Kupujeme skleník
10.08.2008
Vlastnit skleník je snem nejednoho milovníka květin a je také užitečným pomocníkem všech pěstitelů zeleniny, protože sezóna ve skleníku začíná dříve a také ji prodlouží o nějaký ten týden. Pokud si hodláte svůj sen splnit, výběr skleníku nepodceňujte.
Vlastnit skleník je snem nejednoho milovníka květin a je také užitečným pomocníkem všech pěstitelů zeleniny, protože sezóna ve skleníku začíná dříve a také ji prodlouží o nějaký ten týden. Pokud si hodláte svůj sen splnit, výběr skleníku nepodceňujte.
Kde bude stát
Po technické stránce je prvním předpokladem výběr vhodného pozemku pro umístění skleníku Z toho důvodu je proto zcela nevhodné umístit skleník například ve stínu stromů, mrazové kotlině či návětrné straně. Pro skleníky postavené na volném prostranství je ideální poloha východ – západ, je-li skleník „přilepen“ ke zdi domu nebo zděnému plotu pak je vhodnější volit jižní stranu. Umístění má svůj důvod – čím je více skleník osluněn tím více energie ušetříte na vytápění.
Co v něm bude růst?
Další faktor, který nesmíme přehlédnout jsou pěstitelské nároky rostlin (světlo, teplo, voda, vzduch, živiny). Tyto specifické nároky jsou závislé na tom, co ve skleníku budeme pěstovat, zda předpěstovávat jarní sadbu, zeleninu či exotické a speciální druhy květin jako jsou kaktusy, orchideje, citrusy a podobně. Berme v úvahu i dobu využití (celoroční, sezónní). Co se týče velikosti pěstební plochy ve skleníku za dostačující se považuje 3 až 50 metrů čtverečních, ale záleží na tom, jak bude využíván hlavně přes zimu. Pokud máte v úmyslu do skleníku na zimu přestěhovat exotické a choulostivé rostliny, počítejte raději s větší plochou.
Sklo i plast mají své výhody a nevýhody
Na trhu je nepřeberné množství tvarů i velikostí skleníků. Čím začít? Výběr skleníku podřídíme pěstebním nárokům, z nichž největší podíl na rozhodování budou mít světelné a tepelné podmínky.
Sklo dobře absorbuje ultrafialové paprsky, což je významné pro předpěstování sadby v předjarním období kdy je intenzita slunečního svitu ještě nízká, ale postrádá některé kladné vlastnosti plastových materiálů, které se stále ve větší míře na trhu nabízených skleníků prosazují. Patří mezi ně například snazší montáž, delší trvanlivost, omezení srážlivosti způsobené vzdušnou vlhkostí a výrazněji lepšími izolačními vlastnostmi. Skleníky z polykarbonátu tradiční skleněné tabule už dávno předčily. Osvědčily se transparentní desky se speciální povrchovou úpravu odolávající UV záření anebo desky z komůrkového polykarbonátu. Tento materiál se vyznačuje výbornou tepelnou izolací, lehkostí a propustností světla. Desky jsou prakticky nerozbitné (snesou i krupobití), jejich tvar se snadno přizpůsobí libovolné skleníkové konstrukci a tak z polykarbonátu postaví skleník bez problémů i kutil. Stejně se většinou „plastové“ skleníky dodávají rozmontované jako stavebnice, s veškerým montážním materiálem a podrobným návodem a tak není divu, že tradiční skleníky ze skla pomalu ale jistě z trhu mizí.
Vytápět se může, větrat musí
Nejúspornější systém je teplovodní vytápění, pokud se lze napojit na topný zdroj z domu. Dražší, ale efektivní je půdní vytápění elektřinou nebo solární systémy, které jsou pro užitkové skleníky přece jen nákladnou investicí. Pro přechodné období se ve skleníku může klima temperovat ohřívači.
Každý skleník být vytápěný nemusí, ale větrání je nezbytné nejlépe střešními a bočními okny, aby dovnitř proudil čerstvý vzduch. Průvan rostliny nesnáší, proto jsou užitečnými pomocníky další větrací okénka s manuálním nebo automatickým ovládáním a automatická závlaha.
Jako doplňkové příslušenství do skleníků je možné zakoupit automatickou závlahu, poličky, stínící síť z hliníkové tkaniny, teploměry, okapy na zadržování dešťové vody ze střechy skleníku, lampy k přisvětlování rostlin, police, stoly či plastové chodníky.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 7564 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Bazény Machov - plastové bazény se spolehlivou konstrukcí
Bazény Machov jsou vyrobeny z 8 mm tlustého plastu a díky silné výztuži a oboustranným extruderových svárům vydrží i divoké skákání a nepříznivé vlivy počasí. Záruka 5 až 10 let.Umělé květiny FLORUM - zeleň bez starostí
Umělé květiny FLORUM jsou květiny nové generace, které vypadají jako živé, hodí se do interiéru i exteriéru.RD Rýmařov nabízí novinku - RD LARGO 110 za zaváděcí cenu
Největší dodavatel montovaných dřevostaveb RD Rýmařov přichází s novinkou LARGO 110 - prvních 20 domů do konce roku 2020 je za zaváděcí cenu!Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!
Další články na téma Zimní zahrady a skleníky

Zimní zahrada – místo pro vaší celoroční relaxaci
Pokud jste majiteli terasy, v bytovém či rodinném domě, možná byste jí rádi využívali déle než jen pár teplých letních měsíců. Zimní zahrady umožňují využití prostoru po celý rok a záleží pak jen na vás, jak si zimní zahradu vybavíte a jaký nábytek a rostliny do ní umístíte. Základem je kvalitně vybudovaná zimní zahrada na tom nejvhodnějším místě.

Exotické rostliny na balkóně a na terase
Rádi si připomenete neopakovatelnou atmosféru přímořských letovisek a chtěli byste si ji přenést domů? Je to jednoduché – zařiďte si balkón či terasu příjemným zahradním nábytkem, nasázejte do velkých květináčů exotické rostliny a pusťte si tu správnou etnickou hudbu. Pak už jen schází šumění moře…

Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Současné zimní zahrady mají původ v klasických zimních zahradách a verandách měšťanských domů. Již v devatenáctém století se zimní zahrady staly symbolem blahobytu a i dnes patří k nadstandardu. Pro každý typ zimní zahrady se hodí jiné druhy rostlin. Poradíme vám, které si vybrat a jak se o ně starat.

Zimní zahrada je soukromá zelená oáza klidu
Zimní zahrada umí příjemně propojit interiér s exteriérem. Už v minulosti měl člověk touhu vnést do svého domova přírodní prvky a zejména v zimním období prozářit a proteplit alespoň část svého obydlí. Vhodným řešením se ukázaly zimní zahrady, s jejichž plánováním a budováním bychom měli začít včas.

Celoroční využití terasy? Řešením je zimní zahrada
Pokud máte u rodinného domu terasu nebo její stavbu plánujete, přemýšlejte o jejím reálném využití. Vzhledem k podnebí, které u nás panuje, je to vskutku jen pár týdnů, kdy si můžete posedět na terase za příjemného počasí. K celoročnímu využití vede jednoduchá cesta – zimní zahrada.

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky
Rodinným domům nebo bytům dodávají zimní zahrady patřičný komfort a umožňují člověka blízce propojit s přírodou. V těchto útulných prostorách se oddáváme čtení knih, zasněnému rozjímání o životě, pozorováním fauny, posezení s přáteli, případně grilování s rodinou u něčeho dobrého na zub. Jak si zimní zahradu co nejútulněji zařídit?

Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu
Jestliže chceme prodloužit vegetační sezónu rostlinám ve skleníku, je třeba vymyslet vhodné zateplení, které to umožní. Možností zateplení se nabízí několik, která varianta bude nakonec vybrána, se odvíjí od toho, co ve skleníku máme, jaké jsou požadavky těchto rostlin a kolik jsme také schopni a ochotni do skleníku investovat.

Mobilní posuvné zastřešení terasy – tak trochu jiná zimní zahrada
Postavit si pergolu, zahradní altán, nebo raději vybudovat zimní zahradu? Nemůžete se rozhodnout, protože vás žádná z těchto možností nijak zvláště nenadchla? Tím pravým pro vás tak možná bude mobilní zastřešení terasy, které v sobě spojuje výhody všech typů venkovního posezení. Terasu si tak budete moci vychutnávat po většinu roku.