Jarní příprava zahrady. Do čeho se pustit nejdříve?
11.03.2018
Zahrádka to je jedno velké téma. Poctiví zahradníci nám jen přitakají. Pro ty ostatní tu máme pár základních rad, jak se postarat o zahrádku v jarním období. Udělejte si seznam úkolů. Ještě je čas!
Jaro ťuká na dveře, a to je ten nevyšší čas na přípravu zahrádky. Sluníčko už vykukuje mnohem víc, a tak se můžete pustit do práce...
Suché listí
Nejprve vás čeká menší úklid. Je potřeba vyhrabat suché listí, trávu, případně i mech z trávníku. Je to, jako když si umyjete hlavu. Přesně tak se bude váš trávník cítit. Provzdušní se a odstraní se z něj zbytky chorob. To, co shrabete, dejte klidně na kompost.
Péče o stromy
Máte-li v zahradě stromy, zkontrolujte jejich správnou oporu. Týká se to zejména mladých stromků. Odborníci radí uvolnit úvazky, aby se nezařízly při růstu do větví. V březnu se doporučuje dokončit řez angreštu, rybízu a vinné révy. Měly byste také začít s řezem jádrovin (jabloně a hrušně). Nejprve se však věnujte starým stromům. Velké stromy snesou vyřezání celých větví. Nejdůležitější je, aby se tzv. prosvětlila koruna.
Postřik ovocných stromů ještě odložte
Zahrádkáři bývají nedočkaví, ale pro postřik ovocných stromů proti přezimujícím škůdcům platí, že se provádí až v dubnu. Použijte k tomu přípravky na bázi oleje s insekticidem. Např. Zdravé jablko. Nevynechejte dva postřiky. První ve fázi tzv. myšího ouška (jde o vyrašené pupeny) a druhý po odkvětu. Peckoviny se prořezávají také v dubnu, kdy už se zelenají. Stromy je možné i přihnojit kompostem nebo minerálním hnojivem. Staré a nemocné stromy raději vykopejte a nahraďte je novými.
Maliny, jahody a jiné dobroty
Jestli jste zapomněli nebo nestihli na podzim odstříhnout odplozené větve maliníku nebo ostružiníku, udělejte to teď v březnu. Nebojte se ostříhat je více - těsně nad zemí. Výhony ponechejte a jen trochu zkraťte. Konec března je rovněž čas na nové jahodníky. Pokud sázet nebudete, očistěte ten starý. Odtrhejte staré listy a těšte se na letní úrodu.
Záhony a zelenina
Na jaře je dobré zrýt záhony. Sázení kořenové zeleniny je ovlivněno pěkným počasím. Po vysázení je ochraňte bílou netkanou textilií. Do skleníku můžete už teď vysázet cibuli, ředkvičky i salát.
Krása našich zahrádek - květiny
Na jaře vás nejspíš čekají výsevy letniček do pařníku. Jak jinak byste chtěli rozzářit vaší zahrádku pestrými barvami. Nezapomeňte, že i balkon je malou zahrádkou. Pusťte se proto směle do otužování balkónových květin. Péči věnujte i trvalkám na záhonech. Nebojte se je trochu seřezat, očistit a následně přihnojit. Máte-li živý plot nebo jakýkoli okrasný keř, určitě ho ostříhejte do požadovaného tvaru.
Svou péči potřebují na jaře i pokojové květiny. Tak na ně ve víru venkovního zahradničení nezapomeňte!
Autor: Michaela Čapková
Přečtěte si také
Jak spoutat slunce a ochránit jarní výsevy?
Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
Článek byl zobrazen 10757 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Kompostování na sídlišti? Proč ne!
Šetrný přístup k přírodě by měl být pro každého z nás samozřejmostí. Naštěstí pro životní prostředí a přírodu vůbec se stále více lidí chová vůči svému okolí opravdu ohleduplně.
Příprava zahradního jezírka na zimu
Než pomíjivá krása něžných sněhových vloček zahalí zahradu jemným závojem, měli bychom se postarat o jezírko, aby příští rok ožilo v plné kráse. Jak jezírko zazimovat závisí na jeho typu, zda v něm pěstujeme rostliny či chováme rybky.
5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.
Mít nebo nemít předzahrádku?
O významu tohoto slova netřeba vůbec pochybovat. Hlavní úkol předzahrádky - pokud vůbec u domu nějaká je - spočívá výhradně v reprezentaci. Plní tedy funkci jakési vizitky a zároveň pomáhá stavbu začlenit do okolní zeleně.
Originální terasa rodinného domu, kterou si zamilujete
Terasa již neodmyslitelně patří ke každému modernímu domu. Přes léto je to střebod veškerého dění, kde se setkává rodina a přátelé u dobrého jídla, drinku nebo k společnému odpočinku. Zařiďte si dokonalou terasu, kde se budete cítit jako v obývacím pokoji, i vy. My vám přinášíme tipy, jak takovou terasu snů realizovat.
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokud často používáte při vaření různé druhy bylinek, pak je zkuste pěstovat přímo doma v květináči. Čerstvé bylinky jsou totiž mnohem lepší než ty sušené z obchodu - lépe voní i chutnají a obsahují mnohem více léčivých látek a vitamínů.
Balkon obsypaný muškáty
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?
Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.