Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
26.12.2014
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Dracaena marginata - tato rostlina se dorůstá do velmi zajímavých tvarů, k tomu vypadá mladě a moderně. Doporučujeme pořídit si dvě a postavit je buď nad krb nebo na centrální místo na stůl. Pokud je budete mít ve stejných květináčích, bude to vypadat velmi dobře. Tyto rostliny vyžadují hodně vody. V zimě zalévání trochu omezte, ale nedopusťte, aby rostlina vyschla. Rostliny by ideálně by měly stát u okna směřujícího na východ, aby se jim dostávalo nepřímého světla a „neuškvařily“ se na přímém jižním slunci. Pokud vás už omrzely zelené pokojové rostliny, tyto si můžete pořídit v různých barvách.
Dracena vlevo, Tchýnin jazyk vpravo. Foto: Ikea
Sansevieria - taktéž známá jako Hadí rostlina nebo Tchýnin jazyk byla velmi populární interiérovou rostlinou v minulosti. V současnosti opět zažívá svůj návrat a pro svůj atraktivní vzhled a snadnou péči opět nabývá na popularitě. Její výhodou je, že zabere málo místa a může být umístěna téměř kdekoliv v interiéru, je dokonce tolerantní i k nedostatku světla. Tyto rostliny jsou příbuzné sukulentů, udrží velmi mnoho vody a zálivka tudíž může být méně častá než u ostatních rostlin.
Fíkus. Známe ho snad všichni. Ve své domovině, kde roste jako strom, dorůstá do výšky 30 m. V bytových podmínkách tvoří keříky a dorůstá výšky od 20 cm do 2 m. Fíkovník umistěte na světlé místo s trochou přímého slunce. Ideální je běžná pokojová teplota, v zimě však nesmí teplota klesnout pod 13°C. A pozor na průvan, na který je fíkus choulostivý. Zalévejte tak, aby zálivky vždy mezi sebou vyschly, protože přemokření rostlině škodí. Minimálně dvakrát během růstového období fikus osprchujte, abyste ho zbavili prachu.
Fikus. Foto: Pokojoverostliny.cz
Filodendron – v tropických pralesích, odkud pochází, se tato pokojová květina svými vzdušnými kořeny přichycuje stromů. Optimální prostředí pro pěstování Filodendronu domácím prostředí je světlé místo s rozptýleným světlem (ne tedy přímé jižní slunce), snese však i tmavší umístění. Rostlina by neměla stát ve vodě, nikdy ji proto nepřelijte. Má ráda vysokou vzdušnou vlhkost, proto doporučujeme časné rosení. Celoročně Filodendronu vyhovuje běžná pokojová teplota.
Bromélie - Květenství bromélií je velmi dekorativní. Rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče. Do bytu si můžete koupit různé druhy, například Neoregelia carolinae, Aechmea fasciata, Guzmania minor nebo Vrisea splendens. Záleží jen na vás, která rostlinka vás okouzlí více. Bromélie je teplomilná rostlina. V létě se o teplotu jejího okolí nemusíte starat, ale v zimě mějte na paměti, že teplota nesmí klesnout pod 18 stupňů Celsia.
Autor: Jana Tržilová
Článek byl zobrazen 37052 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.
Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň
Bobkovišeň lékařská Novita je okrasný keř, který se skvěle hodí pro živé ploty i v našich klimatických podmínkách. Je to totiž stálezelený a plně mrazuvzdorný až do -24°C. Jak bobkovišeň vypadá, do jaké výšky dorůstá a jak se o ní správně starat?
Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.
Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.
Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.
Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.
Balkon obsypaný muškáty
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?
5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.