Imuno H2 vodíkový inhalátor

Reklama

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

27.09.2013

Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?

Jaké ovoce použít pro výrobu ovocného kvasu 

Základem každé pálenky je příprava kvasu. Ovocný kvas (rmut) je břečka vyrobená ze zralého ovoce. Kvašením této břečky, resp. cukrů obsažených v ovoci, vzniká alkohol. Nejlepší je proto takové ovoce, které obsahuje hodně cukru. Pro výrobu kvasu tedy používáme pouze dobře vyzrále ovoce, které obsahuje hodně cukru. U švestek je ideální stav přezrálost, tedy doba, kdy už se švestky začínají scvrkávat a sami ze stromu spadnou. Pro usnadnění kvašení je dobré ovoce rozmělnit. Jablka je dobré rozemlít, případně vylisovat mošt a nechat zkvasit pouze mošt. Švestky je dobré před kvašením rozmačkat nebo jinak narušit jejich celistvost. Jablka i švestky je nutné zbavit stopek, do kvasu v žádném případě nepatří ani listí, tráva, větvičky nebo hlína, která ulpí na ovoci, které sbíráme pod stromem. Všechny tyto nečistoty v kvasu mají negativní vliv na výslednou chuť pálenky. Znečištěné ovoce omyjeme, ovoce bez viditelného znečištění nemyjeme, na povrchu ovoce žijí kvasinky, které způsobují potřebné kvašení. Do kvasu dále nepatří ovoce nahnilé nebo plesnivé. Červivé plody nevadí a do kvasu je přidáme.

pomačkané švestky do kvasu
Foto: pomačkané švestky do kvasu

V čem připravit kvas 

V dřívějších dobách se kvas připravoval především v dřevěných nádobách, nejčastěji sudech, ale běžně i ve velkých lavorech a neckách a všem, co bylo zrovna dispozici. Dnes jsou pro přípravu kvasu nejvhodnější plastové sudy s uzávěrem, které se dobře vymývají  a s kterými se dobře manipuluje. Minimální vhodný objem bečky je 50 litrů, čím větší sud bude, tím lépe pro kvalitní kvašení, na druhou stranu je ale dobré myslet na to, že se sudem budeme dále manipulovat (budeme kvas převážet do pálenice). A je jasné, že naložit do auta např. 400 litrovou bečku s kvasem může být docela oříšek. Nejčastěji se proto používají bečky s obsahem 50 – 100 litrů. Důležité je, aby byla nádoba pro přípravu kvasu čistá a dobře vymytá. Ovoce na kvas plníme zhruba do 4/5 obsahu nádoby, musíme myslet na to, že kvašení obsah nádoby zvedne a kvas by nám tak mohl z nádoby vytéct. Švestky, které sbíráme padané, můžeme plnit do bečky postupně v průběhu několika dnů. Kvas z jablek ale vždy zakládáme najednou, bečku nedoplňujeme.  Po naplnění bečku zakryjeme igelitem nebo víčkem, myslíme ale na to, že kvašením vzniká oxid uhličitý, který musí z bečky unikat, do igelitu tedy uděláme např. hřebíkem pár děr, víkem bečku pouze zakryjeme, aby oxid mohl unikat. Nejlepším řešením, ne však nutným, je opatření bečky tzn. kvasnou zátkou. Kvasná zátka umožňuje unikání  plynu z kvasu pomocí hadičky vedoucí do nádobky s vodou, ale zamezuje přístupu vzduchu ke kvasu. Zamezením přístupu vzduchu ke kvasu potlačujeme octové kvašení, které je nežádoucí a které kvas znehodnotí (takový kvas nepříjemně zapáchá po octu a pálenka z něj vyrobené svou vůní připomíná nejvíce aceton). 

bouřlivé kvašení
Foto: začátek kvašení může být bouřlivý, v kvasu se tvoří pěna

Kvašení

Po naplnění bečky ovocem umístíme bečku na vhodné místo. Kvas by neměl být vystaven přímému slunečnímu záření, ideální teplota pro kvašení je kolem 20 stupňů. Nižší teploty kvašení zpomalují, vysoké teploty pak kvašení výrazně zrychlují, což také není žádoucí. V případě, že teplota klesne pod 10 stupňů, přestává kvašení probíhat. V takové situaci stačí kvas přesunout do tepla a kvašení se opět nastartuje a probíhá dále. Po několika dnech se na kvasu vytvoří tzv. koláč nebo deka z ovoce, která přirozeně chrání kvas infekcemi a zabraňuje úniku alkoholu. Tuto deku neodstraňujeme, ale pravidelně kontrolujeme a v případě, že se na povrchu tvoří plíseň, tak plíseň opatrně (třeba lžící) odstraníme.

standardní zdravý kvas
Foto: standardní zdravý kvas asi po 2-3 týdnech kvašení

Ve standardních podmínkách probíhá kvašení švestek nebo jablek 8-12 týdnů, záleží především na okolní teplotě. Kvašení je ukončeno, když neuniká již oxid uhličitý. Poznáme to tak, že kvas nebublá. Hotový kvas má příjemnou vůni a není po ochutnání sladký (neobsahuje cukr, cukr je vykvašený). Po ukončení kvašení se také začne propadat deka na povrchu kvasu, v tuto chvíli je dobré tuto deku z kvasu odstranit, do pálenice ji vozit nemusíme. Po dokončení kvašení nádoby pořádně uzavřeme a vezeme kvas do pálenice.

Poznámka: Často se uvádí, že během kvašení s kvasem nemícháme. Tato léty osvědčená praxe pochází z dob, kdy kvas nebylo možné dostatečně chránit před vzduchem a hlavní ochranu tak tvořil právě koláč na povrchu. V dnešních dobách, kdy máme uzavíratelné sudy a kvasné zátky, můžeme kvas promíchávat a vytvoření deky tak zabránit. Promícháním by mělo dojít k lepšímu prokvašení a větší výtěžnosti u kvasu. Názory na to, zda kvasem míchat nebo ne, se velmi různí, proto je na každém z nás, jakou metodu zvolíme a která se nám praxí osvědčí více. 

Přidávání cukru a vody do kvasu

Přidávání cukru do kvasu je velmi diskutované téma. Z hlediska zákona je věc jasná, cukr, ani žádné jiné cukernaté a škrobnaté látky (melasa, med, obilí …) se do kvasu přidávat nesmí. Realita je však takové, že spousta pěstitelů cukr do kvasu přidává. Důvodem může být malá cukernatost ovoce, a tedy následná malá výtěžnost kvasu. Ideální cukernatost kvasu je do 20% (můžeme změřit cukroměrem), více cukru ve kvasu obvykle znamená, že kvasinky všechen cukr neprokvasí a ten potom v pálence způsobuje nepříjemné „škrábání“ v krku. Spousta lidí však jakýkoli přídavek cukru do kvasu neuznává a pálenku vyrábí pouze z ovoce. 

Dalším diskutovaným tématem je přidávání vodu do kvasu. Obecně nemá přídavek vody smysl, akorát se tím zbytečně zvýší objem kvasu, který je nutné v pálenici zpracovat. Význam tak má přidání vody jen v případě, že zpracováváme ovoce málo vodnaté a vzniklá břečka je více sypká než tekutá, což se nám může přihodit např. u drcení některých odrůd jablek. 

Tip na závěr

Pokud se rozhodnete vyrobit si vlastní pálenku, snažte se dodržovat osvědčené postupy při zakládání a vedení kvasu, odměnou vám bude výborná pálenka z vlastní úrody. A naše rada na závěr. Do pálenice se objednejte s předstihem, je možné, že v době hlavní sezony (tedy na podzim) bude pálenice na týdny dopředu beznadějně plná a vy tak budete muset čekat na vypálení kvasu třeba až do ledna. Po vypálení nechte pálenku několik týdnů vyvětrat (v otevřené skleněné nádobě, demižónu), zjemní se tím její vůně.

Článek byl zobrazen 151906 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Kvas

Bruno | 28.12.2020 11:09:11

Mohu si přivézt kvas z chalupy ,kterou mám na Slovensku a nechat ho vypálit v ČR. Děkuji

Odpovědět

 

Švestkový kvas

Jiří | 29.10.2020 17:37:40

Dobrý den, mám kvas ve 100 l.beckach a kvasí mi už 8 týdnů , před 14 dny jsem je přemístil do tepla asi 20 st.C a cukr je pořád na 9 . Je to už tak tři týdny, kvas dobře voní ,ale pomalu kvasí. Mám pálit,nebo čekat . Může někdo poradit ? Děkuji.

Odpovědět

 

Pavel | 14.09.2020 11:49:48

řekne mi někdo co vzniká v bečce při kvašení švestek a má to už alkohol nebo vzniká alkohol až pálením. Děkuji

Odpovědět

 

Re:

JAKUB | 02.10.2020 15:27:55

Ano alkohol vzniká při kvašení v sudu. Při destilaci jde o to,dostat čistý alkohol z kvasu. Hotový kvas můžete také konzumovat, čistě teoreticky.

Odpovědět

 

Re:

| 10.10.2021 11:27:41

Alkohol o nízké koncentraci. Destilací se koncentrace alkoholu zvýší.

Odpovědět

 

Sušené meruňky

Ladinek | 01.04.2019 14:15:54

Dobrý den, měl bych dotaz.. Dostaly se mi do ruky sušené meruňky ale byly ošetřeny nějakým siřanem, ani po roce roce a půl nedošlo ke kvaseni. Máte stim někdo skusenost, radu či nápad co tím? Popř. můj email 2ladinek3@sez­nam.cz děkuji

Odpovědět

 

Re: Sušené meruňky

Pavel | 21.09.2020 11:39:00

  1. v žádném případě nepoužívat sušené ovoce
  2. ideální je neošetřené ovoce, nejlépe z vlastního sadu (s ošetřeným ovocem moc zkušeností nemám, ale konzervační nebo ochranná chemie ovoci na kvalitě nepřidá)
  3. nepeckovat ovoce

    ideálně nesladit (v případě

    nekvašení ano)

Odpovědět

 

Sušené meruňky

Ladinek | 01.04.2019 14:11:49

Dobrý den, měl bych dotaz.. Dostaly se mi do ruky sušené meruňky ale byly ošetřeny nějakým siřanem, ani po roce roce a půl nedošlo ke kvaseni. Máte stim někdo skusenost, radu či nápad co tím? Popř. můj email 2ladinek3@sez­nam.cz děkuji

Odpovědět

 

gabro | 31.08.2018 18:58:00

jak nejmenší může být nádoba na kvašení ?Všude se píše nejméně 50 l mám nádobu 35 l Poprvé zakládám kvas proto se tak hloupě ptám .Děkují tomu kdo mi poradí

Odpovědět

 

Re: Nádoba na kvašení

J. | 02.09.2018 21:11:28

Tak ono to vykvasí i v 35l nádobě, ale asi bude menší výtěžnost. Plním 70l sudy postupně, a kvasí to, ikdyž tam mám třeba 10l švestek. když ale dáš pryč deku, která je na povrchu, tak nezbyde skoro nic k pálení.

Odpovědět

 

Re:

J. | 02.09.2018 21:13:57

Nejraději dělám kvas ve 200l sudu, a pak, když je kvas hotový, to přelévám do menších nádob, které vozím do pálenice.

Odpovědět

 

Kvaseni

Marian | 26.08.2018 16:54:43

Dobry den je mozne ze jsem mel vykvašene hrušky uz za tyden?

Odpovědět

 

Re: Kvaseni

Pavel | 15.09.2018 08:34:10

Je to možné. Já jsem ve středu pálil hrušku Klapovu, kterou jsem měl nasypanou tři týdny. Změřil jsem cukernatost, mělo to 2,5, tak jsem s tím zajel do pálenice. 250 litrů kvasu a vypálil jsem 34 litrů.

Odpovědět

 

Re: Re: Kvaseni

Martin | 23.12.2018 13:01:13

Kolko cukru tam bolo 15 kg

Odpovědět

 

Kvas

Vsacann | 03.10.2016 19:25:50

Zdravím, letos mi trnky vykvasily nějak brzy po třech týdnech jsou na 2,5 tak nevím jak je to možné ale asi tím počasím bylo hodně teplo, co??!!

Odpovědět

 

Re: Kvas

Marek | 05.10.2016 09:14:02

jasně, to může být teplem. Pokud ti to nesmrdí po octu a neproběhlo rychlé octové kvašení, tak to není problém

Odpovědět

 

help :)

dotaz | 20.09.2016 16:56:53

mam sud se svestakama naplneny zhruba do ctvrtiny, postupne jak dozrava ovoce tak jej pridavam do sudu, problem je v tom ze to ze se mi na ovoci v sudu dela plisen a nevim co s tim, zatim jsem to resil ze jsem plesnive kousky vyhazoval. sud mam zsalozeny tak druhy tyden a s ohledem na dozravajici ovoce bych jeste tak dva tydny potreboval…diky za tipy co delam blbe :)

Odpovědět

 

Re: help :)

Maroš | 20.09.2016 18:28:13

Sud musí být přiklopený, aby dovnitř nešel vzduch. Já když plním sud pomalu, tak dávám na dno trochu vody. Nikdy mi švestky nezačali plesnivět. Ať se daří

Odpovědět

 

Re: Re: help :)

Miloš | 30.10.2017 09:19:32

Používám 50l sudy (konve) na zelí se šroubovacím širokým uzávěrem. Ten dekl tam přišroubuju přes hadr (až po bouřlivém kvašení). Tím získám to, že CO2 může unikat, ale nemůžou tam octomilky a současně kvas zůstává trvale pod CO2 (dokud to aspoň trochu kvasí. Zatím se mi to velmi osvědčilo…Tak ať to teče:).

Odpovědět

 

Re: Re: help :)

Tom | 13.08.2018 18:53:57

Jsem nováček, ale mám dotaz, jestli by byl někdo ochotný mi vysvětlit proces kvašení. Teoreticky to zvladam, ale napr netuším zda svestky mohu libovolně každý den přidávat a nebo netuším, zda nevadí, když budu mít naplněn jen půlku sudu. Díky moc za info

Odpovědět

 

Re: Re: Re: help :)

Marek H. | 19.08.2018 18:06:48

Můžete libovolně přidávat, a když bude jen půlka bečky, tak to nevadí

Odpovědět

 

Re: Re: Re: Re: help :)

Jirka | 11.09.2018 13:14:31

Je možno švestky otrhat nebo čekat až spadnou na zem.

Odpovědět

 

Re: Re: Re: Re: Re: help :)

| 30.10.2020 20:57:42

Naši pradědové sklízeli švestky až po prvních mrazících. Měly pak vysoký obsah cukru. Potíž je následně ve sbírání švestek z trávy.

Odpovědět

 

Re: help :)

| 30.09.2018 06:59:19

Dobry den muzete mi poradim co delat,kdyz mi kvas z octovatel,dekuji

Odpovědět

 

Re: Re: help :)

expert | 09.10.2018 07:37:58

Doporučuji vylít do kanálu!

Odpovědět

 

Re: Re: help :)

zdenda | 20.10.2018 14:31:26

doporučuji vypálit a prodat pražákům se slevou 2 za cenu 1, dnes je to všude nepřekonatelný marketing na kdejaký hnus

Odpovědět

 

Kontextová reklama

  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst

Další články na téma Recepty

Nové Beaujolais je na pultech

Nové Beaujolais je na pultech

"Le beaujolais nouveau est arrivé" - to je věta, která hýbe každoročně v polovině listopadu nejen domovskou Francií, ale i dalšími desítkami zemí po celém světě. Vinaři i milovníci lahodného moku totiž netrpělivě očekávají třetí čtvrtek v listopadu, aby mohli ochutnat nový ročník Beaujolais.

 
Maďarský perkelt je národním pokrmem

Maďarský perkelt je národním pokrmem

Pro maďarskou kuchyni je téměř neodmyslitelnou ingrediencí paprika. Je to nezbytné koření do guláše, do rybí polévky halaszlé a jiných maďarských specialit. Paprika jako základní přísada se objevuje také ve vyhlášené maďarské delikatese – maďarském perkeltu (pörkölt).

 
Exotické ovoce zvané Cherimoya

Exotické ovoce zvané Cherimoya

Ke koupi neznámého exotického ovoce se většinou příliš nemáme. Nejenže stojí poměrně dost peněz, ale vlastně ani nevíme, jak chutná a co z něj máme jíst. Pokud ale narazíte na ovoce zvané cherimoya, rozhodně po něm sáhněte. Nejenže skvěle chutná, není ani drahé a snadno si z jeho pecek můžeme vypěstovat i rostlinku.

 
Fenomén medových dortů

Fenomén medových dortů

Do českých cukráren, kaváren a restaurací vtrhl před nedávnem nový fenomén - medový dort. Lahodný zákusek plné medově-karamelové chuti, který se doslova rozpouští na jazyku, má své kořeny u starých Slovanů.

 
Evropské bylinky v naší kuchyni

Evropské bylinky v naší kuchyni

Čerstvé bylinky dodávají jídlům jedinečné aroma, chuť i barvu. Francouzská, italská nebo řecká kuchyně se bez čerstvých bylin neobejde. I pod českými pokličkami se objevují bylinky v nejrůznějších pokrmech díky přílivu inspirace ze zahraničí.

 
Digitálně ovládaný gril Intelligrill 48018  pro inteligentní grilování

Digitálně ovládaný gril Intelligrill 48018 pro inteligentní grilování

Pokud vás mrzí, že se při grilování nemůžete věnovat přátelům či návštěvě, pořiďte si digitálně ovládaný kontaktní gril Intelligrill 48018 vybavený teplotní sondou. Využívá moderní technologie a tak umožňuje nadstandardně inteligentní grilování. Sonda se o vše postará, vy se tak můžete bavit s přáteli a společně si pak pochutnat na výtečném jídle.

 
Kysané zelí – chutná vitamínová bomba pro posílení imunity

Kysané zelí – chutná vitamínová bomba pro posílení imunity

Pokud hledáte potravinu, která vám během sychravých podzimních dní dokáže posílit imunitní systém, vsaďte na kysané zelí. Je plné vitamínů, minerálů a dalších látek s pozitivním vlivem na náš organismus. Kysané zelí je zdravé, skvěle chutná, je levné a dá se sehnat kdykoliv během roku. A recepty z článku zvládne i začátečník.

 
Uzení tolstolobika: Stojí za to ho vyzkoušet?

Uzení tolstolobika: Stojí za to ho vyzkoušet?

Uzený tolstolobik je pro někoho pochoutka, pro jiného ryba, kterou by do udírny už nedal. Jak ho správně připravit, aby měl lahodnou chuť a nebyl suchý? Přinášíme podrobný návod na uzení tolstolobika včetně osvědčených tipů na nálev i ideální teplotu uzení.

 

Zpět na předchozí stránku

Sekačka Riwall

Reklama

Náš tip

Zahradní traktor STIGA

Traktor STIGA 398W. Zahradní traktor se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem.

 

ŠIKMÉ EXTERIÉROVÉ ŽALUZIE

Šikmá okna jsou jedinečný a krásný doplněk. S šikmými venkovními žaluziemi se navíc nebude interiér přehřívat.

 

BEZÚDRŽBOVÝ PLASTOVÝ PLOT Z „TRAPLASTU“

Nemáte zatím žádnou zkušenost s plastovými plotovkami z materiálu Traplast™? Prohlédněte si plastovou plotovku ve vybrané barvě a zakončení hlavy! Objednejte si vzorek zdarma.

 

Umělé květiny FLORUM

S našimi umělými květinami si nemusíte dělat žádnou starost, umělé květiny jsou velmi nenáročné na údržbu a dokonale imitují živé květiny.

 

MAMUT GLUE CRYSTAL

Pokud chcete, aby spoj splynul s okolím jako chameleon, nemůžete vybrat lépe. Mezi jeho nejdůležitější vlastnosti patří pochopitelně průhlednost, transparentnost a navrch i pružnost.

 

ZÁBRANY KVĚTINOVÝCH TRUHLÍKŮ

Nenápadné a praktické zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zajistí umístění květin na okenních parapetech a zabezpečí je proti nechtěnému pádu.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Kvalitní WPC terasy

WPC terasová prkna BambooGard, různé šířky, přírodní dekory, prodej, realizace, vyměření terasy zdarma, skladové zásoby.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.

 

Další z této rubriky

Řez ovocných stromů a keřů – jak a kdy jej provádět?

Řez ovocných stromů a keřů – jak a kdy jej provádět?

Aby byly ovocné stromy zdravé, krásné a dobře plodily, je třeba jim věnovat potřebnou péči a pravidelně je prořezávat. Jenomže každý druh ovocného stromu má na řez jiné nároky a tak je třeba jej nejen dobře provést, ale i načasovat. Přinášíme pár rad čeho se při řezu stromů vyvarovat a jaké zásady je třeba dodržovat, abychom sklízeli zdravé ovoce.

 

Jak funguje závlaha pro tenisové kurty. Věděli jste, že lze na zavlažování získat dotaci?

Jak funguje závlaha pro tenisové kurty. Věděli jste, že lze na zavlažování získat dotaci?

Zavlažování antukových tenisových kurtů je odlišné od zavlažování trávníků a vyžaduje speciální postřikovače a zkušenosti s jejich správným rozmístěním. Zavlažování tenisových kurtů lze realizovat různými způsoby, z nichž nejlepší je aktuálně inteligentní ovládací systém doplněný o tlačítka na jednotlivých kurtech.

 

Nafukovací zahradní hrady pro klouzání i hopsání

Nafukovací zahradní hrady pro klouzání i hopsání

Hledáte něco, co by vaše děti na delší dobu zabavilo? Přestaňte přemýšlet nad tím, s čím by si mohly hrát, ale zaměřte se spíše na otázku „v čem“? Postavte jim na zahradě třeba nafukovací hrad a uvidíte, že o vašich ratolestech klidně celé odpoledne neuslyšíte. Dokonale se v něm vyřádí a vy budete mít více času pro sebe.

 

Pomocníci při odklízení sněhu

Pomocníci při odklízení sněhu

Na zimní krajinu se pomalu a tiše snášejí velké sněhové vločky, na bílých pláních si hrají děti a lesy odpočívají pod sněhovou nadílkou. Zkrátka, romantický obrázek jako z knížky Josefa Lady. Majitele domů ale většinou čeká nekončící odklízení sněhu a ledu…

 

Příprava sekačky na jaro

Příprava sekačky na jaro

Jaro už se ohlásilo v plné síle, což pro nás znamená, že bychom se měli zaměřit na naše zahrady a zahrádky a věnovat jim trochu více pozornosti. K tomu ovšem potřebujeme naše zahradní pomocníky, které však bude třeba nejdříve trochu oprášit, zkontrolovat a připravit na novou sezónu. Jedním z nich je zahradní sekačka.

 

Vyberte si zahradní nábytek – teď a se slevou

Vyberte si zahradní nábytek – teď a se slevou

Grilovací sezona je sice ještě daleko před námi, nicméně akce na nákup zahradního nábytku probíhají nyní. Neváhejte a vydejte se hledat pohodlná křesílka, která vám vydrží. Váháte, který materiál vybrat? Představujeme vám základní typy a vlastnosti.

 

Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka

Pokojové rostliny VII.  – Difenbachie neboli Mramornatka

Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.

 

Řezivo pro velké firmy, řemeslníky i kutily

Řezivo pro velké firmy, řemeslníky i kutily

Pila v Lesonicích leží hned u silnice vedle zámku. Vůni dřeva cítí každý, kdo projíždí kolem, ovšem až při osobní návštěvě zjistíte, o jak moderní provoz se jedná. Pila patří firmě FILKO, která kromě kompletní realizace střech vyrábí také vlastní betonovou střešní krytinu. Dřevovýrobou z vlastní pily pokrývá nejen vlastní potřebu, ale nabízí řezivo také širokému okruhu zájemců z řad firem a koncových zákazníků.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.