Kompostovat můžete i doma
27.11.2012
Pokud hledáte způsob, jak nejen ekologicky, ale také ekonomicky zlikvidovat zahradní odpad, pořiďte si kompost. Jde o nejstarší a nejpřirozenější prostředek ke zlepšování stavu půdy. Díky němu můžete cenný organický odpad účelně využít a zároveň ušetřit na poplatních za odvoz domovního odpadu. Víte ale, jak by takový kompost měl vypadat a kam jej umístit?
Pořídit si na zahradu kompost je rozhodně dobré řešení, jak průběžně zlepšovat půdu, aniž bychom museli nakupovat drahá průmyslová hnojiva. Je rozhodně lepší bioodpad kompostovat, než jej dávat do popelnice. Tento cenný přírodní materiál obsahuje velké množství živin, postará se o zdraví flóry na zahrádce a tedy i o zdraví naše. Víte ale, co přesně na kompost patří? Ne všechno, co se v domácnosti, nebo na zahradě vyprodukuje, je možné kompostovat. Určitě tam ale patří listí, zbytky rostlin, posekaná tráva, piliny, hobliny, třísky, popel ze dřeva, slupky a zbytky ovoce a zeleniny, vaječné skořápky i sáčky od čaje. Čím je skladba odpadu pestřejší a rozmanitější, tím kvalitnější kompost získáme.
Kompostování je tradicí, která se neustále zdokonaluje a tak dnes pod pojmem kompost nečekejte jen neuspořádanou a nevzhlednou hromadu zbytků rostlin. V současnosti existují i mnohem pohlednější varianty na ukládání tohoto odpadu. Tím hlavním a nejdůležitějším je však najít pro kompost vhodné místo, kde nebude překážet jak fyzicky, tak ani esteticky. Ideální místo pro kompost by mělo být stinné, aby nám v létě hmota nevysychala, mělo by být daleko od sousedů, ale zároveň ne příliš daleko od kuchyně a zeleninové zahrádky. Zkrátka hledejte místo, kam nebude problém tento organický odpad transportovat a kde zároveň nebude nikoho rušit. Vhodné je vybudovat třeba chráněné místo, které bude od okrasné zahrady odděleno například živým plotem.
Vzhled kompostu
Kdo chce, může si založit vlastní ohrazený kompost, nebo si koupit speciální bedýnku různých velikostí a tvarů. Jak veliká by měla bedýnka být, záleží na tom, jak velká je vaše zahrada a s jak velkým odpadem na ní počítáte. Například pokud máte i na menší zahradě množství ovocných stromů, budete jistě potřebovat místo, kam spadané otlučené ovoce uklidíte. Rozhodně by však kompost neměl být menší než jeden metr čtvereční, aby to nenarušovalo průběh rozkladu. Zásobníky na kompost by měly vždy stát na propustné půdě. Nikdy nesmějí být zespodu utěsněny, jinak by se do kompostované hmoty nemohly dostat půdní organismy, což jsou žížaly, červi a mikroorganismy. Právě tito pomocníci se postarají o kvalitnější výsledek. Na všech stranách kompostéru musí být otvory, aby se do kompostu dostal vzduch.
Materiály kompostérů
V současnosti je možné sehnat kompostéry z nejrůznějších materiálů – dřevěné, plastové i drátěné. V případě, že jste zvolili dřevo, je dobré jej opatřit ochranným nátěrem nebo fólií, abyste prodloužili jeho životnost. Pokud někde uvidíte plechové kompostéry, nenechte se zlákat jejich nízkou cenou. Plech není na kompostování vůbec vhodný, velmi dobře vede teplo a velmi rychle chladne. V zimě by se tak mohlo stát, že by kompost zamrznul.
V případě drátěného kompostéru je třeba pletivo opatřit stěnami z lepenky nebo netkané fólie. Nejvhodnější pletivo je takové, které má oka asi 3 cm velká. Poměrně variabilní jsou plastové kompostéry, jejichž výhodou je to, že s jejich pomocí můžete kompostovat třeba i na balkoně. Jsou vlastně tzv. bezednou popelnicí na zahradní bioodpad, která průběžně vytváří humus pro zkvalitňování zeminy. Ne každý plast je však na kompostéry vhodný. Ideální je recyklát vysoko-hustotního polyetylenu HDPE, což je tepelně stálý materiál, kterému neuškodí ani slunce, ani mráz. Tyto kompostéry se vyrábějí v černé barvě, která v nich udržuje vyšší teplotu a tím zaručuje rychlejší a kvalitnější kompostování. Možné je použít také levnější polypropylen PP, který je však k povětrnostním vlivům, UV záření a oxidaci citlivější. Pokud teplota klesne pod bod mrazu, tento materiál křehne a je náchylný k rozbití či zlomení. U plastových kompostérů je dobré, když jsou vybaveny otočným ventilem ve víku, který umožňuje regulaci prostupu vzduchu. Na zimu otočíte ventilem do polohy zavřeno a v létě naopak do polohy otevřeno. Právě správná ventilace je pro výslednou kvalitu kompostu velmi důležitá.
Kompost v interiéru?
Vermikompostér Can-O-Worm
I když nemáte zahrádku, můžete kompost provozovat bez problémů i doma a to díky tzv. vermikompostérům. Ty využívají schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na kvalitní organické hnojivo. Vermikompostér je možné umístit třeba na chodbu, na balkon, do sklepa, do garáže, dílny či kuchyně. Tím nejdůležitějším je zajistit žížalám optimální teplotu, která by se měla pohybovat kolem 20 stupňů Celsia a také zajistit správnou vlhkost substrátu. Žížaly je třeba také pravidelně „krmit“. Že mají hlad, poznáte jednoduše tak, že nalezou zevnitř na víko kompostéru. To je jasný signál k tomu, že je nutné do vermikompostéru přidat bioodpad. V zimě by se měl vermikompostér nechat venku bez izolace a v létě by se mělo zamezit jeho uložení na přímém slunci. Docházelo by totiž z vypařování vody a k přehřívání.
- jpa -
Článek byl zobrazen 18071 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Jak správně udit klobásy v domácí udírně
Domácí výroba klobás má na našem území dlouhou tradici. Obřad přípravy masové směsi, její plnění do střívek a následné uzení patří neodmyslitelně k domácí zabijačce už celá staletí. I když konzervace masa již není v dnešní době hlavním důvodem uzení, je domácí uzení stále velmi populární. Důvodem je specifická chuť uzených výrobků, a také dostupnost mobilních elektrických udíren, které celý proces uzení značně zjednodušují.

Jaké rostliny vysadit do truhlíků na podzim a zimu?
Podzim a zima nemusí znamenat konec květinové výzdoby vašich oken a balkonů. Existuje řada rostlin, které odolají chladnějšímu počasí a přinesou radost svými barvami i během sychravých dnů. Správným výběrem zajistíte, že vaše truhlíky budou krásné až do jara.

Chytrá řešení pro vaši zahradu a balkón – multifunkční tyče, květinové stěny a treláže
Jarní práce na zahrádce jsou většinou spojeny s výsadbou rostlin a budováním nových zahradních staveb, posezení, bazénů, nebo třeba jen nových záhonů a útulných zákoutí. Jako užitečné pomocníky lze využít i např. chytré a praktické multifunkční zahradní tyče, květinové stěny, zábrany na truhlíky, držáky, treláže, stolky na zábradlí apod.

Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.

Zahradní schody z kamene, betonu nebo cihel?
Jestliže chceme, aby naše zahrada měla unikátní atmosféru a získala jedinečný styl, měli bychom do ní zakomponovat také schodiště. Schody fungují jako pojítko mezi jednotlivými úrovněmi a vytvářejí dynamiku exteriéru. Jsou velmi praktické, jelikož předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady a samozřejmě také překonávají výškové rozdíly.

Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?

Jaké rostliny jsou vhodné na živý plot?
Od živého plotu očekáváme především dostatečnou neprůhlednost, a pokud možno, i neprostupnost. Plot můžeme vysadit z dřevin stálezelených nebo opadavých. Nemusí to být však jen jednolitá zelená masa. Existují kultivary zbarvené nejen v různých tónech zelené, ale také purpurové či zlatožluté. Plot může velmi pěkně kvést i vonět po dlouhou dobu a doplňovat barevný akcent zahrady.

Zahrada plná pivoněk
Kdo ze zahradníků by neznal pivoňky… Stávají se stále oblíbenější okrasou našich zahrad pro své okouzlující barevné květy a nenáročnou péči.