Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
08.10.2024
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Poctivá příprava před výsevem
Nejprve se pusťte do úklidu skleníku. V zimě je krátký den a málo slunečního svitu. Proto umyjte okna, aby k rostlinám proudilo co nejvíc světla.
Záhony ve skleníku zbavte rostlinných zbytků z ukončené sezóny a zlehka zryjte.
Pokud ještě neproběhlo podzimní hnojení, vpravte do půdy vyzrálý kompost a organické hnojivo. Vrátíte tím půdě odčerpané živiny.
Jak zajistit funkční ohřev? Do půdy zapracujte vrstvu nevyzrálého kompostu a na něj nasypte zhruba 20 cm zeminy, aby vám nehotový kompost přemírou živin nespálil budoucí křehounké rostliny. Nevyzrálý a dosud pracující kompost umí zahřát sám sebe a teplo z rozkladu organické hmoty se uvolňuje do okolí až po dobu tří týdnů.
Připravené záhony se zarytým kompostem nebo hnojivem zalijte odstátou vodou s probiotiky pro rostliny. Užitečné bakterie nově získané živiny naporcují na sousta, která jsou pro rostliny vstřebatelná i tím nejmenším kořínkem. Semínka a rostliny také ochrání před útoky patogenů.
Odolné zimní odrůdy, základ úspěchu
Nízké teploty a krátký den nejsou zrovna ideální životní podmínky pro většinu rostlin. Přesto je dost skromných otužilců, kteří na pozvánku do zimního skleníku rádi kývnou. Patří mezi ně:
- kořenová zelenina – ozimé odrůdy mrkve a petržele (kořenové i naťové)
- kapusta – hlávková, růžičková i kadeřávek
- cibuloviny – ozimé odrůdy cibule i česneku, šalotka
- hrách – na podzim nebo začátku zimy zasadíte, na jaře sklízíte sladké lusky (odrůda Meteor)
- fazole – mezi ověřené přezimující odrůdy patří Aquadulce Claudia a Super Aquadulce
- listová zelenina – špenát, zimní salát Arctic a polníček
Zimní péče o rostliny ve skleníku
Oproti letní sezóně nebude potřeba běhat do skleníku každý den s plnou konví vody. To ale neznamená, že můžete zálivku vypustit úplně. Držte se pravidla: přiměřeně zalévat, pokud nemrzne.
Voda by měla mít stejnou teplotu jako půda. Nejlépe je mít v rohu skleníku průběžně doplňovanou konev. Těsně před zaléváním do ní přidáme víčko probiotik pro rostliny. V půdě nasycené kompostem nebo sypkým organickým hnojivem budou jako doma. Rostliny mohou mít vlivem chladu nebo výkyvů teplot sníženou imunitu, kterou jim užitečné bakterie pomohou zvýšit. Navíc ochrání malé křehké rostlinky před patogeny číhajícími v půdě.
Sklízíme skleníkovou listovku
Listy špenátu nebo polníčku už jsou tak akorát ke sklizni? Výborně, hurá pro úrodu! V zimě má sklizeň listové zeleniny jen dvě podmínky:
1. Sklízíme během dnů, kdy je teplota nad nulou.
2. Utrháváme jednotlivé listy od těch největších. Zbytek necháváme postupně dorůst. Rostliny se v zimě hůř regenerují a při nešetrné sklizni nám mohou jediným ponechaným lístečkem zamávat naposled.
Zahříváme skleník
Co když venku řádí mrazy? Neztrácejte hlavu, skleník můžete kromě kompostu prohřát i jinými způsoby:
Jako rychlé řešení pomohou obyčejné svíčky. Aby vzniklé teplo neunikalo hned nahoru, můžeme je částečně zastínit třeba obrácenými květináči.
Pokud přes den svítí do skleníku slunce, akumulují teplo ve skleníku vložené cihly a kameny. Teplo okolo sebe potom vyzařují v mrazivých nocích.
Severní stranu skleníku izolujeme bublinkovou fólií. Hodí se i na přepažení jednotlivých tepelných zón ve skleníku. S fólií můžeme také přímo na záhonu ve skleníku vytvořit malé pařeniště pro nejohroženější rostlinky.
Místo pro okrasné rostliny
Do skleníku můžete na zimu ubytovat také květináče s odolnými okrasnými rostlinami – ať už jsou to trvalky, dřeviny nebo cibuloviny. Zazimovat sem můžete oleandry, fuchsie a muškáty.
Nevíte, jak připravit skleník na jaro? Přečtěte si článek Příprava skleníku na novou sezónu nebo Výsadba zeleniny v dubnu: S čím do skleníku a co patří na záhon?
Text: Adéla Steinová ve spolupráci s Weiki
Článek byl zobrazen 4026 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Jedovaté okrasné rostliny kolem nás
Všude kolem nás jsou rostliny pokojové i zahradní, většinou běžně známé, dokonce pěstované, a přitom pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. Dá se konstatovat, že v rámci 47 čeledí se vyskytuje přes 160 druhů jedovatých rostlin, a k tomu řada druhů příbuzných, mnohdy také toxických.
Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.
Základy péče o zahradu po zimě: na co nezapomínat a co si připravit již nyní
Stále více lidí propadá lásce k rostlinám, a dokonce i pěstování vlastního ovoce a zeleniny. Pokud k těmto lidem také patříte, ujistěte se, že se ve vaší výbavě vyskytují také speciální přípravky proti chorobám, plevelům a dalším nepříjemnostem. Díky tomu, až přijde jaro, budete připraveni dopřát své zahradě řádnou péči, kterou si po dlouhé zimě zaslouží.
Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů
Toužíte-li po zajímavé dekoraci, která by vyzdobila vaši zahradu, terasu nebo balkon, můžete si pořídit například takzvanou FAIRY GARDEN čili pohádkovou zahrádku vyrobenou z květináče z pálené hlíny.
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Orchideje má většina z nás spojeny s exotickou krásou, která je k vidění pouze v květinářství nebo na zahraniční dovolené. Málokdo ví, že některé druhy orchidejí lze bez větších obtíží pěstovat i doma v bytě.