Kompostovat můžete i doma
27.11.2012
Pokud hledáte způsob, jak nejen ekologicky, ale také ekonomicky zlikvidovat zahradní odpad, pořiďte si kompost. Jde o nejstarší a nejpřirozenější prostředek ke zlepšování stavu půdy. Díky němu můžete cenný organický odpad účelně využít a zároveň ušetřit na poplatních za odvoz domovního odpadu. Víte ale, jak by takový kompost měl vypadat a kam jej umístit?
Pořídit si na zahradu kompost je rozhodně dobré řešení, jak průběžně zlepšovat půdu, aniž bychom museli nakupovat drahá průmyslová hnojiva. Je rozhodně lepší bioodpad kompostovat, než jej dávat do popelnice. Tento cenný přírodní materiál obsahuje velké množství živin, postará se o zdraví flóry na zahrádce a tedy i o zdraví naše. Víte ale, co přesně na kompost patří? Ne všechno, co se v domácnosti, nebo na zahradě vyprodukuje, je možné kompostovat. Určitě tam ale patří listí, zbytky rostlin, posekaná tráva, piliny, hobliny, třísky, popel ze dřeva, slupky a zbytky ovoce a zeleniny, vaječné skořápky i sáčky od čaje. Čím je skladba odpadu pestřejší a rozmanitější, tím kvalitnější kompost získáme.
Kompostování je tradicí, která se neustále zdokonaluje a tak dnes pod pojmem kompost nečekejte jen neuspořádanou a nevzhlednou hromadu zbytků rostlin. V současnosti existují i mnohem pohlednější varianty na ukládání tohoto odpadu. Tím hlavním a nejdůležitějším je však najít pro kompost vhodné místo, kde nebude překážet jak fyzicky, tak ani esteticky. Ideální místo pro kompost by mělo být stinné, aby nám v létě hmota nevysychala, mělo by být daleko od sousedů, ale zároveň ne příliš daleko od kuchyně a zeleninové zahrádky. Zkrátka hledejte místo, kam nebude problém tento organický odpad transportovat a kde zároveň nebude nikoho rušit. Vhodné je vybudovat třeba chráněné místo, které bude od okrasné zahrady odděleno například živým plotem.
Vzhled kompostu
Kdo chce, může si založit vlastní ohrazený kompost, nebo si koupit speciální bedýnku různých velikostí a tvarů. Jak veliká by měla bedýnka být, záleží na tom, jak velká je vaše zahrada a s jak velkým odpadem na ní počítáte. Například pokud máte i na menší zahradě množství ovocných stromů, budete jistě potřebovat místo, kam spadané otlučené ovoce uklidíte. Rozhodně by však kompost neměl být menší než jeden metr čtvereční, aby to nenarušovalo průběh rozkladu. Zásobníky na kompost by měly vždy stát na propustné půdě. Nikdy nesmějí být zespodu utěsněny, jinak by se do kompostované hmoty nemohly dostat půdní organismy, což jsou žížaly, červi a mikroorganismy. Právě tito pomocníci se postarají o kvalitnější výsledek. Na všech stranách kompostéru musí být otvory, aby se do kompostu dostal vzduch.
Materiály kompostérů
V současnosti je možné sehnat kompostéry z nejrůznějších materiálů – dřevěné, plastové i drátěné. V případě, že jste zvolili dřevo, je dobré jej opatřit ochranným nátěrem nebo fólií, abyste prodloužili jeho životnost. Pokud někde uvidíte plechové kompostéry, nenechte se zlákat jejich nízkou cenou. Plech není na kompostování vůbec vhodný, velmi dobře vede teplo a velmi rychle chladne. V zimě by se tak mohlo stát, že by kompost zamrznul.
V případě drátěného kompostéru je třeba pletivo opatřit stěnami z lepenky nebo netkané fólie. Nejvhodnější pletivo je takové, které má oka asi 3 cm velká. Poměrně variabilní jsou plastové kompostéry, jejichž výhodou je to, že s jejich pomocí můžete kompostovat třeba i na balkoně. Jsou vlastně tzv. bezednou popelnicí na zahradní bioodpad, která průběžně vytváří humus pro zkvalitňování zeminy. Ne každý plast je však na kompostéry vhodný. Ideální je recyklát vysoko-hustotního polyetylenu HDPE, což je tepelně stálý materiál, kterému neuškodí ani slunce, ani mráz. Tyto kompostéry se vyrábějí v černé barvě, která v nich udržuje vyšší teplotu a tím zaručuje rychlejší a kvalitnější kompostování. Možné je použít také levnější polypropylen PP, který je však k povětrnostním vlivům, UV záření a oxidaci citlivější. Pokud teplota klesne pod bod mrazu, tento materiál křehne a je náchylný k rozbití či zlomení. U plastových kompostérů je dobré, když jsou vybaveny otočným ventilem ve víku, který umožňuje regulaci prostupu vzduchu. Na zimu otočíte ventilem do polohy zavřeno a v létě naopak do polohy otevřeno. Právě správná ventilace je pro výslednou kvalitu kompostu velmi důležitá.
Kompost v interiéru?
Vermikompostér Can-O-Worm
I když nemáte zahrádku, můžete kompost provozovat bez problémů i doma a to díky tzv. vermikompostérům. Ty využívají schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na kvalitní organické hnojivo. Vermikompostér je možné umístit třeba na chodbu, na balkon, do sklepa, do garáže, dílny či kuchyně. Tím nejdůležitějším je zajistit žížalám optimální teplotu, která by se měla pohybovat kolem 20 stupňů Celsia a také zajistit správnou vlhkost substrátu. Žížaly je třeba také pravidelně „krmit“. Že mají hlad, poznáte jednoduše tak, že nalezou zevnitř na víko kompostéru. To je jasný signál k tomu, že je nutné do vermikompostéru přidat bioodpad. V zimě by se měl vermikompostér nechat venku bez izolace a v létě by se mělo zamezit jeho uložení na přímém slunci. Docházelo by totiž z vypařování vody a k přehřívání.
- jpa -
Článek byl zobrazen 17573 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Zahradní chodníky a cesty jsou základem funkční zahrady
Příjezdové cesty, chodníky kolem domu, stání pro auta nebo zahradní chodníky jsou plochy, které je potřeba vybudovat kvalitně, funkčně a zároveň esteticky. Příjezdové cesty musí snést zatížení auty, zahradní chodníky by zase neměly klouzat. A vše by mělo ladit s domem i jeho okolím.
Dotace na zavlažování fotbalových hřišť
Fotbalové kluby v obcích do 3 000 obyvatel mohou čerpat dotaci na rozvoj místních sportovišť a zázemí Kabina 2021-2025, vyhlašovanou Národní sportovní agenturou. Dotaci lze využít i na realizaci závlahy fotbalového hřiště. Předpokládané spuštění se očekává v polovině roku 2023 a objem finančních prostředků je omezen. Peníze jsou přidělovány dle pořadí žadatelů, proto požádejte o dotaci co nejdříve.
Myslete na bezpečnost dětí na zahradě
Zahrada je bezpochyby místem, kde děti v letním období tráví nejvíce času a to je samozřejmě jenom dobře. Každý zodpovědný rodič by však měl znát i možná úskalí, která pobyt na zahradě přináší. I při zdánlivě nevinných hrách může dojít k těžkému úrazu, proto je dobré rizika nepodceňovat a pokusit se jim předcházet.
Proutěné ploty a zahradní zástěny z proutí
Skvělým způsobem, jak ohraničit zahradu a zároveň ji také skrýt před okolním světem, je pořízení proutěného plotu. Někdy jsou dostačující také jednoduché zástěny z proutí, kterými můžeme zamezit pohledům do našeho altánu, na pergolu, balkón, terasu, či k bazénu. Tento efektivní způsob zastínění potěší všechny milovníky přírodních materiálů.
Houpací sítě pro zábavu i relaxaci
Pokud chcete, aby váš odpočinek dostal trochu jiný rozměr, pořiďte si houpací síť. Jakmile si do ní lehnete, dokonale se uvolníte a zapomenete na všední starosti. Je skvělým nástrojem pro odreagování po náročném dni. Myslíte si, že se houpací síť hodí jen na zahradu? Kdepak, bez obav ji můžete zavěsit u vás doma v obýváku a uvidíte, s jakým nadšením ji rodina přijme.
Drobné rady do zahrady
Více hlav více ví. Především začínajícím zahrádkářům nabízíme pár jarních tipů a nápadů, jak si ulehčit práci, ale možná i ti zkušení najdou inspirativní námět.
Je libo netradiční plot nebo lavičku? Zkuste gabiony
Možná jste se na mnohých zahradách setkali s drátěno-kamennými stěnami, opěrnými zídkami, nebo dokonce lavičkami. Jde o gabiony, jejichž konstrukce je známá již stovky let, ale teprve v posledních letech zažívají svůj velký návrat. Tyto přírodní kameny uložené v drátěných koších nápaditě využijete i na vaší zahradě.
Kopřiva – plevel s léčivými účinky
Většina z nás nemá ke kopřivám příliš pozitivní vztah. Je to způsobeno tím, že jediné, co o nich víme je, že nás dokážou pěkně popálit. Kdybychom však věděli, jak nám může být kopřiva prospěšná, pravděpodobně bychom na zahradách nepěstovali nic jiného. Tato léčivá bylina má své využití v kosmetice, zahradnictví a dají se z ní připravit i chutné pokrmy.