Jak nakupovat vánoční stromek
21.12.2007
Vánoční stromek má u nás více než dvousetletou tradici a nechybí snad v žádné domácnosti. Také jejich předvánoční nabídka uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Vyberte si i vy stromek svých snů a podívejte se, jak se o něj postarat, aby vám vydržel co nejdéle.
Živý stromek
Uříznutím stromku se naruší přívod živin a dochází k jeho postupnému usychání. Jak dlouho nám vydrží, závisí nejen na jeho druhu, ale také na vlhkosti a teplotě prostředí, ve kterém jej necháme. Obecně je nejméně odolný smrček, který v běžném bytě vydrží maximálně jeden týden. O něco déle poslouží borovice a jedličky, jejichž jehličí téměř neopadává. Bez ohledu na druh bychom stromek měli co nejdéle ponechat venku či v chladné místnosti a ozdobit jej skutečně až na poslední chvíli. Abychom se z něj mohli těšit co nejdéle, je třeba občas jeho větvičky mírně orosit či potřít mokrým hadříkem. Konec stromku můžeme také ponořit do nádoby s vodou, v tomto případě však musíme jeho kmen seříznout a odstranit tak smolou zaslepenou špičku.
Ceny živých stromků závisí na jejich velikosti a typu. Za 1.5 metru vysoký smrček či borovičku zaplatíme v průměru okolo 300 až 400 korun, zatímco pořízení stejně vysoké jedličky nás může přijít i na dvojnásobek.
Živý stromek v kontejneru
Je-li nám proti srsti, že kvůli našim svátkům zahyne každý rok jeden strom, a přesto se nechceme připravit o vůni jehličí, můžeme zvolit stromek v nádobě. Ten pak po vánocích zakopeme i s kontejnerem do země, abychom jej příští rok opět vyndali. Avšak i v tomto případě musíme stromek každoročně na vánoční pobyt v teplém pokoji postupně připravit a nechat jej stát několik dní v chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje okolo deseti stupňů. Pak jej přemístěme do chodby a teprve na štědrý den do obývacího pokoje, kde by měl být umístěn co nejdále od topení. V teple by se měl „ohřát“ maximálně tři až pět dní, a pak zase následuje opačný postup ven. Abychom zabránili přílišnému teplotnímu šoku a zajistili tak co největší pravděpodobnost přežití, doporučuje se stromek vysadit ven až v jarních měsících, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Nezapomeňme jej však po celou dobu pravidelně zalévat!
Stromky vhodné pro dlouhodobější pěstování se do květináčů přesazují již během léta, aby měly možnost dostatečně zakořenit. Proto při jeho pořízení zkontrolujte, zda má už dostatečné množství malých kořínků. Půvabná vypadá jedlička, mnohem odolnější jsou však smrčky či borovice. Živý stromek v kontejneru lze pořídit již od 300 korun.
Umělý stromek
Obliba umělých stromků díky jejich zdokonalování neustále roste. Na jedné straně stojí cítění s přírodou, na druhé pohodlí, kdy jednou zakoupený stromek nám slouží po mnoho let a v předvánočním shonu tak jedna ze starostí odpadá. Příznivý je i vývoj cen a neustále rostoucí kvalita, kdy dnes už u některých druhů ani není poznat, že stromek není pravý. Aby však neztratil nic ze své barvy, uchovávejte jej přes rok na tmavém místě. Umělé stromky můžete pořídit již od pěti set korun.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Články s podobnou tématikou
Umělý, nebo pravý vánoční stromeček z lesa?
Stále živý vánoční stromek
Připravujeme byt na Vánoce
Článek byl zobrazen 8740 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Zahradní gril 3 v 1
Sníh konečně roztál, tráva se zazelenala, není nad to posedět venku s přáteli, dobře pojíst... Takové grilované maso... Nebo něco málo domácího uzeného masíčka, mňam. Konečně i správně opečené buřty s chlebem přijdou vhod! S tím ale souvisí problém, kde postavit zahradní udírnu, kam umístit zahradní gril, případně kde vykopat venkovní ohniště?
Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Jarní údržba terasy
Veškerý sníh už nám roztál a je možné, že vy si při pohledu na vaši terasu, balkón nebo okolí bazénu říkáte, že tam měl raději ještě zůstat. Odkryl totiž špínu, škrábance a navíc po něm zůstaly nepěkné bílošedé mapy od špíny a zbytků soli. Nic ale není tak hrozné, jak se na první pohled může zdát, uvidíte, že při troše snahy bude podlaha za pár minut zase jako nová.
Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.
Co udělat s listím z ořešáku?
Máte na zahradě ořešák a nevíte, kam s listím? Jak se dá využít na zahradě? Dá se kompostovat nebo použít jako mulč? A je pravda, že jsou listy toxické? Odpověď na všechny otázky najdete v článku.
Pískoviště pro děti můžete vytvořit kdekoliv
Dětské pískoviště představuje skvělou zábavu, kterou děti milují. Rodiče už pak o trochu méně, když zametají doma zbytky písku opadaného z dětských nožiček a vysypaného z bot. Pravdou ale zůstává, že pískoviště je rájem pro všechny děti a jejich zářící oči jsou toho důkazem.
Jak si vybrat piknikový koš na letní stolování v přírodě?
Snad každá romantická duše touží po snídani v trávě po boku svého partnera. Stačí sbalit deku, naplnit piknikový koš dobrotami a vyrazit do přírody. Nemusí však jít nutně jen o snídani, do piknikového koše se vejde i oběd, nebo třeba večeře doplněná lahvinkou vína. Nechce se zlákat a vezměte svou drahou polovičku, přátele nebo rodinu na venkovní hody.
Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.