Využití studniční a dešťové vody šetří přírodu i peníze
22.06.2021
Vodu z vodáren nemají k dispozici zdaleka všichni majitelé zahrádek a rodinných domů. Cena vody se navíc neustále zvyšuje a její kvalita je s ohledem na vysoký obsah dezinfekcí mnohdy nízká. Zdroje kvalitní vody zcela zdarma mají přitom všichni přímo na zahradě – v podobě vlastní studny nebo jímky na dešťovou vodu. Jak čerpat a upravit tuto vodu pro různé účely?
K čemu se hodí studniční voda a dešťovka?
Neupravená studniční a dešťová voda rozhodně není vhodná ke konzumaci. O to víc ale prospívá zeleni – tato voda neobsahuje žádné chemické příměsi, které rostlinám škodí. Studniční voda a dešťovka proto skvěle poslouží k zalévání a vaše zahrádka bude vzkvétat, aniž by zatěžovala životní prostředí.
Studniční vodu i dešťovku můžete po profiltrování od mechanických nečistot použít také na úklid nebo splachování WC, čímž ušetříte až 50 % veškeré spotřebované vody v domácnosti. Pokud chcete užitkovou vodu používat i pro osobní hygienu a ušetřit tak dalších 40 % vody, budete muset navíc vodu vhodně dezinfikovat. Na vaření a pití se spotřebují pouhá 4 % vody.
Studniční voda a dešťovka jsou navíc zcela zdarma. Průměrná spotřeba vody 4členné domácnosti je 500 litrů denně, při plném využití studniční a dešťové vody tak můžete ušetřit až 15,000 Kč ročně.
Ovšem pozor, pokud chcete užitkovou vodu využívat v domácnosti, nesmíte propojit rozvody studniční a dešťové vody s vodovodním řadem, musíte mít vždy 2 oddělené rozvody. Za vodu odváděnou do kanalizace se musí platit stočné, a proto nezapomeňte na rozvody osadit vodoměr.
Dešťová voda je ideální k zalévání.
Jak na čerpání, filtraci a úpravu užitkové vody
Dešťová voda se sbírá do akumulačních nádrží nebo barelů, z nichž se pak voda odtáčí kohoutkem nebo čerpá čerpadlem. Kohoutek ale nemá dostatečný tlak a nelze na něj připojit hadici nebo potrubí. Podzemní akumulační nádrže jsou sice dražší i náročnější na instalaci, ale díky tomu, že na ně nesvítí slunce a voda zde nezamrzá, je kvalita této vody mnohem vyšší, nekazí a nešpiní se a lze ji využívat celoročně.
Voda ze studny se čerpá ponorným čerpadlem. Čerpadlo by v obou případech mělo být opatřeno systémem pro hlídání hladiny, aby se zabránilo jeho suchoběhu. Sací koš zajistí, že se bude čerpat voda pouze z hladiny.
Mechanická filtrace je základ
Jak vybrat filtr na dešťovou vodu? V případě obyčejného sudu nebo barelu na dešťovku, kterou využíváte pouze na zálivku a vodu odtáčíte kohoutkem, si vystačíte s filtračním košem na hrubé nečistoty, který se instaluje na okap. Ten zabrání vniknutí větších nečistot či hmyzu do barelu. Nasbíraná dešťová voda by se totiž mohla kvůli organickým nečistotám znehodnotit.
Pokud ovšem vodu čerpáte z akumulační nádrže nebo studny čerpadlem, případně ji používáte i v domácnosti, je nezbytné použít jemnější filtr mechanických nečistot.
Triplex jemný filtr na dešťovou vodu Honeywell. Zdroj: Bola.cz
Systém čištění šedé vody pro využití v domácnosti
Další možností, která značně rozšíří využití užitkové vody, je tzv. systém čištění šedé vody, který vodu upraví na kvalitu vhodnou i na mytí a úklid. Tento systém je vhodný pro úpravu dešťové vody i odpadní vody z domácnosti vyjma splašků. Díky čištění šedé vody tak můžete navíc znovu využít až 50 % spotřebované vody.
Dezinfekce a úprava studniční vody k přímé konzumaci
Pokud rozbor vody prokázal ve vaší studni vysokou kvalitu vody, můžete ji využít i k přímé konzumaci, ovšem po nezbytné úpravě vody. Úprava vody se přitom musí odvíjet od konkrétního složení, v tomto případě rozhodně není možné zobecňovat. Studniční voda může kromě mechanických nečistot a různých mikroorganismů obsahovat i zbytky hnojiv a dalších nebezpečných látek. Způsob úpravy vody ke konzumaci proto vždy konzultuje s odborníky.
Srážková voda může pokrýt až 95 % veškeré spotřeby vody v domácnosti. Jde o velice ekologické a levné řešení, přičemž návratnost počáteční investice se odhaduje na 10 let. Využijte státní dotace na dešťovku, které vám ušetří až 50 % vstupních nákladů.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 4464 krát.
Diskuze k článku
Gabriel | 03.07.2024 10:18:28
Dešťovou vodu na zalévání zahrady využívám už dlouho hlavně v létě když je sucho. Dříve jsem používal barely na úschovu vody, ale nedávno jsem viděl vaky na vodu což mě zaujalo, informoval jsem se na ně u Vaky Jabor a zjistil, že jsou velmi univerzální a hlavně skladné mimo sezónu což mě maximálně vyhovuje. Nakonec jsem si vaky objednal a nyní můžu říct, že to byla dobrá volba.
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Čerpadla, čističky, studny

Kompresory pro domácí kutily i profesionály
Sháníte kvalitní kompresor do vaší profesionální dílny, nebo jen pro občasnou kutilskou činnost? Kompresory se hodí pro různé účely a tak podle toho, jaké máme konkrétní požadavky, je třeba zvolit ten správný kompresor. Pojďte si tedy vybrat z pestré nabídky kompresorů i jejich příslušenství.

Nová studna – vrtaná nebo kopaná?
Kdo nemá možnost svůj dům, chatu či chalupu napojit na vodovodní řád, musí hledat jiný způsob, jak si zajistit pitnou vodu. Řešením je individuální zásobování vodou z povrchových a hloubkových zdrojů. Rozhodnete-li se pro vlastní studnu, máte na výběr ze dvou možností: studny povrchové, tzv. kopané nebo studny hloubkové neboli vrtané.

Septik, jímka, žumpa nebo ČOV - jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Když k našemu domu, chatě či chalupě nedosahuje kanalizace, musíme vymyslet náhradní řešení, jak naložit s odpadními vodami. Nabízí se možnost vybudování septiku, jímky nebo čistírny odpadních vod. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který způsob likvidace odpadních vod je nejvhodnější? Jednoznačná odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje.

Jak a kdy provádět čištění studní a co s ním souvisí?
Přesto, že v naší republice je přes 90% obyvatelstva zásobováno pitnou vodou z veřejných zdrojů, tedy z vodovodů, stále se najde dostatek domácností, které musí mít na svém nebo na obecním pozemku studny a využívat vodu z nich. Aby nebyly tyto studny pro své uživatele zdrojem zdravotních rizik a voda v nich byla nejen pitná, ale i chutná a zdravá, je třeba se o kvalitu vody v nich náležitě starat a studny čistit.

Jak nakupovat čerpadlo na vodu? Podle účelu použití a čistoty vody
Vodní čerpadlo je užitečným pomocníkem ke každému rodinnému domu i do každé zahrady. Pomůže s odčerpáváním vody ze sklepa, přečerpáváním bazénu, vodovodní či dešťové vody. Při jeho výběru však musíme vědět, jakou vodu, jak často a v jakém množství budeme čerpat. Podle toho se totiž vodní čerpadla rozdělují na několik kategorií.

Tepelná čerpadla v komerčních objektech
V současné době se převážná většina tepelných čerpadel instaluje v rodinných domech, ať už v novostavbách nebo starších domech. Tento stav vychází ze skutečnosti, že rostoucí ceny energií se přímo dotýkají provozních nákladů těchto domů a tím přímo „kapsy“ jejich majitelů.

Z čeho se skládá sestava na dešťovou vodu a jak ji vybrat?
Dešťovka je vhodná nejen na zalévání zahrady, ale šetří i pitnou vodu v domácnosti, kde ji můžete využívat na splachování WC, mytí nádobí i praní. V součtu pak snížíte spotřebu pitné vody až o polovinu. Přirozeně, dešťovka zachycená ze střechy není úplně čistá. Než steče do nádrže, znečistí se listím, prachem i pyly. Důležité proto je, abyste správně vybrali nejen samotnou nádrž, ale i její příslušenství.

Využívejte dešťovou vodu a získejte dotaci z akce Dešťovka II
Po úspěšných dotačních titulech Zelená úsporám nebo tzv. kotlíkových dotacích můžou majitelé rodinných a bytových domů nyní získat dotaci na hospodaření se srážkovou a odpadní vodou v domácnosti. Jak hospodařit s vodou, pro koho je dotace určena a jak na ni dosáhnout?