Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
14.01.2021
Přestože ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), jinak zvaný také jiaogulan, pochází z Číny, můžete jej úspěšně vypěstovat i na vaší zahradě. Tento elixír mládí a dlouhověkosti lze pěstovat voně v půdě nebo vysadit do květináčů. Využití najde zejména při přípravě čajů.
Pěstování ženšenu venku i v bytě
Ženšen pětilistý je vlastně liána z čeledi tykvovitých. Při pěstování v květináči vyžaduje oporu, ale můžete jej také pěstovat v zavěšených květináčích bez opory, a tak nechat tak rostlinu přirozeně vytvářet převisy. Vysazovat můžete od dubna až do listopadu.
Ženšen pětilistý je mrazuvzdorný, ovšem během zimy nadzemní části rostliny odumírají. Na jaře opět obráží z oddenků. Pro pěstování byste měli vybrat slunné stanoviště nebo polostín. Jak již bylo výše zmíněno, při pěstování v květináčích je dobré dopřát rostlině oporu, v záhoně můžete nechat ženšen bez opory růst přirozeně. Rostlina v tom případě neporoste do výšky, ale bude se spíše plazit a výhony polehávat.
Ženšen je vhodný i jako pokojová rostlina nebo balkónovka. V interiéru bude rostlina pěkně růst po celý rok, z balkónu byste ji měli na zimu schovat dovnitř.
Pokud chcete, aby ženšen pěkně rostl, je nutné jej pravidelně přihnojovat, nejlépe dlouhodobě působícím hnojivem.
Význam ženšenu pro lidské zdraví
Ženšen obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek (saponiny, stopové prvky, vitamíny, aminokyseliny, bílkoviny, antioxidanty) a pozitivně ovlivňuje imunitu lidského organismu i psychiku. Lidé v čínských provinciích, kde se čaj z ženšenových lístků pije pravidelně, se dožívají velmi vysokého věku. Proto je ženšen již dlouhá století považován za lék na dlouhověkost. Velmi příznivě však působí také na krevní tlak, srdce a hladinu krevního cukru, snižuje únavu a odbourává stres.
Nejčastěji se z lístků ženšenu pětilistého připravuje čaj, a to jak z lístků čerstvých, tak i sušených. Lístky se nechají asi 3 minuty louhovat ve vařící vodě. Hotový čaj je mírně nasládlý a vůní připomíná lékořici. Maximální denní dávka jsou 4 šálky čaje.
Čerstvé lístky lze také přidávat do salátů.
Na závěr by bylo ještě vhodné připomenout, že ženšen pětilistý není totéž co ženšen pravý. Jedná se vlastně o úplně jinou rostlinu. Ženšen pravý (ginseng) je rostlina z čeledi aralkovitých a někdy je nazýván také jako ženšen asijský nebo čínský. Zatímco o ženšenu pětilistého se využívají lístky, u ženšenu pravého je to kořen, který se suší nebo nakládá do nálevu. Ženšen pravý je v našich podmínkách velmi obtížné vypěstovat. Dobrou zprávou ale je, že obsah některých léčivých látek je u ženšenu pětilistého až 4krát vyšší než u ženšenu pravého.
Pokud byste si rádi pěstovali ženšen pětilistý sami a měli jeho čerstvé lístky stále po ruce, nic vám nebrání. Kupte si sazeničky, např. zde https://eshop.starkl.com/petilisty-zensen-jiaogulan-102600/ a pusťte se do toho.
Přečtěte si také
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -
Článek byl zobrazen 10739 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.

Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.

Jak se staví skalka
Na stavbu skalky se dají využít kromě přirozených svahů i umělé svahy navazující na zeď či plot, a dokonce i rovinatý terén se může vhodnými terénními úpravami přeměnit na pěkné alpinum. Skalka je zkrátka takový malý svět pro sebe, který lze mít téměř kdekoliv bez ohledu na půdní podmínky, neboť ty se dají vždy upravit.

Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Kaki (Diospyros Kaki) je ovoce původem z Asie, které asi znáte převážně z pultů supermarketů. Díky jeho otužilosti si tuto subtropickou rostlinu můžete vypěstovat i na vlastní zahradě. Dařit se jí bude hlavně v oblastech, kde se pěstuje vinná réva a broskve.

Pěstování pěnišníků neboli azalek
Možná se vám pod pojmem pěnišník žádná konkrétní rostlinka hned nevybaví, ale když vám povíme, že se jedná o azalku nebo chcete-li rododendron, určitě už budete vědět, o které kvetoucí okrasné dřevině je řeč. Pokud si pěnišníky vyzdobíte zahradu, jistě přilákáte spoustu zvědavých pohledů a sousedé vám budou bohatou záplavu květů tiše závidět.

Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.

Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“
Velmi dekorativní a nenáročnou pokojovou rostlinou je spirálovitý dračinec pruhovaný zvaný také „Lucky bamboo“, tedy šťastný bambus. Díky svému originálnímu kroucenému vzhledu se stává oblíbeným dárkem. Tento nepravý bambus, jak se dračinci také říká, můžeme pěstovat zakořeněný ve vodě, nebo i zasazený v květináči.

Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.