Automatické zavlažovací systémy aneb závlaha trávníku je základ
23.04.2013
Je pro vás udržování zahrady kolem vašeho domu příliš náročné? Nemáte na to dostatek času, sil ani finančních prostředků? Pak pro vás bude nejlepším řešením automatický zavlažovací systém, který je pomocníkem každého moderního zahradníka. Díky automatické závlaze uspoříte náklady, čas i energii - systém je zcela bezobslužný.
Krásnou svěží zahradu by chtěl mít asi každý, ale údržba kvalitního trávníku není nijak snadnou záležitostí. Na jeho vzhledu se významně podepisuje především intenzita a frekvence závlahy. Automatický závlahový systém by se tak měl stát standardním vybavením každého domu. Už nemusíte po zahradě běhat s hadicí, abyste zalili záhony a osvěžili trávník. Zavlažovací systém se navíc dokáže postarat o zahradu i v době vaší nepřítomnosti, například během dovolené.
Jak automatický zavlažovací systém funguje?
Automatický zavlažovací systém se skládá z několika vzájemně propojených řídících, ovládacích a zavlažovacích prvků. Pod zemí je v hloubce mezi 25 až 30 cm ukryto potrubí a také výsuvné postřikovače, které jsou skryty pod úrovní terénu. Po otevření přívodu vody se postřikovače vysunou nad terén a po ukončení závlahy se následně opět zasunou do podzemních pouzder. Proces závlahy je řízen centrální jednotkou, která umožňuje nastavit délku i četnost závlahy v průběhu dne, týdne, případně je možné zavlažování nastavit jen na sudé nebo liché dny, či přerušit závlahu při dostatečných srážkách – systém je vybaven srážkovým senzorem. Zahradu vybavenou automatickým zavlažovacím systémem je možné běžně využívat a provádět na ní nejrůznější práce – systém vás nijak neomezuje.
Zavlažovací systém je ideální plánovat při zakládání zahrady
Výhody automatického zavlažovacího systému
Automatický zavlažovací systém má hned několik výhod. Vzhledem k tomu, že s automatickou závlahou dochází k cílené a rovnoměrné závlaze, je tak zajištěna úspora vody a s tím spojená i úspora nákladů ve výši až 60%. Nabízí se možnost zavlažování v nočních, nebo ranních hodinách, čímž je minimalizováno odpařování vody během zálivky. Jde o šetrnější způsob zálivky, která rostlinám a trávě nezpůsobí teplotní šok. Navíc, instalací automatického závlahového systému zvyšujete hodnotu vaší nemovitosti a pozemku. Zavlažování je nejen vizuálně velmi efektivní, ale zároveň dává vzniknout i příjemnému mikroklimatu. Každý, kdo si přeje mít svěží a zdravou zahradu by si měl automatický zavlažovací systém pořídit.
K dalším výhodám těchto zavlažovacích systémů patří:
- úspora času ve srovnání s ručním zaléváním (bezobslužnost)
- rychlá návratnost investičních nákladů
- přizpůsobitelnost každé zahradě
- ochrana před odcizením, systém je trvale uložen pod zemí
- estetický dojem a ochrana trávníku – nikde se nepovalují žádné hadice
- srážkové čidlo reaguje na změny počasí a v případě deště tak zabrání zbytečnému zavlažování
O vše se postarají postřikovače
Výsuvné postřikovače, které jsou uloženy v podzemním pouzdře, po svém vysunutí zajišťují dokonalou iluzi deště a zálivka je tak velmi vydatná po celé ploše. V současnosti je možné si pořídit výsuvné postřikovače rotační (rotory), rozprašovací (spreje), nebo také nevýsuvné úderové (tzv. kačeny). Pro rodinný dům s velkou zahradou se běžně pořizuje několik desítek postřikovačů. Důležité je jejich správné rozmístění tak, aby se při postřiku z části vzájemně překrývaly – tak je totiž možné snížit dobu zavlažování plochy jen na několik desítek minut v jednom cyklu.
Je libo mikrozávlahu?
Klasické velkoplošné zavlažování trávníků se často kombinuje s nejrůznějšími formami mikrozávlahy, což je závlaha menších ploch - jednotlivých květin, skupin rostlin, keřů, stromů, výsadeb apod. Právě tyto rostliny mají totiž většinou jiné nároky na závlahu a mikrozávlaha pracuje při nižším tlaku (1 – 3 bary) a průtoku, než klasická trávníková závlaha.
Pod pojem mikrozávlaha se řadí:
Kapková závlaha – díky kapkovému zavlažování dochází k úspornému a cílenému dávkování vody rostlinám. Každá rostlina dostane jen tolik kapek vody, kolik potřebuje pro svůj růst. Tím je oproti tradiční zálivce možné ušetřit až dvě třetiny vody – šetří se doslova každá kapka. Kapače se připojují na zavlažovací potrubí.
Mikropostřik – do skleníků, ale i na skalky či jiné okrasné rostliny se hodí také mikropostřikovače a mikrozavlažovače. Jsou ideální, pokud potřebujeme zavlažovat rostliny jen jemným postřikem. Paprsek vody je jemnější a dostřik se pohybuje od 2 do 6,5 metru.
Jak často zavlažovat trávník?
Aby byl trávník kvalitní, je třeba mu týdně dodávat v průměru cca 25 – 40 l/m2. Jde o doporučenou týdenní dávku vody, kterou můžeme rozdělit do dvou nebo tří cyklů (např. pondělí, středa, pátek) a tak jednorázově během jednoho cyklu dodáme trávníku cca 10 – 15 litrů na metr čtvereční, což je naprosto dostačující. Aby byla zálivka co nejefektivnější, doporučuje se zavlažovat v časných ranních nebo pozdních večerních hodinách. Během dne nezavlažujeme, pokud to není nezbytně nutné, protože dochází k velkému vypařování.
- jpa -
Foto: Zahrady R+R
Další články na téma Trávník a zavlažování
Využití dešťové vody na zahradě
Jak vybrat na zahradu zavlažovací počítač?
Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Zavlažování a zalévání je umění
Článek byl zobrazen 39790 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu

Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?
Z hlediska teploty rozlišujeme 3 typy uzení, na jejichž specifikaci se v článku zaměříme. A nezapomeneme ani na výběr dřeva, které zásadním způsobem ovlivňuje chuť a vůni hotových vyuzených výrobků.

Rider – ideální sekačka do členitého terénu
Máte členitou zahradu, kde je problém se při sekání trávy v některých místech vytočit se zahradním traktorem a zároveň se vám nechce kritická místa upravovat rotační sekačkou? Pak jsou přesně pro vás určeny ridery, které díky malému poloměru otáčení vynikají vysokou obratností. Bez problémů posekáte trávu kolem keřů, nebo například u obrubníků.

Balkónové minijezírko vyrobíte i ze starého kbelíku
Pokud nepatříte mezi šťastlivce vlastnící zahradu, ale také byste se rádi kochali pohledem na jezírko, nezoufejte. Pohled na vodní hladinu si můžete dopřávat přímo za oknem bytu. Balkonové minijezírko snadno vytvoříte ze starého květináče, nebo si můžete pořídit již hotové jezírko s čerpadlem, filtrací a zařízením na čištění vody.

Kouzlo osvětlené zahrady
Dobře zvolené a rozmístěné osvětlení zahrady nám usnadní orientaci a pohyb ve večerní zahradě, prodlouží dobu, po kterou můžeme trávit na zahradě příjemné chvíle u grilu nebo sklenky vína, a navodí v nás příjemný pocit kouzla a romantiky.

Chytrá závlaha napojená na předpověď počasí ušetří vodu, čas i starosti
Pokud chcete mít na zahradě zdravý a krásně zelený trávník, musíte o něj pravidelně pečovat. Vertikutovat, hnojit a během parných letních dnů také zavlažovat. Nejlepším řešením pro zavlažování zahrady je tzv. chytrá závlaha, která se řídí předpovědí počasí a neplýtvá zbytečně vodou.

Jak správně udit sýry v domácí udírně
Uzení sýrů v domácích udírnách je velmi populární, protože si celkem snadno můžete vyrobit pochoutku na rodinnou oslavu nebo jen tak na chuť k pivu či vínu. Při uzení sýrů je dobré dodržovat několik základních pravidel, ale zároveň se nebojte experimentovat s chutěmi, kořením i dobou uzení a najděte si svůj oblíbený recept.

V čem nám pomohou zahradní drtiče a štěpkovače?
Na zahradě se objevuje téměř neustále spousta přírodního odpadu, který není třeba hned pálit, ale dá se efektivně využít. Ze suchých větví, zbytků rostlin ze záhonů, kořenů a dalšího bioodpadu můžeme díky drtičům zahradního odpadu a štěpkovačům připravit mulč, nebo suché štěpky, které lze využít jakožto palivo do krbových kamen.

Jak na menší travnaté plochy? Se strunovým vyžínačem
Ne každý má u domu velký trávník. Někdo disponuje pouze malou zahrádkou se zatravněnou plochou o rozloze třeba jen pár metrů nebo pár desítek metrů čtverečních. Pro takové případy je zhola zbytečné kupovat sekačku na kolečkách, obzvláště je-li terén členitější a nepříliš rovný.