Jaké rostliny jsou vhodné na živý plot?
19.08.2024
Od živého plotu očekáváme především dostatečnou neprůhlednost, a pokud možno, i neprostupnost. Plot můžeme vysadit z dřevin stálezelených nebo opadavých. Nemusí to být však jen jednolitá zelená masa. Existují kultivary zbarvené nejen v různých tónech zelené, ale také purpurové či zlatožluté. Plot může velmi pěkně kvést i vonět po dlouhou dobu a doplňovat barevný akcent zahrady.
Při výběru dřevin záleží hlavně na účelu, který má živý plot plnit. Trochu jiné rostliny budeme vybírat do ryze městského prostředí než do intravilánu malé obce. Některé dřeviny dorostou výšky jednoho metru, jiné dvou, tří i více metrů. Plot nejen vyznačuje, až kam sahá naše „království“, ale má i funkci ochrannou, zajišťuje pocit soukromí, tlumí hluk z ulice, zachytává prach. Může také pohledově oddělovat produkční část zahrady od okrasné nebo zvyšovat členitost zahrady. Některé nízké plůtky jen půvabně lemují cestičky nebo záhonky.
Před návštěvou zahradnictví zvážíme, zda chceme plot volně rostoucí, tedy poměrně široký, bez pravidelné údržby, nebo pečlivě stříhaný. Stříhání a tvarování živého plotu je relativně náročné a musí se dělat pravidelně, aby plot vypadal pěkně. Zabere však mnohem méně místa než plot volně rostoucí. Velmi důležitá je výška živého plotu. Tu můžeme zvolit libovolnou od třiceticentimetrového plůtku kolem záhonků nebo cestiček až po několikametrovou hradbu.
Víte, jak vybrat vhodné nůžky na živý plot?
Jehličnany vhodné na živý plot
Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana). Daří se mu na slunečném až polostinném stanovišti, chráněném před nepřízní počasí. Roční nárůst je asi 30 cm. Stačí střih na konci června, abychom udrželi tvar dřeviny. Na běžný metr se vysazují maximálně tři rostliny, (při velmi hustém zápoji hnědne).
Tis (Taxus) je vynikající jehličnatá dřevina na živé ploty, nenáročná na pěstování. S oblibou se používá pro zastíněné plochy, ale stejně dobře snáší slunce i polostín. Roste pomalu, proto tis stačí stříhat jedenkrát koncem června. Bez problémů snáší řez do starého dřeva, dobře se zmlazuje. Na běžný metr se vysazují 2 až 3 rostliny.
Zerav, túje (Thuja) je odolná dřevina proti mrazu. V ysazuje se na slunné až polostinné místo do hlinité, na živiny bohaté a vlhké půdy. Nesnáší suchou půdu. Roční nárůst je asi 30 až 40 cm, stříhá se na přelomu července a srpna. Na běžný metr se vysazují dvě rostliny, podle odrůdy u volněrostoucích plotů postačí i jedna.
Listnáče vhodné na živý plot
Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je na péči nenáročný, velmi dobře snáší řez a rychle přirůstá. Odrůda ‘Atrovirens’ má listy po celou zimu. L. ovalifolium je na mráz citlivější – listy na něm zůstanou jedině během mírné zimy. Nemá žádné zvláštní nároky na stanoviště. Stříhá se dvakrát ročně (červen-červenec a březen), roční nárůst je asi 30 až 40 cm. V září se ještě dotvaruje. Na běžný metr se vysazují 3 až 4 rostliny.
Živý plot z ptačího zobu. Foto: ptaci-zob.cz
Bobkovišeň lékařská - obr.2 (Prunus laurocerasus) upřednostňuje polostinné až stinné místo. Pokud ji vysadíte na slunečné stanoviště, musíte ji vydatněji zalévat. Stačí ji stříhat jedenkrát ročně. Nestříhejte v druhé polovině léta, protože byste odstranili násady květů. Jinak je ozdobná po celý rok velmi lesklými listy. Na běžný metr se vysazují 2 až 3 rostliny.
Živý plot z bobkovišně lékařské je stále zelený i během zimy. Foto: Starkl
Buk lesní (Fagus sylvatica) dává přednost dobře provlhčeným půdám, bohatým na živiny. Buk lesní a jeho kultivary, (například nádherné červenolisté) vysazujeme do sponu přibližně 30 až 60 cm. Vhodné je slunečné i polostinné stanoviště s hlinitou, na živiny bohatou půdou. Jako živý plot jej stříháme na výšku 2 až 3 metrů. Poprvé je to vhodné v červnu až červenci, podruhé v březnu. Roční nárůst je asi 40 cm.
Habr obecný (Carpinus betulus L.) velmi dobře snáší ořezávání, tvarování a utváření různých pravidelně stříhaných figur. Snese i velmi radikální řez. Využívá se na ploty rozmanitých výšek od plůtků kolem rodinných domů až po vysoké stěny. Přesto, že jej řadíme mezi opadavé dřeviny, zachovává si svůj půvab i v zimním období. Listy se na podzim vybarvují do zlatožluta a mírně zkroucené většinou zůstávají na dřevině až do jara. Habr je zvlášť atraktivní v květnu, kdy má svěží zelenou barvu a na podzim, kdy se pyšní zlatožlutým odstínem. Porost se řezem udržuje ve výšce od jednoho až do čtyř metrů. Stříhá se v červnu až červenci a v březnu. Roční nárůst je asi 30 cm. Na běžný metr se vysazují 3 rostliny. Habrový živý plot je mezi listnáči unikátní. I v zimě zůstává neprůhledný díky starým listům, které opadávají až s příchodem jara. Podobné vlastnosti má též buk, ale jeho listy opadají dříve.
Živý plot z habru. Foto: Starkl
Další rostliny vhodné na živý plot Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot, Pěstování lísky – keř vhodný pro živý plot a zdravá pochoutka pro celou rodinu
Text: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Co takhle nový plot…
Článek byl zobrazen 29513 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?
Zahradní květiny VIII. – Kopretiny
Kdo by neznal kopretinu - souměrnou bílou květinu, která je během léta snad nejvýraznější ozdobou českých luk a strání. Zřejmě každý si ji alespoň jedenkrát v dětství utrhl, aby mohl postupně trhat její okvětní lístečky a počítat "má mě rád(a), nemá mě rád(a)"...
Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu
Jestliže chceme prodloužit vegetační sezónu rostlinám ve skleníku, je třeba vymyslet vhodné zateplení, které to umožní. Možností zateplení se nabízí několik, která varianta bude nakonec vybrána, se odvíjí od toho, co ve skleníku máme, jaké jsou požadavky těchto rostlin a kolik jsme také schopni a ochotni do skleníku investovat.
Jednoduše na zahradní odpad
Zahradní odpad je v podstatě jakýkoliv odpad ze zahrady, který je dál schopen rozkladu. Aby ovšem rozklad mohl proběhnout, je potřeba s ním správně nakládat. Úplně nejjednodušší způsob je jej zkompostovat.
Jaro je tu: jaké trendy přináší pro venkovní keramické dlažby?
Dokonalá imitace dřeva či kamene, hexagonové formáty, speciální protiskluzné modely pro okolí bazénů a pokládka na terče. To jsou letošní hlavní trendy v oblasti venkovní keramické dlažby, která získává čím dál větší oblibu. Co za delikatesy konkrétně výrobci připravili pro nadcházející sezónu?
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.
CSB - NATURBLOK - k nerozeznání od přírodního kamene
Firma CS-BETON s. r. o., jeden z největších výrobců betonových prvků v České republice, přišla na trh s jedinečným stavebním systémem CSB – NATURBLOK. Svým vzhledem připomíná přírodní kámen, což mu dodává vysokou estetickou hodnotu, a zároveň šetří náklady, které by byly jinak vynaloženy na náročné kamenické práce.
Jak funguje závlaha pro tenisové kurty. Věděli jste, že lze na zavlažování získat dotaci?
Zavlažování antukových tenisových kurtů je odlišné od zavlažování trávníků a vyžaduje speciální postřikovače a zkušenosti s jejich správným rozmístěním. Zavlažování tenisových kurtů lze realizovat různými způsoby, z nichž nejlepší je aktuálně inteligentní ovládací systém doplněný o tlačítka na jednotlivých kurtech.