Bonsaje můžete pěstovat i doma
12.12.2009
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.
Původně se misky plnily kameny, štěrkem a pískem, později k nim přibyly i rostliny a dřevěné hluboké misky se změnily v keramické a mělké. Nejstarší bonsaj v naší republice a dokonce i v celé Evropě je k vidění v liberecké botanické zahradě a její stáří se odhaduje na 250 let. Do Čech ji přivezl hrabě Stubenberger a s velkou láskou jí pěstoval na svém panství v Kyšperku. Jde o kultivar jalovce.
Jak pěstovat bonsaje?
Důležitý je především výběr rostliny. Vybírejte ty, které nemají velké listy, květy nebo plody. Sazenice můžete koupit ve školkách nebo na výstavách bonsají. Koupíte-li dřevinu pěstovanou ve volné půdě, je nutné jí tak ještě nějaký čas ponechat, aby měla dostatečný kořenový systém, který bude schopen rostlinu zásobovat živinami. Teprve jakmile rostlina opravdu důkladně zakoření, můžete jí přesadit do misky. A nemusí to být vůbec žádná speciální nádoba. Na trhu je k dostání opravdu nepřeberné množství misek nejrůznějších tvarů, barev i materiálů. Nejčastěji se používají pálené keramické misky s glazováním i bez, misky z porcelánu, ve světě se používají i bronzové, vhodné jsou také dřevěné. Volte takovou, která bude ladit s rostlinou jak barvou, tak tvarem. Pokud je bonsaj kvetoucí, obvykle se dává do nádob, které ladí barvou s květy. Ovšem použít můžete nejen misky, ale také přírodní materiály, například ploché kameny s prohlubněmi, vykotlané pařezy nebo dřevo.
Pěstování bonsají doma není tak složité, jak si mnozí lidé myslí. Jde v podstatě jen o pokojové rostliny. K problémům a neprospívání dochází, pokud pěstitelé zvolí i nevědomky k pěstování v bytě rostlinu, která je ryze venkovní.
Bonsaje vhodné pro domácí pěstování
Nečekejte žádné exotické druhy, bonsaj si můžete vypěstovat z ibišku, myrty nebo úplně běžné fuchsie.
Ibišek je keř s tmavě zelenými listy a nádhernými květy v nejrůznějších odstínech zářivých barev. Jde o úplně běžně pěstovanou pokojovou rostlinu a hlavně nenáročnou. Vyžaduje světlo a v letních měsících jej klidně můžete dát ven. Tvaruje se především na jaře, v létě se pak nejlépe rozmnožuje za pomocí řízkování. Zvláště v parných letních dnech vyžaduje bohatou zálivku.
Fuchsie je oblíbenou ozdobou našich letních balkonů a teras díky své nenáročnosti i bohaté záplavě květů, kterými se můžeme těšit ještě dlouho po oficiálním skončení léta. Pro bonsaje jsou vhodnější odrůdy s menšími lístky a drobnými květy. Stejně jako ibišku jí svědčí letní pobyt ve venkovních prostorách, v zimních naopak chladné místo, kde teplota nepřesáhne osm stupňů Celsia. Rostlina nesmí projít mrazem, jinak zahyne. Tvaruje se na jaře zaštipováním nových výhonků za druhým až třetím párem listů. Některé výhonky je dobré nechat bez zkrácení, neboť byste museli dlouho čekat na květy. Množí se velmi jednoduše řízkováním, problémy můžete mít se mšicemi nebo molicemi, kterých se zbavíte v letních měsících, kdy rostlinu vynesete ven.
Myrta – stálezelený keřík, který si většina z nás vybaví nejspíš spolu s bílou mašličkou jako ozdobu svatebčanů. Má velmi drobné lístky a jemné bílé kvítky, které vydrží kvést až do podzimu. Lze jí s úspěchem pěstovat celoročně v místnosti, ale nevadí jí ani, když jí v letních měsících umístíte na stinné místo na zahradě. Tvaruje se zaštipováním a seřezáváním a rozmnožuje se řízkováním. Vážně ohrozit a v podstatě i zničit jí může puklice.
Pokojové bonsaje si můžete vytvarovat i z pelargónií, rozmarýnu, kamélií nebo rohovníku.
Péče o pokojové bonsaje
Jak již bylo zmíněno některé druhy bonsají lze v jarních a letních měsících přemístit na balkon, terasu nebo zahradu. Ideálně byste tak měli učinit, když je pod mrakem, aby přílišným žárem slunce nedošlo ke spálení rostliny. V pokojích by měly být na světlém místě chráněny před průvanem i přímými slunečními paprsky. Na zimu je potřeba některé druhy přestěhovat do chladného a tmavého prostředí.
Bonsaje mají díky malým miskám velmi omezené množství substrátu, a proto je nutné dodávat živiny ve formě hnojení. Není nezbytně nutné používat hnojiva speciálně určená pro bonsaje, úplně postačí ta běžně dostupná. Hnojte s mírou, raději častěji a méně. Přílišné hnojení může vést k uhynutí kořenů a následně i celé rostliny. Zálivka by měla být přiměřená a přizpůsobená potřebám daného druhu rostliny. Většina bonsají potřebuje mít zvlhčený kořenový bal. Zalévá se ideálně dešťovou vodou nebo odstátou vodovodní.
Tvarování rostlin je na každém pěstiteli a jeho fantazii. Provádí se za pomoci drátkování, čímž se upravuje sklon větviček, řezu, zaštipování, používají se také závaží, která se přivazují na větvičky a mají je tvarovat, což se však ne vždy podaří úplně přesně podle představ pěstitele.
Většina bonsají se množí řízkováním, ty, které z řízků nedokážou zakořenit, je vhodnější pěstovat přímo ze semen. Správný růst je ohrožen stejně jako u běžných rostlin nemocemi a škůdci. Nejčastěji se objevují mšice, molice, puklice, které jsou pro rostlinu obzvlášť nebezpečné nebo svilušky. Velkou škodu mohou napáchat také houby. Chránit své výpěstky můžete postřiky proti daným škůdcům nebo chorobám, které zakoupíte v obchodech pro zahrádkáře.
Autor: Petra Martišková
Články s podobnou tématikou
Jak vypadá japonská zahrada?
Nakupujeme pokojové rostliny
Pěstujeme Gingko biloba
Článek byl zobrazen 22236 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Pěstování draceny neboli dračince
Dracena je jůstojnou pokojovou rostlinou, která je exotická a nenáročná zároveň. Vypadá velice vzhledně, a pokud máte velký byt nebo bydlíte v rodinném domě, je ideální díky možnosti dorůst i do poměrně velkých rozměrů.

Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.

Pěstujeme Gingko biloba
První zmínka o léčivých účincích stromu zvláštního vzhledu pochází ze staré Číny, kde je dodnes považován za kultovní strom. V Evropě se objevil až počátkem osmnáctého století v zámeckých parcích, městských stromořadích a botanických zahradách. Teprve současná bohatá nabídka okrasných dřevin se zasloužila o rozšíření jínanu do soukromých zahrad.

Čarověník
Takové zvláštní slovo, co asi znamená? Má něco společného s magií nebo folklórními zvyky? Neuhodli jste. Neobvyklý výraz znají jen pěstitelé bonsají, odborně vzdělaní skalničkáři a pár zasvěcenců.

Přírodní pískovec pro váš dům i zahradu
Kdo by si nepřál mít ve svém domově kus pravé přírody? Chtěli byste mít originální interiér s přírodním pískovcem nebo zahradu s jedinečným typem pískovcového kamene? Firma Jiří Sršeň – Tekam Vám nabízí přírodní glaukonitický pískovec nazelenalé barvy. V současné době těžíme pískovec s širokou barevnou škálou od modrozelené až po světle zelenou, probarvenou rezavými oxidy železa.

Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot
Pokud hledáte rychle rostoucí dřevinu vhodnou pro živý plot, pak je Turkestánský brest neboli Sibiřský jilm ideální volbou. Daří se mu dobře i v našich klimatických podmínkách, je odolný a nenáročný na pěstování.

Dřevěné terasy s neviditelným uchycením pod prkny
Dřevěné terasy z tropických dřevin s unikátním patentovaným systémem uchycení pod prkny Softline® jsou ideální volbou pro všechny, kdo hledají kvalitní, krásnou a bezpečnou terasu s jednoduchou, rychlou a přesnou montáží.

Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení
Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.