Kouzlo osvětlené zahrady
07.08.2005
Dobře zvolené a rozmístěné osvětlení zahrady nám usnadní orientaci a pohyb ve večerní zahradě, prodlouží dobu, po kterou můžeme trávit na zahradě příjemné chvíle u grilu nebo sklenky vína, a navodí v nás příjemný pocit kouzla a romantiky.
Pokud jsme se někdy setkali s důmyslným venkovním osvětlením domu u nás či v zahraničí, pravděpodobně nám tento pohled utkvěl v paměti a zatoužili jste po něčem podobném u vlastního domu. S dostatkem fantazie a financí to jistě není žádný problém. Venkovní osvětlení je samozřejmě nejen efektní, ale také praktická záležitost – pohyb v osvětlené zahradě je rozhodně bezpečnější a těm, kteří chodí z práce domů později, umožní, aby mohli i tak strávit na zahradě dost času s rodinou nebo přáteli.
Bezpečná zahrada
Venkovní osvětlení, které splňuje podmínky bezpečného pohybu v zahradě, by mělo být instalováno tak, aby osvětlovalo chodníky a cestičky v zahradě ve chvíli, kdy se na cestu dostane člověk nebo auto. Ideální je proto využití čidel, které aktivují světlo, kdykoliv se někdo přiblíží například k terase nebo příjezdové cestě. Přestože jsou čidla velkou pomocí, měli bychom se rozmísťovat s rozmyslem a neinstalovat je tzv. všude (více o světelných systémech v článku Budiž světlo aneb konec klasického vypínače).
Zahradní osvětlení může být nainstalováno napevno nebo přenosné, počet svítidel se odvíjí od velikosti a charakteru zahrady a samozřejmě také od naší představy a potřeby osvětlení jednotlivých částí zahrady. Osvětlení by nikdy nemělo oslňovat chodce ani řidiče.
Osvětlení jako estetický prvek
Zahradní osvětlení plní samozřejmě také estetickou funkci, i když bychom nikdy neměli dávat přednost světelným efektům před bezpečností. Vhodně rozmístěné osvětlení, instalované po poradě se zahradním architektem, dokáže divy – dá vyniknout částem zahrady, na které jsme obzvláště hrdí, ty méně vzhledné části se naopak mohou ztratit ve tmě. Odborník nám poradí, kam použít tlumené světlo nebo kam naopak umístit ostrý kužel světla.
Jednotlivá svítidla a lampy, jejich tvar, povrchová úprava, velikost a rozmístění po zahradě by neměly rušit celkový ráz zahrady, přesněji řečeno jiný typ osvětlení se hodí do japonské zahrady, jiný typ na chalupu a jiný do okolí funkcionalistické vily.
Jednotlivé typy svítidel se mimo jiné liší také cenou. Nejlevněji pořídíme plastová svítidla, která mohou být i od kvalitního výrobce, ale bohužel se s těmi kovovými nedají srovnat. Vzhledem k tomu, že plastu uvidíme na domě a na zahradě poskrovnu, plastová svítidla se nehodí téměř nikam a působí skoro jako „pěst na oko“. Mimo to rychle stárnou a křehnou vlivem působení ultrafialové složky slunečního záření a opakovaného účinku mrazů v zimě a vysokých teplot v létě. Kovové lampy proti tomu vydrží i několik desítek let.
Nízkonapěťové systémy
Pokud nechceme do zahradního osvětlení příliš investovat, můžeme zvolit jednoduchou stavebnici nízkonapěťového (12 nebo 24V) systému. Transformátor by měl být umístěn na suchém a bezpečném místě, chráněn před povětrnostními vlivy. Pak už stačí jen zapojit zástrčku do sítě. Výhodou nízkonapěťového systému je jeho bezpečný provoz a možnost vést vodiče po zemi. Najdou své uplatnění zejména při sezónním využití například na chatě či chalupě.
Další jednoduchou variantou zahradního osvětlení jsou svítidla s akumulátorem nebo solární systémy. Každé svítidlo je zcela samostatné a není třeba je propojovat kabely. Výhodou je také jednoduchá instalace, variabilita (umístění osvětlení můžeme během roku libovolně měnit) a nízké pořizovací náklady.
Vysokonapěťové systémy
U těchto systému zahradního osvětlení je náročnější instalace a úvahy o rozmístění, protože jsou zabudovány natrvalo. Ovšem další starost o ně už je v podstatě minimální bez dodatečných nákladů. Kvůli životu nebezpečnému napětí musí síťové rozvody řešit odborník s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací. Kabely, zajištěné proti dešťové vodě, se umísťují pod zem Kompletně provedené rozvody musí být prověřeny odbornou revizí.
Před vlastním nákupem tedy třeba si rozmyslet, jaké jsou naše finanční možnosti a jaký typ osvětlení bude pro náš dům či rekreační objekt nejvhodnější. Při nákupu bychom se měli vyhnout tržištím, kde většinou nedostaneme ani záruku, ani český návod, mnohdy ani doklad o koupi.
Články s podobnou tématikou
Zahrada během stavby
Zahrada plná kapek
Zahradní jezírka
Článek byl zobrazen 27032 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Závlahu trávníku svěřte automatu
Automatické zavlažovací systémy jsou nezbytnou součástí každého moderního rodinného domu, k níž patří upravená a udržovaná zahrada. Veškerá zeleň však potřebuje péči - počínaje její přípravou, osázením, ale zejména pak dalším udržováním. A zde patří právě závlaha mezi nejdůležitější faktory, ovlivňující vzhled, kvalitu a užitek vysázené zeleně.
Rider – ideální sekačka do členitého terénu
Máte členitou zahradu, kde je problém se při sekání trávy v některých místech vytočit se zahradním traktorem a zároveň se vám nechce kritická místa upravovat rotační sekačkou? Pak jsou přesně pro vás určeny ridery, které díky malému poloměru otáčení vynikají vysokou obratností. Bez problémů posekáte trávu kolem keřů, nebo například u obrubníků.
Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele
Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Dokážete si představit úpravu trávníku bez hrábí? Určitě vám ani nepřijde na mysl, že bez nich se na zahradě prostě neobejdete. A víte kolik je na trhu druhů a k čemu je použít? Určitě by vás ani nenapadlo, že jedna násada a pár zubů může sloužit více účelům. A vidíte, může.
Připravte se na jaro s nářadím Fiskars!
Díky novým produktům z řady Fiskars Solid, Xact a QuickFit bude práce na zahradě ještě snazší! Kultivátory, motyčky, rýče, lopaty a nové hrábě na listí vynikají odlehčeným složením a trvanlivým materiálem.
Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Podzimní měsíce bývají ve znamení loučení se s létem, houbaření, výlovů rybníků, příprav na zimu, procházek lesem v šumivém spadaném listím, ale i sklizní ovoce, o které jsme se celý rok s láskou staraly. To není zrovna fyzicky nejlehčí práce, ale odměnou nám pak v mrazivých zimních dnech může být sousto šťavnatého vlastnoručně vypěstovaného ovoce, na které zkrátka v supermarketu nenarazíte. Kdo by si třeba v polovině ledna s chutí nepochutnal na takové šťavnaté hrušce.
Sekačka trávy, která vás nepotřebuje
Po vysavači, který vysaje celý váš byt během doby, kdy jste v práci, je zde další malý zázrak. Plně automatická sekačka, která vás k sekání trávy prostě nepotřebuje. Stačí jí jen vymezit prostor a každý den si užívat čerstvě posečený trávník.
Filtrace do zahradních jezírek aneb jak docílit čisté vody?
Udržet v zahradním jezírku čistou vodu dá někdy spoustu práce. Pokud však zvolíme tu správnou a kvalitní filtraci, udržíme nejen vodu čistou, ale nastolíme v jezírku celkovou biologickou rovnováhu. Právě nejrůznější filtry a filtrační systémy se stanou srdcem zahradního jezírka. Jejich výběr závisí na velikosti jezírka a na tom, k čemu chcete jezírko využívat.