkvétají a často trpí úpalem. Tehdy jsou vhodnější odrůdy s bílými nebo žlutými květy. Nejvhodnější doba pro výsadbu růží je od poloviny října do poloviny listopadu. (V místech s většími holomrazy je však lepší výsadba brzy na jaře).
Půdu pro záhonovou výsadbu hluboce zryjeme do hloubky 40 cm a vyhnojíme dobře proleželým kompostem. Při záhonové nebo řádkové výsadbě sázíme zpravidla na vzdálenost čtyřicet až šedesát centimetrů podle vzrůstnosti odrůdy. Sazenici usadíme do jamky tak hluboko, aby místo očkování zůstalo asi 5 cm pod povrchem půdy. Při sázení rovnoměrně rozprostřeme kořeny na strany, abychom zabránili tvorbě planých výhonů, které nejčastěji vyrůstají z kořenů ohnutých nahoru. Jámu pak zasypeme jemnou zemí smíchanou kompostem, přišlápneme a zalijeme. Při podzimní výsadbě přihrneme k sazenicím kopeček zeminy, abychom je chránili před vymrznutím. Výhony nezkracujeme, ale řežeme až na jaře, zpravidla v polovině dubna.
Pro řez růží se používají zahradnické nůžky (a pro starší zdřevnatělé výhony růžařská pilka s jemnými zuby). Nejdříve odstraníme slabé nebo poškozené výhony. Pak růžový keř řežeme podle druhu vždy kolmo na výhon, přibližně 5 mm nad očkem:
- Čajohybridy na 2 až 4 očka
- Velkokvěté floribundy – 4 až 6 oček
- Polyanthahybridy upravíme na výšku 30 cm
- Vysoké polyantky seřezáváme na výšku 40 cm
- Miniaturní, sadové, půdopokryvné a pnoucí růže nezkracujeme - pouze postupně probíráme výhony, aby keř příliš nezahoustl. U stromkových růží výhony zakrátíme zhruba na 15 až 20 cm.
Ošetřování růží během vegetace spočívá v odstřihávání odkvétajících květů. Ponecháme-li totiž na růži šípky, rostlina se vysiluje a přestává kvést. K bohatému kvetení napomáhá i správná a dostatečná výživa. Proto na jaře po rozmrznutí půdy pohnojíme růže Cereritem v dávce 60 až 80 g /m2) a pak ještě od poloviny května do konce června keře přihnojíme speciálním hnojivem na růže. Později už nehnojíme, aby výhony do podzimu stačily vyzrát a byly odolné proti mrazu. Jestliže se na keři objeví plané výhony, ihned je odstřihneme až pod povrchem půdy. Nežádoucí výmladky poznáme podle barvy, která je viditelně světlejší než u pravého výhonu, jsou měkké a nelesklé.
K růžím se hodí udržovaný trávník, ale pěkné jsou i větší skupiny světlých odrůd růží před temnými jehličnany. Na záhonu, zvláště jsou-li růže vysázeny jen v jedné řadě, mají být odrůdy stejně vysoké, jinak působí neuspořádaně. Menší skupiny růží osazujeme jen jednou odrůdou, na větší plochy můžeme použít více odrůd, které sázíme ve skupinách, s různým odstínem jedné barvy nebo k zesílení efektu skupiny barev zcela odchylných. Pro kombinovanou výsadbu s růžemi jsou vhodné drobnější jarní cibuloviny a nízké druhy tulipánů. Pro kombinaci trvalek a růží se doporučují jen druhy, které si barvou, velikostí nebo tvarem květů nekonkurují. Úžasného kontrastu se docílí doplněním růžové výsadby modře kvetoucí levandulí, clematisem nebo růžovými hvozdíky.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 20202 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Postřik stromů – zimní nebo jarní?
Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.
Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny
Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité třídit a zpracovávat bioodpad z domácnosti. I lidé žijící v bytech dnes mají možnost ukládat odpad z kuchyně do speciálních domácích kompostérů. Jedním z nich je kompostér s bakterií Bokashi, která pomáhá vytvořit velmi účinné a efektivní hnojivo ve formě šťávy či kompostu.
Pěstujeme plamenku neboli phlox
Květina našich babiček - plamenka, která nikdy nechyběla ve venkovské zahrádce v minulém století upadla v zapomnění a až v současné době se opět dostává do popředí zájmu. Rostlina s výrazně barevnými květy, omamnou kořenitou vůní patří mezi nejkrásnější trvalky, které vaši zahradu rozzáří od léta až do podzimu.
Jak na lepení a opravy PVC fólie bazénů
K dovoleným, letním radovánkám i chalupaření neodmyslitelně patří koupání. Pokud jste se rozhodli pořídit si na zahradu bazén, můžete se rozhodnout mezi pevným, zapuštěným bazénem, nebo levnějším povrchovým bazénem. Každá varianta má své plusy i mínusy. Jednou z nevýhod mobilních bazénů je použití PVC fólie, která je náchylná na roztržení.
Vybudujte si svou oázu klidu... Jak zachováte soukromí i na malé zahradě?
Ať už si chcete vychutnat odpolední siestu s knihou v ruce, anebo si dát oběd na zahradě, patrně netoužíte po tom, aby vám kolemjdoucí či sousedé viděli až do talíře. Naštěstí existují různá řešení, jak si zajistit soukromí i na nepříliš rozsáhlém pozemku.
Příprava zahradního jezírka na zimu
Než pomíjivá krása něžných sněhových vloček zahalí zahradu jemným závojem, měli bychom se postarat o jezírko, aby příští rok ožilo v plné kráse. Jak jezírko zazimovat závisí na jeho typu, zda v něm pěstujeme rostliny či chováme rybky.
Jak správně udit klobásy v domácí udírně
Domácí výroba klobás má na našem území dlouhou tradici. Obřad přípravy masové směsi, její plnění do střívek a následné uzení patří neodmyslitelně k domácí zabijačce už celá staletí. I když konzervace masa již není v dnešní době hlavním důvodem uzení, je domácí uzení stále velmi populární. Důvodem je specifická chuť uzených výrobků, a také dostupnost mobilních elektrických udíren, které celý proces uzení značně zjednodušují.
Houpací sítě pro zábavu i relaxaci
Pokud chcete, aby váš odpočinek dostal trochu jiný rozměr, pořiďte si houpací síť. Jakmile si do ní lehnete, dokonale se uvolníte a zapomenete na všední starosti. Je skvělým nástrojem pro odreagování po náročném dni. Myslíte si, že se houpací síť hodí jen na zahradu? Kdepak, bez obav ji můžete zavěsit u vás doma v obýváku a uvidíte, s jakým nadšením ji rodina přijme.