Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
12.06.2005
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.
První dva jmenované fíkusy jsou stromovitého tvaru, přičemž z dřevitého kmínku vyrůstají vodorovně velké tmavě zelené oválné listy. Ficus benjamina je keřovitého typu, má drobné tmavě zelené lístky. Ficus pumila patří mezi plazivé rostliny.
Fíkusy k nám byly přivezeny hned z několika kontinentů - západní Afriky, Indie a Austrálie. Jde o poměrně nenáročné rostliny, kterým stačí světlé místo s rozptýlenými slunečními paprsky, běžná pokojová teplota okolo 21 stupňů Celsia a jen mírná zálivka, která by se v zimě měla snížit opravdu jen na minimum. Hnojíme jednou za 14 dní.
Jednou za čas je vhodné rostlině otřít vlhkým hadříkem listy od prachu, občas ji také rosit, fíkusy to však striktně nevyžadují a budou krásným doplňkem vašeho domova po mnoho let i při jen velmi omezené péči. Fíkusy se dorůstají poměrně velké výšky, třeba i kolem dvou metrů. Pokud jsou na tmavém místě, rostou pomaleji.
Fíkusy není nutné seřezávat. Stonkovými řízky, které necháváme zakořenit ve vodě, však můžeme rostlinu namnožit. Přesazujeme pokud možno na jaře, a to v případě, že je květináč pro kořenový bal příliš těsný. Běžně fíkusy nekvetou, až v pozdním stáří, kdy vytvářejí plody ne nepodobné fíkům.
Rostliny někdy mohou shazovat listy, u každého druhu je tomu však z jiného důvodu. Stromovité typy trpí opadáváním listů při přelití nebo příliš nízké teplotě, keříkovité typy zase při nedostatku světla. V suchém prostředí mohou fíkus napadnout mšice nebo puklice, při vysoké intenzitě slunečních paprsků zase svilušky.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny VIII. - Maranta
Pokojové rostliny VII. - Difenbachie neboli Mramornatka
Článek byl zobrazen 42057 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Zahradní květiny I. - Narcis
Přestože na mnoha místech republiky ještě leží silná vrstva sněhu, jaro už na sebe nenechá dlouho čekat. Jedněmi z prvních poslů blížícího se konce zimy jsou určitě narcisy, oblíbené dlouholeté květiny, které svou jasně žlutou barvou rozzáří nejednu zahradu.
Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň
Bobkovišeň lékařská Novita je okrasný keř, který se skvěle hodí pro živé ploty i v našich klimatických podmínkách. Je to totiž stálezelený a plně mrazuvzdorný až do -24°C. Jak bobkovišeň vypadá, do jaké výšky dorůstá a jak se o ní správně starat?
Přivítejte jaro - jarní květinové dekorace a aranžmá
Konečně je tady jaro a s ním i spousta pestrobarevných voňavých květin, kterými se můžeme kochat nejen venku na záhoně, ale můžeme si s nimi oživit i interiér. Přestože jsou jarní květiny krásné samy o sobě, někdy jejich krásu můžeme podtrhnout správně zvolenou vázou, nebo správným aranžmá.
Plevelem proti škůdcům, aneb bioochrana rostlin bez chemie
Mnozí pěstitelé se, navzdory rozvoji chemického průmyslu a široké nabídce přípravků na ochranu rostlin, opět vracejí k moudré matce přírodě. Přišli totiž na to, že biologická ochrana nemalou měrou přispívá nejen k ozdravění půdy, k obnově životadárných mikroorganismů, ale také, že dostupné a tudíž i levné bylinky představují jednoduchý a ekologický způsob, jak udržet zahradu v dobrém stavu.
Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?
Kompostováním přeměníte bioodpad na kvalitní přírodní hnojivo
Domácnost i zahrada jsou zdrojem velkého množství bioodpadu. Ten je možné buď vyhazovat do speciální popelnice, nebo ho ekologicky kompostováním přeměňovat na kvalitní hnojivo pro další využití na zahradě. Pro zrychlení zrání kompostu nebo při kompostování hůře rozložitelného materiálu, jako tráva či větve, doporučují odborníci použít ekologické urychlovače a termokompostéry.
Pěstování angreštu a netradiční angreštové dobroty
Angrešt je běžným lesním a zahradním keřem, který je nenáročný na pěstování. Tyto trnité keře se sladkokyselými plody upadly poslední dobou trochu v zapomnění, přestože ovoce obsahuje mnoho cenných kyselin, vitamínů a má využití jak v kuchyni, tak i léčitelství. Nové odrůdy, které jsou odolné vůči houbovým chorobám, však navrací angrešt do našich zahrad.