Jak správně grilovat v keramickém grilu Big Green Egg?
14.08.2023
V keramickém grilu lze kromě grilování i péct např. pizzu, restovat zeleninu, dusit a dokonce i udit. Gril lze navíc díky silné vrstvě keramiky používat během celého roku, dokonce i v zimě. Jak správně grilovat v keramickém grilu, aby byl výsledný pokrm, co nejlepší?
Správné roztopení keramického grilu
Do keramického grilu si vyberte kvalitní dřevěné uhlí z tvrdých a výhřevných dřevin jako je dub, buk nebo habr. Při výběru může napovědět také cena. Nekupujte tedy to nejlevnější dřevěné uhlí, které najdete v supermarketu, ale raději skočte do nějaké speciálky a dejte přednost kvalitě a značce. Ideální je dřevěné uhlí, kde jsou na první pohled patrné velké kusy. Nikdy nekupujte uhlí skladované ve vlhku nebo venku a i doma mějte uhlí na suchém místě.
Pro podpálení můžete použít podpalovač, který celý proces urychlí a uhlí se rychle rozhoří. Klasický bílý pevný podpalovač je vyroben z petroleje a na grilování není vhodný, protože zapáchá po petroleji a grilované maso nebo zelenina by od něj mohly načichnout. Pro roztopení keramického grilu jsou nejlepší podpalovače na bázi dřeva, slisovaných dřevěných vláken, dřevité vlny apod.
Nejprve nechte gril zhruba 10 minut otevřený, než se uhlí rozhoří. Poté přiklopte víko a nechte gril asi hodinu rozpálit. V chladných měsících to bude trvat déle.
Pro podpálení a rychlé rozhoření můžete použít i speciální elektrický zapalovač na grilování, které dosahují teploty až 650°C. Zapálení grilu je velmi rychlé a zároveň ekologické bez použití chemie. A celá dávka uhlí v grilu se rozhoří rovnoměrně.
Jak správně grilovat v Big Green Egg?
Poté, co je gril roztopen na přibližně 200 – 250°C, což vidíme na teploměru na víku grilu, můžeme vkládat maso. Víko grilu musíme vždy otevírat pomalu a opatrně. Jednak proto, abychom se nespálili a také proto, aby vlivem náhlého závanu vzduchu uhlí nevzplálo vysokým plamenem. To by byl problém zejména, pokud už by bylo maso uvnitř. Takže otevíráme opatrně a jakoby nadvakrát.
Teplotu v grilu regulujeme otevřením nebo zavřením přívodu vzduchu přes otvory nahoře a dole. Čím více vzduchu, tím rychlejší hoření a vyšší teplota.
Velká výhoda keramického grilu je ve schopnosti jednak velmi dobře akumulovat teplo do silné keramické vrstvy a toto teplo pak uvolňovat zpět a také velmi dobrá izolační schopnost grilu. Teplota uvnitř grilu je proto po roztopení poměrně stálá a nekolísá tak jako u plechových grilů. Rozdíl je také v rozložení teploty uvnitř grilu, kdy u keramického grilu je teplo rovnoměrně rozloženo a nedochází k tomu, že v nějaké části grilu je maso už spálené a v jiné ještě syrové.
V keramickém grilu lze díky rovnoměrnému rozložení teploty mnohem lépe využívat i nepřímé grilování. Metoda nepřímého grilování spočívá s tom, že maso není v přímém kontaktu s ohněm. Konkrétně do keramického grilu se umístí tzv. expandér vyrobený také z keramiky, který oddělí maso od plamenů. Metoda nepřímého grilování se využívá např. u hamburgerů, kdy je potřeba maso grilovat déle a nižší teplotu. Naopak na steaky je vhodnější přímé grilování.
V keramickém grilu můžete také vyzkoušet uzení. Nejedná se o klasické uzení, kdy naložené maso udíme při teplotě 60 až 80°C po dobu několika hodin. V keramickém grilu se jedná stále o grilování, ovšem při nižších teplotách (kolem 150°C) s využitím kouře. Na rozpálené uhlí se nasype štěpka, která doutná a dodává masu typickou zauzenou chuť. Uzení v grilu se nejčastěji používá u ryb.
V grilech Big Green Egg se dá dokonce grilovat několik pokrmů současně, a to to nejen tak, že je dáme vedle sebe na rošť. Velké modely keramických grilů mají speciální drátěný držák, na který můžete umístit různé rošty a desky a grilovat tak až 4 patra nad sebou. Což lze skvěle využít na velké party, při grilování masa, zeleniny i brambor, nebo pří grilování/pečení pizzy.
Článek byl zobrazen 3214 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Recepty
Vaříme z hlívy ústřičné - oblíbené recepty s elixírem mládí
Ve východním léčitelství je hlíva ústřičná houbou známou již po staletí, ale u nás jsme její blahodárné účinky objevili teprve nedávno. Tato dřevokazná houba nejenže skvěle chutná, ale příznivě působí i na lidské zdraví. Má všestranné využití v kuchyni a často se s ní setkáme také v podobě doplňků stravy. Pojďte si na tomto “elixíru mládí” také pochutnat!
Vybíráte kuchyňský robot bez ramene? dTest přináší praktické tipy i postřehy z aktuálního testu
Předností kuchyňských robotů bez ramene bývá pestrá nabídka speciálních nástavců. Díky nim pomohou nejen s přípravou těsta, ale i se šleháním, sekáním, mixováním nebo strouháním. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest podrobili důkladným zkouškám 17 modelů a k užitečným tipům na výběr tak přidávají i poznatky o tom, jak si spotřebiče vedly v praxi.
Domácí uzená krkovice - jak maso naložit a správně vyudit
Vepřová krkovice je díky vyššímu obsahu tuku velmi oblíbeným a chutným masem používaným k různým kuchyňským úpravám. Společně s bůčkem je také nejčastěji uzeným masem v domácích udírnách. S naším návodem snadno zvládnete vyudit svou vlastní krkovičku.
Džemy a zavařeniny z podzimního ovoce - jablek, hrušek, kdoulí a dýní
Máte přebytek ovoce z vlastní zahrádky nebo vás právě obdarovali známí bedýnkou jablek, hrušek, kdoulí nebo dýní? Zaradujte se, připravte si chutné domácí džemy a zajistěte si vitamíny na celou zimu. Jak na to?
Dýně, dietní královna sladké i slané kuchyně
Dýně, podzimní kráska, která se už hojně využívá i v českých kuchyních. V obchodech najdeme hned několik druhů dýní a v článku se blíže zaměříme na to, jaké druhy to jsou a co z nich lze vařit a připravovat. Dýně mají široké možnosti využití, dají se připravovat na sladko i na slano. A přidáme i několik zajímavých receptů.
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pokud máte vlastní zahrádku a rádi si na ni vypěstujete také něco k přímé spotřebě, vyzkoušejte kustovnici čínskou, která je velmi nenáročná na pěstování a přitom jsou její plody doslova elixírem mládí a dlouhověkosti.
Vaření v mikrovlnné troubě
Mikrovlnná trouba je skvělým pomocníkem každé moderní kuchyně. Spousta lidí ji používá k ohřevu nebo rozmrazování potravin, dnešní mikrovlnky toho však umí mnohem více. Multifunkční mikrovlnné trouby je možné využívat na vaření, pečení, dušení či grilování. Příprava jídla tak bude časově méně náročná než na sporáku a výsledek přitom stejně chutný.
Sváteční Štěpánská hostina
Vánoce jsou svátky hojnosti a tak k nim odjakživa patří velké množství jídla. Hlavní hostinou je samozřejmě štědrovečerní večeře, tím však veškeré vánoční hodování nekončí. Také následující dva sváteční dny se nesou ve znamení dobrého jídla a pití. Na sv. Štěpána se obvykle podává pečená husa nebo kachna, ale možné jsou i pokrmy z jiných druhů masa.