Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele
15.03.2014
Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.
Pojmem plevel jsou označovány všechny rostliny, které jsou v daném trávníkovém společenství nežádoucí. Co je však někde považováno za plevel, může být jinde žádaná rostlina. Na rozdíl od kulturních plodin se plevele mnohem lépe přizpůsobují zhoršeným klimatickým a půdním podmínkám – jejich schopnost množení a šíření je mnohdy neuvěřitelná. Plevel může rostliny, které jsme si účelově zasadili, ochuzovat o vodu, sluneční svit, živiny a půdu o půdní vzduch. Kromě toho také podporuje šíření chorob a nejrůznějších škůdců. K nejčastějším druhům plevele u nás patří smetánka lékařská, pěťour, sedmikráska, jitrocel, jetelíček, šťovík a mnoho jiných. Právě pampeliška (smetánka lékařská) je jedním z nejrozšířenějších druhů plevele, na jedné rostlině vytvoří až 7000 semen.
Vytrhávač plevele Fiskars, 950 Kč
Kdy se pustit do boje?
Nejvhodnějšími měsíci pro hubení plevelů v trávnících jsou květen a červen. V tuto dobu je již trávník po náročné zimě dostatečně zregenerován a je ve fázi bujného růstu. Stejně tak je tomu i u plevele. V tomto období proto věnujeme nejméně jednu čtvrtinu času stráveného na zahradě velmi neoblíbené činnosti - plení. Denní teploty se pohybují okolo dvaceti stupňů, což je ideální teplota i pro chemickou likvidaci, přípravky proti plevelům jsou dostatečně účinné. Pokud jste se však rozhodli pro likvidaci mechanickou, i ta vám teď půjde lépe od ruky. Každý druh plevele se však vyvíjí a rozmnožuje v jinou roční dobu a ne všechny druhy je možné odstranit mechanicky. U některých se použití chemie nevyhnete, chemické přípravky jsou však doporučovány jako poslední řešení.
Vytrhávač plevele Gardena
Buďte důkladní
Plevel je vždy důležité odstranit i s kořeny, pokud byste je nechali v zemi a vytrhli pouze nadzemní část, můžete si být více než jistí, že se zanedlouho zregenerují a plevel se brzy objeví znovu. Nepřetrhávejte proto jen podzemní oddenky a snažte se rostliny z půdy celé vytáhnout. Například u tolik rozšířené pampelišky je zapotřebí vydloubnout celý kůlový kořen. Důležité je se vytrhaného plevele ihned zbavit a odstranit jej ze zahrady, jinak by se mohl opětovně uchytit. Kompost však nepřipadá v úvahu, je totiž ohniskem šíření plevele. Plevelům se na kompostu velmi dobře daří, často jím prorůstají a po rozházení na záhon se okamžitě znovu uchytí.
Na řadu přichází vytrhávač
Vytrhávač plevele je opravdu důmyslný vynález. Díky němu můžete zapomenout na časy, kdy jste celé hodiny trávili u záhonu na kolenou s rukama zabořenýma v hlíně. Místo toho, abyste se poté mohli radovat z odvedené práce, jste si museli nechat namasírovat vaše bolavá záda. Vytrhávač je skvělým řešením těchto problémů. Báječně se hodí pro odstraňování plevelů, zejména tedy bodláků a pampelišek. Práce s vytrhávačem je velmi snadná, výrobek je vybaven čelistmi z nerezové oceli, které po zatlačení do země uchopí kořeny rostliny ve větší hloubce, než by se nám podařilo ručně. Jedním pohybem tak rostlinu vytrhnete ze země, druhým pohybem uvolníte mechanismus a rostlinu odhodíte.
Jednoduchý princip - zatlačit do země, otočit o 180°, vytáhnout, odebrat - bez zašpinění rukou. Vytrhávač plevele Gardena
Velkou výhodou vytrhávače plevele je, že má nastavitelnou teleskopickou rukojeť, při práci se tak nemusíte sklánět a vaše záda vám budou vděčná. Každý si může upravit pracovní výšku podle sebe, jak mu to vyhovuje. Jeden nástroj tak mohou používat všichni členové rodiny bez rozdílu výšky. Nejenže tedy ulevíte zádům, ale zároveň zbavíte vaší zahradu obtížného plevele, aniž byste museli použít drahou chemii. Díky působení páky je práce opravdu snadná. Vytrhávač je navíc lehký, proto se s ním dobře manipuluje. Plevel už není třeba vykopávat, ani se k němu shýbat. Díky integrovanému vyhazovacímu mechanizmu odstraníte plevel jednoduchým způsobem a vaše ruce zůstanou čisté. Tyto praktické zahradní pomocníky nabízí firma Fiskars a Gardena.
- jap -
Související články
Boj s plevelem
Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Zahradní nářadí pro jarní výsadbu
Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Článek byl zobrazen 27877 krát.
Diskuze k článku
vytrhávač
Václav | 04.04.2017 09:08:35
…a vytrhne to kořen v jakém stavu ? Není poškozený – orvaný ? Ono totiž nejde jen o pampelišku jako plevel ale jako léčivku a obranu proti rakovinám !
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.
Japonská ředkev a hořčice - jak na pěstování a výsev?
Oblíbená asijská zelenina bílá ředkev a čínská hořčice se postupně dostaly i do českých supermarketů a také do českých zahrad a skleníků. Ředkev Japana i čínskou hořčici si snadno vypěstujete sami na zahradě. Poradíme vám s výsevem i správným postupem pěstování.
Zahradní chodníky a cesty jsou základem funkční zahrady
Příjezdové cesty, chodníky kolem domu, stání pro auta nebo zahradní chodníky jsou plochy, které je potřeba vybudovat kvalitně, funkčně a zároveň esteticky. Příjezdové cesty musí snést zatížení auty, zahradní chodníky by zase neměly klouzat. A vše by mělo ladit s domem i jeho okolím.
Teď je ten správný čas na přípravu nové terasy!
Letní dny se jistě neobejdou bez terasy, bez místa pro klidné posezení s přáteli a rodinou. Materiálů pro novou terasu se nabízí mnoho. Nejpraktičtější však stále zůstává betonová dlažba. Výhodou je nejen široký výběr, ale především snadná realizace a téměř bezúdržbové užívání.
Betonová dlažba a další prvky jsou nedílnou součástí moderní zahradní architektury
Betonová dlažba nemusí být šedá, nudná ani nevzhledná. Moderní betonové výrobky určené do zahrady nabízí širokou škálu využití od dlažby, přes lavičky, palisády, nášlapy, květináče až po betonové dekorace. Na výběr máte širokou škálu barev i imitaci dřeva nebo kamene. A pro inspiraci nemusíte chodit daleko.
Dětské hřiště za domem
Mít vlastní hřiště na zahradě je snem nejen dětí, ale i všech starostlivých rodičů, kteří chtějí mít své ratolesti na dohled, v bezpečí a přitom plné radosti a života.
Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.
Jak správně pěstovat košťáloviny
Košťáloviny jsou všechny rostliny, které se pyšní silnou lodyhou, takzvaným košťálem. Jsou velmi oblíbené jak zahrádkáři, tak i milovníky dobrého jídla a není divu, patří mezi ně totiž zelí, kapusta, kedluben, kadeřávek, brokolice nebo květák.