Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
26.12.2014
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Dracaena marginata - tato rostlina se dorůstá do velmi zajímavých tvarů, k tomu vypadá mladě a moderně. Doporučujeme pořídit si dvě a postavit je buď nad krb nebo na centrální místo na stůl. Pokud je budete mít ve stejných květináčích, bude to vypadat velmi dobře. Tyto rostliny vyžadují hodně vody. V zimě zalévání trochu omezte, ale nedopusťte, aby rostlina vyschla. Rostliny by ideálně by měly stát u okna směřujícího na východ, aby se jim dostávalo nepřímého světla a „neuškvařily“ se na přímém jižním slunci. Pokud vás už omrzely zelené pokojové rostliny, tyto si můžete pořídit v různých barvách.
Dracena vlevo, Tchýnin jazyk vpravo. Foto: Ikea
Sansevieria - taktéž známá jako Hadí rostlina nebo Tchýnin jazyk byla velmi populární interiérovou rostlinou v minulosti. V současnosti opět zažívá svůj návrat a pro svůj atraktivní vzhled a snadnou péči opět nabývá na popularitě. Její výhodou je, že zabere málo místa a může být umístěna téměř kdekoliv v interiéru, je dokonce tolerantní i k nedostatku světla. Tyto rostliny jsou příbuzné sukulentů, udrží velmi mnoho vody a zálivka tudíž může být méně častá než u ostatních rostlin.
Fíkus. Známe ho snad všichni. Ve své domovině, kde roste jako strom, dorůstá do výšky 30 m. V bytových podmínkách tvoří keříky a dorůstá výšky od 20 cm do 2 m. Fíkovník umistěte na světlé místo s trochou přímého slunce. Ideální je běžná pokojová teplota, v zimě však nesmí teplota klesnout pod 13°C. A pozor na průvan, na který je fíkus choulostivý. Zalévejte tak, aby zálivky vždy mezi sebou vyschly, protože přemokření rostlině škodí. Minimálně dvakrát během růstového období fikus osprchujte, abyste ho zbavili prachu.
Fikus. Foto: Pokojoverostliny.cz
Filodendron – v tropických pralesích, odkud pochází, se tato pokojová květina svými vzdušnými kořeny přichycuje stromů. Optimální prostředí pro pěstování Filodendronu domácím prostředí je světlé místo s rozptýleným světlem (ne tedy přímé jižní slunce), snese však i tmavší umístění. Rostlina by neměla stát ve vodě, nikdy ji proto nepřelijte. Má ráda vysokou vzdušnou vlhkost, proto doporučujeme časné rosení. Celoročně Filodendronu vyhovuje běžná pokojová teplota.
Bromélie - Květenství bromélií je velmi dekorativní. Rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče. Do bytu si můžete koupit různé druhy, například Neoregelia carolinae, Aechmea fasciata, Guzmania minor nebo Vrisea splendens. Záleží jen na vás, která rostlinka vás okouzlí více. Bromélie je teplomilná rostlina. V létě se o teplotu jejího okolí nemusíte starat, ale v zimě mějte na paměti, že teplota nesmí klesnout pod 18 stupňů Celsia.
Autor: Jana Tržilová
Článek byl zobrazen 38105 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Čím osadit balkón
Květiny vnášejí do domu život a působí příjemně na terase či balkonu. Volbou vhodných květin či rostlin můžete vytvořit kouzelnou oázu uklidňujících barev, tvarů a vůní. Jaké možností trh nabízí a které rostliny vybrat?

Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst
Jaro je tady a za pár týdnů nás čeká výsadba balkónovek do truhlíků. Pro správný růst a zdraví rostlin je dobré zvolit vhodný substrát a také je pravidelně přihnojovat. Zálivku můžeme doplnit o růstový stimulátor nebo mykorhizní houby.

Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!

Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.