Jakou udírnu vybrat? Klasickou nebo elektrickou?
22.04.2022
Uzené speciality z domácí udírny se těší velké oblibě. Jak ale vybrat správnou udírnu? Zvolit klasickou udírnu nebo raději elektrickou? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou výhody jednotlivých typů?
Klasické udírny
Pokud chcete udit tzv. po staru, stejně jako naši dědové, měli byste si pořídit klasickou udírnu, ve které se topí dřevem. Udírnu si můžete koupit jako hotový výrobek nebo se pustit do stavby udírny svépomocí.
Klasická udírna s dřevěnou udící komorou. Dřevo o síle 40 mm, ze kterého je udící komora vyrobena, mnohem lépe izoluje.
Tradiční udírna vytápěná dřevem se skládá z topeniště, kouřovodu a udící komory. Dřevěné udírny, které najdete v nabídce prodejců, mají nejčastěji kovové topeniště spojené plechovým kouřovodem s dřevěnou udící komorou. Udírnu si lze pořídt jako komplet, tedy udící komoru, topeniště a kouřovod, nebo po jednotlivých dílech, např. pouze udící komoru., pro případ, že stará udící komora už dosloužila. I mezi hotovými udírnami existují značné rozdíly v kvalitě a zpracování, které se promítají také do ceny. Při výběru udírny věnujte tedy pozornost tloušťce dřeva, ze kterého je udírna vyrobena (silnější dřevo lépe izoluje), kvalitě zpracování a užitečným detailům, které zpříjemní používání udírny (madla pro snadnější manipulaci, možnost regulace kouře, odtokový žlábek na tuk) nebo prodlouží její životnost (oplechování střechy a komínku, kvalitní nerezavějící spojovací materiál).
Vlevo vnitřní část udící komory s tyčemi na zavěšení masa, vpravo topeniště
Udírny stavěné svépomocí mají často udící komoru zděnou. Zděná udící komora má výhodu v tom, že nehrozí její vznícení a také déle udrží požadovanou teplotu. Především při uzení při nižších teplotách v zimních měsících může být problém s rychlým prochladnutím dřevěné udící komory. Životnost zděné udící komory je delší než u udících komor vyrobených ze dřeva.
Uzení v klasické udírně vyžaduje neustálý dohled a kontrolu teploty v udící komoře. Uzení je tedy dobré spojit s návštěvou přátel a udělat z něj společenskou událost s lahodným zakončením.
V klasické udírně topíme dřevem, pilinami či štěpkou, teplotu uzení ovládáme vhodným přikládáním a regulací ohně (mokrými pilinami, vzduchovými klapkami atd.). Dřevo pro uzení volíme suché, bez hniloby a zbavené kůry. pro počáteční roztopení udírny můžeme použít dřevo měkké, pro samotné uzení je vhodnější tvrdé dřevo. Největší oblibě se těší buk, akát, olše nebo slivoň. Naopak nevhodné je dřevo jehličnanů.
Elektrické udírny
Velmi oblíbené jsou udírny elektrické, zejména pro ty, kteří chtějí přenechat část starostí na technice. V elektrických udírnách zajistí vytopení udící komory a výrobu kouře elektrická spirála. V nabídce prodejců nejdeme udírny z pozinkovaného plechu, případně nerezové. Výhodou elektrických udíren je jejich přenositelnost, jejich vytopení je rychlé a díky termostatu také odpadá potřeba hlídání teploty. Do elektrických udíren používáme pro výrobu kouře nejčastěji dřevěnou štěpku ze stejných dřevin, které využíváme pro uzení v klasických udírnách.
Moderní formu elektrických udíren představují plně automatizované udírny s generátorem kouře. U těchto udírem odpadá veškerá starost s hlídáním teploty a doplňováním štěpky, případně pilin. Do zásobníku před uzením vložíme dřevěné brikety, které si automatický podavač sám podává dle potřeby. Potřebnou teplotu i délku uzení nastavíme na digitálním displeji a po uplynutí času prostě jen vyjmeme hotové vyuzené výrobky.
Generátor kouře elektrické udírny
Obě formy udíren mají své zastánce i odpůrce. Příznivci klasických udíren nedají dopustit především na tradiční atmosféru, uzení se stává téměř svátkem a "obřadem", setkáním s rodinou a přáteli a často několikadenní akcí. Zastánci moderních technologií zdůrazňují egologický provoz, zdravější formu, nenáročnost a jednoduchost uzení. Udit v automatické udírně s generátorem kouře zvládne opravdu každý.
Foto: Vladeko
Článek byl zobrazen 5675 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Recepty

Kolik znáte druhů octů? A umíte je správně používat při vaření?
Ocet je v kuchyni nenahraditelným dochucovadlem, které užijeme při přípravě mnoha pokrmů. Ještě před několika lety se v českých domácnostech používal jen jediný typ octa – kvasný lihový. Dnes však kuchaři a kuchařsky stále častěji sahají po octech méně známých, jako je rýžový, malinový, bylinkový ocet či ocet balsamico.

Nepostradatelní pomocnící pro milovníky ovoce a zeleniny
Věděli jste, že existuje loupač hrášku, odstraňovač stopek z jahod, kráječ ananasu nebo speciální mlýnek na bylinky? Možná si ťukáte na čelo, ale až tyto kuchyňské zlepšováky poznáte a vyzkoušíte, možná si budete říkat: „Jak jsme bez nich doposud mohli žít?“.

Dobroty z ostružin – nejoblíbenější ostružinové recepty
Druhou polovinu prázdnin a také začátek školního roku nám zpříjemňují ostružiny - chutné ovoce, které se vyskytuje nejen na zahradách, ale také na loukách u lesa. Pokud je nechcete trhat z keříku přímo do pusy, nebo si je dát jen tak s cukrem, můžete je využít na přípravu řady dobrot. Máme pro vás pár tipů na ostružinové dobroty.

Naučte se grilovat jako profesionální kuchaři na kurzech grilování
Kurzy vaření jsou v posledních letech mezi kuchařskými nadšenci velmi populární. Na jednodenních kurzech zaměřených na určitý okruh jídel se naučíte pod vedením profesionálů správnou technologii přípravy od výběru surovin až po servírování. A velmi oblíbené jsou také kurzy grilování, kde se pod vedením kuchařů naučíte používat moderní grily tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.

Pečeme cheesecake - recept na sýrový dort
Cheesecake neboli česky sýrový dort je velmi chutný dezert, jehož původ najdeme ve Spojených státech amerických. Přestože k americkým pochutinám většinou nemáme příliš důvěry, cheesecake je rozhodně něčím, o co bychom naše chuťové buňky neměli ochudit. Je opravdu výborný a kdo jej jednou ochutná, možná si vytvoří malou závislost.

Digitálně ovládaný gril Intelligrill 48018 pro inteligentní grilování
Pokud vás mrzí, že se při grilování nemůžete věnovat přátelům či návštěvě, pořiďte si digitálně ovládaný kontaktní gril Intelligrill 48018 vybavený teplotní sondou. Využívá moderní technologie a tak umožňuje nadstandardně inteligentní grilování. Sonda se o vše postará, vy se tak můžete bavit s přáteli a společně si pak pochutnat na výtečném jídle.

Tibetská houba – 100% přírodní lék proti stresu i usazeným cevám
Pokud také patříte k lidem, kteří se nebojí zkoušet nové věci, dávají si záležet na tom, co jedí a zdravá výživa pro ně není neznámým pojmem, pak vás jistě zaujme tibetská houba. Možná už jste o ní slyšeli, možná je pro vás naprostou novinkou, každopádně za pozornost jistě stojí – působí totiž až neuvěřitelně pozitivně na lidské zdraví.