Co udělat s listím z ořešáku?
02.10.2024
Máte na zahradě ořešák a nevíte, kam s listím? Jak se dá využít na zahradě? Dá se kompostovat nebo použít jako mulč? A je pravda, že jsou listy toxické? Odpověď na všechny otázky najdete v článku.
Pokud máte na zahradě vlašský ořech resp. ořešák, pak máte každý podzim také spoustu listí a řešíte, co s ním udělat. Možností je několik – která bude pro vás ta nejlepší?
Ořešák má velké a tuhé listy, které se velmi pomalu rozkládají.
1. Mulčování
Mulčování je skvělý způsob, jak zlepšit kvalitu půdy, dodat rostlinám živiny, zadržet vlhkost a omezit růst plevele. Mulč z listí ořešáku lze použít pod stromy nebo keře, které nejsou citlivé na juglon – toxin obsažený v listech ořešáku i jeho dalších částech. Jak se působení juglonu projevuje? Tento toxin zpomaluje růst citlivých rostlin, může způsobit žloutnutí listů a vadnutí celých rostlin.
Které rostliny jsou na juglon citlivé a neměli bychom je sadit do blízkosti ořešáku, ani používat jeho listy jako mulč?
Rajčata
Brambory
Papriky
Lilek
Maliny
Borůvky
Růže
Azalky
Rododendrony
Hortenzie
Jahody
Hrušně
Jabloně
Kterým rostlinám naopak junglon nevadí a mohou růst poblíž ořešáků a také můžeme použít listí jako mulč?
Javor
Dub
Bez černý
Zimolez
Kalina
Hosta
Cibule a česnek
Cukety a dýně
Jak správně používat listí jako mulč?
Ideálně by mělo být listí před mulčováním suché, aby nedošlo k jeho slepení a rychlému rozkladu. Se suchým listím se také lépe manipuluje a rozprostírá se. Listí můžete také rozdrtit – suché listí přejet sekačkou se sběrným košem nebo použít vysavač na listí, který dokáže zmenšit jeho objem až na desetinu.
Mulč z listí aplikujeme ve vrstvě vysoké 5 až 10 cm. Příliš tenká vrstva nebude mít dostatečný účinek na udržení vlhkosti nebo potlačení plevele, příliš silná vrstva může zabránit správné cirkulaci vzduchu. Kolem kmene nebo rostliny necháme volný prostor 5 až 10 cm.
Další tipy na mulčování najdete v článku Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
2. Kompostování listí z ořešáku
Listy z ořešáku je dobré při kompostování smíchat ve větší míře s jiným zahradním odpadem a nechat je delší dobu rozkládat (až 2 roky). Proces rozkladu trvá déle právě kvůli přítomnosti juglonu, ale po delším čase se jeho toxicita snižuje. Rozklad kompostu můžeme urychlit častějším otáčením kompostu, přidáním většího množství jiného bio odpadu (ovoce, zbytky z kuchyně, tráva), zvlhčováním kompostu nebo přidáním vhodných bakterií.
Nevíte, jak založit kompost? Přečtěte si článek Jak správně založit kompost?
3. Vytvoření izolační vrstvy na zimu
Suché listí z ořešáku můžeme použít i jako izolační vrstvu na zimu kolem stromků a rostlin, kterým nevadí juglon. Tato vrstva pomáhá zadržovat vlhkost a brání růstu plevelů.
Nevíte, jak správně zazimovat zahradu? Přečtěte si Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
4. Shrabání a odvezení listí
pokud vám žádná z výše uvedených možností nevyhovuje, můžete listí shrabat, dát do koše nebo pytle a odvézt např. do kontejneru na zelený odpad, případně do sběrného dvora, kde berou i bioodpad.
5. Spálení
Ve městech a na vesnicích tato možnost nepřipadá v úvahu. Jednak je pálení listí (i jiného zahradního odpadu) většinou zakázané a také listí při pálení hodně kouří a smrdí a dokáže spolehlivě zamořit půl vesnice. Pokud máte zahradu někde na samotě, můžete se listí zbavit i spálením.
Text: redakce
Článek byl zobrazen 1387 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Domečky, budky a úkryty pro živočichy na zahradě
Chcete slyšet ze své zahrady zpěv ptáků, bzukot včel, vnímat neopakovatelné zvuky koncertujících žab či cvrčků nebo pozorovat hrající si veverky? Pak jim vytvořte prostředí, v němž se budou cítit dobře a bezpečně a zažijete nevídané scenérie, které je schopna poskytnout jen sama příroda.

Zahradní schody z kamene, betonu nebo cihel?
Jestliže chceme, aby naše zahrada měla unikátní atmosféru a získala jedinečný styl, měli bychom do ní zakomponovat také schodiště. Schody fungují jako pojítko mezi jednotlivými úrovněmi a vytvářejí dynamiku exteriéru. Jsou velmi praktické, jelikož předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady a samozřejmě také překonávají výškové rozdíly.

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce
Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

Jak vybrat ten správný gril pro zdravější grilování?
Přestože je grilování velmi oblíbená aktivita a kulinářská úprava, nemusí být grilované pokrmy ty nejzdravější. Problémem je odkapávající omastek a šťáva z masa. Některé grily ovšem mají tento problém vyřešen a proto je grilování na nich zdravější.

Proutěné ploty a zahradní zástěny z proutí
Skvělým způsobem, jak ohraničit zahradu a zároveň ji také skrýt před okolním světem, je pořízení proutěného plotu. Někdy jsou dostačující také jednoduché zástěny z proutí, kterými můžeme zamezit pohledům do našeho altánu, na pergolu, balkón, terasu, či k bazénu. Tento efektivní způsob zastínění potěší všechny milovníky přírodních materiálů.

Budování vlastního biotopu krok za krokem
Nechcete, aby vám bazén kazil vzhled vaší krásné zelené zahrady, ale bez letního ochlazení ve vodě se neobejdete? A co takhle biotop? S ním si doma vytvoříte oázu, která nejen krásně vypadá, ale také podporuje biodiverzitu.

Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.