Pěstujeme palmy
09.02.2008
V moderním interiéru se palmy objevily stejně rychle jako fíkusy a monstery. Ty se exotickým kráskám tropů a velehor nemohou odolností rovnat. Proto palmy slaví svůj návrat nejen v bytech, ale vysazují se dokonce i do zahrad.
Palmy rostou od mořského pobřeží až po velehory
Domovinou většiny druhů palem je tropické a subtropické pásmo všech světových kontinentů. K životu potřebují teplo a vlhko, proto se jim v deštných pralesech daří nejlépe, kde jim pravidelné prudké lijáky zabezpečí dostatek vláhy. Druhou skupinou palem je opačné prostředí v pravém slova smyslu. Palčivé horko, chudá půda a vláha jen výjimečně jednou za několik let, jsou tvrdými podmínkami písčitých pouští, kde se uchytí jen houževnatý porost. Jak mohou být palmy v takovém prostředí svěží a zelené, vysvětluje růst kořenů. Pouštní palmy mají mohutný a velmi dlouhý kořen, který roste kolmo dolů - přímo ke zdroji podzemních zásob vody, odkud čerpají vláhu. Poslední, zato nejzajímavější druhy palem, se objevují v místech, kde bychom je nehledali. Tyto palmy se u nás pěstují jako mrazuvzdorné, protože jejich domovem jsou vysokohorské oblasti se štíty dosahujícími až tří tisíc metrů nad mořem, kde jim neuškodí ani krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu.
Teplomilné palmy v bytě
V domácích podmínkách se daří teplomilným palmám, které jsou náročné na poměrně vysokou teplotu, vzdušnou vlhkost a dostatek světla. Kromě toho jsou některé druhy citlivé i na teplotu půdy. Někdy bývá problematické odhadnout jak palmu zalévat. Uvedené podmínky je obtížné dodržet hlavně přes zimu, kdy nejčastěji palma začne chřadnout a pak uhyne.
Z nenáročných druhů pro byt a vytápěné zimní zahrady si můžete pořídit pomalu rostoucí palmu s nízkým tenkým kmínkem a elegantními dlouhými listy - Chamaedoreu elegans. Vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, proto se doporučuje postavit květináč do misky s vlhkými oblázky kvůli udržení stálé vlhkosti. V létě rostlina potřebuje vydatnou zálivku, proto zaléváme dva až třikrát týdně a přes zimu zaléváme jen velmi mírně. I když teplomilné palmy obecně potřebují dostatek světla Chamaedora je výjimkou – lépe se jí daří v polostínu bez přímého osvětlení sluncem. Známé datle se rodí na palmách rodu Phoenix. V bytech je často pěstována stejně vznešená palma Phoenix roebelenii, která prospívá v zimních zahradách s vyšší vzdušnou vlhkostí než v bytě a dokonce snese i podmínky, které jiná palma nepřežije. Dobře snáší přistínění i přemokření kořenů, ale potřebuje dobrou výživu hlavně přes léto, kdy palmu každé dva týdny přihnojujeme, jinak začnou listy ztrácet pěkně zelenou barvu a posléze začnou zasychat. Pro úplné začátečníky, kteří s palmami nemají žádné zkušenosti je vhodnou volbou rychlerostoucí palma Livistonia chinensis. Nevadí jí ani vlhko ani extrémní sucho a daří se ji stejně dobře v nevytápěné zimní zahradě jako ve vytápěné místnosti.
Mrazuvzdorné palmy na zahradě
V našich podmínkách sázíme palmy na místa chráněná před prudkým větrem, nejlépe na jižní stranu zahrady. (Zkušení pěstitelé tvrdí, že nejsnáze se ujímají malé semenáčky než vzrostlé sazenice). Většina druhů se v letním období bez pravidelné zálivky a přihnojování neobejde, což trvá až do září, kdy venkovní palmy připravujeme na přezimování. Mrazuvzdorné palmy bez přiměřené ochrany nízké teploty nevydrží. Jejich listy sice snesou třeba i dvacetistupňové mrazy, ale citlivé kořeny poškodí již pětistupňový mráz. Dostatečnou ochranou je vrstva suchého listí, dřevěných hoblin či rašeliny, která se rozprostře okolo palmy. Můžete si pořídit i speciální fólii (je k dostání u pěstitelů palem). Mezi odolné mrazuvzdorné palmy patří Trachycarpus fortunei, původem z čínských horských oblastí, Nannorhops ritchiana s modrosivými listy, majestátní Washingtonia nebo Serenoa repens.
Na závěr ještě dobrá rada: Než si nějakou palmu pořídíte, nechte si poradit od odborníka. Zvlášť mrazuvzdorné druhy jsou velmi drahé a vaše špatná volba se může rovnat až několikatisícové ztrátě.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Josef Buček
Články s podobnou tématikou
Kokos a banán nejsou pouze k jídlu
Jak na pěstování kaktusů
Miniaturní jehličnany
Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Článek byl zobrazen 26196 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouUmělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.
Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Co je pro jednoho člověka exotikou, druhý považuje za obyčejné křoví, které u nás roste kdekoli v parku. Omyl, vážení. Všechny stromy a keře u nás nerostou odjakživa, protože spoustu cizokrajných dřevin přivezli zámečtí zahradníci do parků šlechtických sídel.
Potřebujete novou konev nebo konvičku na zalévání? Nechte se inspirovat...
Konve a konvičky jsou nezbytnou pomůckou každého zahradníka i pěstitele pokojových rostlin. I na tomto běžném vybavení je však možné sledovat určité designové proměny. Mnohé konvičky jsou tak dnes k nerozeznání od interiérových dekorací. Při jejich nákupu je však třeba se zaměřit nejen na vzhled, ale především na funkčnost.
Bakterie pro zdravé prostředí v kurnících a výbězích
Každý chovatel drůbeže se jistě snaží, aby byl jeho chov zdravý a vitální. Životní podmínky chovaných zvířat se přímo odráží na kvalitě vajec, kterou jistě chceme mít co nejlepší. Ať už pouze pro sebe v malém množství nebo na prodej ve větším chovu.
„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Toužíte po soukromí na zahradě, balkóně nebo terase a nechcete čekat několik let, než vám vyroste nově zasazený živý plot? Rychlým, snadným a přitom estetickým řešením jsou živé ploty z umělých rostlin, které jsou velmi zdařilou imitací a jsou k nerozeznání od rostlin živých.
Zahradní květiny XI. – Kakosty
Když se řekne kakost, mnozí si vzpomenou na svůj herbář ze základní nebo střední školy a na luční drobnou květinku zvanou kakost smrdutý. Nenechte se však zmýlit - kakostů je totiž kolem tří set druhů a mnohé z nich jsou hojně pěstovány na zahradách a skalkách.
Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.