Pěstujeme půdopokryvné rostliny – ve stínu, na slunci nebo na skalce?
02.08.2014
Na zahradě jsou prostě místa, kde se trávníku zkrátka nedaří a místo do zeleně se tak koukáme na nevyužitou hliněnou plochu. Zelený koberec však můžeme nahradit pomocí půdopokryvných rostlin, které plochu elegantně zakryjí. Kromě toho, že s nimi bude naše zahrada krásná, bude také téměř bezúdržbová.
Skvělá alternativa trávníku
Jestliže máte na zahradě místo, kde se vám trávník ne a ne uchytit, můžete jej směle nahradit půdopokryvnými rostlinami, které jsou jeho vhodnou alternativou. Ať už je místo ve svahu, je silně prosluněné či naopak ve stínu, případně má kamenný podklad, vždy jde vybrat vhodná půdopokryvná rostlina, která jej dokáže zvelebit. Tyto rostliny nejenže dobře vypadají, ale nemusí se jim jako trávníku věnovat taková pozornost - není třeba se zabývat jejich pravidelným sekáním, hnojením ani zavlažováním. Některé půdopokryvné rostliny, zejména ty nižší, jsou dokonce tak odolné, že snesou i silné pošlapání.
Péče o půdopokryvné rostliny
Půda pro půdopokryvné rostliny by měla být důkladně odplevelená. Suchomilné rostliny vyžadují dostatečně propustnou půdu, zatímco stínomilné mají radši těžší a vlhčí půdy. Rostliny by se měly sázet poměrně nahusto, na metr čtvereční by mělo být asi 10 rostlin. Menší a drobnější rostliny mohou být od sebe vzdáleny 15 cm. Nikdy však nesmíme sázet tak nahusto, aby se rostlinky tísnily a konkurovaly si. Takto vysazené rostliny vytváří husté zápoje, které už plevelu nedají žádnou šanci. Nemusíme se tak později zabývat žádným pletím.
Po výsadbě potřebují rostliny dostatek vláhy, dokud se neujmou, proto nesmíme zapomenout na častou zálivku – i u suchomilných rostlin. Sazeničkám dopřejeme také dávku kompostu a organického hnojiva. Starší rostliny, které se již ujaly a zesílily, si pak poradí samy. V případě, že rostliny přerostou a začnou zasahovat do chodníku či do cesty, jednoduše je zastříhneme. Tím je omladíme, což jim jen prospěje. Děláme tak brzy na jaře, nebo na konci léta. Půdopokryvné rostliny se množí kořeny, šlahouny a poléhavými oddenky. Šlahouny tak můžeme sami směřovat na místa, kde chceme, aby se rostliny rozrůstaly. K zemi je připevníme pomocí oček z drátu.
Rostliny vhodné na slunce
Půdopokryvných rostlin existuje velké množství druhů – nádherně vypadá například tařička, která pokryje na jaře zem fialkovými či růžovými květy. Tato skalnička je vhodná na kamenité půdy, kde se nám trávník nikdy neuchytí. Během dvou let zaplní jinak nevyužitou plochu a vytvoří nádherný květinový koberec. Je ideální do svahu a vyhovuje jí slunná poloha. Stejně tak se bude na slunci dařit plazivým netřeskům a rozchodníkům. Možné je také vysadit léčivý popenec břečťanolistý.
Taříčka, foto: katalog-rostlin.cz
Na slunné místo můžeme kromě tařičky použít celou řadu dalších skalniček, jako je například plaménka, nebo karafiátek, který je k dostání v různých barvách (růžová, červená, bílá) a výškách. Některé druhy karafiátků také nádherně voní. Pokud se trávníku nechcete jen tak vzdát, můžete na slunná místa vysazovat různé druhy travin, jako jsou kostřavy, které dorůstají maximálně do výšky 20 cm a ozdobí plochu svými stříbrnými či zelenkavými listy. Nádherně tak nahradí trávník, ale mají tu výhodu, že je nemusíme sekat sekačkou.
Plaménka, foto: Zahradnictví Kovalčík
Plaménka, foto: Zahradnictví Krulichovi
Slunce vyhledávají také poléhavé bylinky rodu Thymus, který zahrnuje tymián, oregano a mateřídoušku. Půdopokryvné variety těchto rostlin mají drobounké voňavé lístečky i květy. Dle odrůdy může mít jejich vůně nádech máty, levandule či citrusu.
Rostliny vhodné do stínu
Jestliže je část vaší zahrady skryta ve stínu vzrostlých stromů, je možné využít celou řadu půdopokryvných rostlin, které mají rády stín. Mezi ty nejznámější patří čechravy, které zaplní prostor zelenými listy. Zcela nepropustný koberec pak udělá stálezelená pachysandra, která bíle kvete. Krásně kvetoucí je rovněž zběhovec plazivý, barvínek menší, violka vonná či stálezelený břečťan obecný. Ve stínu se bude dařit i poléhavé mátě a kakostům.
Velice nenáročnou rostlinou je také skalník, který má celou řadu druhů. Jde o plazivé rostliny dorůstající výšky maximálně 10 až 20 cm a velmi rychle se rozrůstají. Jestliže máte velkou plochu, u které chcete, aby do roka byla celá zaplněná rostlinami, pak zasaďte skalníky velmi blízko u sebe. Skalník sice doroste asi do metrové šířky, ale i tak je dobré jednotlivé rostliny sázet v malé vzdálenosti, aby co nejrychleji celou plochu zarostly. Tato rostlina bíle kvete a po celou zimu se pyšní červenými plody. Výhodou skalníku je jeho stálezelenost, takže i přes zimu se budeme moci těšit ze záplavy zeleně.
Do stínu se hodí i spousta půdopokryvných trvalek, která nám nahradí trávník. Jde například o devaterník, nebo třeba pryšec, který na jaře krásně žlutě kvete. Pro zakrytí neúrodných míst na zahradě můžeme použít také jehličnany. Z nich nejčastěji používaný je jalovec plazivý, který je k dostání v celé řadě kultivarů a druhů. Plochu tak jalovce pokryjí v různých barvách – mohou vytvořit jak zelený, tak i stříbrný, případně do žluta zbarvený koberec. Na strmé svahy je pak vhodné použít rostliny, které nejenže působí hezky, ale mají také zpevňující funkci. Jde například o jalovce šupinaté.
- jpa -
Článek byl zobrazen 78297 krát.
Diskuze k článku
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Nákup travní směsi je zodpovědný úkol, neboť je potřeba vědět k jakému účelu má trávník sloužit: k rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem?

Mobilní posuvné zastřešení terasy – tak trochu jiná zimní zahrada
Postavit si pergolu, zahradní altán, nebo raději vybudovat zimní zahradu? Nemůžete se rozhodnout, protože vás žádná z těchto možností nijak zvláště nenadchla? Tím pravým pro vás tak možná bude mobilní zastřešení terasy, které v sobě spojuje výhody všech typů venkovního posezení. Terasu si tak budete moci vychutnávat po většinu roku.

Jarní výsev zeleniny
Zima sice ještě zdaleka není za námi, ale začátek března je i přesto ideální dobou na předpěstování první jarní zeleniny. Pokud si tedy chcete co nejdříve dopřávat čerstvé vitamíny z vlastní zahrádky, neměli byste otálet a do jarního výsevu se co nejdříve pustit.

Trávník po zimě
Trávník na naší zahradě nebo dvoře potřebuje po dlouhé zimě alespoň základní údržbu. Tu bychom na jaře neměli zanedbávat – ušetříme si starosti a práci během celého roku.

Barvami hýřící gerbery
Gerbery zná každý spíše řezané z květinářství. Málokdo ví, že je možné některé její odrůdy pěstovat doma klasicky v květináči, přičemž své majitele od května do srpna oblažují zářivými barvami hrajícími květy. Nyní společně s přicházejícím podzimem gerbery sice odkvétají, pokud se však o ně budeme dobře starat i přes zimu, koncem jara opět krásně vykvetou.

Listopad na zahradě
Kdo má zahrádku nebo kousek zeleného plácku okolo domu, dobře ví, že i z příchodem podzimních plískanic je ještě spousta práce se zazimováním a úklidem. Několik praktických tipů může být pro vás dobrým rádcem na co nezapomenout.

Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.

Pěstujeme půdopokryvné rostliny – ve stínu, na slunci nebo na skalce?
Na zahradě jsou prostě místa, kde se trávníku zkrátka nedaří a místo do zeleně se tak koukáme na nevyužitou hliněnou plochu. Zelený koberec však můžeme nahradit pomocí půdopokryvných rostlin, které plochu elegantně zakryjí. Kromě toho, že s nimi bude naše zahrada krásná, bude také téměř bezúdržbová.