Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
23.09.2006
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.
Thuja (česky Zerav nebo též hovorově Túje) je stále zelený neopadavý strom původem ze Severní Ameriky. Pro živé ploty se nejčastěji využívá Zerav západní (Thuja occidentalis) oblíbený zejména pro svou nenáročnost. Túji však bylo vyšlechtěno mnohem více druhů, a tak si každý zahradník může vybrat rostlinu, která mu tvarem i výškou vzrůstu vyhovuje.
Foto 1: 3-letý plot po výsadbě, Foto 2: 8-letý plot nezastřižený
Živý plot z tújí vytvoříme nejčastěji z dvou až tříletých sazenic. Podle velikosti koupených rostlin je lze vysazovat buď přímo na místo, kde bude živý plot, nebo je lze vysadit do záhonu a nechat dorůst. V případě vysazování přímo do živého plotu by měly být rostliny od sebe vzdáleny 40 až 50 centimetrů, při dopěstování v záhoně je optimální vzdálenost zhruba 20 centimetrů. Nejčastěji se setkáme se sazenicemi vysokými 10 až 40 centimetrů. Vzrostlejší rostliny jsou samozřejmě mnohem odolnější a dříve se dočkáme požadované výšky a hustoty plotu. Jsou ale také mnohem dražší. Zatímco cena deseticentimetrové rostlinky se pohybuje kolem 10 korun, cena té čtyřiceticentimetrové kolem 70 korun.
Zárukou krásně vzrostlého a zároveň hustého živého plotu je pravidelné stříhání, zalévání a přihnojování. Stříhat plot začínáme až ve chvíli, kdy doroste do požadované výšky (například 2 metry). Poté rostlinám sestříháváme každý rok nejlépe na jaře vrcholy, ale také boky. Túje se s přibývajícími roky rozrůstá také do šířky. Ideální pro stříhání živého plotu jsou samozřejmě elektrické zahradní nůžky, které nejsou nijak závratně drahé a ušetří spoustu práce i času. Použit lze však také obyčejné zahradní nůžky.
Túje nemusí být nutně vysazovány do živého plotu. Některé odrůdy lépe vyniknou jako solitéry (například Thuja occidentalis sunkist), pokud chceme část zahrady pojmout jako park a kochat se výhledem na stále zelené rostliny. I tyto odrůdy túji lze pravidelným zastřihováním upravit do určitého tvaru, nebo je ponechat růst svévolně.
Foto 3: 5-letý stromek zastřižený
Kromě tújí jsou na výsadbu živého plotu vhodné také například bobkovišeň, tis, cesmína, dřišťál nebo cypříšek. Těmto rostlinám budeme věnovat některý z příštích článků.
Foto: thuja.cz
Články s podobnou tématikou
Mít nebo nemít předzahrádku?
Budujeme skalku
I stromy mají osobnost
Kouzlo osvětlené zahrady
Článek byl zobrazen 34293 krát.
Diskuze k článku
Dnes už jinak...
Honza | 02.11.2018 09:33:38
Na dnešní dobu už zastaralý přístup. Z hlediska přírodní sounáležitosti a přístupu se doporučuje živý plot z výsadby listnatých dřevin, zejména habr je velmi vhodný…1
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Péče a údržba živých plotů
Mnoho lidí si pořizuje živé ploty hlavně pro ohraničení svého pozemku, k tomu, aby od sebe oddělili pracovní a rekreační části zahrady nebo ochránili zahradu před nezvanými návštěvníky. Živé ploty však mohou plnit také funkci estetickou, být okrasným prvkem a výrazně tak přispívat k celkovému vzhledu zahrady.
Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“
Velmi dekorativní a nenáročnou pokojovou rostlinou je spirálovitý dračinec pruhovaný zvaný také „Lucky bamboo“, tedy šťastný bambus. Díky svému originálnímu kroucenému vzhledu se stává oblíbeným dárkem. Tento nepravý bambus, jak se dračinci také říká, můžeme pěstovat zakořeněný ve vodě, nebo i zasazený v květináči.
Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem
Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Morus nigra 'Sicilia' neboli velkoplodá moruše černá je mrazuvzdorná ovocná dřevina, která vás odmění svými plody již druhý rok po výsadbě. Plody připomínají protáhlé ostružiny a jsou velmi chutné. Jak si poradit při výsadbě a na co si dát při pěstování pozor?
Maliny zvládne vypěstovat úplně každý
A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.
Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?
Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.
Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?