Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
12.02.2023
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.
Ibišek, který je velice rozmanitou rostlinou různých tvarů i barev květů, pochází z Asie, odkud k nám byl přivezen v první třetině 18. století. Dá se pěstovat nejen jako pokojová květina, ale i venku na zahradě, neboť se jedná o keříkový typ rostliny a hojně se využívá i jako živý plot.
Rostlina může dorůst až do výšky půldruhého metru. K tomu však potřebuje dostatek světla (nejlépe u severovýchodního nebo severozápadního okna), ovšem ne přímé slunce, a pravidelnou zálivku.
Zemina v květináči by nikdy neměla vyschnout, v zimě zalévání trochu omezíme, ale stále musíme dbát na udržení vlhké zeminy. V horkých letních dnech je dobré ibišek rosit, neboť má rád dostatečnou vlhkost vzduchu. Pozor dávejte zejména na průvan.
Důležité je květinu pravidelně seřezávat. Mladé rostliny dvakrát ročně v létě, starší jednou na jaře. Ibišek tak zkošatí a stane se z něj vzhledný stromek. Od června do září navíc rostlina, pokud se o ni dobře staráme, kvete. Tvorbu květů podporuje umístění rostliny do menšího květináče. Pozoruhodným faktem je, že květ vydrží pouhý jeden den.
Ibišek nemá rád změny a proto jej, pokud možno, nepřemísťujte z místa na místo. Když nastane větší změna intenzity světla a vzdušné vlhkosti, reaguje velmi rychle opadáváním poupat, květů a listů. Neznamená to, že rostlina uhynula, ale musí si zvyknout na nové prostředí.
Během letních měsíců můžeme ibišek přemístit na zahradu nebo balkón. Zpočátku ho chráníme před větrem a přímým sluncem, po zhruba 3 týdnech si zvykne a snese i drsnější počasí.
Ibišek můžeme rychle a jednoduše rozmnožovat stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Nové rostlinky posléze sázíme do vlhkého substrátu, přičemž teplota v místnosti by se měla pohybovat od 15 do 21 stupňů Celsia. Pokud teplota poklesne pod 10 °C, začnou mu padat listy a uhyne.
Květiny hnojíme jednou za dva týdny.
Autor: Efa
Článek byl zobrazen 34150 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.

Jak vybrat a položit travní koberec
Zakládáte zahradu, nebo potřebujete zrekonstruovat tu stávající a nevíte si rady s tím, jak správně založit trávník? Pokud nechcete dlouho čekat, než se zazelená travní semeno, můžete na zahradu položit travní koberec. Na co si dát při jeho nákupu pozor a jak pokládku provést si povíme v tomto článku.

Makramé závěsy na květiny zútulní váš interiér
Jednou ze zajímavých technik zavěšení pokojových rostlin jsou závěsy makramé. Kromě vizuální stránky mají tyto závěsy i řadu praktických výhod.

Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin
Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!

Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry
Kvalitní kompost z vlastní zahrady je požehnáním pro každého pěstitele a ceněným hnojivem. Je ale také možností, jak zužitkovat maximum zahradního a kuchyňského bioodpadu. Nevíte, jaký kompostér vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.

Pěstování bylinek v samozavlažovacích truhlících
Mít po ruce vždy čerstvé bylinky je snem každého kuchaře, přitom mít malou bylinkovou zahrádku v kuchyni nebo na balkóně není vůbec žádný problém. Pěstování zvládnou i začátečníci a díky samozavlažovacím truhlíkům se bylinkám bude dařit.