Budujeme skalku
21.05.2006
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.
Zahradní skalky jsou oblíbené zejména proto, že nejsou náročné na místo a mohou si je pořídit i majitelé miniaturních zahrádek. Skalničky lze samozřejmě pěstovat také v květináči na terase. Začínající skalničkář by si měl pěstování nejprve vyzkoušet na menším kousku půdy a teprve po zjištění, že péče o skalku je úspěšná, se může pustit do většího díla. Vyhne se tak zklamání z úhynu celé skalky nebo její části.
Skalku je nejlépe budovat na východní straně domu. Rostliny potřebují zejména dopolední slunce a po poledni ocení zase stín vržený domem. Skalku bychom vždy měli budovat pod otevřeným nebem - nikdy ne pod stromy. Stromy budou vrhat na skalku nežádoucí stín a při podzimním úklidu listí si budeme pravděpodobně rvát vlasy.
Opravdová skalka by měla být přeneseným kusem přírody do zahrady. U kamenů bychom tedy měli dodržovat směr jejich vrstvení. Určitě by kameny neměly tvořit pouze pár styčných bodů, ale spíše souvislý celek. Skalničkář, který miluje přírodu, by měl zapomenout také na sádrové trpaslíky, hrady a barevné kameny. Kameny by neměly být různých druhů a pokud možno by neměly být čerstvě dovezeny z lomu. Kámen již měl být poněkud omšelý. Vyrazit tedy můžete do okolí zahrady, k nedalekému lesu nebo k okolí lomu, ovšem chce to brát kameny, které nebyly vytěženy minulý týden. I nad umístěním jednotlivých kamenů je potřeba přemýšlet a jednotlivé pozice vyzkoušet.
Kameny neplní zdaleka pouze funkci estetickou. Daleko důležitější úlohu hrají pro rostliny. Skalničky potřebují u kořenů větší chlad a stále jemné vlhko. Po zimě roztává nejdříve sníh kolem kamenů, v létě se naopak kolem kamenů drží chladno. Kameny poskytují rostlinkám také příležitostný chládek.
Po vytvarování základního profilu skalky je třeba celou plochu posypat 5 až 10 centimetry štěrku. Je to základní vrstva drenáže, pak lze již navážet universální směs a usazovat kameny. Začátečník bude pravděpodobně stavět klasickou stupňovitou skalku, kde jsou z větších i menších kamenů postaveny terásky. Hlavně žádnou pravidelnost.
Každá skalnička potřebuje substrát dle oblasti odkud pochází. Jiné nároky má rostlina ze spár skal, jiné ze suti a jiné z horských stepí. Každá zemina se skládá z několika materiálů smíchaných v různém poměru. Materiálem je zejména listovka (kvalitní humózní zemina, obvykle z kompostu), drnovka (pěkná zemina z pod povrchu trávníku, nejlépe z krtinců), rašelina, štěrk, písek a jíl. Univerzální směs pro většinu alpinek se skládá z 1 dílu listovky, 2 dílů stěrku, 1 dílu rašeliny a 1 dílu písku.
Foto: skalničky.cz
Články s podobnou tématikou
Vlastní potok na zahradě
Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Článek byl zobrazen 39729 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Umělá zelená stěna oživí interiér i exteriér, navíc bez zalévání a údržby
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vítaným oživeným interiérů rodinných domů, kanceláří nebo veřejných budov a hotelů. Oproti živým rostlinám jsou zcela nenáročné na péči a nabízejí mnohem širší možnosti na poli kreativity. Jak vytvořit zelenou stěnu, která oživí celý prostor a jaké rostliny do ní použít?
Hnojení a regenerace trávníku
Toužíte po dokonalém odpočinku a na dovolenou se právě teď z jakýchkoliv důvodů vydat nemůžete? Pak nezoufejte, skvěle relaxovat můžete i na vlastní zahrádce a k poležení je úplně nejlepší dokonale upravený trávník. Pravda, údržba a péče o něj není otázkou pár hodin, počítat musíte s pravidelnou zálivkou, hnojením, sekáním i vertikutací, ale odměnou vám bude trávník hebký jako koberec.
Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!
Vytvořte si pomocí muškátů romantická zákoutí v zahradě nebo na terase
Muškáty jsou zárukou záplavy květů bez větší námahy. Vše, co tato rozmanitě kvetoucí rostlina potřebuje, aby od jara do podzimu krásně vypadala, je slunce, voda a pravidelné hnojení. Používejte kvalitní substrát, dbejte na dostatek místa a dobrou drenáž. Muškáty se vám odmění bohatými květy, ať už jimi osázíte květináče, truhlíky nebo záhony.
Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.
Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.
Zdravá a krásná dýně
Dýně jsou jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Jsou po ruce, i když záhony na zahrádce dávno zejí prázdnotou. Dýně uskladněná v suchu a chladnu totiž vydrží až do jara.
Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.