Prosinec na zahradě
04.12.2011
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.
Pokud není půda zmrzlá, dokončíme obrývání stromů a keřů a zároveň zapravíme do půdy mulčovací materiál – posečenou trávu, kterou jsme během roku kolem nich rozprostřeli. Kmeny mladých ovocných stromů chráníme před okusem zvěří a hlodavci. Používáme chrániče z umělé hmoty, pletiva nebo repelenty, jimiž natíráme kmeny, u nízkých tvarů i spodní kosterní větve. Rovněž stíníme kmeny stromů hlavně z jihovýchodní a jižní strany. Tak omezíme nebezpečí mrazových trhlin, které vznikají jak vinou silných zimních mrazů, tak jarním osluněním kmenů s následnými nočními mrazy. Jako clonu využijeme rákos, laťky, slámu, chvojí či lepenku. Kmeny je možné také nabílit vápnem s přídavkem latexu. Bílíme během bezmrazých dnů a současně odstraňujeme z kmenů také mechy a lišejníky.
V ovocné zahradě můžeme začít s průklestem stromů. Všechny větší rány pak zatřeme štěpařským voskem nebo fermežovou barvou. Příznivého počasí bychom také měli využít k ochrannému zimnímu postřiku, který je v této roční době nejúčinnější. I některé druhy okrasných dřevin můžeme zmladit či prořezat, ale pouze ty, které kvetou v létě či na podzim. Řežeme takzvaně „na krátko“ na několik oček, aby se vytvořilo hodně silných letorostů. Řez lze provádět po celou zimu, pokud nejsou silné mrazy.
Růže jsou velmi choulostivé na mráz. Většinou jim uškodí už 4 °C. Proto, pokud jsme tak již neučinili, trochu sestříháme keříky, přidáme k nim kompost a ještě zahrneme zemí. Chránit musíme i růže stromkové. Opatrně je ohneme a sestříhanou korunku přichytíme háčkem a přihrneme zemí nebo přikryjeme chvojím.
Než začnou velké mrazy, sklidíme kořeny čekanky. K rychlení jsou nejvhodnější nevětvené a nepoškozené kořeny, asi tři až pět centimetrů silné. Rostliny vyryjeme a asi na dva prsty nad vegetačním vrcholem odřízneme listy. Koncem prosince je postupně vysazujeme do hluboké bedničky těsně vedle sebe, prosypeme vlhkou zeminou a přikryjeme čtvrtmetrovou vrstvou rašeliny. Bedničku přeneseme do tmavého sklepa, kde teplota nesmí přesáhnout 10 °C. Chutné a křehké puky sklízíme asi za tři týdny.
Dokončíme rytí záhonů po sklizené zelenině. Tam, kde na jaře počítáme s výsevem kořenové zeleniny je nutné hlubší zrytí na dva rýče. Mezi jahody přidáme rašelinu nebo kompost, aby nám keříky nevymrzly.
Přikryjeme suchou trávou, rašelinou nebo chvojím čemeřici a zajistíme si tak, aby brzy vykvetla. Také chryzantémám před příchodem silnějších mrazů přikryjeme rašelinou nebo suchým listím kořeny. Uchráníme je tak i před přemokřením.
Pro každého menšího pěstitele je přínosem dobrý sklep pro uložení ovoce. Měl by být snadno větratelný, s optimální teplotou (1 až 5 o C) a odpovídající vzdušnou vlhkostí. Čistota podlahy, polic i bedniček zamezí vzniku plísní a dalších skládkových chorob. Ovoce by mělo mít vlastní místnost, aby nedostávalo pachutě, například od brambor.
A když začne mrznout a sněžit, buďme opatrní při sypání soli na cestičky. Sůl používáme jen v krajním případě, protože zasolení může poškodit trávník, trvalky i keře na přilehlých záhonech. Aby se stromy a keře nepolámaly setřásáme sníh z větví včas.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Listopad na zahradě
Podzimní úklid listí
Podzimní čas cibulek
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 12742 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Podzim a zima je ideální čas na výběr betonové dlažby
Teplé a slunečné dny jsou pomalu minulostí a venku se věnujeme spíše podzimnímu úklidu a zazimování zahrady. Nic však nebrání tomu, abychom pomalu nezačali přemýšlet, co nás čeká na jaře a do čeho bychom se rádi pustili, hned jakmile se zjara oteplí. Např. si můžeme s pomocí aplikace v klidu vybrat novou betonovou dlažbu kolem domu.

Jak správně připravit sekačku na jaro
„Odzimování“ sekačky je pravidelnou jarní povinností každého zahrádkáře. Co je třeba zkontrolovat, doplnit a na co si dát pozor? Pojďme se společně podívat, jak se správně připravit na první sečení.

Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.

Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.

Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.

Jarní příprava zahrady. Do čeho se pustit nejdříve?
Zahrádka to je jedno velké téma. Poctiví zahradníci nám jen přitakají. Pro ty ostatní tu máme pár základních rad, jak se postarat o zahrádku v jarním období. Udělejte si seznam úkolů. Ještě je čas!

Drobné rady do zahrady
Více hlav více ví. Především začínajícím zahrádkářům nabízíme pár jarních tipů a nápadů, jak si ulehčit práci, ale možná i ti zkušení najdou inspirativní námět.

Atrium – kousek přírody v útrobách domu
Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.