Akvaponie - pěstování zeleniny díky rybičkám v akváriu
31.10.2014
Věděli jste, že je chov ryb možné propojit s úspěšným pěstováním zeleniny? Pokud máte doma akvárium s rybičkami, možná vás systém akvaponického pěstování zaujme. Odpad z ryb jde totiž skvěle využívat k pěstování bylinek a zeleniny. Navíc se nebudete muset starat o nákladné čištění akvária. V následujícím článku se vám pojem akvaponie pokusíme trochu přiblížit.
V čem akvaponické pěstování spočívá?
Akvaponie je integrovaný produkční systém, který spojuje chov ryb v akváriích či sádkách a pěstování rostlin v živném médiu - hydroponii. Tento způsob pěstování rostlin bez půdy, pouze na živném roztoku, je mnohem účinnější, než pěstování v hlíně (substrátu). V akvaponickém systému můžeme pěstovat různé druhy zeleniny, jako jsou saláty, okurky, kedlubny a další, ale také ovoce (jahody apod.) a různé bylinky.
Ryby produkují odpadní látky, které jsou potřebné pro růst rostlin. Amoniakem znečištěná voda z rybích výkalů rybám nesvědčí, protože amoniak je pro ně jedovatý a zhoršuje jejich možnost přijímat z vody kyslík. Naopak je však skvělým hnojivem pro rostliny. Rostliny tak žijí jednoduše z toho, co ryby vyloučí. Odpady jsou tedy v akvaponii vzájemně využívány jakožto zdroj živin. Tím, že je voda čerpána ke kořenovému systému rostlin, dochází k odebírání odpadních látek a k čištění vody. Není tak třeba používat drahé biologické filtry, vzduchování ani chemické prostředky, aby byla voda v nádrži či akváriu udržena v rovnováze.
Akvaponie kdysi a dnes
První záznamy o akvaponickém pěstování pochází až z dávných dob aztécké a incké říše. V dnešní době zažívá akvaponie především ve Spojených státech amerických a na Novém Zélandu doslova boom. V těchto zemích je tato metoda pěstování zeleniny natolik úspěšná, že ji již mnoho podniků využívá i pro běžné komerční pěstování. Akvaponické farmy jsou velmi úspěšné a dosahují rekordních výnosů. U nás se největší akvaponický systém nachází v Praze a akvaponickému pěstování se zde prozatím věnuje jen hrstka nadšenců. Akvaponický systém může být jakkoliv veliký, princip cirkulace vody mezi rybami a zeleninou je velmi jednoduchý a lze ho aplikovat i v malém akváriu. Vejde se vám tak klidně do kuchyně a vy si můžete pěstovat zeleninu či bylinky pro každodenní použití. Systém je možné postavit kdekoliv v interiéru nebo klidně na střeše paneláku.
Akvaponický systém se skládá ze tří částí:
1. nádrž s rybami (akvária pro malé hobbysystémy, ale i velké nádrže pro intenzivní chov ryb)
Ryby pro akvaponické pěstování je třeba dobře vybírat, musí být především dostatečně odolné. V zahraničí se nejčastěji ve velkochovech využívá tilápie nilská, u nás se doporučuje lín nebo kapr.
Odpadní látky z ryb jsou čerpány čerpadlem do záhonu, ve kterém pěstujeme zeleninu nebo bylinky. V záhonu je odpadní voda přečišťována a putuje zpátky do nádrže s rybami. Důležitou složkou jsou prospěšné bakterie, které rozkládají rybí exkrementy na živiny, ze kterých poté rostou rostliny. Tyto bakterie žijí v substrátu - v médiu (štěrk, keramzit), který jim poskytuje dostatečný prostor pro jejich růst. Prospěšné bakterie, které rozkládají odpadní látky z ryb a zpřístupňují je rostlinám se do filtračního média, které používáme, dostanou přirozeně – jsou součástí vzduchu a okolí. Stačí tedy, abychom jim vytvořili příhodné podmínky pro jejich růst – dostatečnou teplotu a dostatek odpadních látek. Bakterie pak začnou samy pracovat.
V porovnání s klasickým akváriem má akvaponické pěstování výhodu v tom, že se voda v nádrži čistí prakticky sama. Díky médiu, ve kterém rostou rostliny a žijí prospěšné bakterie, dochází k čisticím procesům a nemusíme tak velké množství vody v akváriu či nádrži s rybami vyměňovat. Ryby je třeba stejně jako v akváriu krmit pravidelně. Krmivo je v podstatě jedinou složkou živin pro celý systém, proto je třeba dostatečné množství krmiva správně odhadnout – aby vystačila pro rybí osádku, ale zároveň i pro pěstování rostlin.
2. vertikální záhon
Do vertikálního záhonu se voda žene čerpadlem do nejvyššího bodu stěny a gravitací (samospádem) pak postupně stéká skrze jednotlivé květináče zpátky do „growbed“ (záhonu bez hlíny). Ten se pomalu plní vodou a pomocí vypouštěcího sifonu padá zpátky do nádrže s rybami. Kořínky rostlin díky dostatečnému prokysličení vody nehnijí.
3. zdroj světla
Důležitou součástí akvaponického systému, který je umístěn v místnosti bez dostatku denního světla je umělé osvětlení. Vhodné je používat úsporné, ale silné zářivky (cca 125W).
Co to stojí?
Pořizovací náklady na založení akvaponického systému jsou samozřejmě podstatně vyšší, než když si na zahrádce zasadíte zeleninu, kterou dále pěstujete. Potřebujete totiž nakoupit řadu komponentů. Systém má však tu výhodu, že když je dobře nastaven, tak spotřebuje mnohem méně vody, než právě klasická zahrádka – ušetřit se tímto způsobem dá až 90% vody. Jediné, co je třeba následně do systému investovat, je potrava pro ryby, elektřina za provoz čerpadel a osvětlení.
Výhodou akvaponického pěstování je také to, že zelenina díky ideálním podmínkám roste až dvakrát rychleji. Navíc se nemusíte zabývat plením, zaléváním, hnojením ani dalšími pracemi, které s pěstováním plodin souvisí. Zkrátka jen sadíte a sklízíte úrodu.
- jpa -
Foto: Kickstarter.com, Aquaponicsplan.com, permaculturepicturehouse.co.uk
Další články z rubriky Zahrada
Zakládáme akvárium – co k tomu budeme potřebovat?
Pěstujeme rostliny vhodné do stínu - plicník, kakost, hortenzii a další
Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Microgreens – mladé výhonky plné energie a živin
Článek byl zobrazen 39404 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Solární zavlažování, fontány a potůčky
Voda je nedílným prvkem zahrad už od pradávna. Vodu v zahradě využijete nejen pro zalévání a zavlažování, vodní prvek v podobě jezírka, fontány nebo potůčku je vítaným zpestřením a také relaxační zónou. Velmi snadno si můžete vytvořit potůček nebo fontánu pomocí solární energie, stejně tak zavlažovací systém na solární pohon.
Palisády ze dřeva i betonu
Dát najevo ostatním, odkud až kam sahá můj majetek, je člověku dáno od již od pohanských dob. Kůly zaražené do země těsně vedle sebe byly vůbec prvním plotem na světě, který obyvatele příbytku chránil před nepřátelskými vpády. Od té doby se datuje vznik palisád jen s tím rozdílem, že se již nepoužívají k obraně, ale jako okrasný stavební prvek.
Krásné truhlíky i v zimě
Přípravy na nejkrásnější svátky roku jsou již v plném proudu. Ale není na škodu se občas zastavit a pozorovat nádherně sněhem pocukrované jehličnany, ptactvo, které si přišlo po svou vánoční nadílku nebo zavadit pohledem o svátečně nazdobený truhlík za oknem.
Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.
Zahradní solární sprchy - hit letošního léta
Ideálním a zcela ekologickým způsobem, jak získat teplou užitkovou vodu, aniž bychom museli vynaložit jakékoliv finanční prostředky k jejímu ohřevu, je pořízení solární sprchy. Solární sprchy, které jsou hitem letošního léta, vynikají čistými liniemi a jednoduchým designem. Stanou se tak vhodným estetickým doplňkem do každé zahrady.
Bakterie pro zdravé prostředí v kurnících a výbězích
Každý chovatel drůbeže se jistě snaží, aby byl jeho chov zdravý a vitální. Životní podmínky chovaných zvířat se přímo odráží na kvalitě vajec, kterou jistě chceme mít co nejlepší. Ať už pouze pro sebe v malém množství nebo na prodej ve větším chovu.
Jaké rostliny jsou vhodné na živý plot?
Od živého plotu očekáváme především dostatečnou neprůhlednost, a pokud možno, i neprostupnost. Plot můžeme vysadit z dřevin stálezelených nebo opadavých. Nemusí to být však jen jednolitá zelená masa. Existují kultivary zbarvené nejen v různých tónech zelené, ale také purpurové či zlatožluté. Plot může velmi pěkně kvést i vonět po dlouhou dobu a doplňovat barevný akcent zahrady.
Tipy na dětské zahradní stany
Děti milují úkryty a schovávačky. Ideální způsobem, jak rychlou a zábavnou formou vytvořit úkryt pro děti, jsou dětské stany na zahradu. Poradíme vám, jak venkovní stan vybrat, na o si dát pozor, jaké typy stanů existují a také jsme pro vás vybrali několik tipů na ty nejhezčí zahradní stany pro děti.