Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
12.06.2005
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.
První dva jmenované fíkusy jsou stromovitého tvaru, přičemž z dřevitého kmínku vyrůstají vodorovně velké tmavě zelené oválné listy. Ficus benjamina je keřovitého typu, má drobné tmavě zelené lístky. Ficus pumila patří mezi plazivé rostliny.
Fíkusy k nám byly přivezeny hned z několika kontinentů - západní Afriky, Indie a Austrálie. Jde o poměrně nenáročné rostliny, kterým stačí světlé místo s rozptýlenými slunečními paprsky, běžná pokojová teplota okolo 21 stupňů Celsia a jen mírná zálivka, která by se v zimě měla snížit opravdu jen na minimum. Hnojíme jednou za 14 dní.
Jednou za čas je vhodné rostlině otřít vlhkým hadříkem listy od prachu, občas ji také rosit, fíkusy to však striktně nevyžadují a budou krásným doplňkem vašeho domova po mnoho let i při jen velmi omezené péči. Fíkusy se dorůstají poměrně velké výšky, třeba i kolem dvou metrů. Pokud jsou na tmavém místě, rostou pomaleji.
Fíkusy není nutné seřezávat. Stonkovými řízky, které necháváme zakořenit ve vodě, však můžeme rostlinu namnožit. Přesazujeme pokud možno na jaře, a to v případě, že je květináč pro kořenový bal příliš těsný. Běžně fíkusy nekvetou, až v pozdním stáří, kdy vytvářejí plody ne nepodobné fíkům.
Rostliny někdy mohou shazovat listy, u každého druhu je tomu však z jiného důvodu. Stromovité typy trpí opadáváním listů při přelití nebo příliš nízké teplotě, keříkovité typy zase při nedostatku světla. V suchém prostředí mohou fíkus napadnout mšice nebo puklice, při vysoké intenzitě slunečních paprsků zase svilušky.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny VIII. - Maranta
Pokojové rostliny VII. - Difenbachie neboli Mramornatka
Článek byl zobrazen 41776 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl
Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.
Užitečné aplikace po zahrádkáře – vaše zahrada v tabletu nebo telefonu
Chcete-li mít nejkrásnější zahradu široko daleko, není nic jednoduššího než zavolat na pomoc zahradníka, který se vyzná ve svém oboru. Máte-li odvahu a chuť to zvládnout sami, pomozte mobilními aplikacemi, které snadno nainstalujete do svého telefonu, počítače nebo tabletu a ve kterých najdete vše potřebné.
Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?
Zelené stěny v interiéru – hydroponie místo obývací stěny
Hydroponie patří k modernímu způsobu pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Dalo by se říct, že taková vertikální zahrada vytváří uvnitř budov harmonické spojení člověka a přírody. Obyčejná stěna v interiéru se může za pár chvil změnit v nevšední skvost, na něhož bude radost pohledět.
Pěstování exotických rostlin na balkóně a na terase
Rádi si připomenete neopakovatelnou atmosféru přímořských letovisek a chtěli byste si ji přenést domů? Je to jednoduché – zařiďte si balkón či terasu příjemným zahradním nábytkem, nasázejte do velkých květináčů exotické rostliny a pusťte si tu správnou hudbu. Pak už jen schází šumění moře…
Tipy na pracovní oděvy, které se hodí (nejen) na podzimní práce na zahradě
Podzim klepe na dveře a s ním se blíží i sázení, přesazování a prořezávání rostlin i dřevin, stříhání živých plotů a podzimní péče o trávník. I sebevíc otravné nebo zdlouhavé podzimní zahradní práce jdou lépe od ruky, když má člověk k dispozici kvalitní pracovní oděvy a pracovní obuv. Pamatujte, že i při zahradničení a běžné údržbě domu se zahradou musí být ochrana zdraví na prvním místě.
Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?
Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.