Akvaponie - pěstování zeleniny díky rybičkám v akváriu
31.10.2014
Věděli jste, že je chov ryb možné propojit s úspěšným pěstováním zeleniny? Pokud máte doma akvárium s rybičkami, možná vás systém akvaponického pěstování zaujme. Odpad z ryb jde totiž skvěle využívat k pěstování bylinek a zeleniny. Navíc se nebudete muset starat o nákladné čištění akvária. V následujícím článku se vám pojem akvaponie pokusíme trochu přiblížit.
V čem akvaponické pěstování spočívá?
Akvaponie je integrovaný produkční systém, který spojuje chov ryb v akváriích či sádkách a pěstování rostlin v živném médiu - hydroponii. Tento způsob pěstování rostlin bez půdy, pouze na živném roztoku, je mnohem účinnější, než pěstování v hlíně (substrátu). V akvaponickém systému můžeme pěstovat různé druhy zeleniny, jako jsou saláty, okurky, kedlubny a další, ale také ovoce (jahody apod.) a různé bylinky.
Ryby produkují odpadní látky, které jsou potřebné pro růst rostlin. Amoniakem znečištěná voda z rybích výkalů rybám nesvědčí, protože amoniak je pro ně jedovatý a zhoršuje jejich možnost přijímat z vody kyslík. Naopak je však skvělým hnojivem pro rostliny. Rostliny tak žijí jednoduše z toho, co ryby vyloučí. Odpady jsou tedy v akvaponii vzájemně využívány jakožto zdroj živin. Tím, že je voda čerpána ke kořenovému systému rostlin, dochází k odebírání odpadních látek a k čištění vody. Není tak třeba používat drahé biologické filtry, vzduchování ani chemické prostředky, aby byla voda v nádrži či akváriu udržena v rovnováze.
Akvaponie kdysi a dnes
První záznamy o akvaponickém pěstování pochází až z dávných dob aztécké a incké říše. V dnešní době zažívá akvaponie především ve Spojených státech amerických a na Novém Zélandu doslova boom. V těchto zemích je tato metoda pěstování zeleniny natolik úspěšná, že ji již mnoho podniků využívá i pro běžné komerční pěstování. Akvaponické farmy jsou velmi úspěšné a dosahují rekordních výnosů. U nás se největší akvaponický systém nachází v Praze a akvaponickému pěstování se zde prozatím věnuje jen hrstka nadšenců. Akvaponický systém může být jakkoliv veliký, princip cirkulace vody mezi rybami a zeleninou je velmi jednoduchý a lze ho aplikovat i v malém akváriu. Vejde se vám tak klidně do kuchyně a vy si můžete pěstovat zeleninu či bylinky pro každodenní použití. Systém je možné postavit kdekoliv v interiéru nebo klidně na střeše paneláku.
Akvaponický systém se skládá ze tří částí:
1. nádrž s rybami (akvária pro malé hobbysystémy, ale i velké nádrže pro intenzivní chov ryb)
Ryby pro akvaponické pěstování je třeba dobře vybírat, musí být především dostatečně odolné. V zahraničí se nejčastěji ve velkochovech využívá tilápie nilská, u nás se doporučuje lín nebo kapr.
Odpadní látky z ryb jsou čerpány čerpadlem do záhonu, ve kterém pěstujeme zeleninu nebo bylinky. V záhonu je odpadní voda přečišťována a putuje zpátky do nádrže s rybami. Důležitou složkou jsou prospěšné bakterie, které rozkládají rybí exkrementy na živiny, ze kterých poté rostou rostliny. Tyto bakterie žijí v substrátu - v médiu (štěrk, keramzit), který jim poskytuje dostatečný prostor pro jejich růst. Prospěšné bakterie, které rozkládají odpadní látky z ryb a zpřístupňují je rostlinám se do filtračního média, které používáme, dostanou přirozeně – jsou součástí vzduchu a okolí. Stačí tedy, abychom jim vytvořili příhodné podmínky pro jejich růst – dostatečnou teplotu a dostatek odpadních látek. Bakterie pak začnou samy pracovat.
V porovnání s klasickým akváriem má akvaponické pěstování výhodu v tom, že se voda v nádrži čistí prakticky sama. Díky médiu, ve kterém rostou rostliny a žijí prospěšné bakterie, dochází k čisticím procesům a nemusíme tak velké množství vody v akváriu či nádrži s rybami vyměňovat. Ryby je třeba stejně jako v akváriu krmit pravidelně. Krmivo je v podstatě jedinou složkou živin pro celý systém, proto je třeba dostatečné množství krmiva správně odhadnout – aby vystačila pro rybí osádku, ale zároveň i pro pěstování rostlin.
2. vertikální záhon
Do vertikálního záhonu se voda žene čerpadlem do nejvyššího bodu stěny a gravitací (samospádem) pak postupně stéká skrze jednotlivé květináče zpátky do „growbed“ (záhonu bez hlíny). Ten se pomalu plní vodou a pomocí vypouštěcího sifonu padá zpátky do nádrže s rybami. Kořínky rostlin díky dostatečnému prokysličení vody nehnijí.
3. zdroj světla
Důležitou součástí akvaponického systému, který je umístěn v místnosti bez dostatku denního světla je umělé osvětlení. Vhodné je používat úsporné, ale silné zářivky (cca 125W).
Co to stojí?
Pořizovací náklady na založení akvaponického systému jsou samozřejmě podstatně vyšší, než když si na zahrádce zasadíte zeleninu, kterou dále pěstujete. Potřebujete totiž nakoupit řadu komponentů. Systém má však tu výhodu, že když je dobře nastaven, tak spotřebuje mnohem méně vody, než právě klasická zahrádka – ušetřit se tímto způsobem dá až 90% vody. Jediné, co je třeba následně do systému investovat, je potrava pro ryby, elektřina za provoz čerpadel a osvětlení.
Výhodou akvaponického pěstování je také to, že zelenina díky ideálním podmínkám roste až dvakrát rychleji. Navíc se nemusíte zabývat plením, zaléváním, hnojením ani dalšími pracemi, které s pěstováním plodin souvisí. Zkrátka jen sadíte a sklízíte úrodu.
- jpa -
Foto: Kickstarter.com, Aquaponicsplan.com, permaculturepicturehouse.co.uk
Další články z rubriky Zahrada
Zakládáme akvárium – co k tomu budeme potřebovat?
Pěstujeme rostliny vhodné do stínu - plicník, kakost, hortenzii a další
Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Microgreens – mladé výhonky plné energie a živin
Článek byl zobrazen 40792 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.

Vyhrajte nad krtkem a hraboši
Jarní dny plné sluníčka lákají snad všechny zahrádkáře na zahrádky, kde je po dlouhé zimě pořádná hromada práce. Ale nejen lidé jsou jako znovuzrození, po mrazivých dnech se o slovo hlásí také všechna zvířata včetně těch, která na zahradě zrovna rádi nevidíme. Mezi takové patří bezesporu i krtek, který má hodně daleko k roztomilé postavičce z Večerníčků.

Jak si poradit při přesazování kaktusů
Ruce plné trnů a polámaný kaktus v půdě, která brzy ztvrdne jako kámen. Tak takhle ne přátelé. Kaktusy se dají přesadit docela snadno a lépe, jen je třeba vědět jak na to. Ostnaté rostlinky mají trochu jiné nároky na pěstování než ostatní pokojové květiny. Aby pěkně rostly, musíme vybrat správnou velikost květináče a dopřát jim vhodný substrát.

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.

Jaro je tu: jaké trendy přináší pro venkovní keramické dlažby?
Dokonalá imitace dřeva či kamene, hexagonové formáty, speciální protiskluzné modely pro okolí bazénů a pokládka na terče. To jsou letošní hlavní trendy v oblasti venkovní keramické dlažby, která získává čím dál větší oblibu. Co za delikatesy konkrétně výrobci připravili pro nadcházející sezónu?

Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Medonosné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. A nepatří mezi ně pouze okrasné květiny, ale i ovocné keře a stromy, jako např. angrešt, borůvky, maliny nebo jabloně. Včely mají rády také šeříky, mateřídoušku, ibišek a mnoho dalších rostlin. Které to jsou a proč je dobré je mít na zahradě?

Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku
Příroda kolem nás se již probouzí ze zimního spánku. Ale co ten trávník? Pokud se ještě pořád nemůže vzpamatovat, zatímco narcisy, petrklíče a tulipány už začínají pučet, je na čase mu trochu pomoci. Duben je tím ideálním měsícem, kdy s péčí o váš trávník začít.

Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Patříte-li mezi nadšené zahrádkáře, pak jste docela jistě s velkým očekáváním vyhlíželi první slunečné a hlavně teplé dny a těšili se na to, až se budete moci vrhnout na práci na zahrádce. A jak už to tak vypadá, jaro konečně převzalo definitivně vládu nad zimou a my se můžeme s chutí pustit do pěstování.