Atrium – kousek přírody v útrobách domu
06.07.2012
Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.
V dávných dobách byly domy z bezpečnostních důvodů z vnější strany uzavírány plnými stěnami bez oken. Uprostřed domu se pak nacházel dlážděný dvůr tvaru čtverce či obdélníku vybavený zapuštěnou nádrží na dešťovou vodu. Tento dvůr se nazýval atrium a většinou byl obklopen zastřešeným sloupovým ochozem. Z tohoto ústředního prostoru se pak vcházelo do jednotlivých obytných místností a tudy se také do domu dostávalo světlo.
Atrium jako odkaz minulosti
Atrium tak bylo jakýmsi centrem veškerého dění, sloužilo k rozvoji společenského života a právě v něm pán domu přijímal své hosty. Bylo také místem odpočinku, proto v něm nechyběly sochy, dekorativní rostliny, malby na stěnách a další výzdoba. Bazének umístěný uprostřed osvěžoval klima i lidi, kteří se v atriu právě nacházeli. Střecha byla směrem do atria nakloněná a sváděla do nádrže dešťovou vodu. Další možností bylo svádět vodu do cisterny po vnějším obvodu domu.
Ve století devatenáctém se poprvé začaly objevovat dvory, které byly shora kryté zasklenou stříškou. V téměř nezměněné podobě se atria dochovala dodnes, jsou oblíbeným prvkem moderní architektury. Jejich hlavní funkcí je prosvětlení nebo provětrání prostoru. Tyto otevřené nebo zasklené vnitřní dvory někdy mohou přesahovat přes více podlaží – v takovém případě je nazýváme dvoranou. Nejčastěji se s nimi setkáte v kancelářských budovách, školách, nemocnicích, hotelích a dalších veřejných budovách.
Foto: www.redesign.co.il
Význam atria
Prostor uvnitř domu, který je do nebe otevřený, dodnes neztratil nic ze svého půvabu. Atriové domy se dnes staví převážně na malých pozemcích, v jednopodlažní řadové nebo skupinové zástavbě. Nejvhodnější je mít atrium v takových místech, kde okolí nějak narušuje pohodu bydlení. Pokud tedy máte dům v hlučném a prašném prostředí, například v blízkosti rušné komunikace, obchodního centra nebo výrobního provozu, bude pro vás atrium nenahraditelným prvkem. Uplatní se však také v místě s nehezkým výhledem nebo na pozemku, který je vystaven větru. Atrium samozřejmě využijete také u solitérního domu, pokud chcete získat ještě více soukromí nebo mít bezprostřední kontakt s přírodou.
Myslete i na funkčnost
V atriu si sice můžete užívat pohodlí a relaxovat v souladu s přírodou, musíte však myslet také na jisté funkční detaily. Je třeba vyřešit odvádění dešťové vody, způsob, jakým se bude zalévat a ošetřovat zeleň, sekat tráva nebo odklízet sníh. Pokud máte atrium propojeno se zahradou, není s ním příliš starostí, ale když je umístěno uvnitř domu, může být jeho obsluha komplikovanější. Každý projekt atria by tak měl obsahovat i taková praktická řešení, aby byl přístup do atria vždy pohodlný. Jinak by se vám mohlo stát, že byste museli například se sekačkou na trávu projít obývákem, abyste ji mohli uklidit do kumbálu u vstupních dveří.
Jaké atrium zvolit?
Atrium může mít dispozici ve tvaru písmene L nebo U. Získáte tak chráněný vnitřní prostor, jakýsi mikrosvět, oázu klidu, soukromí a intimity. Atrium bude sloužit jako vnější obytný prostor, který navazuje na společenskou část domu, nejčastěji obývák, ale někdy i na ložnici. Pokud atrium vybavíte francouzskými okny nebo prosklenými posuvnými plochami, rozšíříte tím interiér vašeho domu a rozšíříte jej ven. Méně exponované části domu, jako je garáž, kuchyň či vstupní část pak směřují do ulice.
Foto: Hotel Selský Dvůr
Atrium může mít tři řešení – může být shora zasklené, umístěné mezi řadovými domy nebo být umístěno doprostřed dispozice domu. Jako nejpohodlnější se z hlediska užívání jeví atrium shora zasklené. Nejlepší je řešit jej jako klimatizovanou zimní zahradu. Výstavba takového atria i jeho údržba je samozřejmě spojena s vyššími náklady nejen na pořízení, ale i na provoz domácnosti.
Velký význam má orientace
U atria je velmi důležitá jeho orientace ke světovým stranám, nejlepší je, pokud je směrováno na jih, jihovýchod nebo jihozápad. Pokud byste atrium orientovali směrem na sever, bylo by po většinu dne zastíněné a tak by jeho funkce ztratila smysl. Navíc by docházelo ke zbytečným tepelným ztrátám. Pokud máte dům, jehož část má dvě podlaží, raději si předem pečlivě prověřte oslunění a zastínění pozemku.
- jap -
Titulní foto: University of Michigan Health System
Související články
Rodinný dům s důmyslným atriem a neobvyklou fasádou
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Ateliery Spektrum - ze stoleté továrny světově oceňované bydlení
Bytový areál Atrium Slezská v Ostravě
Článek byl zobrazen 24613 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Studna jako domácí zásobárna voda
Voda je pro většinu z nás samozřejmostí, ovšem stále jsou na našem území místa, kde lidé bojují o každičký litr vody, neboť sem nedosahují veřejné vodovody. Potom logicky vyvstává otázka, jak dostat k domu nebo k chalupě vodu? Jednoduše, pokuste se najít na svém pozemku podzemní zdroj vody a pořídit si vlastní studnu.

Pěstování melounu cukrového
Meloun cukrový mnozí nesprávně označují za ovoce, přitom ve skutečnosti jde o druh plodové zeleniny. Plody jsou sice menší a ne tak šťavnaté, jako u známějšího vodního melounu, ale jsou taktéž velmi chutné a značně aromatické. Meloun cukrový má původ v subtropické Africe a patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae).

Robotická sekačka Riwall – aby sekání byla vždy zábava
Kdo by nemiloval ten výhled na posečený trávník a tu vůni čerstvě posečené trávy. Bohužel tomu většinou předchází obětování svého volného času, urputná snaha a během slunečních dní i pot. Existuje však pomocník, se kterým se ze sekání stane hotový relax.

Leden na zahradě
Lidové pořekadlo tvrdí, že když je leden studený, bude duben zelený. Na to si ale ještě počkáme. Nejdřív necháme zahrádku odpočinout, ale přesto se z její krásy můžeme těšit i v zimě. Ojíněné větévky keřů a sněhobílý poprašek mají svůj půvab.

Prosinec na zahradě
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.

Jaké rostliny jsou vhodné na živý plot?
Od živého plotu očekáváme především dostatečnou neprůhlednost, a pokud možno, i neprostupnost. Plot můžeme vysadit z dřevin stálezelených nebo opadavých. Nemusí to být však jen jednolitá zelená masa. Existují kultivary zbarvené nejen v různých tónech zelené, ale také purpurové či zlatožluté. Plot může velmi pěkně kvést i vonět po dlouhou dobu a doplňovat barevný akcent zahrady.

Únor na zahradě
Co nám letošní druhý měsíc přinese? Meteorologové předpovídají horší počasí než v lednu a můžeme prý očekávat i sněhovou nadílku. Protáhnout tělo na zdravém vzduchu nám jen prospěje a práce na zahradě se najde dost, i když se půda ještě neprobrala ze zimního spánku.

Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací
Zahradní jezírko je uměle vytvořeným biotopem vyžadujícím určitou míru údržby a péče, aby voda v něm byla čistá a ekosystém v rovnováze. Právě v letních měsících si chceme zahradního jezírka užívat co nejvíce, zároveň jde však o období, kdy je jeho údržba nejnáročnější. Jak tedy o zahradní jezírko v letních měsících pečovat?