Venkovní dřevěná dlažba
13.02.2010
Dřevo na zahradu bezpochyby patří. Působí teplým a přirozeným dojmem a se zelení tvoří oku lahodící kontrast. Avšak velmi často je nahrazováno jinými materiály, jako je beton či kámen.
Dřevo z našich stromů má, ať chceme nebo ne, poměrně krátkou životnost, a díky nepříznivým povětrnostním vlivům, také velmi rychle podléhá zkáze. Ale pokud si pořídíte dlažbu z exotických dřevin, s tímto problémem už si dál hlavu lámat nemusíte.
A v čem jsou tyto dřeviny vyjímečné?
- jde o velmi tvrdá dřeva s velmi nízkou nasákavostí
- mají omezenou rozpínavost, a tudíž nedochází k jejich rozpraskávání
- nepodléhají hnilobě, jsou odolné proti plísním i napadením dřevokazného hmyzu a hub
- mají podstatně delší životnost než dřevo ze stromů, které rostou u nás
- není nutné je impregnovat, i když vhodná údržba dokáže ještě zvýšit jejich odolnost a ošetření oleji zabrání ztrátě barvy
- novější druhy jsou poměrně cenově dostupné, oproti třeba klasickému teakovému dřevu
- při výrobě jsou ošetřovány parafínem
Exotické dřeviny jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití. Své místo našly v zimních zahradách i na venkovních terasách, v saunách nebo u bazénů.
Pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, z tropických částí Jihovýchodní Asie a Střední Afriky. Nejznámější a nejpoužívanější jsou dozajista Cumaru, Massaranduba, Bangkirai, Ipe, Tatajuba, nebo všeobecně známý Teak.
Cumaru – dřevina pocházející z Brazílie, která je velmi tvrdá. Její povrch není hladký, ale mírně zdrsnělý.
Massaranduba – pochází z Jižní a Střední Ameriky, nejvíce se dováží z Brazílie a je to tmavé a hladké dřevo. Výborně odolává hnilobě a plísním, termitům i ostatnímu dřevokaznému hmyzu. Na povrchu mohou být miniaturní otvory, které nejsou na závadu. Tato dřevina se velmi špatně opracovává, rychle tupí nástroje, avšak za tvrdou dřinu se pak odvděčí krásnou barvou s kovovým leskem.
Bangkirai – Jedna z nejčastěji využívaných dřevin, je poměrně dostupná a také zatím cenově přijatelná. Schválně říkáme zatím, neboť se zvýšenou poptávkou roste i cena. Dováží se z Asie a má výbornou odolnost proti napadení hmyzem i plísněmi a to i bez použití impregnace. Je odolná proti oděru a při kontaktu se železem dochází k vytváření šedomodrých skvrn. Jinak je zbarvena do středně hněda. Působením slunečního záření postupně přechází do šedostříbrné barvy.
Ipe – dřevina, která se k nám dováží z Jižní a Střední Ameriky je také velmi hojně využívaná. Je známá i pod názvem Zelený eben nebo Lapacho. Je tvrdá a má velmi dlouhou životnost. Odolává termitům i nepříznivým povětrnostním vlivům. Je velmi obtížně zápalná a její barva přechází od světlehnědé přes červenohnědou až po tmavě hnědou.
Tatajuba – Dřevina s původní velmi světlou barvou, která se však časem přemění až na tmavě hnědou. Není příliš stabilní, avšak zase jí pořídíte za příjemně nízkou cenu.
Teak – klasika mezi exotickými dřevinami pocházející ze Západní Afriky a Asie. Je to jedna z nejvzácnějších dřevin. Má velmi tvrdé dřevo odolné proti vlhkosti, které se velmi dobře opracovává, a přesto je pevné a odolné. Nesesychá a má opravdu dlouhou životnost. Je absolutně odolná proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Obsahuje olejnaté pryskyřice, díky nimž ani použité hřebíky uvnitř dřeva nezreziví.
Dlažba z těchto dřevin má stejný princip, jako každá jiná. Nejčastěji mají tvar prken a užívá se pero-drážkové spojení, při němž se k sobě jednotlivé kusy skládají jako stavebnice a postupně se fixují hřebíky nebo vruty. Někdy se používá i zámkové spojení, kdy se fixuje pouze první kus a ostatní se do sebe už jen zacvakají. Ale častěji se šroubují na konstrukci jednotlivá prkna, mezi nimiž se nechávají malé mezery.
Dlažba se pokládá na vrstvu písku nebo štěrku a následně další vrstvu kamenů a speciální konstrukce. Chcete-li zabránit prorůstání plevele a trávy, pak je vhodné použít netkanou textilii a na ní vrstvu kačírku.
S údržbou vydrží víc
Ač jsou tyto dřeviny avizovány jako prakticky bezúdržbové, starat se o ně stejně musíte. Minimálně z nich odmetat nánosy listí nebo sněhu, v létě je dobré je zavlažovat. Přeci jen jde o dřevo, které na slunci vysychá. Vhodné je také použít kvalitní olejový nátěr speciálně určený pro každý druh dřeviny, udržíte tak dlouho krásně sytou barvu a zabráníte zešednutí. Ty opravdu kvalitní stačí použít jednou za dva až tři roky.
Životnost těchto dřevin se odhaduje na třicet až padesát let.
Autor: Petra Martišková
Foto: archiv firmy Bromo s. r. o.
Článek byl zobrazen 22854 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Univerzální komínový systém CJ BLOK®
Je určený pro všechny druhy paliv, pro suchý i mokrý provoz, je bezpečný a odolný vůči požáru. Dodáváme i komínový systém pro pasivní a nízkoenergetické domy s větráním rekuperací. Kompletní stavebnice všech prvků se zárukou 30 let spolehlivé funkce i při stavbě svépomoci.RD Rýmařov - rodinný dům se slevou 3%
Největší dodavatel montovaných dřevostaveb RD Rýmařov přichází s mimořádnou nabídkou - podepište smlouvu na nový dům do 31.3.2021 a ušetřete 3% z jeho základní ceny!Kvalitní české zábradlí JH TECH
Dopřejte si zábradlí v kvalitě za příznivou cenu, kalkulace a návrhy zdarma, prodej i odborná montáž. Zábradlí schodiště, balkonů, fr. oken, madla na zeď i zábradlí do zahrady, moderní materiály – nerez, sklo, lak.PROFI TERASY - WPC a dřevěné terasy
TERASU POŘIZUJTE VČAS! Již nyní vybírejte materiál a domluvte si termín realizace. PROFI TERASY Vám nabízí velký výběr WPC i dřevěných teras a poradí s detaily. Navštivte TERASOVÉ CENTRUM PROFI TERASY v Praze, Horních Počernicích. www.profi-terasy.cz.
Další články na téma Dřevo a řezivo

Inspirace pro dřevěné obložení stěn v interiéru
Dřevěné obložení stěn v interiéru je velmi působivé a dokáže proměnit prostor nevídaným způsobem. Dřevo je přírodním materiálem, který do svého interiéru volíme proto, že nám jej dokáže zútulnit, a tak zpříjemnit pocit, kdy konečně doma relaxujeme po náročném pracovním dni.

Jak vyhnat červotoče z nábytku a trámů
K nejčastějším biologickým škůdcům v nábytku patří dřevokazný hmyz, houby a plísně. Z hmyzu jde nejčastěji o červotoče, kteří kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do předem vyhlodaných chodbiček. Jejich usazení v nábytku, trámech nebo jiném dřevěném vybavení domů a bytů vede často k naprosté degradaci dřeva. Jak se těchto nezvaných hostů zbavit?

Podlaha kolem bazénu – jaké materiály zvolit?
Venkovní bazén je velmi oblíbenou součástí dnes již téměř každé zahrady. Avšak nejen on sám ale i jeho bezprostřední okolí dotvářejí celkový dojem z daného exteriéru a také to, jak rádi a jak často budeme bazén využívat. Je proto dobré věnovat dostatečnou pozornost zejména podlaze, která jej obklopuje. Jaký materiál je nejvhodnější z hlediska bezpečnosti, údržby i jeho dlouhé živostnosti?

Zapomeňte na sekeru, pořiďte si štípačky na dřevo
Šikovným a spolehlivým pomocníkem každého chataře a chalupáře je štípačka na dřevo. Díky ní už můžete konečně zapomenout na bolavá záda při štípání dřeva ruční sekerou, hydraulická štípačka to udělá za vás. Skvělý výběr těchto strojů kvalitních značek najdete u společnosti Domatech Production s. r. o., která se jejich prodejem už několik let zabývá.

Pelety - palivo budoucnosti
Kotel na pelety s hořákem Petro A70 - úspora až 80% energie, 100% ekologické, návratnost investice do 1 roku. Zařízení má velmi nízké provozní náklady, pracuje s vysokou účinností a dokáže spalovat i ty nejlevnější pelety. Celkové roční náklady na topení pak u rodinného domu nepřesáhnou 15 000 Kč.

Venkovní dřevěná dlažba
Dřevo na zahradu bezpochyby patří. Působí teplým a přirozeným dojmem a se zelení tvoří oku lahodící kontrast. Avšak velmi často je nahrazováno jinými materiály, jako je beton či kámen.

Univerzální stavební systém EUROPANEL - technologie SIPs
Stavební technologie SIPs – structural insulated panels neboli strukturované izolované panely - je na českém a slovenském stavebním trhu relativně novinkou. Technologie byla vyvinuta a poprvé použita v USA a dnes slaví úspěchy po celém světě.

Dřevo v exteriéru
Dřevo je materiál velmi oblíbený a jeho použití je dosti široké. A není divu, vždyť má celou řadu příjemných vlastností. Avšak při použití v exteriéru je potřeba jej chránit proti povětrnostním vlivům.