Jakou udírnu vybrat? Klasickou nebo elektrickou?
22.04.2022
Uzené speciality z domácí udírny se těší velké oblibě. Jak ale vybrat správnou udírnu? Zvolit klasickou udírnu nebo raději elektrickou? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou výhody jednotlivých typů?
Klasické udírny
Pokud chcete udit tzv. po staru, stejně jako naši dědové, měli byste si pořídit klasickou udírnu, ve které se topí dřevem. Udírnu si můžete koupit jako hotový výrobek nebo se pustit do stavby udírny svépomocí.
Klasická udírna s dřevěnou udící komorou. Dřevo o síle 40 mm, ze kterého je udící komora vyrobena, mnohem lépe izoluje.
Tradiční udírna vytápěná dřevem se skládá z topeniště, kouřovodu a udící komory. Dřevěné udírny, které najdete v nabídce prodejců, mají nejčastěji kovové topeniště spojené plechovým kouřovodem s dřevěnou udící komorou. Udírnu si lze pořídt jako komplet, tedy udící komoru, topeniště a kouřovod, nebo po jednotlivých dílech, např. pouze udící komoru., pro případ, že stará udící komora už dosloužila. I mezi hotovými udírnami existují značné rozdíly v kvalitě a zpracování, které se promítají také do ceny. Při výběru udírny věnujte tedy pozornost tloušťce dřeva, ze kterého je udírna vyrobena (silnější dřevo lépe izoluje), kvalitě zpracování a užitečným detailům, které zpříjemní používání udírny (madla pro snadnější manipulaci, možnost regulace kouře, odtokový žlábek na tuk) nebo prodlouží její životnost (oplechování střechy a komínku, kvalitní nerezavějící spojovací materiál).
Vlevo vnitřní část udící komory s tyčemi na zavěšení masa, vpravo topeniště
Udírny stavěné svépomocí mají často udící komoru zděnou. Zděná udící komora má výhodu v tom, že nehrozí její vznícení a také déle udrží požadovanou teplotu. Především při uzení při nižších teplotách v zimních měsících může být problém s rychlým prochladnutím dřevěné udící komory. Životnost zděné udící komory je delší než u udících komor vyrobených ze dřeva.
Uzení v klasické udírně vyžaduje neustálý dohled a kontrolu teploty v udící komoře. Uzení je tedy dobré spojit s návštěvou přátel a udělat z něj společenskou událost s lahodným zakončením.
V klasické udírně topíme dřevem, pilinami či štěpkou, teplotu uzení ovládáme vhodným přikládáním a regulací ohně (mokrými pilinami, vzduchovými klapkami atd.). Dřevo pro uzení volíme suché, bez hniloby a zbavené kůry. pro počáteční roztopení udírny můžeme použít dřevo měkké, pro samotné uzení je vhodnější tvrdé dřevo. Největší oblibě se těší buk, akát, olše nebo slivoň. Naopak nevhodné je dřevo jehličnanů.
Elektrické udírny
Velmi oblíbené jsou udírny elektrické, zejména pro ty, kteří chtějí přenechat část starostí na technice. V elektrických udírnách zajistí vytopení udící komory a výrobu kouře elektrická spirála. V nabídce prodejců nejdeme udírny z pozinkovaného plechu, případně nerezové. Výhodou elektrických udíren je jejich přenositelnost, jejich vytopení je rychlé a díky termostatu také odpadá potřeba hlídání teploty. Do elektrických udíren používáme pro výrobu kouře nejčastěji dřevěnou štěpku ze stejných dřevin, které využíváme pro uzení v klasických udírnách.
Moderní formu elektrických udíren představují plně automatizované udírny s generátorem kouře. U těchto udírem odpadá veškerá starost s hlídáním teploty a doplňováním štěpky, případně pilin. Do zásobníku před uzením vložíme dřevěné brikety, které si automatický podavač sám podává dle potřeby. Potřebnou teplotu i délku uzení nastavíme na digitálním displeji a po uplynutí času prostě jen vyjmeme hotové vyuzené výrobky.
Generátor kouře elektrické udírny
Obě formy udíren mají své zastánce i odpůrce. Příznivci klasických udíren nedají dopustit především na tradiční atmosféru, uzení se stává téměř svátkem a "obřadem", setkáním s rodinou a přáteli a často několikadenní akcí. Zastánci moderních technologií zdůrazňují egologický provoz, zdravější formu, nenáročnost a jednoduchost uzení. Udit v automatické udírně s generátorem kouře zvládne opravdu každý.
Foto: Vladeko
Článek byl zobrazen 5119 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Recepty
Naučte se grilovat jako profesionální kuchaři na kurzech grilování
Kurzy vaření jsou v posledních letech mezi kuchařskými nadšenci velmi populární. Na jednodenních kurzech zaměřených na určitý okruh jídel se naučíte pod vedením profesionálů správnou technologii přípravy od výběru surovin až po servírování. A velmi oblíbené jsou také kurzy grilování, kde se pod vedením kuchařů naučíte používat moderní grily tak, aby byl výsledek co nejlepší.
Velikonoční pečené dobroty
Pečení velikonočního beránka patřilo u nás vždy k velikonočním tradicím. Pěkný zvyk vznikl z prostého faktu, že ne všichni si mohli o Velikonocích dopřát skutečného beránka z masa, a tak byl beránek nahrazován pečivem ve stejném tvaru. Do dnešních dnů patří beránek neodmyslitelně k výzdobě velikonočního stolu.
Dámy, letos s Velikonocemi jednoduše vypečte!
Velikonoční zvyky v podobě šlehání pomlázkou či barvení vajíček asi nezměníme, ale k jistým příjemným inovacím vám pomoci můžeme… S bolavými partiemi těla se správná hospodyňka tento den holt musí smířit, ovšem se spáleným mazancem, bezhlavým beránkem nebo nedokonalou velikonoční výzdobou rozhodně ne. Přesvědčíme vás, že je možné tento svátek jara zvládnout lépe než dřív!
Levandule – poklad na zahradě, v ložnici i v kuchyni
Klasická levandule (lavandula) patří k velmi oblíbeným trvalkám. Pokud bychom se vydali za hledáním důvodů její oblíbenosti, určitě by to byla nádherná intenzivní vůně, okouzlující vzhled a barva a v neposlední řadě také její mnohostranné využití. Ačkoli je pro nás levandule spjata povětšinou s oblastí francouzské Provence, existuje již i u nás levandulová farma a levanduli si koneckonců můžete vypěstovat sami.
Čas malin - recepty na oblíbené malinové dobroty
Kdo by neměl rád maliny! Toto sladké a voňavé ovoce roste jak ve volné přírodě, tak si jej můžeme vypěstovat i na zahradě. Nejlépe si pochutnáme na čerstvých, právě utržených malinách. Maliny však rychle podléhají zkáze a tak pokud jich máme nadbytek, musíme vymyslet, jak je efektivně spotřebovat. Což takhle připravit nějakou sladkou dobrotu?
Tipy na vlastnoručně vyrobené dárky aneb něco na zub i do koupele
Nad dárky dělané s láskou není. Potěší každého, protože je za nimi kus práce, fantazie i času věnovaného speciálně obdarovanému. Některé dárky zůstávají navždy, jiné si můžete vychutnat. A právě na ty druhé si dnes posvítíme. Vlastnoručně vyrobené dobroty či věci do koupele a na pleť budete mít hotové raz dva a můžete s nimi obdarovat své přátelé a blízké.
Tradiční i netradiční recepty na bramborový salát
Co by to bylo za vánoční hostinu bez bramborového salátu? Ten nesmí chybět na žádné štědrovečerní tabuli. Jeho příprava není složitá, ale žádný univerzální recept na bramborový salát neexistuje. Každý si jej dělá po svém a tak, jak mu nejvíce chutná. Někdo přidává vejce, jiný salám, někdo majonézu, další raději jogurt a tak dále. A jak jej děláte Vy?
Thajská kuchyně
Thajsko má jednu nesmírnou výhodu, která se projevuje i v rozmanitosti kuchyně, a tou je podnebí. V Thajsku nalezneme hojně rostoucí tropické druhy ovoce a zeleniny, stejně jako moře bohaté na ryby a mořské plody.