Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
02.06.2014
Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.
Krátké seznámení
Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) pocházející z USA. Nejvíce se vyskytuje na prériích a ve světlých lesích v amerických státech Louisiana a Massachusetts. Asi 35 druhů šuškardy roste také v Kanadě. V současné době se pěstuje celoročně a na evropský trh je dodávána v různých barevných odstínech. Tato trvalka, která v závislosti na odrůdě dorůstá výšky 40 až 90 cm, je velmi nenáročná na pěstování. Nemusíme se tedy nijak zvlášť snažit a na zahradě nám to bude hýřit barvami. Statné přímé lodyhy šuškardy klasnaté jsou porostlé krátkými kopinatými lístky a horní dvě třetiny klasu zdobí nahloučená poupata, která se v létě ukáží v plné kráse.
Pěstujeme šuškardu
Aby se jí dařilo, vyžaduje pouze úrodnou, dobře propustnou pH neutrální půdu a také slunečné stanoviště. Místo musí být dostatečně výhřevné a pokud možno suché i v zimě. Šuškarda je mrazuvzdorná a má hlízovité kořeny. Na zálivku není nikterak náročná, vyhovují ji mírně vlhké půdy a v letních měsících přečká i delší období sucha. Naopak přílišné zamokření rostlině škodí. Hlízovité oddenky vysazujeme na podzim do hloubky asi 10 cm a přibližně 40 cm od sebe. V zimě je třeba ji před přemírou vlhkosti ochránit smrkovým klestím. Hlízy šuškardy jsou bohužel oblíbenou potravou hrabošů. Je tak možné rostliny na zimu vyndat z půdy a uschovat je v rašelině v chladné místnosti. Na jaře je možné rostlinu namnožit oddělením hlíznatého oddenku. Toto rozdělení pomůže i v případě, že rostlina začíná polevovat v květu. Výsev je také možný, ale takto vypěstované rostliny nebudou mít stejný vzhled jako mateřská rostlina.
Barevné ostrůvky květin
Šuškarda klasnatá působí v zahradě velmi dekorativně. Rostlina má úzké přízemní listy a nádherné fialové klasy, které zahradu krásně rozzáří a na první pohled upoutají pozornost. Šuškarda vypadá skvěle jako solitéra, ale sluší jí to i ve větších nebo opakujících se skupinách. Její třásnité klasy tvoří na záhonech barevné ostrůvky. Velmi efektně vypadá také v kombinaci se suchomilnými druhy. K dostání je v různých odrůdách, kromě klasické fialové šuškardy je možné zahradu oživit i bílou odrůdou Floristan White (někdy Floristan Weiss), nebo růžovou odrůdou Kobold. Šuškarda klasnatá kvete v průběhu celého léta, od července až do září. Oproti jiným rostlinám je zajímavá tím, že kvete odshora dolů, proto se jí často říká shorakvět. Díky tomu, že se květy šuškardy otevírají shora dolů, rostlina dlouho kvete.
Nejen dekorativní květina
Jelikož květy produkují hodně nektaru, jsou v letních měsících velkým lákadlem pro včely i motýly. Šuškarda klasnatá nejenže udělá parádu na zahradě, ale často se používá jakožto trvalka na sušení, je ideální do suchých vazeb. Kromě své okrasné funkce má tato vytrvalá rostlina ještě funkci léčivou. Kořeny šuškardy se používají k přípravě čaje, který se podává lidem majícím potíže s ledvinami. Listy a kořeny této rostliny se využívají také jako analgetikum proti bolestem, mají svíravé a antibakteriální účinky. Odvar působí léčebně proti nadýmání, podporuje vykašlávání při zahlenění a vyvolává pocení při nachlazení. Ve formě kloktadla je vhodný při bolestech v krku. Listy se sklízí v létě, kořeny na podzim.
Tuto vděčnou nenáročnou trvalku můžeme pěstovat nejen v zahradních záhonech, ale klidně také na prosluněných balkónech či na terasách. Pokud tedy máte rádi květiny nevšedních tvarů a občas zapomínáte záhony zalévat, bude pro vás šuškarda klasnatá skvělým řešením, jak vnést barvy do zahrady.
- jpa -
Článek byl zobrazen 49818 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Živá zelená zahradní architektura - postavte si živý altán nebo skrýš pro děti
Některé užitkové rostliny, jako například vrba, se od pradávna používaly k výrobě pomůcek v domácnosti a v hospodářství. Současná doba se k přírodním materiálům vrací ve velmi specifické oblasti, nazývané živá architektura.

Zahradní květiny XI. – Kakosty
Když se řekne kakost, mnozí si vzpomenou na svůj herbář ze základní nebo střední školy a na luční drobnou květinku zvanou kakost smrdutý. Nenechte se však zmýlit - kakostů je totiž kolem tří set druhů a mnohé z nich jsou hojně pěstovány na zahradách a skalkách.

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů
Toužíte-li po zajímavé dekoraci, která by vyzdobila vaši zahradu, terasu nebo balkon, můžete si pořídit například takzvanou FAIRY GARDEN čili pohádkovou zahrádku vyrobenou z květináče z pálené hlíny.

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.

Jak na pěstování kaktusů
Metoda pokus-omyl není právě nejvhodnějším způsobem jak začít s pěstováním kaktusů. Zpočátku jde hlavně o to, pochopit jejich požadavky, dát jim, co potřebují a pak se těšit z jejich pichlavé krásy.

Jak pěstovat a sklízet zeleninu i pod sněhem
Taky vás při pohledu na opuštěné záhony v mlze a sněhu chytá splín? Máme pro vás důvod k radosti. Zimní sezóna pro zahradníky vůbec nemusí znamenat jen listování v katalogu semínek. Prozradíme vám tajemství zeleninových otužilců, které můžete na zahradě vesele pěstovat i v zimě.

Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.