Čím topit v udírně – dřevem nebo dřevěnou štěpkou
10.04.2019
O tom, čím topit v udírně, rozhoduje především typ udírny. Ne každá udírna je stavěná na topení kusovým dřevem a je dobré znát klady i zápory té či oné varianty už při výběru udírny.
V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami
Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci. Topeniště je nejčastěji kovové, udící komora dřevěná a kouř je přiváděn do udící komory kovovým kouřovodem. Teplotu v udírně ovládáme přikládáním nebo naopak regulací ohně mokrými pilinami a vzduchovými klapkami.
Druh dřeva, kterým topíme, má zásadní vliv na chuť a vůni vyuzených pokrmů. Nejčastěji se používá tvrdé dřevo jako buk, bříza nebo olše a dřevo ovocných stromů – jabloně, hrušně. Dřevo slivoní samostatně nepoužíváme, protože je maso po něm štiplavé, ale pár polínek na závěr zvýrazní chuť. Nikdy nepoužíváme dřevo jehličnanů.
Největší výhodou topení dřevem jsou nízké náklady, zvláště pokud máme zásobu dřeva z vlastní zahrady, od známých apod. Dřevo by mělo být vysušené, zbavené kůry a zdravé, bez hub a hniloby. Nikdy také nepoužíváme dřevo barvené.
Topení dřevem má i své nevýhody. Především je to horší regulace teploty v udírně, která vyžaduje značné zkušenosti. Zjednodušeně by se dalo říci, že pro začátečníky a samouky není topení dřevem vhodné.
Elektrické udírny a topení v nich
I u elektrických udíren existují různé typy, ale většina z nich není stavěná na topení kusovým dřevem. V elektrických udírnách se nejčastěji topí štěpkou, pilinami nebo udícími briketami. Velkou výhodou elektrických udíren a topení v nich je snazší regulace teploty a velký výběr různých druhů štěpek a briket s příchutí, ať už jednotlivých dřevin nebo bylinek.
S dřevem ovocných stromů není v našich podmínkách až takový problém, ale sehnat ořechovec hickory nebo pekanový ořech, to už je pořádný oříšek. Velmi oblíbené jsou také brikety s příchutí různých bylin, chmele, sudu od whisky, zázvoru, chilli apod.
Zejména pro začátečníky a ty, kteří chtějí při uzení maximální pohodlí s jistotou dobrého výsledku, jsou ideální volbou elektrické digitální udírny na brikety. Velmi přesně v nich dokážeme regulovat teplotu, nastavit čas a brikety si udírna z podavače přidává v pravidelných intervalech sama.
V případě elektrických udíren na štěpku a piliny, je nutné vybírat hrubost dle doporučení výrobce. Také některé elektrické udírny na piliny jsou vybaveny zásobníkem na piliny s automatickým podavačem pro pohodlné a přesné ovládání.
Přečtěte si také
Jak udit bezpečně a zdravě
Uzení masa na grilu
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?
Jak správně naložit maso na uzení?
- PR článek -
Článek byl zobrazen 23233 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Recepty
Vaříme z hlívy ústřičné - oblíbené recepty s elixírem mládí
Ve východním léčitelství je hlíva ústřičná houbou známou již po staletí, ale u nás jsme její blahodárné účinky objevili teprve nedávno. Tato dřevokazná houba nejenže skvěle chutná, ale příznivě působí i na lidské zdraví. Má všestranné využití v kuchyni a často se s ní setkáme také v podobě doplňků stravy. Pojďte si na tomto “elixíru mládí” také pochutnat!
Reveň neboli rebarbora je zelenina nejen k jídlu
Jistě každý touží po rostlině, kterou nemá každý a na jejíž růst nemusí čekat léta. Takovou vděčnou rostlinou je reveň, více známou pod jménem rebarbora, kterou zvládne pěstovat i méně zkušený zahrádkář. Tento živý zázrak vypěstuje i ten, kdo nemá žádné zahradnické zkušenosti a nemá na zahradě „extra“ půdu.
Královna paprika v maďarské kuchyni
Když se řekne maďarská kuchyně, mnohým vytane na mysli segedínský guláš. Chyba! Slavný guláš ze zelím totiž vůbec není maďarským pokrmem. Na druhou stranu guláše v maďarské kuchyni opravdu najdeme, říká se tak ovšem husté polévce. Guláš tak, jak jej známe my v Česku, nazývají Maďaři perkelt.
Těstoviny a jejich domácí výroba
Máte rádi těstoviny, ale už vás nebaví vařit pořád dokola jen klasická kolínka, špagety nebo vřetena? Nebojte se být kreativní a naservírujte rodině třeba panzerotti či pappardelle. Jestliže dáváte přednost domácím těstovinám, tak směle do toho. S pomocí moderních robotů snadno vyrobíte takové těstoviny, za které by se nemuseli stydět ani v italské restauraci.
Punč, grog, svařák a další nápoje pro zahřátí
Při pohledu z okna vás v těchto romantických leč chladivých dnech jistě napadne, že by to chtělo něco dobrého pro zahřátí. Vedle čaje s rumem či slivovicí se nabízí i luxusnější a lahodnější nápoje, které zvládnete připravit sami.
Velikonoční pečené dobroty
Pečení velikonočního beránka patřilo u nás vždy k velikonočním tradicím. Pěkný zvyk vznikl z prostého faktu, že ne všichni si mohli o Velikonocích dopřát skutečného beránka z masa, a tak byl beránek nahrazován pečivem ve stejném tvaru. Do dnešních dnů patří beránek neodmyslitelně k výzdobě velikonočního stolu.
Vaječné dobroty aneb co s vejci po Velikonocích?
Vajíčka k Velikonocím neodmyslitelně patří, ale často se stává, že nám jich po svátcích zbude tak trochu nadbytek. Jenomže co s nimi? Přeci je nevyhodíme! Nejlepším řešením je vejce zužitkovat. Můžeme si z nich připravit plno jak tradičních, tak i méně známých pochoutek. Vejce se tak stanou součástí chutného oběda, nebo pohoštění pro návštěvy.
Jaké dřevo je vhodné na uzení?
Na výsledek našeho snažení v domácí udírně má vliv spousta věcí. Kvalita masa, použité koření, naložení masa před uzením, teplota uzení. Velký vliv na výslednou chuť a vůni má také použité dřevo, jehož spalováním generujeme kouř. V dalším článku zaměřeném na domácí uzení se dnes podíváme na to, jaké dřevo je pro uzení vhodné.