Sekačky trávy - jak vybrat tu nejvhodnější
18.04.2007
Výběr sekaček v obchodech je natolik velký, že zvolit tu správnou může být problém. Která je lepší? Samozřejmě záleží na více faktorech.
Při zvažování nákupu si proto nejdříve musíme sami položit a zodpovědět několik otázek. Jak velkou plochu budeme sekat? Jaký je charakter terénu, jeho sklon a členitost? Budeme sekat pravidelně, nebo jednou za půl roku? Je pozemek v dosahu elektrické energie? A pochopitelně také – jaké jsou naše finanční možnosti?
Mezi nejrozšířenější zařízení k sekání trávy patří rotační sekačky se sběrným košem. Jejich velkou výhodou je to, že na trávníku zároveň uklízejí, a to nejenom sekanou trávu, ale i listí apod. Výkon a šířka záběru se odvíjí od velikosti sekané plochy, pro menší trávníky (zhruba do 200 m2) by měl vyhovovat záběr o šířce 30 až 32 cm. Na ploše závisí také druh pohonu – pro trávníky do 1000 m2 se zpravidla používají sekačky elektrické (podmínkou je samozřejmě možnost připojení na síť, a pozor, kde máte kabel!), na větší pak benzinové. Čím větší, tím výkonnější, avšak není důležitý jen samotný výkon, ale i kroutící moment. Dalším sledovaným parametrem je objem sběrného koše, jinými slovy, jak často jej budeme vyprazdňovat. U sekaček bez samopojezdu si také uvědomte, že s plnícím se košem a tím rostoucí hmotností se bude zvyšovat síla potřebná k tlačení sekačky. U některých modelů jsou sběrné koše upraveny tak, že trávu rovnou mění na jemný mulč, který se znovu vrací do trávníku jako hnojivo. Není ovšem vhodné takto hnojit při každém sečení, to by mělo na trávník negativní vliv.
Dokonce můžete mít i sekačku, která létá! Ano, rotační sekačky se vyrábějí také jako vznášedla, pohybující se na vzduchovém polštáři. Existují i samojízdné modely s pohonem, které nemusíte tlačit a jen je řídíte. Rotační sekačka je ideální pro pravidelné udržování víceméně rovné, přehledné plochy. Elektrická sekačka přitom snese větší sklon, než benzinová, u které při větších náklonech dochází k problémům s mazáním (hlavně u čtyřtaktů). U „benzínu“ je třeba počítat i s větší hlučností.
Pro menší, ale rovněž v podstatě rovné plochy využijeme i sekačku vřetenovou, jež zaručuje velmi jemný povrch trávníku. Bývají většinou elektrické, buď k přímému připojení na síť, nebo akumulátorové. K dosekávání rohů a hůře přístupných míst, na malé plochy, ale i do velmi členitého a jinak těžko přístupného terénu se nejčastěji používají tzv. vyžínače, čili strunové sekačky. Opět se dělí dle pohonu na elektrické (síť nebo akumulátor) a benzinové. Podobné vyžínačům jsou křovinořezy, ale s tím rozdílem, že mívají větší výkon a motor bývá kvůli vyvážení umístěn na opačné straně zařízení. Jak už název napovídá, zvládnou nejen hustou trávu, ale i náletové dřeviny, křoví a tenčí stromky, a to i ve svahu a na nepřístupných místech. U vyžínačů i křovinořezů neseme při obsluze celou jejich váhu a většinou platí, že čím výkonnější motor, tím je zařízení těžší.
Jestliže potřebujete trávu jako krmení pro domácí zvířata nebo na seno a máte pěknou plochu s dobrým povrchem (bez velkých kamenů apod.), je asi nejvhodnějším řešením sekačka lištová. Její nevýhodou je jistá choulostivost a menší odolnost vůči nárazům. Naopak sekačka bubnová zvládne téměř vše. Uplatní se třeba na chalupě, kde sekáte trávu na větší ploše jen jednou za čas. Nedělají jí problém ani horší povrchy s kameny, dolíky a krtinci.
Na vrcholu sekačkového „potravního řetězce“ stojí nejvyšší vládci, pojízdné sekačky zvané ridery a zahradní traktůrky. Na těch pěkně sedíte a jezdíte si okolo, a ono to přitom seká… Tak jednoduché to samozřejmě není, ovšem pohodlí při práci je neoddiskutovatelné. Cena těchto zařízení je samozřejmě již dosti vysoká a počítá se v desítkách, někdy i stovkách tisíc korun.
Výběr sekačky tedy není snadný. I cenové rozpětí je značné, ovšem vyšší cena většinou má své opodstatnění. Rozdíl přitom nemusí být na první pohled vidět – je v použitých materiálech, v konstrukci převodů, ložisek apod., a mívá tím pádem vliv hlavně na životnost.
Nesmíme opomenout ani údržbu. Obzvláště sekačky poháněné benzinovými motory vyžadují stejnou péči, jako jiná zařízení se spalovacím motorem – výměnu svíček, kontroly a dolévání oleje, filtrů atd. U přístrojů elektrických oproti tomu většinou stačí vyčištění, případně promazání sekacího mechanismu.
Proto je vhodné uvážit hlavně způsob a rozsah využití sekačky.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem
Články s podobnou tématikou
Zakládáme trávník
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Travička zelená, to je naše potěšení
Sekačka trávy, která vás nepotřebuje
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Článek byl zobrazen 17908 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Na jaře nezapomínejte na vertikutaci – ideálním pomocníkem vám bude vertikutátor STIHL RLE 240
Základem krásného a zdravého trávníku je pravidelná péče – sekání, hnojení a na jaře také vertikutace, která trávník prořeže, zbaví mechu, suché trávy a provzdušní jej. Výběr vertikutátoru přizpůsobte hlavně velikosti zahrady – benzínový na větší plochy, elektrický nebo akumulátorový na menší plochy. Elektrický vertikutátor STIHL RLE 240 je ideálním pomocníkem na menší zahrady.
Robotické sekačky – luxusní hračka nebo opravdu užitečný pomocník?
Technologie jdou neustále dopředu ve všech různých odvětvích a to, co bylo před pár lety bráno jako neuskutečnitelná vize, je v dnešní době běžnou záležitostí. Domácí spotřebiče mají čím dál více funkcí, a ani zahrada nebyla ochuzena o inovativní výdobytky 21. století.
Akumulátorové pily - tiché, přenosné a přitom výkonné
Motorové řetězové pily se používají už desítky let, během nichž se vyvinula řada variant. Při výběru obvykle rozlišujeme dvě velké skupiny – pily poháněné spalovacími motory a pily elektrické. Ty první jsou určeny pro častější a intenzivnější použití, zatímco na malou zahrádku pro hobby využití postačí méně výkonná pila elektrická.
Nebojte se tvarování živých plotů
Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.
Vybíráme strunové sekačky a vyžínače
Strunové sekačky najdou uplatnění na každé zahradě, kde je potřeba posekat trávník na hůře přístupných místech – kolem plotu, stromů, keřů, schodů, palisád apod. Při výběru musíte zvážit hned několik parametrů a hlavně vybrat vhodný pohon. Na trhu totiž najdeme vyžínače benzínové, elektrické i akumulátorové.
Jak spoutat slunce a ochránit jarní výsevy?
My zahrádkáři netrpělivě čekáme na den, kdy jaro pokoří zimu a toužebně čekáme na hřejivé slunce. Přáním je, aby svítilo a hřálo co nejdéle, neboť jarní výsevy a rychlená zelenina slunce potřebují. A tak se uchylujeme k malému podvodu na přírodě. Snažíme se využívat akumulace tepla nejrůznějšími pomůckami. Různé fólie nebo lehké netkané textilie mohou poškození slabšími krátkodobými mrazíky zamezit.
Závlahu trávníku svěřte automatu
Automatické zavlažovací systémy jsou nezbytnou součástí každého moderního rodinného domu, k níž patří upravená a udržovaná zahrada. Veškerá zeleň však potřebuje péči - počínaje její přípravou, osázením, ale zejména pak dalším udržováním. A zde patří právě závlaha mezi nejdůležitější faktory, ovlivňující vzhled, kvalitu a užitek vysázené zeleně.
Zapomeňte na sekeru, pořiďte si štípačky na dřevo
Šikovným a spolehlivým pomocníkem každého chataře a chalupáře je štípačka na dřevo. Díky ní už můžete konečně zapomenout na bolavá záda při štípání dřeva ruční sekerou, hydraulická štípačka to udělá za vás. Skvělý výběr těchto strojů kvalitních značek najdete u společnosti Domatech Production s. r. o., která se jejich prodejem už několik let zabývá.