Kam dát zeleninu na zimu?
27.10.2012
V domácnostech je zelenina uchovávána nejčastěji v plastových nádobách ve spodní části chladničky, ve spíži, sklepě nebo na balkóně. Každý způsob má své výhody a ve výsledku záleží jen na tom, jaké máme možnosti.
Rychle, šetrné a zdravě
Pro uchovávání zeleniny využíváme řadu způsobů konzervace. Zavařování, zmrazování, nakládání, kandování a v poslední době stále oblíbenější způsob, který využívaly s oblibou naše babičky - sušení. Sušení je nejlevnější a nejzdravější způsob konzervace. Šetrným sušením se v zelenině uchová až 80% vitamínů. Pro sušení vybíráme zeleninu co nejčerstvější, z které vyřadíme plody nahnilé nebo plesnivé. Zeleninu sušíme co nejdříve, aby skladováním neztratila na kvalitě. Omyjeme ji, oloupeme a nakrájíme na kostičky, proužky, kolečka nebo ji nastrouháme na hrubším struhadle. Sušíme pouze v jedné vrstvě při 50 °C, protože při vyšší teplotě by mohla ztvrdnout. Usušenou zeleninu uskladníme, nejlépe ve sklenicích se vzduchotěsným uzávěrem nebo v plátěných sáčcích. Sklenice i sáčky uložíme do tmavé, suché místnosti, kde je teplota do 15 °C a obaly pravidelně kontrolujeme, zda obsah neplesniví nebo není napaden moly.
Jednoduše - nesklízejte
Zahrádkáři na podzim zápolí s problémem, kam všechnu sklizenou zeleninu uložit. V první řadě zeleninu pro uskladnění sklízíme při suchém počasí a při dobývání ze země dáváme pozor, abychom ji nepoškodili. Nahnilou nebo poškozenou zeleninu ihned spotřebujeme, usušíme, zmrazíme nebo nakládáme do kyselého či slaného nálevu. Příchod prvních mrazíků nemusí nutně znamenat přemístění veškeré úrody do sklepa. Určité druhy zeleniny jako například pór, hlávková a růžičková kapusta nebo čínské zelí snášejí nižší teploty vcelku dobře, proto je můžeme sklízet až koncem listopadu, případně začátkem prosince. Na záhonu může přes celé zimní období zůstat také špenát, petržel, a polníček. Zeleninu ponechanou přes zimu na záhonech, pokrýváme smrkovým chvojím, na které lze posléze umístit ještě vrstvu slámy a spadaného listí. Pokud nastanou holomrazy, použijeme navíc fóliový kryt.
Cibule a česnek nejlépe přezimují svázané natí do "věnců" nebo svazků zavěšené na suchém místě. Karotku, mrkev a pastinák zbavíme natě, kterou ostrým nožem těsně nad kořenem odřízneme. Abychom udrželi kořenovou zeleninu co možná nejdéle čerstvou, uložíme ji do lísky naplněné vlhkým pískem hlavičkou ven. U petržele ponecháme jen srdéčko natě. Listovou zeleninu jako například pekingské a čínské hlávkové zelí či čekanku zabalíme do obyčejného novinového papíru, aby hlávky nevysychaly. Stejně si můžeme počínat i s hlávkovým zelím, kterého máme jen několik kusů. Větší množství se nechává ve sklepě na hromadách a postupně se krouhá a nakládá do „štandlíků“.
Kyselé zelí stále po ruce
Domácí kvašené zelí je lahůdka, kterou si můžete dopřát kdykoli a kdekoli. Stačí si pořídit minikvašák a chutné zelíčko je hotové již během tří až čtyř dnů. Postup nakládání je velmi jednoduchý a nádoba rozumných rozměrů nezabere víc než obyčejný hrnec. Balení zahrnuje tři díly z kameniny (tj. samotná nádoba, těžítko a víčko), dřevěnou tyčku, gumičku, a samozřejmě návod i s recepty. Minikvašák si můžete objednat přes internet na www.minikvasak.adv.cz .
Autor: Irena Forejtová
Foto: Agroweb.cz
Články s podobnou tématikou
Skladování potravin
Parní trouba - nový způsob vaření
Červen na zahradě
Článek byl zobrazen 19759 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Jak vybrat na zahradu zavlažovací počítač?
Automatická závlaha se může jevit jako zbytečnost. Ale pokud chcete mít krásně zelený trávník a přitom netrávit celé léto se zahradní hadicí v ruce, je to téměř nutnost. Není však nutné hned pořizovat nákladný zavlažovací systém zabudovaný do země. Závlahu menší zahrady zvládne také hadice napojená na mobilní zavlažovač a počítač.

Betonové prvky v zahradní architektuře mají mnohostranné využití
Betonové prvky mají v zahradní architektuře své místo řadu let a nejedná se pouze o betonovou dlažbu. Beton lze v zahradě využít také jako nášlapy, palisády, obruby, květináče, kmeny a další dekorativní prvky. Prvky z betonu jsou přitom trvanlivé, bezúdržbové a svým vzhledem mohou imitovat řadu dalších materiálů.

Filtrace do zahradních jezírek aneb jak docílit čisté vody?
Udržet v zahradním jezírku čistou vodu dá někdy spoustu práce. Pokud však zvolíme tu správnou a kvalitní filtraci, udržíme nejen vodu čistou, ale nastolíme v jezírku celkovou biologickou rovnováhu. Právě nejrůznější filtry a filtrační systémy se stanou srdcem zahradního jezírka. Jejich výběr závisí na velikosti jezírka a na tom, k čemu chcete jezírko využívat.

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce
Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Abychom se mohli každý rok na svých zahradách radovat z krásných, dobře rostlých a hojně plodících stromků, je nutné jim na přelomu února a března věnovat dostatečnou pozornost. Právě v tuto dobu totiž nastává hlavní sezóna prořezu ovocných stromků, kdy se z důvodu zajištění dostatečného přístupu slunečního světla provzdušňují jejich koruny.

Duben na zahradě je měsíc výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
Duben je pro zahrádkáře oblíbený měsíc. Na záhoncích už kvetou cibuloviny a ve skleníku je bedýnka plná semenáčků, které doslova rostou před očima. Je toho ještě hodně, co je potřeba v dubnu na zahradě udělat. Na co byste rozhodně neměli zapomenout?

Jaro je tu: jaké trendy přináší pro venkovní keramické dlažby?
Dokonalá imitace dřeva či kamene, hexagonové formáty, speciální protiskluzné modely pro okolí bazénů a pokládka na terče. To jsou letošní hlavní trendy v oblasti venkovní keramické dlažby, která získává čím dál větší oblibu. Co za delikatesy konkrétně výrobci připravili pro nadcházející sezónu?

Rostliny vhodné na stinná místa
Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.