Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
05.07.2012
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.
Louis-Antoine de Bougainville (1729 – 1811) byl mořeplavcem, který jako první prozkoumal odlehlé končiny Tichého oceánu. Právě on při své cestě do Brazílie objevil tuto krásnou rostlinu s bohatstvím nádherně zbarvených květů a přivezl ji do Evropy. V současnosti se bougainvillea, nebo počeštěně buganvilie (někdy též buganvilea) nachází téměř po celém subtropickém a tropickém světě. Je neodmyslitelnou ozdobou teplých krajin a nejčastěji zakrývá bělostné stěny středomořských domů. Při procházkách řeckými, španělskými či italskými městečky jste se nejednou jistě kochali krásou jejích sytě růžových až fialových květů.
Charakteristika Buganvilie
Buganvilie je dřevnatá liána, která může dorůstat do výšky až 25 metrů. Zasazená v květináčích dorůstá maximálně výšky 3 metrů. V jižních státech se s ní setkáte nejčastěji ve formě zastřižených keřů nebo lián. Rostlina se tedy vyskytuje ve formě keřovité nebo popínavé, je proto nutné zajistit jí trvalou opěru ve formě stojanu, mříže či pergoly. Má vejčité až kopinaté listy. Pěstuje se jako stálezelený pokojový keř, nebo přenosná rostlina se sytě zelenými listy. Pod těmi vyrůstají krátké a velmi silné trny.
Foto: Andrew Schmidt
Květenství
Buganvilie je ozdobou každého domu nebo zahrádky téměř po celé léto. Nezdobí ji však květy, ale barevné listeny, které se vybarvují do červena, fialova, růžova, oranžova, do žluta nebo i do bíla. Toto barevné představení trvá i několik týdnů. Samotné květy jsou velmi drobné a mají světlou barvu. Mezi záplavou barevných listenů tak tyto nenápadné krémové květy zpravidla unikají pozornosti. Květy ukrývající se mezi listeny sice odkvetou, ale listeny si svou barvu drží ještě dlouho poté. Buganvilie kvete od května do září.
Podmínky pěstování Buganvilie
Rostlina je světlomilná, proto vyžaduje umístění na světlé místo s přímým dopadem slunečních paprsků. Měla by být chráněna před větrem a deštěm. V létě je nejvhodnější venkovní umístění, možné je však také umístění do skleníku nebo zimní zahrady. Buganvilii pěstujeme v lehkém zahradnickém substrátu s příměsí rašeliny. Ve vegetačním období přihnojujeme jednou týdně standardním tekutým hnojivem.
V letních měsících dostatečně zaléváme (nesmí však dojít k přemokření), můžeme také rosit listy. Na zimu je dobré buganvilii přesunout do místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 8 až 12 stupni Celsia. Tak rostlině zajistíme zimní klid, který je základem pro následnou tvorbu květů. Jestliže rostlinu pěstujete v pokojových podmínkách, omezte v zimě na dobu alespoň 3 měsíců zálivku. Buganvilie není mrazuvzdorná, může se tak stát, že část listů přes zimu opadá.
Foto: Inmagine.com
Pokud byste rostlinu chtěli namnožit, je třeba udělat řízky, které se následně namočí do stimulátoru. Poté se mohou zasadit do rašelinné zeminy a umístí se na teplé místo. Řízky je nutné průhledným krytem ochránit před vysycháním. Množení však vyžaduje jisté zkušenosti, ne vždy se setkáte s úspěchem. Na jaře je možné buganvilii seříznout, abyste docílili požadovaného růstu a dosáhli lepší tvorby květů. Každé 2 roky je dobré na jaře rostlinu přesadit do nového substrátu.
Druhy a kultivary
Základem většiny pěstovaných forem buganvilií je Bougainvillea x Buriana. Z tohoto křížence byly již ve 40. letech 20. století vybrány desítky kultivarů v bílých, růžových, fialových a šarlatových odstínech. Dalším šlechtěním pak přibyly formy se žlutými, slámovými nebo oranžovými listeny. V současné době je tak možné se setkat s mnoha druhy a kultivary buganvilií. Pro pěstování v nádobách se nejlépe hodí popínavá buganvilie lysá - Bougainvillea glabra. Mezi oblíbené odrůdy patří také statná fialově kvetoucí Sanderana nebo bíle kvetoucí Snow White. O něco choulostivější, ale také velmi pěkná je oranžovožlutá odrůda Goden Yellow, purpurová Mrs. Butt, nebo nachová Scarler Queen´s. Existují však ještě mnohé další velkokvěté odrůdy s listeny bílé, žluté, růžové, oranžové či červené barvy.
- jap -
Článek byl zobrazen 58807 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Nafukovací zahradní hrady pro klouzání i hopsání
Hledáte něco, co by vaše děti na delší dobu zabavilo? Přestaňte přemýšlet nad tím, s čím by si mohly hrát, ale zaměřte se spíše na otázku „v čem“? Postavte jim na zahradě třeba nafukovací hrad a uvidíte, že o vašich ratolestech klidně celé odpoledne neuslyšíte. Dokonale se v něm vyřádí a vy budete mít více času pro sebe.
Průmyslová hnojiva na našich zahradách
Hnojiva - směsi látek, díky nimž obohacujeme půdu o potřebné živiny a přispíváme tak k podpoření růstu rostlin. Ovlivňují však také biologické procesy v půdě a přírodě vůbec, zvláště ta průmyslová a proto bychom k nim také tak měli přistupovat.
Vistárie neboli modrý déšť
Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.
I odklízení sněhu se sněžnou frézou může být zábava
Možná už se vám o odklízení sněhu i zdá a tato činnost je pro vás opravdovou noční můrou. Co kdybyste ji ale pojali trochu jinak? Odklízení sněhu nemusí být pouhým úklidem, stačí zapojit trochu fantazie, vzít si na pomoc výkonnou techniku jako je sněhová fréza a vaše zahrada se může proměnit doslova v ledové království.
Ovocné dřeviny v květináči - vypěstujte si broskve doma na balkóně
Kytičky na balkóně jsou sice pěkné, ale kdo by nechtěl uzobnout něco dobrého. Sice se běžně v květináči nebo truhlíku pěstují stáleplodící jahody, jenže utrhnout si opravdové ovoce, to je něco úplně jiného.
Stále živý vánoční stromek
Řeč tentokrát nebude o umělých vánočních stromcích, které se opravdu někdy tváří jako stále živé. Stromy, které jsou opravdu živé a neskončí po Vánocích u popelnice jsou buď zasazeny v zemi na zahrádce nebo v květináči.
Vánoční hvězda - Stars for Europe 2009
Poinsettie – jinak všem dobře známá vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším rostlinám v květináči, která je nejen v našich končinách pokládána za téměř kultovní vánoční rostlinu. To však nebývalo odnepaměti. Pro komerční účely se začala poinsettie pěstovat například v Německu až v roce 1950.
Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Po dlouhé zimě plné sněhu potřebuje zahrada pořádnou péči a nemusíte ani čekat, než se objeví první jarní kvítí, vrhněte se na práci hned. Jakmile sleze poslední sníh, můžete se pustit do úklidu zahrady a příprav na novou nadcházející sezónu.