Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
02.06.2014
Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.
Krátké seznámení
Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) pocházející z USA. Nejvíce se vyskytuje na prériích a ve světlých lesích v amerických státech Louisiana a Massachusetts. Asi 35 druhů šuškardy roste také v Kanadě. V současné době se pěstuje celoročně a na evropský trh je dodávána v různých barevných odstínech. Tato trvalka, která v závislosti na odrůdě dorůstá výšky 40 až 90 cm, je velmi nenáročná na pěstování. Nemusíme se tedy nijak zvlášť snažit a na zahradě nám to bude hýřit barvami. Statné přímé lodyhy šuškardy klasnaté jsou porostlé krátkými kopinatými lístky a horní dvě třetiny klasu zdobí nahloučená poupata, která se v létě ukáží v plné kráse.
Pěstujeme šuškardu
Aby se jí dařilo, vyžaduje pouze úrodnou, dobře propustnou pH neutrální půdu a také slunečné stanoviště. Místo musí být dostatečně výhřevné a pokud možno suché i v zimě. Šuškarda je mrazuvzdorná a má hlízovité kořeny. Na zálivku není nikterak náročná, vyhovují ji mírně vlhké půdy a v letních měsících přečká i delší období sucha. Naopak přílišné zamokření rostlině škodí. Hlízovité oddenky vysazujeme na podzim do hloubky asi 10 cm a přibližně 40 cm od sebe. V zimě je třeba ji před přemírou vlhkosti ochránit smrkovým klestím. Hlízy šuškardy jsou bohužel oblíbenou potravou hrabošů. Je tak možné rostliny na zimu vyndat z půdy a uschovat je v rašelině v chladné místnosti. Na jaře je možné rostlinu namnožit oddělením hlíznatého oddenku. Toto rozdělení pomůže i v případě, že rostlina začíná polevovat v květu. Výsev je také možný, ale takto vypěstované rostliny nebudou mít stejný vzhled jako mateřská rostlina.
Barevné ostrůvky květin
Šuškarda klasnatá působí v zahradě velmi dekorativně. Rostlina má úzké přízemní listy a nádherné fialové klasy, které zahradu krásně rozzáří a na první pohled upoutají pozornost. Šuškarda vypadá skvěle jako solitéra, ale sluší jí to i ve větších nebo opakujících se skupinách. Její třásnité klasy tvoří na záhonech barevné ostrůvky. Velmi efektně vypadá také v kombinaci se suchomilnými druhy. K dostání je v různých odrůdách, kromě klasické fialové šuškardy je možné zahradu oživit i bílou odrůdou Floristan White (někdy Floristan Weiss), nebo růžovou odrůdou Kobold. Šuškarda klasnatá kvete v průběhu celého léta, od července až do září. Oproti jiným rostlinám je zajímavá tím, že kvete odshora dolů, proto se jí často říká shorakvět. Díky tomu, že se květy šuškardy otevírají shora dolů, rostlina dlouho kvete.
Nejen dekorativní květina
Jelikož květy produkují hodně nektaru, jsou v letních měsících velkým lákadlem pro včely i motýly. Šuškarda klasnatá nejenže udělá parádu na zahradě, ale často se používá jakožto trvalka na sušení, je ideální do suchých vazeb. Kromě své okrasné funkce má tato vytrvalá rostlina ještě funkci léčivou. Kořeny šuškardy se používají k přípravě čaje, který se podává lidem majícím potíže s ledvinami. Listy a kořeny této rostliny se využívají také jako analgetikum proti bolestem, mají svíravé a antibakteriální účinky. Odvar působí léčebně proti nadýmání, podporuje vykašlávání při zahlenění a vyvolává pocení při nachlazení. Ve formě kloktadla je vhodný při bolestech v krku. Listy se sklízí v létě, kořeny na podzim.
Tuto vděčnou nenáročnou trvalku můžeme pěstovat nejen v zahradních záhonech, ale klidně také na prosluněných balkónech či na terasách. Pokud tedy máte rádi květiny nevšedních tvarů a občas zapomínáte záhony zalévat, bude pro vás šuškarda klasnatá skvělým řešením, jak vnést barvy do zahrady.
- jpa -
Článek byl zobrazen 48753 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pokojové rostliny VIII. - Maranta
"Rostlina modlitby" nebo "králičí stopa". Tak se lidově říká exoticky vypadající pokojové rostlině marantě, která v prvé řadě zaujme sametovými, výrazně zelenými oválnými listy s různě tvarovanými tmavými skvrnami.
Jedovaté okrasné rostliny kolem nás
Všude kolem nás jsou rostliny pokojové i zahradní, většinou běžně známé, dokonce pěstované, a přitom pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. Dá se konstatovat, že v rámci 47 čeledí se vyskytuje přes 160 druhů jedovatých rostlin, a k tomu řada druhů příbuzných, mnohdy také toxických.
Zahradní květiny I. - Narcis
Přestože na mnoha místech republiky ještě leží silná vrstva sněhu, jaro už na sebe nenechá dlouho čekat. Jedněmi z prvních poslů blížícího se konce zimy jsou určitě narcisy, oblíbené dlouholeté květiny, které svou jasně žlutou barvou rozzáří nejednu zahradu.
Jaké trvalky vysazovat na podzim?
Bohatě kvetoucí jiřiny a pozdní letničky nahradily podzimní trvalky a pestrou paletu barev a tvarů nabízejí i chryzantémy. Ještě je pár dní času na doplnění či na novou výsadbu trvalek.
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Většina stromů a keřů kvete na jaře, dokáže-li ale některý z nich svými květy opravdu okouzlit, pak je to magnolie. Její květy, nejčastěji růžové barvy, zdobí zahradu dříve než ostatní dřeviny a také dříve, než samotná magnolie rozvine listy.
Pěstování exotických rostlin na balkóně a na terase
Rádi si připomenete neopakovatelnou atmosféru přímořských letovisek a chtěli byste si ji přenést domů? Je to jednoduché – zařiďte si balkón či terasu příjemným zahradním nábytkem, nasázejte do velkých květináčů exotické rostliny a pusťte si tu správnou hudbu. Pak už jen schází šumění moře…
Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.
Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.