Grilujeme na kameni aneb hlavní výhody lávových grilů a kamenných desek
06.07.2024
Grilovací sezóna se opět rozjíždí a letos u vás doma dost možná padne otázka: “Nekoupíme si nový gril?”. Na trhu existuje spousta možností a jednou z nich jsou i kamenné grily. Kámen jako přírodní materiál se k této letní kratochvíli určitě hodí, ale jak se vlastně na kameni griluje a jaké jsou hlavní výhody tohoto způsobu grilování?
Gril s lávovými kameny
Oblíbeným způsobem přípravy jídla je grilování na lávových kamenech. Lávové kameny jsou, jak již název napovídá, pozůstatkem z vyhaslých sopek. Jedná se tedy o přírodní materiál, který dobře a rychle absorbuje teplo. Ale samotné kameny samozřejmě nestačí. Jak tedy lávový gril funguje?
Způsob grilování
Lávové kameny bývají součástí plynového grilu. Ten funguje klasicky díky připojení na propan-butanovou lahev, která dodává plyn do hořáků. Nad hořáky jsou pak umístěny lávové kameny, které akumulují teplo. Kameny jsou umístěny na spodním palivovém roštu a jakmile naakumulují teplo z plynových hořáků, vyprodukují žár na kterém můžete grilovat (nad kameny se nachází klasická grilovací mřížka). Je to tedy podobný systém, jako když grilujete nad rozžhaveným dřevěným uhlím. Lávové kameny ale rozvádějí teplo rovnoměrněji. Teplotu kamenů lze lehce ovlivňovat za pomoci plynových hořáků, které je možné stáhnout na minimum nebo naopak maximum.
Více o plynových grilech se dozvíte v článku Vybíráme plynový gril – na co se zaměřit?
Rady, jak na lávových kamenech grilovat
Lávové kameny by měly být při grilování rozmístěny na spodním roštu co nejrovnoměrněji, aby jejich žár pokryl celou plochu grilovací mřížky.
Aby byly kameny zahřány na ideální teplotu, pusťte plynové hořáky alespoň na 10 minut.
Jakmile ukončíte grilování, dejte plynové hořáky opět na maximum a zavřete víko grilu (pokud je k dispozici). Lávové kameny se tak očistí od případných zbytků jídla a zbývající tuk vyhoří.
Popraskané lávové kameny by se měly vyměnit, celá sada pak vydrží zhruba jeden rok (ale samozřejmě záleží na tom, jak často grilujete, někomu vydrží i několik sezón).
Plynový gril Campingaz s lávovými kameny
Hlavní výhody
Velkou výhodou lávových kamenů je například oproti dřevěnému uhlí to, že je můžete používat opakovaně. Kameny vychladnou a poté je opět možné je znovu a znovu použít. Jejich povrch navíc umožňuje vsakování velkého množství tuku odkapaného z masa, čímž se zabraňuje nežádoucímu hoření, kouři a vzniku škodlivin. Odpařující se omaste navíc dodává jídlu specifické aroma. Kameny fungují jako tepelný akumulátor, rozehřejí se za 5 až 15 minut a poté dlouho drží teplo, takže není třeba po celou dobu mít zapnuté i plynové hořáky. Tím dost ušetříte za provozní náklady.
Nevýhody
Levné lávové kameny mohou rychle popraskat, dost často se o pravé lávové kameny ani nejedná. Proto se vždy spoléhejte spíše na kvalitnější a dražší značky ideálně s atestem. I když je pak pořizovací cena trochu vyšší, tak například oproti dřevěnému uhlí, které je k jednomu použití, na lávových kamenech ušetříte.
Kamenné grilovací desky
Kamenné grilovací desky fungují na trochu jiném principu než lávové kameny. Co jim rozhodně nelze upřít, je zdravé grilování, kvůli němuž se na kámen spoléhá mnoho lidí. Kamennou grilovací desku lze dokoupit samostatně a pokud budu sedět rozměry, můžete ji využít i na svém stávajícím grilu. Nejčastěji se ke grilování používá žula, a to v různých tloušťkách (zhruba od 1 do 5 cm).
Jak grilovat na kamenné desce
Kamenné desky lze použít na všech typech grilů. Nejčastěji jsou to ale grily plynové a grily na dřevěné uhlí. Po rozpálení grilu běžným způsobem se kamenná deska umisťuje nad topeniště ve výšce zhruba 20 cm.
Ty nejtenčí kameny (1 až 2 cm) se hodí pro grilování nad plynovými hořáky, u nichž je možné regulovat teplo. Nad jiným zdrojem tepla, u nějž tato možnost není, by takto slabý kámen mohl popraskat.
Lávová kamenná deska Mountfield
Na trhu pořídíte i grily, které už mají kamennou desku zabudovanou. Buďto se jedná o hlavní grilovací plochu, nebo je kámen doplňkovou plochou ke klasické mřížce.
Rady pro grilování
Před grilováním vždy kámen otřete dosucha, neměl by být mokrý, jinak by při grilování mohl prasknout.
Pokud grilujete například maso v marinádě, kámen není třeba nijak upravovat. Jinak je doporučeno potřít kámen troškou oleje nebo posypat solí, aby se pokrm nepřichytával.
Kámen je možné využít i doma. Stačí jej dát do trouby, dostatečně nahřát, pak jej vyndat a grilovat. Dokáže dlouho udržet teplo.
Po skončení grilování nechte kámen vychladnout, určitě jej nepolévejte studenou vodou a podobně, mohl by prasknout.
Doporučujeme pořízení kovového rámu s madly, abyste mohli s kamenem pohodlně manipulovat.
Hlavní výhody
Největší výhodou grilování na kameni je zdravá příprava jídla. Na kameni můžete grilovat maso, ryby, zeleninu i sýry - to vše je chráněno před zplodinami z ohně. Kámen je možné použít na všech typech grilů, takže si jej můžete vyzkoušet na tom svém.
Tyto grilovací desky najdete ve speciálních prodejnách, ale můžete si je nechat uříznout také u kameníka na míru. Snadná je i údržba. Na zbytky jídla můžete použít nerezovou škrabku, případně jen očistit kámen hadříkem nebo ubrouskem.
Nevýhody
Při grilování musíte počítat s tím, že se kámen déle zahřívá a dlouho také chladne. Jak poznáte, že je připraven ke grilování? Pokud na něj kápnete trošku vody, měla by zasyčet a rychle se odpařit. Zároveň. byste nad ním ale měli udržet ruku. Kameny jsou náchylnější k prasknutí, obzvláště při náhlé změně teplot. Dalším negativem může být vyšší hmotnost a bez rámu s úchyty se hůře přenáší.
Text: Eliška Střelková
Foto: archiv firem
Přečtěte si také
Elektrické venkovní grily - jak si vedou v porovnání s grily na uhlí a plyn?
Jednorázový gril – praktický pomocník nejen na cestách
Pořiďte si gril na sele, kuřata nebo kýtu a užívejte gril party na vlastní zahradě
Článek byl zobrazen 13271 krát.
Diskuze k článku
Grilování
Marek | 27.05.2021 14:36:08
Máme klasický plynový gril, ale na tom kameni mě to láká vyzkoušet. Zajímala by mě chuť toho masa z něj.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Mobilní zavlažovací systémy do malé i větší zahrady
Žádná zahrada se neobejde bez vody, proto je zavlažování důležitou a poměrně častou činností každého zahrádkáře. Pokud se vám nechce tahat s konvemi a neustále rolovat kropící hadice, můžete využít mobilní zavlažovací systémy. Jsou jednoduchým řešením pro snadné a velmi účelné zavlažování.

Zahradní drtiče a štěpkovače
Čím dál větší oblibě u mnoha zahrádkářů se těší takzvané štěpkovače nebo drtiče zahradního odpadu a dřeva. Mnozí nezasvěcení teď určitě kroutí hlavou a přemýšlejí, k čemu je takový drtič dobrý. Vždyť všechen odpad ze zahrádky lze přece vyvézt na kompost nebo spálit! Mnohem ekologičtější je však použít právě zmíněný zahradní drtič.

Designové doplňky na terasu i zahradu
Léto se blíží a s ním i častější pobyt na terase i na zahradě. Pokud ještě nemáte na sezónu grilování a pikniků vše připraveno, je načase to dohnat. S výběrem by vám mohlo pomoci několik našich designových tipů, jak vaše exteriéry nevšedně a zajímavě oživit.

Jak vybrat elektrickou udírnu?
Elektrické udírny patří mezi ty nejsnáze ovladatelné, a proto stoupá jejich obliba zejména mezi těmi, kteří s uzením začínají nebo se teprve učí. I mezi elektrickými udírnami existují rozdíly ve způsobu topení a regulace teploty. Jednotlivé typy mají pochopitelně své výhody i nevýhody.

Listopad na zahradě
Kdo má zahrádku nebo kousek zeleného plácku okolo domu, dobře ví, že i z příchodem podzimních plískanic je ještě spousta práce se zazimováním a úklidem. Několik praktických tipů může být pro vás dobrým rádcem na co nezapomenout.

Jak funguje chytré řízení závlahy na zahradě?
Zavlažování zahrady je v posledních suchých letech nutností, pokud nechcete mít místo trávníku vyprahlou step. Ovšem většina z nás nechce ani zbytečně plýtvat vodou, z ekonomických i ekologických důvodů. Řešením může být inteligentní řízení závlahy napojené na předpověď počasí.

Zahradnické nůžky vám musí sedět: Podle čeho vybrat tohoto nezbytného pomocníka?
Tak jako se kuchař neobejde bez kvalitního nože nebo zedník bez zednické lžíce, neobejde se správný zahradník bez zahradnických nůžek. Ty jsou totiž pro údržbu zahrady nepostradatelné. Někdy je třeba zastřihnout živý plot, jindy vystříhat suché větve nebo květiny do vázy. Jak ale vybrat ty nejvhodnější nůžky a budou vůbec stačit jen jedny?

Dvě nejoblíbenější akumulátorové řetězové pily pro práci na zahradě
Akumulátorové pily jsou čím dál oblíbenější a roste také jejich nabídka. My se v článku blíže podíváme na dvě nejoblíbenější akumulátorové pily vhodné pro práci doma i na zahradě, na drobné stavby, opravy, zkrátka na hobby použití.