Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
30.03.2016
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.
Většina českých domácností se už naučila zacházet s odpadem ekologicky a třídí jej. Nejčastěji jsou to plasty, papír a sklo. Zbývá takzvaný směsný odpad, kde tvoří více než polovinu organický odpad. Ani ten však nemusí končit v popelnici a můžeme jej využít pro vytvoření kvalitního domácího kompostu. Pokud se obáváte, že budete mít doma hromadu zapáchajícího odpadu, vězte, že vermikompostování funguje trochu jinak.
Co je to vermikompostování a vermikompostér?
Jak vypadá klasický zahradní kompost, asi víme všichni. V uzavřeném či otevřeném kompostéru za přispění enzymů a vzduchu vznikne z vhodného domácího a zahradního bioodpadu kompost, který následně využijeme na zahrádce jako hnojivo. U vermikompostování hrají hlavní roli žížaly, resp. kalifornské žížaly, které dokážou zpracovat organický odpad mnohem rychleji.
Na vermikompostování v bytě potřebujete vhodný kompostér. Například vermikompostér Urbalive navržený profesorem Jiřím Pelclem pro českého výrobce květináčů a truhlíků Plastia vypadá bez nadsázky jako designový kousek, za který se nemusíte stydět, a nikdo nepozná, že uvnitř je kuchyňský odpad a žížaly.
Výhody vermikompostování
1. Vermikompostér je malý a skladný. Žížaly potřebují k životu relativně malý prostor, takže vermikompostér můžete umístit do sklepa, na chodbu nebo do komory. Ideální místo pro kompostér je mimo dosah přímého slunečního záření, v teplotě mezi 5 a 25 °C.
2. Díky vermikompostéru se sníží objem kuchyňského odpadu, který míří do popelnice, až o 60 %.
3. Z domácího bioodpadu získáte cenné hnojivo. Vermikompost je svým složením odlišný od běžného zahradního kompostu. Rostliny jím nemůžete spálit, je proto skvělý pro pokojové rostliny a pro předpěstování sazeniček.
4. Vedlejším produktem vermikompostování je tzv. žížalí čaj, kterým můžete hnojit (v poměru 1:1 nebo 1:2 s vodou) jak ke kořenům, tak na list. Rostliny pak budou odolnější proti škůdcům a chorobám, budou lépe zvládat výkyvy v zálivce, budou více plodit a okrasné rostliny budou zase obaleny květy.
Složení vermikompostu
Vermikompostováním získáme skvělé biohnojivo, které obsahuje stopové prvky a další přírodní látky důležité pro správný vývoj rostlin od semínka po květ či plod. Najdeme tam vápník, hořčík, sodík, měď, zinek, mangan, bór ale i enzymy, auxiny, cytokiny, giberiny, volné aminokyseliny, huminové kyseliny. Kromě toho tam jsou i symbiotické houby, které pomáhají rostlinám absorbovat živiny a bránit se plísním. Přesné složení samozřejmě záleží na tom, čím žížaly krmíte, resp. co dáváte do kompostéru.
V této souvislosti je dobré zmínit, co do kompostéru patří a co nikoliv. Do kompostéru můžete dát veškeré zbytky a odkrojky ovoce a zeleniny (slupky z brambor, okurky, mrkve, jádřince z jablek a hrušek, salátové listy apod.), čajové lístky i kávovou sedlinu. Kompostovat můžete také roličky od toaletního papíru nebo zbytky pokojových rostlin a květin, pro zvýšení pH je dobré přidat také rozdrcené vaječné skořápky.
Do kompostéru bychom v žádném případě neměli dávat mléčné výrobky, maso, zbytky vařených jídel a cokoliv plesnivého. Příliš vhodné není ani tropické ovoce, zejména slupky citrusů ošetřené pesticidy.
Kompostér byste měli udržovat neustále vlhký, protože žížaly nemají rády přílišné sucho.
Jak založit vermikompost?
Základem je kvalitní žížalí násada od ověřených dodavatelů nebo od souseda. Na kvalitě násady závisí, jak rychle se proces vermikompostování rozběhne. Ty, co už vermikompostují, je možné najít na „žížalí mapě“ www.komunitnizahrady.cz a kontaktovat. Určitě se s vámi rádi podělí jak o žížalí násadu, tak o cenné rady pro kompostování. Násadu si můžete objednat také na Kompostuj.cz.
Nejprve dno kompostéru pokryjete natrhaným navlhčeným kartonem, na něj dáte žížalí násadu a na ni už načnete vrstvit bioodpad, nejlépe slupky z jablek, brambor, mrkve nebo salát. První vrstva by měla mít zhruba 2 centimetry a tvořená převážně menšími kusy odpadu, aby nezačal odpad plesnivět.
První výsledky se objeví až zhruba za 3 měsíce. Že vermikompostér funguje správně, poznáte, když vám do spodní nádoby začne odtékat tzv. žížalí čaj. Ten jednoduše upustíte kohoutkem ve dně kompostéru a následně využijete k přihnojování pokojovek, plodové zeleniny a bylinek.
Ve stejném designu jako kompostér Urbanlive lze pořídit také pěstební nádobu, která zaujme netradičním vzhledem i důmyslným samozavlažovacím systémem.
Všechny výrobky Plastia najdete ve firemním e-shopu www.plastiaobchod.cz/.
Další články o výrobcích Plastia
Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Rádi byste doma pěstovali orchideje? Poradíme vám, jak na to!
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
- PR článek -
Článek byl zobrazen 19390 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.
Pěstujeme palmy
V moderním interiéru se palmy objevily stejně rychle jako fíkusy a monstery. Ty se exotickým kráskám tropů a velehor nemohou odolností rovnat. Proto palmy slaví svůj návrat nejen v bytech, ale vysazují se dokonce i do zahrad.
Tipy na pěstování muškátů - jak docílit bohatých květů?
Žádná letní zahrada nebo barevný balkón se bez nich neobejde: bohatě kvetoucí muškáty v široké škále zářivých barev. Nepatří zdaleka jen na venkov, ale i do velkých a malých měst, která dokáží hezky rozsvítit. Muškáty nevyžadují příliš péče, aby se jim dařilo a nádherně kvetly: jen správné umístění, dostatek vody a hnojiva a také správný květináč.
5 nejoblíbenějších stínomilných pokojových rostlin
Jednou z největších frustrací spojenou s životem v prostoru s limitovaným světlem je, zdá se, dosáhnout toho, aby se pokojovým rostlinám dařilo a rostly „jako z vody“. Zatímco všechny rostliny potřebují ke svému přežití světlo, v tom, jaké množství potřebují, se však liší. Pokud se světlem doma bojujete, pořiďte si rostliny stínomilné, které po plném slunečním svitu tak neprahnou.
Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním
Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je určitý druh rostliny, ale není tomu tak. Jde pouze o specifický způsob pěstování rostlin – zjednodušeně řečeno o pěstování malých stromů v miskách. Přestože to vypadá složitě, není třeba se tohoto způsobu miniaturizace stromů bát. Jako začátečník můžete začít pěstovat například bonsaje fíkusů.
Kalendář pro (ne)kaktusáře
Péče o kaktusy je náročný koníček, ale většina z nás je pěstuje spíš doma, jen tak pro potěšení. Zajímá-li vás, co který kaktus potřebuje a co mu prospívá, nemusíte hned hledat radu v odborných příručkách. Nabízíme vám jednoduchou pomůckou jak se o pichlavé květiny starat v chronologicky seřazeném souhrnu rad.
Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.
Jak vybrat a položit travní koberec
Zakládáte zahradu, nebo potřebujete zrekonstruovat tu stávající a nevíte si rady s tím, jak správně založit trávník? Pokud nechcete dlouho čekat, než se zazelená travní semeno, můžete na zahradu položit travní koberec. Na co si dát při jeho nákupu pozor a jak pokládku provést si povíme v tomto článku.