Kam dát zeleninu na zimu?
27.10.2012
V domácnostech je zelenina uchovávána nejčastěji v plastových nádobách ve spodní části chladničky, ve spíži, sklepě nebo na balkóně. Každý způsob má své výhody a ve výsledku záleží jen na tom, jaké máme možnosti.
Rychle, šetrné a zdravě
Pro uchovávání zeleniny využíváme řadu způsobů konzervace. Zavařování, zmrazování, nakládání, kandování a v poslední době stále oblíbenější způsob, který využívaly s oblibou naše babičky - sušení. Sušení je nejlevnější a nejzdravější způsob konzervace. Šetrným sušením se v zelenině uchová až 80% vitamínů. Pro sušení vybíráme zeleninu co nejčerstvější, z které vyřadíme plody nahnilé nebo plesnivé. Zeleninu sušíme co nejdříve, aby skladováním neztratila na kvalitě. Omyjeme ji, oloupeme a nakrájíme na kostičky, proužky, kolečka nebo ji nastrouháme na hrubším struhadle. Sušíme pouze v jedné vrstvě při 50 °C, protože při vyšší teplotě by mohla ztvrdnout. Usušenou zeleninu uskladníme, nejlépe ve sklenicích se vzduchotěsným uzávěrem nebo v plátěných sáčcích. Sklenice i sáčky uložíme do tmavé, suché místnosti, kde je teplota do 15 °C a obaly pravidelně kontrolujeme, zda obsah neplesniví nebo není napaden moly.
Jednoduše - nesklízejte
Zahrádkáři na podzim zápolí s problémem, kam všechnu sklizenou zeleninu uložit. V první řadě zeleninu pro uskladnění sklízíme při suchém počasí a při dobývání ze země dáváme pozor, abychom ji nepoškodili. Nahnilou nebo poškozenou zeleninu ihned spotřebujeme, usušíme, zmrazíme nebo nakládáme do kyselého či slaného nálevu. Příchod prvních mrazíků nemusí nutně znamenat přemístění veškeré úrody do sklepa. Určité druhy zeleniny jako například pór, hlávková a růžičková kapusta nebo čínské zelí snášejí nižší teploty vcelku dobře, proto je můžeme sklízet až koncem listopadu, případně začátkem prosince. Na záhonu může přes celé zimní období zůstat také špenát, petržel, a polníček. Zeleninu ponechanou přes zimu na záhonech, pokrýváme smrkovým chvojím, na které lze posléze umístit ještě vrstvu slámy a spadaného listí. Pokud nastanou holomrazy, použijeme navíc fóliový kryt.
Cibule a česnek nejlépe přezimují svázané natí do "věnců" nebo svazků zavěšené na suchém místě. Karotku, mrkev a pastinák zbavíme natě, kterou ostrým nožem těsně nad kořenem odřízneme. Abychom udrželi kořenovou zeleninu co možná nejdéle čerstvou, uložíme ji do lísky naplněné vlhkým pískem hlavičkou ven. U petržele ponecháme jen srdéčko natě. Listovou zeleninu jako například pekingské a čínské hlávkové zelí či čekanku zabalíme do obyčejného novinového papíru, aby hlávky nevysychaly. Stejně si můžeme počínat i s hlávkovým zelím, kterého máme jen několik kusů. Větší množství se nechává ve sklepě na hromadách a postupně se krouhá a nakládá do „štandlíků“.
Kyselé zelí stále po ruce
Domácí kvašené zelí je lahůdka, kterou si můžete dopřát kdykoli a kdekoli. Stačí si pořídit minikvašák a chutné zelíčko je hotové již během tří až čtyř dnů. Postup nakládání je velmi jednoduchý a nádoba rozumných rozměrů nezabere víc než obyčejný hrnec. Balení zahrnuje tři díly z kameniny (tj. samotná nádoba, těžítko a víčko), dřevěnou tyčku, gumičku, a samozřejmě návod i s recepty. Minikvašák si můžete objednat přes internet na www.minikvasak.adv.cz .
Autor: Irena Forejtová
Foto: Agroweb.cz
Články s podobnou tématikou
Skladování potravin
Parní trouba - nový způsob vaření
Červen na zahradě
Článek byl zobrazen 19427 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Po dlouhé zimě plné sněhu potřebuje zahrada pořádnou péči a nemusíte ani čekat, než se objeví první jarní kvítí, vrhněte se na práci hned. Jakmile sleze poslední sníh, můžete se pustit do úklidu zahrady a příprav na novou nadcházející sezónu.
CSB - NATURBLOK - k nerozeznání od přírodního kamene
Firma CS-BETON s. r. o., jeden z největších výrobců betonových prvků v České republice, přišla na trh s jedinečným stavebním systémem CSB – NATURBLOK. Svým vzhledem připomíná přírodní kámen, což mu dodává vysokou estetickou hodnotu, a zároveň šetří náklady, které by byly jinak vynaloženy na náročné kamenické práce.
Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Kaki (Diospyros Kaki) je ovoce původem z Asie, které asi znáte převážně z pultů supermarketů. Díky jeho otužilosti si tuto subtropickou rostlinu můžete vypěstovat i na vlastní zahradě. Dařit se jí bude hlavně v oblastech, kde se pěstuje vinná réva a broskve.
Pískoviště na zahradě
Zhotovit dětský koutek pro batole zvládne každý, kdo umí vzít do ruky pilku a kladivo. Ale šetřete čas a usnadněte si práci. Postavit skládací plastové nebo dřevěnou skládačku pískoviště je dílem okamžiku a pak si nemusíte za pět let lámat hlavu „kam s ním“.
Střecha oděná do zeleně
Střecha osázená zelení má lepší tepelněizolační vlastnosti než běžná, byť dobře odizolovaná střecha. Navíc, kvalitní materiály zaručují minimální životnost střechy minimálně padesát let. Její největší předností není jen estetická stránka, ale zeleň na střeše přináší ještě mnoho dalších výhod.
Gabion jako multifunkční architektonické řešení do exteriéru i interiéru
Gabiony neboli drátokamenné koše si v posledních letech nacházejí oblibu zákazníků nejen v exteriérech, ale postupně se dostávají také do interiérů v podobě originálního stavebního řešení.
Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.