Zahrada
Slunolamy - ozdoba domu a zastínění v jednom
vyšlo 3.3.2024
Slunolamy jsou velmi efektní stínicí prvky, které cloní přímému slunečnímu záření. Chrání tak nejen vnitřek domu před nadměrným světlem, ale zároveň i před teplem dostávajícím se se světlem dovnitř. Jsou nejen funkčním, ale také výrazným dekorativním prvkem každé fasády. V čem se liší od žaluzií a rolet?
Dřevěné terasy s neviditelným uchycením pod prkny
vyšlo 28.2.2024
Dřevěné terasy z tropických dřevin s unikátním patentovaným systémem uchycení pod prkny Softline® jsou ideální volbou pro všechny, kdo hledají kvalitní, krásnou a bezpečnou terasu s jednoduchou, rychlou a přesnou montáží.
Jak správně větrat skleník?
vyšlo 28.2.2024
Správné větrání skleníku je velmi důležité pro optimální růst rostlin, regulaci teploty i vlhkosti. Při špatném větrání se totiž může vyskytnout na rostlinách plíseň, hniloba nebo nebudou růst tak, jak bychom očekávali. Jaká jsou tedy pravidla správného větrání skleníku?
Pěstování draceny neboli dračince
vyšlo 25.2.2024
Dracena je jůstojnou pokojovou rostlinou, která je exotická a nenáročná zároveň. Vypadá velice vzhledně, a pokud máte velký byt nebo bydlíte v rodinném domě, je ideální díky možnosti dorůst i do poměrně velkých rozměrů.
Nejběžnější choroby trávníku – jak jim předejít a jak se jich zbavit?
vyšlo 23.2.2024
Zdravý trávník je svěže zelený, bez jakýchkoliv barevných odlišností. Trávník však může být napaden řadou škůdců, kteří dokáží oslabit jeho růst, nebo jej celý zlikvidovat. Víte, s jakými chorobami se může váš trávník potýkat a jaká je třeba provést opatření, abyste jejich výskytu zamezili?
Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
vyšlo 19.2.2024
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.
Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
vyšlo 11.2.2024
Jak se nejlépe rozloučit se zimou než kyticí pestrých barev! Na terase či balkoně je ještě pro většinu rostlin příliš chladno, o to lépe se však budou jarní květiny vyjímat třeba na stole nebo na okně, za nímž zuří jedna z posledních letošních vánic. Atmosféru jara si můžete navodit doma v podobě různých aranžmá.
Rychlíme puky čekanky
vyšlo 4.2.2024
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.
Nezbytné vybavení skleníku pro úspěšné pěstování
vyšlo 31.1.2024
Bez vhodného vybavení skleníku se neobejde žádný zahradník, který chce pěstovat zdravé rostliny a sklízet bohatou úrodu. Tipy na to základní vybavení i na užitečné vychytávky najdete v následujícím článku.
Příprava skleníku na novou jarní výsadbu
vyšlo 29.1.2024
Příprava skleníku na novou výsadbu znamená nejen zrytí půdy a její prohnojení. Velmi důležité je také důkladné vyčištění a desinfekce skleníku, úprava pH půdy, zajištění větrání, naplánování výsadby a případně i dokoupení vybavení. Jak na to?
Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl
vyšlo 23.1.2024
Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.
Jak správně udit sýry v domácí udírně
vyšlo 20.1.2024
Uzení sýrů v domácích udírnách je velmi populární, protože si celkem snadno můžete vyrobit pochoutku na rodinnou oslavu nebo jen tak na chuť k pivu či vínu. Při uzení sýrů je dobré dodržovat několik základních pravidel, ale zároveň se nebojte experimentovat s chutěmi, kořením i dobou uzení a najděte si svůj oblíbený recept.
Co bychom měli udělat v lednu na zahradě?
vyšlo 6.1.2024
K zimě patří chumelenice a mráz, ale i romantika zahradních scenérií s perličkami namrzlých kapiček na větévkách a ojíněnými trsy okrasných trav. A i když se nám z tepla ven nechce, měli bychom se na zahrádku občas zajít podívat. Trochu pohybu neuškodí a za pěkného slunečného dne jde práce lépe od ruky.
Avokádo – tipy na využití i pěstování z pecky
vyšlo 30.12.2023
Ještě donedávna bylo avokádo exotickou plodinou, kterou znal u nás jen málokdo. Dnes je však běžně k dostání ve většině supermarketů a tak i my můžeme okusit jeho lahodnou chuť a využívat jeho příznivých účinků na lidský organismus. Kdo má zájem, může si z pecky avokáda vypěstovat také pěknou pokojovou rostlinu.
Lesní Vánoce s vánočními hvězdami aneb tipy na sváteční výzdobu s využitím poinsettií a přírodních materiálů
vyšlo 1.12.2023
Jedlové a borovicové větvičky, šišky, mech a bobule jsou typické dekorativní doplňky, které snadno najdete v lese a které jsou zejména na podzim a v zimě velmi oblíbené pro tvoření a dekorace. Ideálním způsobem, jak tyto přírodní materiály na dekorace nasbírat a vnést přírodu do svého domova, jsou dlouhé podzimní procházky.
Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
vyšlo 3.11.2023
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.
Čtyřhranné pletivo - klasika i skvělá volba
vyšlo 3.11.2023
Stará dobrá klasika, kterou lze stále velmi často vidět kolem spousty rodinných domů, zahrad i firemních či státních objektů. Čím to, že je čtyřhranné pletivo pořád tolik oblíbené?