Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
03.11.2023
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.
Zeleninová zahrada
V mírnějších oblastech můžeme na záhonech ještě nechat čínské zelí, hlávkovou a růžičkovou kapustu, pórek a kadeřávek. Mírně mrazíky jim neuškodí a většinou až po slabším přejití mrazem správně zkřehnou. O něco choulostivější je čekanka, kterou je třeba ochránit alespoň menší zástěnou proti mrazivému větru. Proti chladu rovněž zakryjeme parofólií nebo netkanou textilií špenát, celer a pozdní odrůdy zelí.
Současně si připravíme zeleninu k rychlení, abychom mohli během zimních měsíců zpestřit svůj jídelníček něčím zeleným. Petržel, pažitka a nať cibule se dají snadno pěstovat doma za oknem.
Opuštěné záhony vyčistíme od všech zbytků po sklizené zelenině a začneme s rytím, během něhož vybereme kořeny vytrvalých plevelů a můžeme přidat i kompost současně s mletým vápencem či kostní moučkou, které snižují kyselost půdy. Na upravené záhony, které nechceme nechat dlouho zahálet, můžeme ještě nyní vysadit česnek, cibuli, či vysít petržel nebo karotku.
Okrasná zahrada
Odkvetlé trvalky ostříháme nízko při zemi a rozdrcená či nastříhaná stébla přidáme do kompostu. I v tomto čase se vyplatí "spící" rostliny mělce okopat, přihrnout zem ke kořenům a odplevelit.
Stále zelené rostliny a skalničky zakryjeme chvojím, aby je nepoškodilo sluníčko za mrazivých dní. Větší péči potřebuje většina okrasných trav, které nesnáší přes zimu přemíru vláhy. Patří mezi ně japonská ostřice, miscanthus, stipa či překrásná pampová tráva – cortaderie. Trsy travin nikdy na podzim neořezáváme, ale svážeme je tak, aby „snop“ chránil srdíčko, kam nemůže přes zimu zatéct voda.
Choulostivější rostlinky pocházející z jižních krajů raději přesadíme do květináčů a přezimujeme v chladné místnosti, kde však nemrzne.
Pokud dosud půda nepromrzla, stihneme ještě vysadit některé okrasné stromky, keře a dokonce i růže. Podzimní výsadba je výhodnější než jarní, zejména proto, že využívá velmi vzácnou zimní vláhu. Čerstvě zasazené rostlinky pak ještě obalíme chvojím nebo slámou. Chráníme je tak nejen proti mrazům, ale i proti přesychání a předčasnému jarnímu rašení. Před příchodem mrazů ještě výsadbu důkladně zalijeme, a totéž platí i o stálezelených listnatých dřevinách a jehličnanech, čímž zvýšíme odolnost rostlin vůči mrazům, což letos platí dvojnásob, neboť podzim byl na srážky velmi chudý.
Ovocná zahrada
Na výsadbu teplomilných ovocných dřevin v pozdním podzimu, a to meruněk a broskví, se názory odborníku liší. Někteří prosazují vyčkat až do jara, jiní se přiklání k tomu, že peckoviny se z podzimní výsadby lépe ujmou a brzy na jaře raší. Podmínkou je však pravidelná zálivka po výsadbě, aby měl stromek dostatek vláhy pro vytvoření jemných kořínků. V takovém případě necháváme základní řez až na jaro.
Pokud stromky již vysadit nemůžeme, zazimujeme je v tmavé a chladné místnosti, kde je založíme do rašeliny nebo vlhkého písku. Pokud nemáme takovou možnost, zakládáme je do půdy venku, a to asi o 20 cm hlouběji, než byly vysazeny. Jámy pro jarní výsadbu si připravíme ještě teď na podzim.
V oblastech s častým výskytem holomrazů nasteleme do meziřádků jahod chlévský hnůj, kompost, případně jinou vhodnou organickou hmotu. Tímto agrotechnickým zásahem zabráníme vytahování rostlin mrazem.
A ještě poslední věc, na kterou je třeba myslet, je ochrana stromků proti okusu zvěří. Ke škodám dochází zejména tam, kde chybí oplocení. Především srnčí zvěř v době nedostatku potravy hoduje na dřevinách v zahradě tím, že okusuje jejich kůru, a když napadne více sněhu, dostane se až k větvím. Řešením je opatřit stromky kmínky stromků a keřů pletivem a korunu postříkat pachovým ohradníkem. Musíme na to však myslet včas, protože roztok se aplikuje jako postřik. Podle výrobce jeho účinnost trvá až půl roku, což k ochraně proti okusu bohatě postačí.
Zazimování rostlin z balkónů a lodžií
Stejně tak jako pokojové rostliny, i balkónovky připravíme na vegetační klid. Pro přezimování rostlin z balkónu je důležité světlé stanoviště s nižší teplotou. Těmto rostlinám zpravidla vyhovuje teplota od pěti do deseti stupňů. Pokud jde o konkrétní místnost, může jít o sklep, garáž, nevytápěnou chodbu, schodiště, studený skleník či nevytápěnou zimní zahradu (toto je asi nejlepší řešení). Nezbytný je samozřejmě dostatečný prostor, protože ve stísněných podmínkách je méně světla a rostliny jsou pak častěji napadány chorobami a škůdci. Během teplejších dní je i přes zimu nutné tento prostor občas vyvětrat.
Muškátům dopřáváme dostatek světla a prostoru. Nejvhodnější teplotní rozmezí je od 6 do 8 oC a zálivka přiměřená teplotě, což znamená, že muškáty zaléváme zhruba jednou týdně jen tolik, aby zemina nepřeschla. Nesmíme rostlině prostě dovolit růst, pokud se tak stane, ihned omezíme zálivku. Vždy je dobré pelargonie ještě před zazimováním prohlédnout a ponechat jen pěkné a zdravé rostliny.
V tmavších místnostech mohou přezimovat pouze ty druhy, které shazují na zimu listy (durmany, fuchsie). Úplná tma pro přezimování rostlin je však zcela nevhodná. Výjimkou jsou pouze hlízy begonií, jiřin a kan, které očištěné a suché založíme do rašeliny. Na světlo je vyndáme až na jaře, jakmile začnou rašit.
Co ještě zbývá?
Naposledy posekat trávník, pohrabat všechno listí a převrstvit kompost, svázat větve zakrslých a sloupovitých jehličnanů, aby je nepolámal sníh, zkontrolovat uskladněné cibule a hlízy okrasných rostlin. Jestliže jsme nestihli zazimovat bazén a jezírko, vypustíme vodu a lekníny v nádobách přeneseme do sklepa. Ve větších nádržích je můžeme ponechat, ale musíme zajistit přísun kyslíku vložením několika plastových lahví nebo bambusu. Bude také třeba vyčistit a opravit všechny motyčky, hrábě, rýče a další letní nářadí. Současně si připravíme lopaty a hrábě, aby nás nezaskočila sněhová nadílka.
Autor: Irena Forejtová
Další články z rubriky Zahrada
Chryzantémy jsou královny podzimních záhonů
V čem nám pomohou zahradní drtiče a štěpkovače?
Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Podzimní úklid zahrady a terasy
Pěstování borůvek na balkoně i na zahradě
Článek byl zobrazen 23681 krát.
Diskuze k článku
Libuše | 29.01.2022 12:44:25
Nemáte někdo tip na to, jak se řeší servis rozpadlého bazénu? Já se koukala k výrobci, ale přijde mi, že se s tím setkávají prvně. Rozhodně bych nechtěla platit úplně celý nový bazén. Nejde ani tak o ty peníze, jako o úsporu materiálu. Bazén doma máme, jen je na dvě poloviny.
Podzimní úklid
Denisa Valášková | 12.11.2021 13:36:20
No já doufám, že jsem poklidila a na zimu nachystala snad vše co jsme kde po zahradě měli. A balkon ten ani tolik neřeším, ten budu chystat pak až před Vánoci na výzdobu, ale nyní ho nechávám čistý.
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Spotřebitelé si tyto praktické zahradní pomocníky někdy pletou a nemají jasno v tom, k čemu přesně se ten který stroj využívá. Potřebujete si vytvořit mulč na skalku, hnojivo nebo snad drobné dříví na zátop? Pak musíte vědět, co k tomu použít. Podívejme se na to, jaké jsou mezi drtičem a štěpkovačem větví rozdíly a který z těchto dvou strojů pro vás bude ten pravý.
Nákup zahradního traktoru
Zahrada, to je koutek vlastní přírody, místo kam se člověk uchyluje k odpočinku od pracovního shonu a kde často tráví volný čas s rodinou. I samotná péče o trávník může být příjemnou aktivní formou relaxace. Aby i u většího pozemku zůstala údržba trávníku radostí, tam kde malé sekačky již nestačí, se vyplatí pořízení zahradního traktorku nebo rideru. A jaký typ se hodí právě pro vaší zahradu?
Přírodní bazény a koupací jezírka - užívejte si čistou vodu bez chemie
Uvažujete nad pořízením bazénu? A co třeba koupací jezírka, už jste o nich slyšeli? Je to jedna z možností, jak si užívat koupání na vlastní zahradě v přírodní formě.
I odklízení sněhu se sněžnou frézou může být zábava
Možná už se vám o odklízení sněhu i zdá a tato činnost je pro vás opravdovou noční můrou. Co kdybyste ji ale pojali trochu jinak? Odklízení sněhu nemusí být pouhým úklidem, stačí zapojit trochu fantazie, vzít si na pomoc výkonnou techniku jako je sněhová fréza a vaše zahrada se může proměnit doslova v ledové království.
Užiteční zahradní pomocníci aneb koše a vozíky jsou pro úpravu zahrady nepostradatelné
Každý správný zahrádkář by měl mít vhodné vybavení, díky němuž bude práce na zahradě hračkou. V čem odnosit listí, suché větve nebo přivézt čerstvou zeminu? Hodit se budou vozíky a koše. Jaké máte možnosti?
Pomocníci při sázení – ruční zemní vrtáky
Určitě vám už někdy vrtalo v hlavě, jak by se daly některé práce na zahradě provádět snadněji než doposud. Co například takové sázení stromků a keřů? Pokud máte dost namáhavé práce s rýčem a lopatou, zkuste si pořídit ruční zemní vrták. S tímto nářadím vám práce půjde lépe od ruky a rozhodně se tolik nenadřete. S ručními zemními vrtáky zkrátka ušetříte spoustu drahocenného času a sil.
Zahradní nůžky
Na trhu je kromě klasických ručních zahradních nůžek velký výběr celé řady nerůznějších typů, které jsou buď univerzálním, nebo se používají ke speciálním účelům. Jaké nůžky by ve výbavě zahrádkáře rozhodně neměly chybět?
Jarní péče o trávník - na co byste neměli zapomenout?
S koncem zimního období je nutné začít věnovat náležitou pozornost nejen rostlinám, stromům a keřům v zahradě, ale také samotnému trávníku. Ten vyžaduje před nadcházející sezónou vaši pozornost. Jak postupovat a jako péči mu dopřát?