Co dělat, když vysazené stromky nerostou?
02.02.2020
Často si pěstitelé zoufají, když vysazené stromky nevyraší. Co teď? Vykopat a znovu zasadit nové? Není třeba, chce to jen neházet flintu do žita a trochu trpělivosti.
Začínající zahrádkář se často dopouští pěstitelských chyb, když metodou pokusů a omylů zkouší co na zahrádce poroste. Někdo se z neúspěchu poučí, jiný to zkouší znova a znova, až se buď vzdá nebo si přece jen příroda dá říct. Některé chyby se dají napravit rychle, ale u ovocných stromků trvá náprava několik měsíců a - někdy i let.
Kde se stala chyba?
Jednou z příčin, proč se stromek neujal, bývá nedostatečné ošetření stromku po koupi, a zvláště takového, který není zasazen v kontejneru. Sazenicím s volnými kořeny zasypanými rašelinou a obalené jutou či fólií se říká prostokořenné. Ty jsou, na rozdíl od kontejnerovaných, choulostivé na zaschnutí kořenů. Hodně také záleží na tom, jak dlouho nám stromek zůstal před výsadbou někde v koutě kůlny. Pokud jsme stromku nedopřáli zálivku před a po výsadbě, nelze si divit, že se k životu probouzí pozvolna či vůbec.
Jak stromek donutit k růstu?
Zasychají-li u nově vysazeného stromku konce letorostů, (jsou silně zavadlé), vyjmeme stromek ze země a prohlédneme kořeny. Jsou-li řezné rány začernalé, obnovíme řez až do zdravého dřeva a stromek naležato ponoříme na celý den do vody. Při opětovném zasazení nesmíme zapomenout na vydatné zalití. Veškeré plané výhony, vyrůstající od kořenů ovocných stromů odstraňujeme.
Zachránit musíte, porazit můžete
Stromky ohlodané zvěří je možné zachránit ještě než začnete sázet jiné. A porazit strom můžete vždycky, ale bohužel – jen jednou. Receptem na záchranu stromku je osvědčený postup zkušených sadařů, kteří si kdysi vařili štěpařský vosk podomácku a neměli žádný stromový balzám ani růstové stimulátory. Nečekejte však zázrak na počkání, ale buďte trpěliví. Teprve za dva roky se ukáže, jak jste byli úspěšní, ale pokud vám strom stojí za trochu námahy, proč se o jeho záchranu nepokusit.
Letos už je na první kroky pozdě, ale uvedeným postupem se dají zachránit i stromky potlučené kroupami. Rány na kmeni či silných větvích jsou vstupní branou pro infekci. Proto je musíme stromu pomoci zacelit. Prvním krokem je získání „obvazu“. Na jaře, ještě před rašením, seřízněte korunku co nejhlouběji a z odříznutých větví ihned sloupněte kůru, kterou ránu na kmínku přeplátujete. Kůru připevníte lýkem a důkladně pokryjete vrstvou štěpařského vosku, aby byla rána chráněna před přístupem vzduchu a nezatékala do ní voda. Vše ještě ovažte měkkým hadříkem. Nejpozději koncem května by měl stromek začít rašit.
K hojení velkých ran na stromku se kdysi používal „babský“, ale účinný recept: stejné množství mazlavého jílu promíchejte v poměru 1:1 s čerstvým kravincem. Kaší zakryjte ránu po celé ploše a ovažte gázou, pytlovinou nebo mikrotenem. (Kravinec obsahuje látky, které podporují hojení a tvorbu nové kůry i z malých zbytků pletiva právě mezi dřevní a korovou částí). Při déletrvajícím suchu se doporučuje občas zábal provlhčit a neodkrývat plochu dříve než za rok. Po ošetření rány seřízněte zbývající větve nejméně o polovinu, aby nedocházelo k jejich zasychání. Udržíte-li strom do příštího roku, je naděje na jeho záchranu a novou korunu mu vytvarujete později. (Stejným postupem se ošetří i strom po krupobití. Rozdíl je jen v tom, že nečekáme až na příští jaro, ale rány ošetříme ihned, dokud jsou čerstvé.)
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Duben na zahradě
Březen na zahradě
Únor na zahradě
I stromy mají osobnost
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 22302 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Guerilla Gardening – partyzánské zahradničení nejlépe potají a v noci
Pokud žijete ve městě, jistě občas procházíte kolem míst, která nejsou příliš vzhledná a jestliže máte nějaké to estetické cítění, možná vás i napadá, jak by se dala vylepšit a zkrášlit. Možná jste už dokonce něco takového na vlastní pěst provedli. V takovém případě se z vás stal tajný zahradnický partyzán a dopustili jste se nedovoleného guerilla gardeningu.
Balkónové minijezírko vyrobíte i ze starého kbelíku
Pokud nepatříte mezi šťastlivce vlastnící zahradu, ale také byste se rádi kochali pohledem na jezírko, nezoufejte. Pohled na vodní hladinu si můžete dopřávat přímo za oknem bytu. Balkonové minijezírko snadno vytvoříte ze starého květináče, nebo si můžete pořídit již hotové jezírko s čerpadlem, filtrací a zařízením na čištění vody.
Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok
Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.
Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.
Proč je výhodné kupovat stromky v kontejneru
Tradiční postup, kdy zahrádkář koupí sazenici s kořeny obalenými jutovým pytlem je překonán pohodlnějším a šetrnějším způsobem - sadbou z kontejneru. Jsme zvyklí na to, že okrasné keře i stromky jsou běžně na trhu v květináčích, ale jabloň, hrušeň či švestka se v této podobě teprve objevují.
Zastřešení bazénu vybírejte pečlivě
Bazénové zastřešení bývá velice často prvkem, se kterým se v prvotním návrhu zahrady nepočítá a pořizuje se k bazénu dodatečně až po zvážení všech jeho výhod. Není pak výjimkou, že uprostřed zahrady vyroste velká nevzhledná „bublina“ s rozsáhlým kolejištěm, po kterém se posouvá, a do té doby malebná zahrada zcela ztratí svůj půvab.
Rostliny a zahrada v zimě
Zima je pro většinu rostlin pěstovaných v bytech kritickým obdobím, je tedy třeba vědět, jak o ně správně pečovat a co vše můžeme udělat proto, aby nám neuhynuly. Také je třeba začít myslet na zahradu, i když ještě leží pod vrstvou sněhu. I v měsících jako je leden a únor tak správný zahrádkář nezahálí, protože kdo je připraven, není zaskočen.
Vyhrajte nad krtkem a hraboši
Jarní dny plné sluníčka lákají snad všechny zahrádkáře na zahrádky, kde je po dlouhé zimě pořádná hromada práce. Ale nejen lidé jsou jako znovuzrození, po mrazivých dnech se o slovo hlásí také všechna zvířata včetně těch, která na zahradě zrovna rádi nevidíme. Mezi takové patří bezesporu i krtek, který má hodně daleko k roztomilé postavičce z Večerníčků.