Květen na zahradě
03.05.2014
Co přichystalo májové počasí zahrádkářům ještě nevíme. Ale jedno je jisté, že přijdou ledoví muži, plevel roste jak o závod a že očekáváme horké suché léto.
Bez ohledu na počasí osázíme truhlíky a po ledových mužích je bez obav umístíme ven. Kdyby pak přece jen přišel nějaký studený den, kousek netkané textilie nebo fólie zabrání nejhoršímu. Do truhlíků a nádob vysazujeme begonie, petúnie, surfinie, jiřinky i durmany. Otužilejší pelargónie začínáme pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy, u ostatních čerstvě nasázených letniček počkáme tak čtrnáct dnů než zakoření a pak jim rovněž dopřejeme pravidelnou výživu Kristalonem nebo jiným plným hnojivem určeným pro balkónové květiny. Převislý plectranthus a pelargónie zaštipujeme, abychom podpořili rozvětvení a košatost. Popínavé letničky vyvazujeme k opoře. Doma dokončujeme přesazování pokojových květin, některé z nich můžeme rozdělit, například zelenec (Chlorophytum). Voděnky, klívie, vánoční hvězdy, sukulenty a kaktusy zvolna připravujeme na letnění. Přes den je necháme v polostínu na balkóně, na noc je přeneseme zpět domů. Po půlce května už je můžeme nechat venku po celé léto.
Ze zeleninových záhonů sklízíme ředkvičky, salát, špenát a reveň. Přímo na záhon vyséváme okurky, kopr, pór, keříčkové a popínavé fazole, letní salát a pozdní mrkev. Tam kde budeme vysazovat košťáloviny natáhneme na záhony netkanou textilii, která jednak v půdě udrží potřebnou vláhu a jednak košťáloviny chrání před škůdci. Jakmile se počasí ustálí vysadíme na připravené a prohnojené záhony okurky, papriky, lilky, melouny, tykve, rajčata a celer. Bylinkový koutek osázíme předpěstovanou majoránkou, bazalkou a rozdělíme pažitku, aby trsy zesílily. Také ve skleníku dokončujeme výsadbu rajčat, paprik a okurek, cuket nebo melounů. A protože mladé rostlinky jsou lákavou potravou pro molice a mšice sledujeme první výskyt škůdců a v případě potřeby ihned zasáhneme postřikem.
V ovocném sadu je v tomto období prvořadá ochrana proti chorobám a škůdcům. Ihned po odkvětu stromů stříkáme organofosfáty proti pilatkám. A také provedeme druhý preventivní postřik jabloní proti strupovitosti a padlí. Proti strupovitosti ošetříme i hrušně. V zimě prořezané stromky začínají vyhánět vlky, které právě v květnu snadno odstraníme vylomením. Kdo pěstuje na zahrádce vinnou révu měl by v polovině května provést první preventivní postřik proti padlí révovému sirnatými přípravky.
Jarní péče o okrasnou část zahrady je opravdu náročná. Záhony udržujeme stále nakypřené, v čistotě bez plevele a vzhledem k déle trvajícímu suchu vydatně zaléváme. Poprvé prostříháme letorosty živých plotů. Zkrátíme odkvetlé výhony šeříku, zlatice, komule a dalších na jaře kvetoucích keřů. Vysazujeme předpěstované letničky a hlízy jiřin na záhony a vyséváme dvouleté karafiáty. Okrasné traviny začínají rašit a to je nejvyšší čas pro dělení a přesazování. Odkvetlé cibuloviny zaléváme jen mírně, aby dobře zatáhly. Pro lepší vyzrávání cibulí je přihnojíme kompostem. Květen je vhodný měsíc pro založení nového trávníku, pokud jsme tak již neučinili minulý měsíc. Vzrostlé trávníky už sečeme a po seči je nezapomeneme vždy zalít.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Duben na zahradě
Březen na zahradě
Únor na zahradě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 14307 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouSYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.
Další články na téma Zahrada
Chytrá závlaha napojená na předpověď počasí ušetří vodu, čas i starosti
Pokud chcete mít na zahradě zdravý a krásně zelený trávník, musíte o něj pravidelně pečovat. Vertikutovat, hnojit a během parných letních dnů také zavlažovat. Nejlepším řešením pro zavlažování zahrady je tzv. chytrá závlaha, která se řídí předpovědí počasí a neplýtvá zbytečně vodou.
Prosinec na zahradě
V zimě se vyplatí občas zaběhnout na zahrádku a zkontrolovat, jestli nás nepoctila nezvaná návštěva. Zahrádka sice spí, ale kdo má zahradničení v krvi, má stále co na práci i když je třeba všechno pod sněhem nebo mrzne.
Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Po dlouhé zimě plné sněhu potřebuje zahrada pořádnou péči a nemusíte ani čekat, než se objeví první jarní kvítí, vrhněte se na práci hned. Jakmile sleze poslední sníh, můžete se pustit do úklidu zahrady a příprav na novou nadcházející sezónu.
Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Máte krásnou a pečlivě udržovanou zahradu a přesto vám na ní stále něco chybí? Možná je to zahradní jezírko, které může plnit funkci koupací i okrasnou nebo může být využíváno pro chov ryb. Tato vodní plocha dokáže navodit romantickou atmosféru a pohled na třpytící se vodní hladinu je uklidňující. Se zahradním jezírkem už bude vaše zahrada dokonalá.
Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.
Pískoviště na zahradě
Zhotovit dětský koutek pro batole zvládne každý, kdo umí vzít do ruky pilku a kladivo. Ale šetřete čas a usnadněte si práci. Postavit skládací plastové nebo dřevěnou skládačku pískoviště je dílem okamžiku a pak si nemusíte za pět let lámat hlavu „kam s ním“.
Exotické ovoce zvané Cherimoya
Ke koupi neznámého exotického ovoce se většinou příliš nemáme. Nejenže stojí poměrně dost peněz, ale vlastně ani nevíme, jak chutná a co z něj máme jíst. Pokud ale narazíte na ovoce zvané cherimoya, rozhodně po něm sáhněte. Nejenže skvěle chutná, není ani drahé a snadno si z jeho pecek můžeme vypěstovat i rostlinku.
Tipy pro svěží trávník i během parného léta
Suché letní měsíce nenabízí zrovna ideální podmínky pro růst svěžího a zelenajícího se trávníku. Prudké slunce způsobuje jeho žloutnutí a usychání, a pokud se o trávník dobře nestaráme, místo dokonalého pažitu nám zbudou jen oči pro pláč. Přitom k tomu, aby byl trávník i v letním období krásný, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.