Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
04.03.2008
Co je pro jednoho člověka exotikou, druhý považuje za obyčejné křoví, které u nás roste kdekoli v parku. Omyl, vážení. Všechny stromy a keře u nás nerostou odjakživa, protože spoustu cizokrajných dřevin přivezli zámečtí zahradníci do parků šlechtických sídel.
Teprve odtud se exotické stromy a keře rozšířily do zahrad a parků. Pěstování japonských javorů nebo miniaturních jehličnanů v nádobách na terase se v posledních letech stalo módní záležitostí a stejně tak se stále častěji budují zahrádky v asijském, středomořském i antickém stylu. Domácí druhy rostlin a dřevin pak do exotické výsadby nezapadají a i proto se jejich pěstování tak rozšířilo. Nabídka cizokrajných dřevin je velmi rozsáhlá, aniž byste si uvědomili, že „obyčejný“ keř zahradní hortenzie pochází z Japonska.
O výsadbách exotických druhů v zahradách se vedou žhavé diskuze. Zastánci tvrdí, že pěstováním cizokrajných druhů nikomu neškodí, odpůrci oponují tím, že v našich podmínkách se exotům nedaří a měli bychom pěstovat jen domácí druhy. Podle nich do české zahrady patří jen původní druhy dřevin. Těch by bylo ale velmi málo - z domácích jehličnanů přichází v úvahu pouze borovice a smrk a listnáče jsou obvykle velmi vysoké a vzrůstné. Proto byla druhová pestrost v zámeckých parcích rozšířena o další exotické druhy dřevin. Tak proč nevyužít zkušeností zahradnických architektů a nezkusit vysadit na zahradu nějakou tu zelenou „perlu“.
Než si koupíte sazenici jakékoli exotické dřeviny, uvažte, zda bude mít na zahradě dostatečnou hloubku půdy. Tato zásada je důležitá hlavně v zakládané zahradě u novostavby, kde je pod navážkou ornice ukryta stavební suť. Většina dřevin koření hluboko a některé druhy nesnášejí vápník, kterého v tomto případě bude v půdě nadbytek, neboť úlomky cihel, pytle od vápna a cementu se hned tak rychle nerozloží. Dřevinu je po výsadbě zpravidla nutné dále hýčkat pravidelným přísunem organické hmoty a speciálními hnojivy určenými výhradně pro konifery. Z hnojiv je pro dřeviny vhodný například Cererit, NPK.
V mrazových kotlinách a drsných horských oblastech se s teplomilnými druhy rozlučte už předem. V prašném prostředí nebo v zamořeném exhaláty exotické dřeviny raději nepěstujte vůbec. Teplomilné dřeviny (cedr, kryptomérie, pajehličník, sekvojovec) vysazujte jen v nižších polohách a na chráněná místa Rovněž často pěstované cypřišky, zeravy a jedlovce vyžadují přistíněnou polohu, chráněnou před prudkými zimními větry. Vybírejte druhy podle jejich přirozeného prostředí, jen tehdy se jim bude na vaší zahradě dařit.
Exotická dřevina vysazená do zahrady mezi ostatní listnáče a jehličnany má jakési výsadní právo. Nikdy by cizokrajné dřeviny neměly ve výsadbě dominovat, pokud se nejedná o vyloženě stylovou zahrádku. Zastoupení jednotlivých druhů nelze jednoznačně stanovit. Záleží na vztahu dřeviny k okolnímu prostředí, na architektuře staveb a také na přání majitele. Začlenění cizokrajné dřeviny má v celkovém dojmu působit nenásilně a nenápadně. Na hranicích pozemku nevysazujte cizokrajné dřeviny působící v krajině nepřirozeně jak barvou, tak celkovým tvarem. Zde by měly být použity zejména naše domácí dřeviny - smrky, borovice, modříny, z listnáčů například javory, břízy, vrby či duby. Exotiku si můžete dovolit u cesty k chalupě nebo chatě, případně na terase či skalce. Čili s módní exotickou dřevinou zacházejte jako s extravagantním modelem šatů. Nechte ji vyniknout, ale jen tam kam se hodí.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Jehličnany v nádobách
Miniaturní jehličnany
Rostliny vhodné na živý plot
I stromy mají osobnost
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 16197 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak se staví skalka
Na stavbu skalky se dají využít kromě přirozených svahů i umělé svahy navazující na zeď či plot, a dokonce i rovinatý terén se může vhodnými terénními úpravami přeměnit na pěkné alpinum. Skalka je zkrátka takový malý svět pro sebe, který lze mít téměř kdekoliv bez ohledu na půdní podmínky, neboť ty se dají vždy upravit.

Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku
Příroda kolem nás se již probouzí ze zimního spánku. Ale co ten trávník? Pokud se ještě pořád nemůže vzpamatovat, zatímco narcisy, petrklíče a tulipány už začínají pučet, je na čase mu trochu pomoci. Duben je tím ideálním měsícem, kdy s péčí o váš trávník začít.

Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.

Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.

Jak správně založit kompost?
Kompost je základní prostředek pro zlepšení kvality půdy a vytvořit si kvalitní kompost z domácího bioodpadu můžete na zahradě i na balkóně. Založení kompostu je zdánlivě jednoduché – je však nutné dodržovat základní pravidla a vědět, co do kompostu nepatří.

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Pěstování vrby neboli jívy na zahradě - jaké druhy jsou nejhezčí?
Hřejivé sluneční paprsky přírodu pomalu probouzejí a oblíbené hedvábné kočičky kvetoucích jív neomylně signalizují příchod jara. Nemusíte je hledat jen u potoka, protože některá z odrůd vrb neboli jív si můžete vypěstovat na vaší skalce, zahradě nebo na balkóně.

Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.