Květen na zahradě
03.05.2014
Co přichystalo májové počasí zahrádkářům ještě nevíme. Ale jedno je jisté, že přijdou ledoví muži, plevel roste jak o závod a že očekáváme horké suché léto.
Bez ohledu na počasí osázíme truhlíky a po ledových mužích je bez obav umístíme ven. Kdyby pak přece jen přišel nějaký studený den, kousek netkané textilie nebo fólie zabrání nejhoršímu. Do truhlíků a nádob vysazujeme begonie, petúnie, surfinie, jiřinky i durmany. Otužilejší pelargónie začínáme pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy, u ostatních čerstvě nasázených letniček počkáme tak čtrnáct dnů než zakoření a pak jim rovněž dopřejeme pravidelnou výživu Kristalonem nebo jiným plným hnojivem určeným pro balkónové květiny. Převislý plectranthus a pelargónie zaštipujeme, abychom podpořili rozvětvení a košatost. Popínavé letničky vyvazujeme k opoře. Doma dokončujeme přesazování pokojových květin, některé z nich můžeme rozdělit, například zelenec (Chlorophytum). Voděnky, klívie, vánoční hvězdy, sukulenty a kaktusy zvolna připravujeme na letnění. Přes den je necháme v polostínu na balkóně, na noc je přeneseme zpět domů. Po půlce května už je můžeme nechat venku po celé léto.
Ze zeleninových záhonů sklízíme ředkvičky, salát, špenát a reveň. Přímo na záhon vyséváme okurky, kopr, pór, keříčkové a popínavé fazole, letní salát a pozdní mrkev. Tam kde budeme vysazovat košťáloviny natáhneme na záhony netkanou textilii, která jednak v půdě udrží potřebnou vláhu a jednak košťáloviny chrání před škůdci. Jakmile se počasí ustálí vysadíme na připravené a prohnojené záhony okurky, papriky, lilky, melouny, tykve, rajčata a celer. Bylinkový koutek osázíme předpěstovanou majoránkou, bazalkou a rozdělíme pažitku, aby trsy zesílily. Také ve skleníku dokončujeme výsadbu rajčat, paprik a okurek, cuket nebo melounů. A protože mladé rostlinky jsou lákavou potravou pro molice a mšice sledujeme první výskyt škůdců a v případě potřeby ihned zasáhneme postřikem.
V ovocném sadu je v tomto období prvořadá ochrana proti chorobám a škůdcům. Ihned po odkvětu stromů stříkáme organofosfáty proti pilatkám. A také provedeme druhý preventivní postřik jabloní proti strupovitosti a padlí. Proti strupovitosti ošetříme i hrušně. V zimě prořezané stromky začínají vyhánět vlky, které právě v květnu snadno odstraníme vylomením. Kdo pěstuje na zahrádce vinnou révu měl by v polovině května provést první preventivní postřik proti padlí révovému sirnatými přípravky.
Jarní péče o okrasnou část zahrady je opravdu náročná. Záhony udržujeme stále nakypřené, v čistotě bez plevele a vzhledem k déle trvajícímu suchu vydatně zaléváme. Poprvé prostříháme letorosty živých plotů. Zkrátíme odkvetlé výhony šeříku, zlatice, komule a dalších na jaře kvetoucích keřů. Vysazujeme předpěstované letničky a hlízy jiřin na záhony a vyséváme dvouleté karafiáty. Okrasné traviny začínají rašit a to je nejvyšší čas pro dělení a přesazování. Odkvetlé cibuloviny zaléváme jen mírně, aby dobře zatáhly. Pro lepší vyzrávání cibulí je přihnojíme kompostem. Květen je vhodný měsíc pro založení nového trávníku, pokud jsme tak již neučinili minulý měsíc. Vzrostlé trávníky už sečeme a po seči je nezapomeneme vždy zalít.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Duben na zahradě
Březen na zahradě
Únor na zahradě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 14203 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
I odklízení sněhu se sněžnou frézou může být zábava
Možná už se vám o odklízení sněhu i zdá a tato činnost je pro vás opravdovou noční můrou. Co kdybyste ji ale pojali trochu jinak? Odklízení sněhu nemusí být pouhým úklidem, stačí zapojit trochu fantazie, vzít si na pomoc výkonnou techniku jako je sněhová fréza a vaše zahrada se může proměnit doslova v ledové království.
Balkon obsypaný muškáty
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?
Zahradní gril 3 v 1
Sníh konečně roztál, tráva se zazelenala, není nad to posedět venku s přáteli, dobře pojíst... Takové grilované maso... Nebo něco málo domácího uzeného masíčka, mňam. Konečně i správně opečené buřty s chlebem přijdou vhod! S tím ale souvisí problém, kde postavit zahradní udírnu, kam umístit zahradní gril, případně kde vykopat venkovní ohniště?
Pěstujeme datlovník – dočkáme se plodů i v našich podmínkách?
Určitě jste již měli možnost ochutnat datle - exotické ovoce, které se u nás ve větší míře pojídá zejména o Vánocích. Jsou skvělou náhražkou sladkostí a bohatým zdrojem energie. Obsahují spoustu vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných látek. Víte ovšem, jak a kde rostou? Jak vypadá datlovník a je možné se v našich podmínkách dočkat jeho plodů?
Zahradní houpání pro malé i velké
Ještě si vzpomínáte? Příjemný kývavý pohyb jsme si jako děti užívali na dětském hřišti téměř denně. Někdy stačil zavěšený kus provazu mezi stromy, jindy se houpání odehrávalo na obyčejné židli doma. Zkrátka, houpání je nám vlastní jako dýchat vzduch. A právě proto se houpačky staly vítaným nábytkem v interiéru a zpestřením zahradního posezení.
Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec
Oblíbenou pokojovou rostlinou, zejména díky jejímu zajímavému vzhledu, je spatifylum neboli lopatkovec. Na první pohled vás upoutají zvláštní bílé květy na dlouhých stopkách vyrůstající z hustého porostu tmavě zelených špičatých listů.
Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.
Terasy WoodPlastic® – a máte navždy pohodu!
Produkty z dřevěného kompozitu jsou dnes velkým hitem, ale ne všechny splní očekávání. Levná prkna neznámého původu a neidentifikovatelného složení často postrádají právě ty parametry, kvůli nimž o nové terase z WPC uvažujete: odolnost, atraktivní vzhled, bezpečnost, nezávadnost, minimální údržba… A přitom výrobce špičkových kompozitních prken máme přímo u nás doma. České terasy WoodPlastic® oceňuje už více než 10 000 spokojených zákazníků po celém světě, buďte mezi nimi.