Z čeho se skládá sestava na dešťovou vodu a jak ji vybrat?
15.04.2020
Dešťovka je vhodná nejen na zalévání zahrady, ale šetří i pitnou vodu v domácnosti, kde ji můžete využívat na splachování WC, mytí nádobí i praní. V součtu pak snížíte spotřebu pitné vody až o polovinu. Přirozeně, dešťovka zachycená ze střechy není úplně čistá. Než steče do nádrže, znečistí se listím, prachem i pyly. Důležité proto je, abyste správně vybrali nejen samotnou nádrž, ale i její příslušenství.
Plastové nádrže na vodu jsou lepší volbou jak z estetického, tak praktického hlediska. Ideální variantou je mít nádobu na vodu zabudovanou pod zemí nebo ji alespoň umístit do chladného sklepa. Voda zde není vystavená vnějším vlivům a slunečnímu záření. Naopak v chladu a tmě dešťovka vydrží čerstvá až tři týdny. Z čeho se taková plastová nádrž na vodu skládá a čemu je potřeba při jejím výběru věnovat pozornost?
Photo by Jong Marshes on Unsplash
1. Nádrž na vodu
Zásadní je výběr kvalitního materiálu. Podzemní nádrže se vyrábějí z betonu, sklolaminátu nebo plastu. Právě plast je z hlediska obsluhy i instalace nádrže nejpraktičtější. Plastové nádrže na vodu z odolného polypropylenu jsou typické dlouhou životností a nepropustností. Objem nádrže pak vybírejte podle využití dešťovky, plochy střechy a také podle průměrného ročního úhrnu srážek v oblasti, kde žijete. Vždy je lepší velikost naddimenzovat. Pomůže vám to přečkat i období sucha, která v létě trvají i tři týdny.
2. Filtry
Filtrů, které vodu zbaví hrubých nečistot, existuje celá řada. Nainstalovat je lze buď přímo do nádrže, nebo do terénu. Například sběrný filtr umístěný před nádrž má tu výhodu, že eliminuje zanesení a poškození čerpadla a déle tak udrží vodu v nádrži čerstvou. Údržba filtrů je pak snadná. Filtrační koš jednoduše vyjmete a zbavíte ho nahromaděných nečistot.
3. Čerpadlo
Pro čerpání dešťové vody vybírejte automatická ponorná čerpadla, která vodu vytlačují nad sebe. V nádrži jsou částečně nebo úplně ponořená. Proto je důležité vybrat kvalitní výrobek, který je odolný vůči korozi. Do nádrže je také vhodné pořídit plovákový spínač, který čerpadlo chrání před chodem na sucho.
Nejvýhodnější je pořídit si rovnou sestavu skládající se z nádrže na dešťovou vodu, zabudovaného čerpadla a filtrace. Odborníci ze společnosti Naše jímky vám takovou sestavu vyberou na míru.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 6679 krát.
Diskuze k článku
Kuba | 26.09.2024 10:44:28
Dlouho jsem používal plastové nádrže na zahradě na dešťovou vodu, ale nedávno jsem objevil vaky na vodu, trochu jsem si zjišťoval informace, výborně mě poradili ve Vaky Jabor. Celkově mě přijdou vaky na vodu lepší i co se týče následného uskladnění.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Septiky, jímky a žumpy
Z čeho se skládá sestava na dešťovou vodu a jak ji vybrat?
Dešťovka je vhodná nejen na zalévání zahrady, ale šetří i pitnou vodu v domácnosti, kde ji můžete využívat na splachování WC, mytí nádobí i praní. V součtu pak snížíte spotřebu pitné vody až o polovinu. Přirozeně, dešťovka zachycená ze střechy není úplně čistá. Než steče do nádrže, znečistí se listím, prachem i pyly. Důležité proto je, abyste správně vybrali nejen samotnou nádrž, ale i její příslušenství.
Septiky a žumpy
Každá stavba musí mít dobře vyřešen odvod odpadních vod. Ve městech a v menší míře i na vesnicích je možné stavbu napojit na síť kanalizace. Čištění splaškových odpadních vod pak probíhá ve velkých čističkách. Vzdálenější stavby, osady na horách a menší obce ovšem kanalizaci nemají. Pak musí majitel nemovitosti řešení odvodu splašek řešit individuálně.
Septik nebo jímka? Zjistěte, jaká čistička odpadních vod pro vás bude vhodnější
Pokud u svého domu řešíte, jak naložit s odpadními vodami, a přemýšlíte, jestli je lepším řešením jímka nebo septik, přijde vám vhod následující článek. Dozvíte se v něm, jak septik a jímka fungují a jaké jsou konkrétní výhody a nevýhody jednotlivých nádrží.
Využívejte dešťovou vodu a získejte dotaci z akce Dešťovka II
Po úspěšných dotačních titulech Zelená úsporám nebo tzv. kotlíkových dotacích můžou majitelé rodinných a bytových domů nyní získat dotaci na hospodaření se srážkovou a odpadní vodou v domácnosti. Jak hospodařit s vodou, pro koho je dotace určena a jak na ni dosáhnout?
Používejte bakterie do odpadů a získejte užitkovou vodu k zalévání zahrady
Některé bakterie mohou být užitečné a najít využití např. při úpravě odpadní vody v domácích čistírnách odpadních vod (DČOV). Naučte se využívat biologické procesy, pomocí kterých bez zbytečné chemie vyčistíte odpadní vody a získáte užitkovou vodu k zalévání zahrady.
Septik, jímka, žumpa nebo ČOV - jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Když k našemu domu, chatě či chalupě nedosahuje kanalizace, musíme vymyslet náhradní řešení, jak naložit s odpadními vodami. Nabízí se možnost vybudování septiku, jímky nebo čistírny odpadních vod. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který způsob likvidace odpadních vod je nejvhodnější? Jednoznačná odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje.
Využití dešťové vody na zahradě
Dešťovou vodu u svých domů využívali už naši moudří předkové z mnoha důvodů. Dešťová voda je pro rodinný dům výhodná, neboť je chudá na soli, a proto nezasoluje půdu. Využití dešťové vody se dnes už stává často přímou součástí projektu nových rodinných domů v zahraničí a domy se dvěma i třemi rozvody vody už nejsou výjimkou ani u nás.
Bakterie mohou být i užitečné - rozloží odpad a zmírní zápach
Bakterie do žump a septiků ušetří nejen spoustu práce, ale i peněz a navíc dokážou eliminovat nepříjemný zápach, který k odpadním jímkám bohužel patří. Pro ty, kteří nejsou napojeni na obecní kanalizaci a veškerou odpadní vodu musí sbírat do žumpy, jsou tyto bakterie skvělým pomocníkem.