Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
12.06.2005
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.
První dva jmenované fíkusy jsou stromovitého tvaru, přičemž z dřevitého kmínku vyrůstají vodorovně velké tmavě zelené oválné listy. Ficus benjamina je keřovitého typu, má drobné tmavě zelené lístky. Ficus pumila patří mezi plazivé rostliny.
Fíkusy k nám byly přivezeny hned z několika kontinentů - západní Afriky, Indie a Austrálie. Jde o poměrně nenáročné rostliny, kterým stačí světlé místo s rozptýlenými slunečními paprsky, běžná pokojová teplota okolo 21 stupňů Celsia a jen mírná zálivka, která by se v zimě měla snížit opravdu jen na minimum. Hnojíme jednou za 14 dní.
Jednou za čas je vhodné rostlině otřít vlhkým hadříkem listy od prachu, občas ji také rosit, fíkusy to však striktně nevyžadují a budou krásným doplňkem vašeho domova po mnoho let i při jen velmi omezené péči. Fíkusy se dorůstají poměrně velké výšky, třeba i kolem dvou metrů. Pokud jsou na tmavém místě, rostou pomaleji.
Fíkusy není nutné seřezávat. Stonkovými řízky, které necháváme zakořenit ve vodě, však můžeme rostlinu namnožit. Přesazujeme pokud možno na jaře, a to v případě, že je květináč pro kořenový bal příliš těsný. Běžně fíkusy nekvetou, až v pozdním stáří, kdy vytvářejí plody ne nepodobné fíkům.
Rostliny někdy mohou shazovat listy, u každého druhu je tomu však z jiného důvodu. Stromovité typy trpí opadáváním listů při přelití nebo příliš nízké teplotě, keříkovité typy zase při nedostatku světla. V suchém prostředí mohou fíkus napadnout mšice nebo puklice, při vysoké intenzitě slunečních paprsků zase svilušky.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny VIII. - Maranta
Pokojové rostliny VII. - Difenbachie neboli Mramornatka
Článek byl zobrazen 36306 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Toužíte po soukromí na zahradě, balkóně nebo terase a nechcete čekat několik let, než vám vyroste nově zasazený živý plot? Rychlým, snadným a přitom estetickým řešením jsou živé ploty z umělých rostlin, které jsou velmi zdařilou imitací a jsou k nerozeznání od rostlin živých.

Trávníkový bedekr
Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.

Co nás čeká v březnu na zahradě?
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.

Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Co je pro jednoho člověka exotikou, druhý považuje za obyčejné křoví, které u nás roste kdekoli v parku. Omyl, vážení. Všechny stromy a keře u nás nerostou odjakživa, protože spoustu cizokrajných dřevin přivezli zámečtí zahradníci do parků šlechtických sídel.

Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.

Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.

Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.

Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?