Co udělat s listím z ořešáku?
02.10.2024
Máte na zahradě ořešák a nevíte, kam s listím? Jak se dá využít na zahradě? Dá se kompostovat nebo použít jako mulč? A je pravda, že jsou listy toxické? Odpověď na všechny otázky najdete v článku.
Pokud máte na zahradě vlašský ořech resp. ořešák, pak máte každý podzim také spoustu listí a řešíte, co s ním udělat. Možností je několik – která bude pro vás ta nejlepší?
Ořešák má velké a tuhé listy, které se velmi pomalu rozkládají.
1. Mulčování
Mulčování je skvělý způsob, jak zlepšit kvalitu půdy, dodat rostlinám živiny, zadržet vlhkost a omezit růst plevele. Mulč z listí ořešáku lze použít pod stromy nebo keře, které nejsou citlivé na juglon – toxin obsažený v listech ořešáku i jeho dalších částech. Jak se působení juglonu projevuje? Tento toxin zpomaluje růst citlivých rostlin, může způsobit žloutnutí listů a vadnutí celých rostlin.
Které rostliny jsou na juglon citlivé a neměli bychom je sadit do blízkosti ořešáku, ani používat jeho listy jako mulč?
Rajčata
Brambory
Papriky
Lilek
Maliny
Borůvky
Růže
Azalky
Rododendrony
Hortenzie
Jahody
Hrušně
Jabloně
Kterým rostlinám naopak junglon nevadí a mohou růst poblíž ořešáků a také můžeme použít listí jako mulč?
Javor
Dub
Bez černý
Zimolez
Kalina
Hosta
Cibule a česnek
Cukety a dýně
Jak správně používat listí jako mulč?
Ideálně by mělo být listí před mulčováním suché, aby nedošlo k jeho slepení a rychlému rozkladu. Se suchým listím se také lépe manipuluje a rozprostírá se. Listí můžete také rozdrtit – suché listí přejet sekačkou se sběrným košem nebo použít vysavač na listí, který dokáže zmenšit jeho objem až na desetinu.
Mulč z listí aplikujeme ve vrstvě vysoké 5 až 10 cm. Příliš tenká vrstva nebude mít dostatečný účinek na udržení vlhkosti nebo potlačení plevele, příliš silná vrstva může zabránit správné cirkulaci vzduchu. Kolem kmene nebo rostliny necháme volný prostor 5 až 10 cm.
Další tipy na mulčování najdete v článku Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
2. Kompostování listí z ořešáku
Listy z ořešáku je dobré při kompostování smíchat ve větší míře s jiným zahradním odpadem a nechat je delší dobu rozkládat (až 2 roky). Proces rozkladu trvá déle právě kvůli přítomnosti juglonu, ale po delším čase se jeho toxicita snižuje. Rozklad kompostu můžeme urychlit častějším otáčením kompostu, přidáním většího množství jiného bio odpadu (ovoce, zbytky z kuchyně, tráva), zvlhčováním kompostu nebo přidáním vhodných bakterií.
Nevíte, jak založit kompost? Přečtěte si článek Jak správně založit kompost?
3. Vytvoření izolační vrstvy na zimu
Suché listí z ořešáku můžeme použít i jako izolační vrstvu na zimu kolem stromků a rostlin, kterým nevadí juglon. Tato vrstva pomáhá zadržovat vlhkost a brání růstu plevelů.
Nevíte, jak správně zazimovat zahradu? Přečtěte si Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
4. Shrabání a odvezení listí
pokud vám žádná z výše uvedených možností nevyhovuje, můžete listí shrabat, dát do koše nebo pytle a odvézt např. do kontejneru na zelený odpad, případně do sběrného dvora, kde berou i bioodpad.
5. Spálení
Ve městech a na vesnicích tato možnost nepřipadá v úvahu. Jednak je pálení listí (i jiného zahradního odpadu) většinou zakázané a také listí při pálení hodně kouří a smrdí a dokáže spolehlivě zamořit půl vesnice. Pokud máte zahradu někde na samotě, můžete se listí zbavit i spálením.
Text: redakce
Článek byl zobrazen 790 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.
Červen na zahradě
Doufejme, že podle pranostiky nebude měsíc jahod a třešní chladný a deštivý. Když je červen studený sedlák prý krčí rameny. Vláha je sice vítaná, ale o studené počasí žádný zahrádkář nestojí. Tak doufejme, že Medard na své povinnosti prostě zapomene.
Akvaponie - pěstování zeleniny díky rybičkám v akváriu
Věděli jste, že je chov ryb možné propojit s úspěšným pěstováním zeleniny? Pokud máte doma akvárium s rybičkami, možná vás systém akvaponického pěstování zaujme. Odpad z ryb jde totiž skvěle využívat k pěstování bylinek a zeleniny. Navíc se nebudete muset starat o nákladné čištění akvária. V následujícím článku se vám pojem akvaponie pokusíme trochu přiblížit.
Tipy pro luxusní zahradní posezení a vaření
Léto je snad konečně tady a s ním i pěkné chvilky při posezení na zahradě. Ke krásné zahradě patří také designový zahradní nábytek a další kvalitní vybavení. Se společností Zahrada Praha specializující se na návrhy a realizace zahrad jsme dnes vybrali pár tipů pro luxusní vybavení zahradním nábytkem a další doplňky od italské značky Metalco.
Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Podzimní měsíce bývají ve znamení loučení se s létem, houbaření, výlovů rybníků, příprav na zimu, procházek lesem v šumivém spadaném listím, ale i sklizní ovoce, o které jsme se celý rok s láskou staraly. To není zrovna fyzicky nejlehčí práce, ale odměnou nám pak v mrazivých zimních dnech může být sousto šťavnatého vlastnoručně vypěstovaného ovoce, na které zkrátka v supermarketu nenarazíte. Kdo by si třeba v polovině ledna s chutí nepochutnal na takové šťavnaté hrušce.
Chytrá řešení pro vaši zahradu a balkón – multifunkční tyče, květinové stěny a treláže
Jarní práce na zahrádce jsou většinou spojeny s výsadbou rostlin a budováním nových zahradních staveb, posezení, bazénů, nebo třeba jen nových záhonů a útulných zákoutí. Jako užitečné pomocníky lze využít i např. chytré a praktické multifunkční zahradní tyče, květinové stěny, zábrany na truhlíky, držáky, treláže, stolky na zábradlí apod.
Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Před začátkem vegetačního období je třeba věnovat dostatečnou pozornost i nářadí, se kterým budeme pracovat. Taková příprava je důležitá, aby nářadí optimálně fungovalo a usnadnilo nám práci. Zároveň se prodlužuje i jeho životnost.
Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.