Jaké rostliny jsou vhodné na živý plot?
19.08.2024
Od živého plotu očekáváme především dostatečnou neprůhlednost, a pokud možno, i neprostupnost. Plot můžeme vysadit z dřevin stálezelených nebo opadavých. Nemusí to být však jen jednolitá zelená masa. Existují kultivary zbarvené nejen v různých tónech zelené, ale také purpurové či zlatožluté. Plot může velmi pěkně kvést i vonět po dlouhou dobu a doplňovat barevný akcent zahrady.
Při výběru dřevin záleží hlavně na účelu, který má živý plot plnit. Trochu jiné rostliny budeme vybírat do ryze městského prostředí než do intravilánu malé obce. Některé dřeviny dorostou výšky jednoho metru, jiné dvou, tří i více metrů. Plot nejen vyznačuje, až kam sahá naše „království“, ale má i funkci ochrannou, zajišťuje pocit soukromí, tlumí hluk z ulice, zachytává prach. Může také pohledově oddělovat produkční část zahrady od okrasné nebo zvyšovat členitost zahrady. Některé nízké plůtky jen půvabně lemují cestičky nebo záhonky.
Před návštěvou zahradnictví zvážíme, zda chceme plot volně rostoucí, tedy poměrně široký, bez pravidelné údržby, nebo pečlivě stříhaný. Stříhání a tvarování živého plotu je relativně náročné a musí se dělat pravidelně, aby plot vypadal pěkně. Zabere však mnohem méně místa než plot volně rostoucí. Velmi důležitá je výška živého plotu. Tu můžeme zvolit libovolnou od třiceticentimetrového plůtku kolem záhonků nebo cestiček až po několikametrovou hradbu.
Víte, jak vybrat vhodné nůžky na živý plot?
Jehličnany vhodné na živý plot
Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana). Daří se mu na slunečném až polostinném stanovišti, chráněném před nepřízní počasí. Roční nárůst je asi 30 cm. Stačí střih na konci června, abychom udrželi tvar dřeviny. Na běžný metr se vysazují maximálně tři rostliny, (při velmi hustém zápoji hnědne).
Tis (Taxus) je vynikající jehličnatá dřevina na živé ploty, nenáročná na pěstování. S oblibou se používá pro zastíněné plochy, ale stejně dobře snáší slunce i polostín. Roste pomalu, proto tis stačí stříhat jedenkrát koncem června. Bez problémů snáší řez do starého dřeva, dobře se zmlazuje. Na běžný metr se vysazují 2 až 3 rostliny.
Zerav, túje (Thuja) je odolná dřevina proti mrazu. V ysazuje se na slunné až polostinné místo do hlinité, na živiny bohaté a vlhké půdy. Nesnáší suchou půdu. Roční nárůst je asi 30 až 40 cm, stříhá se na přelomu července a srpna. Na běžný metr se vysazují dvě rostliny, podle odrůdy u volněrostoucích plotů postačí i jedna.
Listnáče vhodné na živý plot
Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je na péči nenáročný, velmi dobře snáší řez a rychle přirůstá. Odrůda ‘Atrovirens’ má listy po celou zimu. L. ovalifolium je na mráz citlivější – listy na něm zůstanou jedině během mírné zimy. Nemá žádné zvláštní nároky na stanoviště. Stříhá se dvakrát ročně (červen-červenec a březen), roční nárůst je asi 30 až 40 cm. V září se ještě dotvaruje. Na běžný metr se vysazují 3 až 4 rostliny.
Živý plot z ptačího zobu. Foto: ptaci-zob.cz
Bobkovišeň lékařská - obr.2 (Prunus laurocerasus) upřednostňuje polostinné až stinné místo. Pokud ji vysadíte na slunečné stanoviště, musíte ji vydatněji zalévat. Stačí ji stříhat jedenkrát ročně. Nestříhejte v druhé polovině léta, protože byste odstranili násady květů. Jinak je ozdobná po celý rok velmi lesklými listy. Na běžný metr se vysazují 2 až 3 rostliny.
Živý plot z bobkovišně lékařské je stále zelený i během zimy. Foto: Starkl
Buk lesní (Fagus sylvatica) dává přednost dobře provlhčeným půdám, bohatým na živiny. Buk lesní a jeho kultivary, (například nádherné červenolisté) vysazujeme do sponu přibližně 30 až 60 cm. Vhodné je slunečné i polostinné stanoviště s hlinitou, na živiny bohatou půdou. Jako živý plot jej stříháme na výšku 2 až 3 metrů. Poprvé je to vhodné v červnu až červenci, podruhé v březnu. Roční nárůst je asi 40 cm.
Habr obecný (Carpinus betulus L.) velmi dobře snáší ořezávání, tvarování a utváření různých pravidelně stříhaných figur. Snese i velmi radikální řez. Využívá se na ploty rozmanitých výšek od plůtků kolem rodinných domů až po vysoké stěny. Přesto, že jej řadíme mezi opadavé dřeviny, zachovává si svůj půvab i v zimním období. Listy se na podzim vybarvují do zlatožluta a mírně zkroucené většinou zůstávají na dřevině až do jara. Habr je zvlášť atraktivní v květnu, kdy má svěží zelenou barvu a na podzim, kdy se pyšní zlatožlutým odstínem. Porost se řezem udržuje ve výšce od jednoho až do čtyř metrů. Stříhá se v červnu až červenci a v březnu. Roční nárůst je asi 30 cm. Na běžný metr se vysazují 3 rostliny. Habrový živý plot je mezi listnáči unikátní. I v zimě zůstává neprůhledný díky starým listům, které opadávají až s příchodem jara. Podobné vlastnosti má též buk, ale jeho listy opadají dříve.
Živý plot z habru. Foto: Starkl
Další rostliny vhodné na živý plot Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot, Pěstování lísky – keř vhodný pro živý plot a zdravá pochoutka pro celou rodinu
Text: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Co takhle nový plot…
Článek byl zobrazen 30057 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.

Pěstujeme ženšen pětilistý
Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), někdy nazývaný také jiaogulan, znali již staří Číňané. Již po tisíce let je pro své jedinečné účinky používán v tradiční čínské medicíně. Je přírodním prostředkem zpomalujícím stárnutí a s jeho pomocí lze údajně dosáhnout dlouhověkosti.

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Jak na svislé zakončení dlažby na terase?
Plánujete novou dlažbu na terase položenou na rektifikačních terčích a nevíte, jak vyřešit její svislé zakončení neboli vytvoření soklu tak, aby pod terasu nebylo vidět? Poradíme vám a ukážeme, jaké jsou možnosti.

Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.

Co bychom měli udělat v lednu na zahradě?
K zimě patří chumelenice a mráz, ale i romantika zahradních scenérií s perličkami namrzlých kapiček na větévkách a ojíněnými trsy okrasných trav. A i když se nám z tepla ven nechce, měli bychom se na zahrádku občas zajít podívat. Trochu pohybu neuškodí a za pěkného slunečného dne jde práce lépe od ruky.

Bakterie pro zdravé prostředí v kurnících a výbězích
Každý chovatel drůbeže se jistě snaží, aby byl jeho chov zdravý a vitální. Životní podmínky chovaných zvířat se přímo odráží na kvalitě vajec, kterou jistě chceme mít co nejlepší. Ať už pouze pro sebe v malém množství nebo na prodej ve větším chovu.