Balkónové minijezírko vyrobíte i ze starého kbelíku
14.07.2013
Pokud nepatříte mezi šťastlivce vlastnící zahradu, ale také byste se rádi kochali pohledem na jezírko, nezoufejte. Pohled na vodní hladinu si můžete dopřávat přímo za oknem bytu. Balkonové minijezírko snadno vytvoříte ze starého květináče, nebo si můžete pořídit již hotové jezírko s čerpadlem, filtrací a zařízením na čištění vody.
Balkonové minijezírko je skvělým řešením pro všechny, kdo nevlastní žádný pozemek či nemají dostatečný prostor pro vybudování opravdového zahradního jezírka. Je možné s ním oživit veškeré menší prostory, tedy nejen balkony, ale i terasy, lodžie nebo zahrádky řadových domků, které zrovna velikostí neohromují. Vzhledem k tomu, že průměr minijezírka se pohybuje okolo 40 centimetrů, není problém jej umístit v podstatě kamkoliv. Právě prostorová nenáročnost patří mezi jejich hlavní přednosti. Minijezírka však mají ještě další výhody, z nichž jmenujme například jednoduchost údržby. Péče o balkonové minijezírko nezabere mnoho času ani lidem, kteří zatím nemají s pěstováním a zahradničením příliš velké zkušenosti.
Staré věci s novou tváří
Váš balkon se může pomocí květináčů a nejrůznějších nádob proměnit doslova ve vodní oázu. Za založení balkónového minijezírka nemusíte vynakládat žádné horentní sumy, stačí se poohlédnout po nepoužívaném kbelíku, korýtku nebo květináči. Zkrátka hodí se cokoliv, co najdete doma a je možné to použít jakožto vodní nádrž. Tyto dříve nevyužívané nádoby se tak mohou stát okrasou vašeho balkonu. Důležité je pouze to, aby nádoba nebyla nikde rozbitá a neunikala z ní voda. Drobné prasklinky je možné zatěsnit silikonem. Pokud objevíte nádoby z netěsných materiálů, jako je například dřevo či keramika, můžete je vyložit fólií, nebo uvnitř natřít izolační barvou. Keramika je však také dosti těžká a tak je třeba zvážit, jestli nebude pro malý balkon až příliš velkou zátěží.
Různé designy a barvy
Pokud jste doma nenašli nic, z čeho by bylo možné minijezírko vytvořit, není nic jednoduššího, než se vydat do obchodu a po nějaké vhodné nádobě se poohlédnout. V květinářstvích i hobby marketech dnes můžete vybírat z nádob různých tvarů (amfory, soudky, korýtka či květináče) a velikostí. Malou vodní okrasu založíte prakticky v čemkoliv. Je také pouze na vás, jaký styl minijezírku vtisknete – jestli dáte přednost nákupu nádoby v moderním designu, nebo vás více zaujme rustikální styl. Jistě seženete nádoby z tvrzeného plastu, umělého kamene, který je k nerozeznání od kamene přírodního či keramiky opatřené glazurou. Nejčastěji se setkáte s nádržemi v přírodní barvě terakota, ale není problém je sehnat i v jiných barvách, které budou ladit s okolními pěstovanými rostlinami. Balkonová minijezírka jsou tak díky rozmanitým stylům nádob řešením pro byty všech stylů.
Minijezírka pro náročné
Dnes se však nezapomíná ani na náročnější zahrádkáře a tak se můžete v obchodech setkat s hotovými jezírky, která jsou vybavena čerpadlem, filtrací a nechybí ani zařízení pro pohyb vody. Tato jezírka jsou nejčastěji vyráběna z mrazuvzdorného plastu a tak jsou nádoby poměrně lehké. Jde většinou o pravidelné plastové šesti nebo osmiúhelníky, dalším typem jsou pak jezírka ze sklolaminátu napodobující umělý kámen. Hotová minijezírka mají oddělenou část pro výsadbu vodních rostlin. Navíc se na zimu nemusí uklízet, což mnozí z vás jistě ocení.
Čím minijezírka osázet?
Výběr květin, kterými je možné ozdobit vodní hladinu je opravdu pestrý. Snad každý si při pohledu na zahradní jezírko vybaví lekníny, tak proč by měly chybět na balkoně? Pořídit si můžete ty nejběžnější bílé lekníny, růžové lekníny, ale i vzácnější divoce červené druhy. Vybírat můžete z mnoha dalších druhů vodních rostlin, jako je například krásně vonící vodní hyacint. Mezi nejoblíbenější rostliny pro minijezírka patří také modráska srdčitá (Pontederia cordata), stolístek vodní (Myriophyllum aquaticum) zajišťující stále průzračnou vodu či americký modrý kosatec (Iris versicolor). Na minijezírka se hodí jak rostliny s okrasnými listy, tak i rostliny kvetoucí – ty však volte tak, aby byly v souladu s ostatními rostlinnými druhy na balkoně. Pokud si pořídíte bahenní rostliny, nechejte jim květináč z části vyčnívat nad hladinu, aby mohly dýchat i kořeny.
Rybičky vynechejte
Pokud jste si mysleli, že je možné balkonové minijezírko využívat také k chovu okrasných rybek, asi budete zklamáni. I malá deseticentimetrová ryba potřebuje k životu alespoň 50 litrovou nádobu a tu bude mít jen málokteré jezírko. Jedné rybce by stejně bylo smutno, neměla by dostatek prostoru ani kyslíku a navíc byste s příchodem zimy museli vymyslet, kam s ní.
Co s jezírkem v zimě?
Jezírko by se mělo umístit na slunné místo, nebo do polostínu. Během velkých letních veder je však dobré jej přesunout raději do stínu, protože voda by se v něm příliš ohřívala. Nejvhodnější dobou pro vysazování minijezírka je květen a červen, ale v podstatě se nic nestane, když tak učiníte i později. Pokud je vaše balkonové jezírko z mrazuvzdorného materiálu, nemusíte řešit, co s ním bude v zimě. Domácí bahenní i vodní rostliny jsou většinou vůči mrazu odolné a tak není problém je nechat v jezírku celou zimu. V případě, že vám na hladině plavali lekníny a vodní hyacinty, je nutné je před příchodem mrazů uklidit. Vezměte plastové nádoby bez otvorů a rostliny do nich naskládejte tak, jak se vám je podaří s jezírka vylovit v květináčích. V těchto nádobách je můžete nechat uskladněné třeba ve sklepě až do jara, jen občas zkontrolujte a případně odstraňte odumřelé listy. Hned na začátku jara na konci března můžete rostliny do jezírka opět nastěhovat.
-jpa-
Foto: Hornbach
Článek byl zobrazen 33235 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Jak si vybrat piknikový koš na letní stolování v přírodě?
Snad každá romantická duše touží po snídani v trávě po boku svého partnera. Stačí sbalit deku, naplnit piknikový koš dobrotami a vyrazit do přírody. Nemusí však jít nutně jen o snídani, do piknikového koše se vejde i oběd, nebo třeba večeře doplněná lahvinkou vína. Nechce se zlákat a vezměte svou drahou polovičku, přátele nebo rodinu na venkovní hody.

Listopad na zahradě
Než začneme užívat pohodlí domova pěkně v teple, měli bychom sklidit poslední zbytky úrody a zahradu uklidit, aby nás paní Zima nepříjemně nepřekvapila.

Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem
S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.

Meloun z vlastní zahrádky
Chutná zelenina, která nás v parných letních dnech příjemně osvěží, je u nás oblíbená celé dlouhé roky a vlastně již po celá staletí.

Zahradní solární sprchy - hit letošního léta
Ideálním a zcela ekologickým způsobem, jak získat teplou užitkovou vodu, aniž bychom museli vynaložit jakékoliv finanční prostředky k jejímu ohřevu, je pořízení solární sprchy. Solární sprchy, které jsou hitem letošního léta, vynikají čistými liniemi a jednoduchým designem. Stanou se tak vhodným estetickým doplňkem do každé zahrady.

Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry
Kvalitní kompost z vlastní zahrady je požehnáním pro každého pěstitele a ceněným hnojivem. Je ale také možností, jak zužitkovat maximum zahradního a kuchyňského bioodpadu. Nevíte, jaký kompostér vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.