Pokojové rostliny VI. - Juka
21.05.2005
Chtěli byste doma pěstovat palmu? Pak si pořiďte juku. Tato rostlina s hnědošedým kmínkem, z něhož vyrůstají růžice s dlouhými špičatými listy (dá se však pěstovat i jako růžice přímo zasazená v substrátu), je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Ale jen pokud se o ni dobře staráte.
Nejrozšířenějším druhem pěstovaným v našich domácnostech je Yucca elephantipes, která se k nám přiváží ze Střední a Jižní Ameriky, konkrétně z Mexika a Guatemaly. Tady se, ve svých přirozených podmínkách, dorůstá výšky až okolo deseti metrů. Nebojte se však, že by vám takový obr vyrostl i doma, naopak. Do výšky vám už zakoupená juka šplhat nebude, proto kupujte takovou velikost, po jaké toužíte. Rozrůst se vám, respektive její listy, mohou maximálně do šířky.
Juka vyžaduje narozdíl od mnohých jiných rostlin hodně světla a přímé slunce. V horku ji ale uchovávat nemusíte, vyhovuje jí běžná pokojová teplota (v létě miluje i balkony a terasy), v zimě snese i pouhých 10 stupňů Celsia. Podle ročního období dávkujeme i zálivku, v létě vydatněji, v zimě méně.
Při přelévání dochází k uhnívání kořenů, které způsobují vyhnití kmínku. Při vysušení substrátu zase může dojít ke hnědnutí a opadání listů. V obzvláště horkých dnech rosíme, jinak to není potřeba. V zimě hnojíme jednou za měsíc, v létě pak dvakrát častěji.
Přesazovat je vhodné jednou za dva roky na jaře, a to u mladších květin, u starších juk stačí pouze vyměnit vrchní vrstvu substrátu v květináči. Rozmnožit juku se můžeme pokusit i doma, ne vždy se to však podaří a je vhodnější svěřit množení, které se děje buď oddělením růžic nebo částí kmínku, profesionálům. Také květu, které se podobají květům kaštanu, se v domácích podmínkách nejspíš nedočkáte.
Jukám hrozí některé choroby, jednak je to sviluška, pokud pěstujeme rostlinu v příliš suchém vzduchu, dále pak hrozí šedá plíseň a v neposlední řadě někteří škůdci jako vlnatka nebo štítenka.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny V. - Monstera
Pokojové rostliny IV. - Kroton
Pokojové rostliny III. - Spatifylum neboli Lopatkovec
Pokojové rostliny II. - Dracena
Pokojové rostliny I. - Ibišek
Článek byl zobrazen 34492 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.
Jak zalévat poinsettii neboli vánoční hvězdu
V posledních měsících roku je poinsettie nejprodávanější pokojovou květinou. Teplomilná „Mexičanka“ s listovím ve tvaru hvězd získává body svou krásou, zářivým zbarvením a minimálními nároky na péči. Nejlépe se jí bude dařit na teplém, světlém a před průvanem chráněném místě. Samozřejmě budete-li ji správně zalévat.
Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.
Jak na pěstování kaktusů
Metoda pokus-omyl není právě nejvhodnějším způsobem jak začít s pěstováním kaktusů. Zpočátku jde hlavně o to, pochopit jejich požadavky, dát jim, co potřebují a pak se těšit z jejich pichlavé krásy.
Jak na pěstování okurek? Vyvarujte se nejčastějším chybám
Některým zahrádkářům se pěstování okurek nedaří. V čem chybují a kde je příčina nezdaru? Na některé otázky, například proč okurky hynou a jak je chránit před plísní, vám nabízíme několik rad.
Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?
Vysazujeme pelargonie neboli muškáty – vyzkoušejte výsadbu do originálních nádob
Pelargonie, česky muškáty, patří mezi nejoblíbenější balkónovky, které však nemusíte vysazovat jenom do klasických truhlíků. Fantazii se meze nekladou a tak pro výsadbu můžete využít staré dřevěné šuplíky, kbelíky, dřevěné bedýnky, nebo vytvořit netradiční aranžmá či závěs. Jak na to?
Korýtko plné vzácných skvostů
Ve městech je mnoho lidí, kteří nevlastní žádnou půdu a nemají ani čas věnovat se svým zálibám, a přitom jen podvědomě touží po kousku přírody. Pokud mají balkón, lodžii, nebo terasu, vytvoření malé skalky je jednoduchou záležitostí.