Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
26.07.2009
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…
Umístění světel v zahradě je tak trochu věda. Dá trochu přemýšlení, aby vyniklo to, co si nasvícení zaslouží a aby bylo potlačeno vše, co má zůstat skryto. Vděčnými objekty pro nasvícení jsou staré košaté stromy, zajímavá květinová partie, pergola porostlá popínavkou nebo část skalky. Pro přírodní partie volíme svítidla s přirozenou barvou jasu, tedy ne barevná, aby osvětlení vyzdvihlo zajímavost objektu a nevznikl „pouťový″efekt. Nejvhodnější variantou jsou bodové halogeny nebo reflektory s nastavitelnou výškou a úhlem nasvícení. Pro noční atmosféru zajímavých rostlinných partií můžeme zvolit i svítidla LED, solární lampy nebo kamenné lucerny se svíčkou.
Výsadním postavením se v zahradách pyšní sochy a plastiky. I tady můžeme udělat chybu, světlo by mělo mít spíše iluminační charakter a mělo by být umístěno spíše zespodu. Měkkost dopadající světelných paprsků dokáže zvýraznit krásu kamene i dřevěných plastik. Pro tento účel jsou ideální úsporná svítidla s LED diodami teplou bílou barvou světla, podobnou barvě světla žárovky.
K nasvícení bazénů a jezírek není komentář třeba. Tady naopak voda, a zvláště tekoucí, získá na kráse s osvětlením doplněném o barevné filtry. V tomto případě mají být svítidla umístěna těsně pod hladinou, aby se světlo mohlo rozptylovat a vytvářet mnohobarevnou iluzi svítící vodní plochy. Pro osvětlení vodních ploch jsou nejvhodnější kvalitní reflektorové halogenové svítilny. Tekoucí vodu ve fontáně, vodotrysku či vodopád je efektní nasvítit reflektory umístěnými proti tekoucí vodě.
Bezpečný pohyb v zahradě zajistí takzvané komunikační osvětlení. Umisťuje se podél přístupových komunikací, cest či schodů. Paprsek světla by měl vždy směřovat k problematickému zákoutí, dostatečně osvětlit prostory pro večerní grilování, a z hlediska bezpečnosti osvětlit vodní plochy, schody a můstky. A navíc, „nepozvaní" hosté se osvětlenému prostoru raději vyhnou. Komunikační osvětlení bývá v některých zahradách v provozu celou noc nebo její větší část, proto nesmí oslňovat a nemá být energeticky náročné. Kromě toho, jeho vzhled by měl být nenápadný, aby nenarušoval vzhled zahrady. Na osvětlení chodníků jsou nejvhodnější svítidla odolná k mechanickému poškození, nejlépe hliníkové sloupky či zapuštěné reflektory. Pro osvětlení příjezdové cesty či cestičky k domu jsou vhodná svítidla s infračerveným pohybovým senzorem, která ve svém snímacím úhlu zaznamenají pohyb. Výhodou je, že doba svícení i rozloha plochy se dá libovolně nastavit.
Světla v zahradě lze ovládat klasickými nebo časovými spínači, díky kterým se osvětlení automaticky zapne při poklesu intenzity denního světla pod nastavenou hodnotu. S moderním centrálním systémem se dají jednotlivé světelné okruhy ovládat přímo z domu, takže v chladném a nepříznivém počasí nemusíte na zahradu ani vycházet.
Pokud při instalaci zahradního osvětlení použijete běžný elektrický proud s napětím 220V, je z hlediska bezpečnosti vhodné realizaci svěřit odborníkovi na elektroinstalační práce a dát provést revizi celého systému. Vhodnější je proto využít nízké napětí 12 nebo 24 V, ale i zde se doporučuje spolupráce s odborníkem. Nevýhodou tohoto řešení je omezený výběr typu svítidel. V rámci kabelových rozvodů lze v zahradě umístit i zásuvky pro drobnou zahradní techniku a široké spektrum použitelných světelných zdrojů. Kromě bezpečnosti elektrických rozvodů nezapomeneme na to, že svítidla umístěná pod vodou musí být vodotěsná a svítidla na přístupových cestách musí odolat případnému mechanickému poškození. Zásadou při instalaci zahradního osvětlení je, že všechny elektrické přípojky v zahradě musí být vodotěsné, odolné proti vlivům počasí a mají být dostupné pro případ potřeby vyměnit světelný zdroj.
A ještě na jednu věc bychom neměli zapomenout; zahrada je sice naše, ale sousedé nad oslnivým světlem jásat nemusí, proto pozor abyste neuváženým umístěním bodových reflektorů a halogenů nenarušili poklidnou atmosféru i ve dne.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Nelumbo, Eglo
Článek byl zobrazen 19758 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Bazény Machov - plastové bazény se spolehlivou konstrukcí
Bazény Machov jsou vyrobeny z 8 mm tlustého plastu a díky silné výztuži a oboustranným extruderových svárům vydrží i divoké skákání a nepříznivé vlivy počasí. Záruka 5 až 10 let.Umělé květiny FLORUM - zeleň bez starostí
Umělé květiny FLORUM jsou květiny nové generace, které vypadají jako živé, hodí se do interiéru i exteriéru.RD Rýmařov nabízí novinku - RD LARGO 110 za zaváděcí cenu
Největší dodavatel montovaných dřevostaveb RD Rýmařov přichází s novinkou LARGO 110 - prvních 20 domů do konce roku 2020 je za zaváděcí cenu!Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!
Další články na téma Zahrada

Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.

Rider – ideální sekačka do členitého terénu
Máte členitou zahradu, kde je problém se při sekání trávy v některých místech vytočit se zahradním traktorem a zároveň se vám nechce kritická místa upravovat rotační sekačkou? Pak jsou přesně pro vás určeny ridery, které díky malému poloměru otáčení vynikají vysokou obratností. Bez problémů posekáte trávu kolem keřů, nebo například u obrubníků.

Jak na pěstování okurek? Vyvarujte se nejčastějším chybám
Okurková sklizeň je již v plném proudu, ale některým zahrádkářům se pěstování okurek nedaří. V čem chybují a kde je příčina nezdaru? Na některé otázky, například proč okurky hynou a jak je chránit před plísní, vám nabízíme několik rad.

Jak postupovat při regeneraci a ochraně dřeva?
Dřevo je jedním z nejoblíbenějších materiálů používaným jak v exteriérech, tak i interiérech. Aby však fasáda, terasa, plot, nábytek a další výrobky ze dřeva zůstaly dlouho krásné, je třeba jim věnovat náležitou péči. Jak tedy o dřevo pečovat, aby bylo dlouho jako nové a neztratilo nic ze své elegance?

Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.

Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu, i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.

Zahradní gril 3 v 1
Sníh konečně roztál, tráva se zazelenala, není nad to posedět venku s přáteli, dobře pojíst... Takové grilované maso... Nebo něco málo domácího uzeného masíčka, mňam. Konečně i správně opečené buřty s chlebem přijdou vhod! S tím ale souvisí problém, kde postavit zahradní udírnu, kam umístit zahradní gril, případně kde vykopat venkovní ohniště?