Pěstujeme růže
25.05.2008
Jednou z nejušlechtilejších květin našich zahrad je královna všech trvalek – růže. Voňavé květy všech možných barev vyniknou ve váze i na zahradě, v trávníku i na záhoně. Už proto si růže zaslouží obdiv a patřičnou péči.
V malých zahrádkách se uplatní především záhonové růže – ušlechtilé velkokvěté čajohybridy - s velkými květy pro řez, mnohokvěté a dlouho kvetoucí polyantky s drobnějšími, často plnými květy ve velkých květenstvích, polyantahybridy s většími, jednoduchými nebo poloplnými květy a floribundy s ušlechtilými květy ve skupinách. Do větších zahrad, a zvláště do velkých sadovnických úprav okolí rodinných domků, jsou vhodné růžové sadovnické a botanické keře, pěstované nejlépe v trávníku jako solitéry nebo v menších skupinách. Jsou odolné proti mrazu i chorobám. Některé druhy lze použít i jako volně rostoucí živý plot, například bohatě kvetoucí pnoucí růže, které se také vysazují k pergolám a loubím.
Pro pěstování růží jsou nejvhodnější slunná stanoviště s hlinitopísčitou půdou. Na takových místech růže bohatě kvetou a krása jejich barev plně vynikne. Místa trvale zastíněná a větrné polohy jsou pro růže nevhodné. V polohách obrácených k jihu s prudkým poledním sluncem tmavočervené odrůdy rychle odkvétají a často trpí úpalem. Tehdy jsou vhodnější odrůdy s bílými nebo žlutými květy. Nejvhodnější doba pro výsadbu růží je od poloviny října do poloviny listopadu. (V místech s většími holomrazy je však lepší výsadba brzy na jaře).
Půdu pro záhonovou výsadbu hluboce zryjeme do hloubky 40 cm a vyhnojíme dobře proleželým kompostem. Při záhonové nebo řádkové výsadbě sázíme zpravidla na vzdálenost čtyřicet až šedesát centimetrů podle vzrůstnosti odrůdy. Sazenici usadíme do jamky tak hluboko, aby místo očkování zůstalo asi 5 cm pod povrchem půdy. Při sázení rovnoměrně rozprostřeme kořeny na strany, abychom zabránili tvorbě planých výhonů, které nejčastěji vyrůstají z kořenů ohnutých nahoru. Jámu pak zasypeme jemnou zemí smíchanou kompostem, přišlápneme a zalijeme. Při podzimní výsadbě přihrneme k sazenicím kopeček zeminy, abychom je chránili před vymrznutím. Výhony nezkracujeme, ale řežeme až na jaře, zpravidla v polovině dubna.
Pro řez růží se používají zahradnické nůžky (a pro starší zdřevnatělé výhony růžařská pilka s jemnými zuby). Nejdříve odstraníme slabé nebo poškozené výhony. Pak růžový keř řežeme podle druhu vždy kolmo na výhon, přibližně 5 mm nad očkem:
- Čajohybridy na 2 až 4 očka
- Velkokvěté floribundy – 4 až 6 oček
- Polyanthahybridy upravíme na výšku 30 cm
- Vysoké polyantky seřezáváme na výšku 40 cm
- Miniaturní, sadové, půdopokryvné a pnoucí růže nezkracujeme - pouze postupně probíráme výhony, aby keř příliš nezahoustl. U stromkových růží výhony zakrátíme zhruba na 15 až 20 cm.
Ošetřování růží během vegetace spočívá v odstřihávání odkvétajících květů. Ponecháme-li totiž na růži šípky, rostlina se vysiluje a přestává kvést. K bohatému kvetení napomáhá i správná a dostatečná výživa. Proto na jaře po rozmrznutí půdy pohnojíme růže Cereritem v dávce 60 až 80 g /m2) a pak ještě od poloviny května do konce června keře přihnojíme speciálním hnojivem na růže. Později už nehnojíme, aby výhony do podzimu stačily vyzrát a byly odolné proti mrazu. Jestliže se na keři objeví plané výhony, ihned je odstřihneme až pod povrchem půdy. Nežádoucí výmladky poznáme podle barvy, která je viditelně světlejší než u pravého výhonu, jsou měkké a nelesklé.
K růžím se hodí udržovaný trávník, ale pěkné jsou i větší skupiny světlých odrůd růží před temnými jehličnany. Na záhonu, zvláště jsou-li růže vysázeny jen v jedné řadě, mají být odrůdy stejně vysoké, jinak působí neuspořádaně. Menší skupiny růží osazujeme jen jednou odrůdou, na větší plochy můžeme použít více odrůd, které sázíme ve skupinách, s různým odstínem jedné barvy nebo k zesílení efektu skupiny barev zcela odchylných. Pro kombinovanou výsadbu s růžemi jsou vhodné drobnější jarní cibuloviny a nízké druhy tulipánů. Pro kombinaci trvalek a růží se doporučují jen druhy, které si barvou, velikostí nebo tvarem květů nekonkurují. Úžasného kontrastu se docílí doplněním růžové výsadby modře kvetoucí levandulí, clematisem nebo růžovými hvozdíky.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 20163 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Podzimní úklid listí
Všem majitelům zahrad nastávají krušné časy. Čeká je měsíc zahradního úklidu a hlavně boje se záplavou listí. Možností, jak se s problémem zahrady plné listí vypořádat, je hned několik. Některé jsou pracné a zdlouhavé, jiné už méně.
Robotická sekačka STIHL iMow – váš spolehlivý zahradník
Sekání trávy je nikdy nekončící činnost, protože trávník roste od jara do podzimu, a pokud chcete mít na zahradě pěkný a udržovaný zelený koberec, musíte trávník sekat pravidelně a často. Kromě klasických benzínových a elektrických sekaček a traktorů, existují také automatické robotické sekačky, které udělají tuto práci za vás.
Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.
Domečky, budky a úkryty pro živočichy na zahradě
Chcete slyšet ze své zahrady zpěv ptáků, bzukot včel, vnímat neopakovatelné zvuky koncertujících žab či cvrčků nebo pozorovat hrající si veverky? Pak jim vytvořte prostředí, v němž se budou cítit dobře a bezpečně a zažijete nevídané scenérie, které je schopna poskytnout jen sama příroda.
Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.
5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.
Co se zahradním nábytkem přes zimu?
Bez zahradního nábytku si komfort zahradních zákoutí, pergol a teras ani nelze představit. Žádný zahradní nábytek však dlouho nevydrží není-li náležitě ošetřen a dobře uskladněn přes zimu.
Jak obnovit suchem poškozený nebo zničený trávník?
Máme za sebou teplé a suché léto, které neprospělo hlavně trávníku. Tráva je na místech přímého celodenního slunečního svitu suchá a spálená. Teplé letní dny se ale pomalu chýlí ke konci a tak se dobré připravit se na obnovu trávníku. Co k tomu budeme potřebovat a jak postupovat?