Prosinec na zahradě
04.12.2011
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.
Pokud není půda zmrzlá, dokončíme obrývání stromů a keřů a zároveň zapravíme do půdy mulčovací materiál – posečenou trávu, kterou jsme během roku kolem nich rozprostřeli. Kmeny mladých ovocných stromů chráníme před okusem zvěří a hlodavci. Používáme chrániče z umělé hmoty, pletiva nebo repelenty, jimiž natíráme kmeny, u nízkých tvarů i spodní kosterní větve. Rovněž stíníme kmeny stromů hlavně z jihovýchodní a jižní strany. Tak omezíme nebezpečí mrazových trhlin, které vznikají jak vinou silných zimních mrazů, tak jarním osluněním kmenů s následnými nočními mrazy. Jako clonu využijeme rákos, laťky, slámu, chvojí či lepenku. Kmeny je možné také nabílit vápnem s přídavkem latexu. Bílíme během bezmrazých dnů a současně odstraňujeme z kmenů také mechy a lišejníky.
V ovocné zahradě můžeme začít s průklestem stromů. Všechny větší rány pak zatřeme štěpařským voskem nebo fermežovou barvou. Příznivého počasí bychom také měli využít k ochrannému zimnímu postřiku, který je v této roční době nejúčinnější. I některé druhy okrasných dřevin můžeme zmladit či prořezat, ale pouze ty, které kvetou v létě či na podzim. Řežeme takzvaně „na krátko“ na několik oček, aby se vytvořilo hodně silných letorostů. Řez lze provádět po celou zimu, pokud nejsou silné mrazy.
Růže jsou velmi choulostivé na mráz. Většinou jim uškodí už 4 °C. Proto, pokud jsme tak již neučinili, trochu sestříháme keříky, přidáme k nim kompost a ještě zahrneme zemí. Chránit musíme i růže stromkové. Opatrně je ohneme a sestříhanou korunku přichytíme háčkem a přihrneme zemí nebo přikryjeme chvojím.
Než začnou velké mrazy, sklidíme kořeny čekanky. K rychlení jsou nejvhodnější nevětvené a nepoškozené kořeny, asi tři až pět centimetrů silné. Rostliny vyryjeme a asi na dva prsty nad vegetačním vrcholem odřízneme listy. Koncem prosince je postupně vysazujeme do hluboké bedničky těsně vedle sebe, prosypeme vlhkou zeminou a přikryjeme čtvrtmetrovou vrstvou rašeliny. Bedničku přeneseme do tmavého sklepa, kde teplota nesmí přesáhnout 10 °C. Chutné a křehké puky sklízíme asi za tři týdny.
Dokončíme rytí záhonů po sklizené zelenině. Tam, kde na jaře počítáme s výsevem kořenové zeleniny je nutné hlubší zrytí na dva rýče. Mezi jahody přidáme rašelinu nebo kompost, aby nám keříky nevymrzly.
Přikryjeme suchou trávou, rašelinou nebo chvojím čemeřici a zajistíme si tak, aby brzy vykvetla. Také chryzantémám před příchodem silnějších mrazů přikryjeme rašelinou nebo suchým listím kořeny. Uchráníme je tak i před přemokřením.
Pro každého menšího pěstitele je přínosem dobrý sklep pro uložení ovoce. Měl by být snadno větratelný, s optimální teplotou (1 až 5 o C) a odpovídající vzdušnou vlhkostí. Čistota podlahy, polic i bedniček zamezí vzniku plísní a dalších skládkových chorob. Ovoce by mělo mít vlastní místnost, aby nedostávalo pachutě, například od brambor.
A když začne mrznout a sněžit, buďme opatrní při sypání soli na cestičky. Sůl používáme jen v krajním případě, protože zasolení může poškodit trávník, trvalky i keře na přilehlých záhonech. Aby se stromy a keře nepolámaly setřásáme sníh z větví včas.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Listopad na zahradě
Podzimní úklid listí
Podzimní čas cibulek
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 12385 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Královny zahradních jezírek
Málokdo by si troufnul odhadnou, jak dlouho již lekníny ozvláštňují zahrady a zejména zahradní jezírka. Je tomu již více než čtyři tisíce let. Hladiny jezírek v panských zahradách zdobily již ve starém Egyptě, Japonsku nebo Číně.
Postřik stromů – zimní nebo jarní?
Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.
Co si pořídit na zahradu, abyste vždy zažili dokonalé léto?
Každý, kdo vlastní zahradu si chce na svém malém kousku zeleně užít ten nejlepší čas. K tomu si musíte vytvořit malý kousek ráje, který budete milovat. Každý má jiné preference a možnosti na zahradě, ale existuje hned několik prvků, které vám mohou pobyt na zahradě hodně zpříjemnit. Poradíme vám, co můžete na svou zahradu přidat, abyste si léto užili víc než dřív.
Užívejte si léta na zastřešené terase
Prázdniny sice skončily, ale léto stále láká k přesunu na terasu. Ta je pro mnohé oázou klidu, která může sloužit k odpočinku, grilování nebo popíjení ranní kávy na čerstvém vzduchu. Pokud chcete na terase trávit maximum volného, ale i pracovního času bez ohledu na počasí, doporučujeme ji vhodně zastřešit.
Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Patříte-li mezi nadšené zahrádkáře, pak jste docela jistě s velkým očekáváním vyhlíželi první slunečné a hlavně teplé dny a těšili se na to, až se budete moci vrhnout na práci na zahrádce. A jak už to tak vypadá, jaro konečně převzalo definitivně vládu nad zimou a my se můžeme s chutí pustit do pěstování.
Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.
Psí boudy
Nesmí být ani velká, ani malá. Musí pěkně větrat. Ale zároveň v ní musí být pěkně teploučko. O čem že je řeč? Přece o psí boudě. Pokud se chystáte obstarat svému čtyřnohému příteli nový příbytek, měli byste pozorně číst následující text.
Podzimní práce na zahradě
Příroda se na podzim připravuje k zimnímu spánku, život v ní se zklidňuje a zpomaluje, ovšem na zahrádě je práce víc než v kterémkoliv jiném ročním období.