Jak nakupovat vánoční stromek
21.12.2007
Vánoční stromek má u nás více než dvousetletou tradici a nechybí snad v žádné domácnosti. Také jejich předvánoční nabídka uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Vyberte si i vy stromek svých snů a podívejte se, jak se o něj postarat, aby vám vydržel co nejdéle.
Živý stromek
Uříznutím stromku se naruší přívod živin a dochází k jeho postupnému usychání. Jak dlouho nám vydrží, závisí nejen na jeho druhu, ale také na vlhkosti a teplotě prostředí, ve kterém jej necháme. Obecně je nejméně odolný smrček, který v běžném bytě vydrží maximálně jeden týden. O něco déle poslouží borovice a jedličky, jejichž jehličí téměř neopadává. Bez ohledu na druh bychom stromek měli co nejdéle ponechat venku či v chladné místnosti a ozdobit jej skutečně až na poslední chvíli. Abychom se z něj mohli těšit co nejdéle, je třeba občas jeho větvičky mírně orosit či potřít mokrým hadříkem. Konec stromku můžeme také ponořit do nádoby s vodou, v tomto případě však musíme jeho kmen seříznout a odstranit tak smolou zaslepenou špičku.
Ceny živých stromků závisí na jejich velikosti a typu. Za 1.5 metru vysoký smrček či borovičku zaplatíme v průměru okolo 300 až 400 korun, zatímco pořízení stejně vysoké jedličky nás může přijít i na dvojnásobek.
Živý stromek v kontejneru
Je-li nám proti srsti, že kvůli našim svátkům zahyne každý rok jeden strom, a přesto se nechceme připravit o vůni jehličí, můžeme zvolit stromek v nádobě. Ten pak po vánocích zakopeme i s kontejnerem do země, abychom jej příští rok opět vyndali. Avšak i v tomto případě musíme stromek každoročně na vánoční pobyt v teplém pokoji postupně připravit a nechat jej stát několik dní v chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje okolo deseti stupňů. Pak jej přemístěme do chodby a teprve na štědrý den do obývacího pokoje, kde by měl být umístěn co nejdále od topení. V teple by se měl „ohřát“ maximálně tři až pět dní, a pak zase následuje opačný postup ven. Abychom zabránili přílišnému teplotnímu šoku a zajistili tak co největší pravděpodobnost přežití, doporučuje se stromek vysadit ven až v jarních měsících, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Nezapomeňme jej však po celou dobu pravidelně zalévat!
Stromky vhodné pro dlouhodobější pěstování se do květináčů přesazují již během léta, aby měly možnost dostatečně zakořenit. Proto při jeho pořízení zkontrolujte, zda má už dostatečné množství malých kořínků. Půvabná vypadá jedlička, mnohem odolnější jsou však smrčky či borovice. Živý stromek v kontejneru lze pořídit již od 300 korun.
Umělý stromek
Obliba umělých stromků díky jejich zdokonalování neustále roste. Na jedné straně stojí cítění s přírodou, na druhé pohodlí, kdy jednou zakoupený stromek nám slouží po mnoho let a v předvánočním shonu tak jedna ze starostí odpadá. Příznivý je i vývoj cen a neustále rostoucí kvalita, kdy dnes už u některých druhů ani není poznat, že stromek není pravý. Aby však neztratil nic ze své barvy, uchovávejte jej přes rok na tmavém místě. Umělé stromky můžete pořídit již od pěti set korun.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Články s podobnou tématikou
Umělý, nebo pravý vánoční stromeček z lesa?
Stále živý vánoční stromek
Připravujeme byt na Vánoce
Článek byl zobrazen 9057 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Jak funguje automatické zavlažování zahrady?
Automatické zavlažování je často opředeno řadou mýtů a zažitých představ, které se nemusejí zakládat na pravdě. Jak je to tedy doopravdy s cenou, spotřebou vody, náročností na údržbu apod.?

Hosta, rostlina pro každou zahradu
Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.

Zahradní nábytek pro všechny
Chcete na svou zahradu umístit zahradní nábytek, který zaujme na první pohled? Vsaďte na masiv.

CSB-CLEAN PROTECT - ochrana dlažby bez impregnace
Firma CS-BETON, přední výrobce betonových prvků v České republice, představila naprosto revoluční typ dlažby, který vyniká speciální ochranou CSB-CLEAN PROTECT. Díky nové technologii výroby není zapotřebí podlahu opatřovat žádnou impregnací ani lakem a přesto je dokonale odolná a její údržba více než snadná.

Zimní řez stromů
V zimních měsících toho na zahradě příliš dělat nemůžeme, zvláště když je ukryta pod vrstvou sněhu. Ale pokud je zima mírnější, můžeme se směle pustit do prořezávání dřevin. Ale pozor, zimní řez stromků je určen jen pro některé dřeviny. Víte, jakým stromům či keřům nůžkami a pilkou neuškodíte?

Dekorativní mříže do zahrady - výroba, ochranný nátěr a jejich upevnění
Při pohledu do českých zahrad si nelze nevšimnout vysoké obliby dekorativních mříží. U mnoha rodin zdobí dřevěné mřížky v těch nejrůznějších podobách jejich zahrádky, pergoly a altánky nebo fasády rodinných domků a letních chat. Dokonce i na balkónech a lodžiích v panelových a činžovních domech si lze kolikrát všimnout malé treláže zelenající se lístky popínavých růží.

Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokud často používáte při vaření různé druhy bylinek, pak je zkuste pěstovat přímo doma v květináči. Čerstvé bylinky jsou totiž mnohem lepší než ty sušené z obchodu - lépe voní i chutnají a obsahují mnohem více léčivých látek a vitamínů.

Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku
Příroda kolem nás se již probouzí ze zimního spánku. Ale co ten trávník? Pokud se ještě pořád nemůže vzpamatovat, zatímco narcisy, petrklíče a tulipány už začínají pučet, je na čase mu trochu pomoci. Duben je tím ideálním měsícem, kdy s péčí o váš trávník začít.