Pokojové rostliny VI. - Juka
21.05.2005
Chtěli byste doma pěstovat palmu? Pak si pořiďte juku. Tato rostlina s hnědošedým kmínkem, z něhož vyrůstají růžice s dlouhými špičatými listy (dá se však pěstovat i jako růžice přímo zasazená v substrátu), je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Ale jen pokud se o ni dobře staráte.
Nejrozšířenějším druhem pěstovaným v našich domácnostech je Yucca elephantipes, která se k nám přiváží ze Střední a Jižní Ameriky, konkrétně z Mexika a Guatemaly. Tady se, ve svých přirozených podmínkách, dorůstá výšky až okolo deseti metrů. Nebojte se však, že by vám takový obr vyrostl i doma, naopak. Do výšky vám už zakoupená juka šplhat nebude, proto kupujte takovou velikost, po jaké toužíte. Rozrůst se vám, respektive její listy, mohou maximálně do šířky.
Juka vyžaduje narozdíl od mnohých jiných rostlin hodně světla a přímé slunce. V horku ji ale uchovávat nemusíte, vyhovuje jí běžná pokojová teplota (v létě miluje i balkony a terasy), v zimě snese i pouhých 10 stupňů Celsia. Podle ročního období dávkujeme i zálivku, v létě vydatněji, v zimě méně.
Při přelévání dochází k uhnívání kořenů, které způsobují vyhnití kmínku. Při vysušení substrátu zase může dojít ke hnědnutí a opadání listů. V obzvláště horkých dnech rosíme, jinak to není potřeba. V zimě hnojíme jednou za měsíc, v létě pak dvakrát častěji.
Přesazovat je vhodné jednou za dva roky na jaře, a to u mladších květin, u starších juk stačí pouze vyměnit vrchní vrstvu substrátu v květináči. Rozmnožit juku se můžeme pokusit i doma, ne vždy se to však podaří a je vhodnější svěřit množení, které se děje buď oddělením růžic nebo částí kmínku, profesionálům. Také květu, které se podobají květům kaštanu, se v domácích podmínkách nejspíš nedočkáte.
Jukám hrozí některé choroby, jednak je to sviluška, pokud pěstujeme rostlinu v příliš suchém vzduchu, dále pak hrozí šedá plíseň a v neposlední řadě někteří škůdci jako vlnatka nebo štítenka.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny V. - Monstera
Pokojové rostliny IV. - Kroton
Pokojové rostliny III. - Spatifylum neboli Lopatkovec
Pokojové rostliny II. - Dracena
Pokojové rostliny I. - Ibišek
Článek byl zobrazen 23731 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Bazény Machov - plastové bazény se spolehlivou konstrukcí
Bazény Machov jsou vyrobeny z 8 mm tlustého plastu a díky silné výztuži a oboustranným extruderových svárům vydrží i divoké skákání a nepříznivé vlivy počasí. Záruka 5 až 10 let.Umělé květiny FLORUM - zeleň bez starostí
Umělé květiny FLORUM jsou květiny nové generace, které vypadají jako živé, hodí se do interiéru i exteriéru.Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.RD Rýmařov nabízí novinku - RD LARGO 110 za zaváděcí cenu
Největší dodavatel montovaných dřevostaveb RD Rýmařov přichází s novinkou LARGO 110 - prvních 20 domů do konce roku 2020 je za zaváděcí cenu!
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Kokedama – netradiční způsob pěstování pokojových rostlin
Zajímavé pěstování pokojových rostlin v závěsech anebo na mísách v koulích z mechu a speciálního pěstebního substrátu. Nejedná se vždy jen o závěsné typy, ale právě ony vypadají nejzajímavěji. V kokedamách se uplatní cibuloviny, orchideje, ale i mnohé další typy rostlin. Každá z nich působí jinak, každá má své osobité kouzlo.

Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.

Rajčátka na balkóně
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.

Nové odrůdy velkokvětých růží pro vaši růžovou zahradu
Když se řekne „růže“, většina z nás si okamžitě vybaví krásný, sytě červený květ na dlouhém trnitém stonku s charakteristickou vůní. Ale růže není jenom červená, tyto rostliny se vyskytují v mnoha rozmanitých barvách, velikostech květů, tvarech, výškách i počtech květů v květenství. V nových velkokvětých odrůdách se spojuje krása, vůně i odolnost.

Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů
Toužíte-li po zajímavé dekoraci, která by vyzdobila vaši zahradu, terasu nebo balkon, můžete si pořídit například takzvanou FAIRY GARDEN čili pohádkovou zahrádku vyrobenou z květináče z pálené hlíny.

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.

Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.